McSi niyə öldü? Bir neçə maraqlı essedə ədəbiyyat üçün "MTSI" metodik inkişafının "Ədəbiyyatı" mövzusunda "MTSI" metodik inkişafının dərsinin inkişafı

Öncədən baxın:

Plan-mücərrəd dərs

Mövzu - ədəbiyyat

Sinif - 8.

Mövzunun mövzusunda mövzunu və yeri - "MTSI imicinin uyğunsuzluğu", "Yaradıcılıq M.Yu.Lermontov" bölməsində son dərs

Əsas dərslik - ədəbiyyat. Merkin G.S. " Rus sözü»2010-cu il (üç hissədən orta məktəblər üçün dərslik)

Dərsin məqsədi tələbələri mənəvi və mənəvi əlamətdar tapmağa təşviq etməkdir

Universal təhsil tədbirləri -

Bilişsel:

  • mTSI xarakterik xüsusiyyətlərinin müqayisəsi
  • problemli bir sualın, idrak qolun formalaşdırılması
  • nitq ifadəsi yaratmaq
  • Ədəbi bir işlə mənəvi kateqoriyalar və anlayışların nisbəti

Ünsiyyətçi:

  • düşüncələrinizi ifadə etmək, sinif yoldaşları və müəllimlə bir dialoq saxlamaq imkanı
  • sualları formalaşdırmaq bacarığı

Şəxsi:

  • ruhani və mənəvi əlamətlərin meydana gəlməsi

Texnologiya - Problem öyrənmə

Dərs növü - birləşdirilmiş, iki saat

Texniki avadanlıqlar - kompüter, multimedia proyektoru, interaktiv lövhə

Orta məktəblər üçün təlim proqramları, müjdə və mərhəmətin müjdəsi prinsipləri ilə bağlı şəxsiyyətin yaradılmasına töhfə verməyən bəzi əsərlər daxildir, şagirdləri kompleks mənəvi anlayışlarda və daha doğrusu, əsərlərin özləri və daha doğrusu olmadığını anlamağa kömək etmir Bədii şəkillərin təfsiri (Sovet ideologiyası üçün rahat bir dəfə) uşaqları mənəvi disorientasiya aparır.

Beləliklə, MTSERS-in görüntüsü, heyranlığa, hörmətə və təqlid etməyə layiq olan qəhrəmanın görüntüsü kimi şərh olunur: bu, "üç xoşbəxt gün", əbədiyyətə hazırlaşan bir üsyançıdır. pulsuz olmayan ölümü qəbul edə və üstünlük verə bilməz.

Uşaqlarda mənəvi anlayışların yerdəyişməsi var: hansı təvazökarlıqdan danışa bilərik? Qürur haradadır və qürur haradadır? Azadlıq və icazə verən, dəlilik, qamçı insan haradadır? İnsanda ehtiras yaxşı və ya pisdir?

Müəllimin vəzifəsi tələbəni düzgün dünyagörüşü, hazır cavablar qoymadan, həyatın düzgün təsəvvürünü, ancaq insanlara həqiqət axtarışında itkin düşməməsinə kömək edəcək mənəvi və mənəvi qaydalara sahib olmağa təşviq etməkdir .

Petzyri şeiri vəziyyətində, mənim fikrimcə, məktəbə diqqət yetirməlidir bədii orijinallıq İşləyir. "Mtsy" in görüntüsünə gəlincə - bu görüntünün uyğunsuzluğunu vurğulamaq, tələbələrin diqqətini çəkmək üçün bu nümunədirromantik Qəhrəman, bu görüntünün qavrayışını anlamağa və bu anlayışları "təvazökarlıq", "qürur", "qürur", "ehtiras", "azadlıq", "azadlıq", "azadlıq" ilə əlaqələndirin və uşaqların yanında olan uyğun nəticələrə riayət edin öz həyatı.

Dərsin metodiki əsası

Problem vəziyyəti tələbə və müəllim arasında tələbə bilik aldığı, lakin iş prosesində onu "istehsal edir". "Qeyri-adi biliklərin öz biliklərinin dəyərli bir dərsin nəticəsi olaraq qəbul edilməsi vacibdir və məzmunun daha da inkişaf etdirilməsinin təşviqi oldu." (A.a. Lyontiev)

Problemin vəziyyəti aşağıdakı mərhələləri təklif edir: "Bilirəm - bilmək istəyirəm - öyrəndim - öyrəndim - öyrəndim", i.E.

  1. mövcud məlumat və məlumatlar arasındakı əlaqənin yaradılması bilinməyən (bilinməyənlərin ərazisini göstəririk -nə bilmək lazımdır);
  2. problemin formalaşdırılması: müəllim problemin sözünün məntiqini göstərir, tələbələr özləri formalaşdırır və seçir - daha uğurlu olur);
  3. problemin öyrənilməsi;
  4. Çıxış formulası;
  5. Əldə olunan biliklərin tətbiqi (qazanılan biliklərdən istifadə edərək hansı vəzifələr açıqlanır)

Mövzuyla əlaqədar olaraq, "MTSI imicinin uyğunsuzluğu" bu mərhələlərə aşağıdakı kimi doldurula bilər.

Dərsin quruluşu və məzmunu

İstinad biliklərinin aktuallaşdırılması

"Bilirəm" Əvvəlki dərslərdən MTSI-nin formalaşması barədə tələbələr nələrdir? Xarakterik xüsusiyyətlərə zəng edin.

McSyry - qəhrəmanlıq xüsusiyyətləri olan romantik bir görüntü. Nə? Köçürmə.

  • fərdi, bəşər
  • azadlığa çalışır
  • fasilə, qorxmaz
  • cəmiyyətin ədalətsizliyinə qədər olan ruhlarda gizlənir
  • taleyi çağırır
  • qürurlu təklikdə ölür

Amma… Bu, yalnız "Bayronik Qəhrəman" ın bir növ sxemidir. MTSER-in görüntüsü, ehtimal ki, daha çətindir, hələ tam anlaşmamışıq.

II biliyin inteqrasiyası

Şəxsi vəzifələri olan şagirdlərin (təqdimatlar, şifahi mesajlar şəklində) olanların çıxışları yeni məlumat (Rəylərin toqquşması):

  • mTSI görüntüsünün müxtəlif şərhləri;
  • "Təvazökarlıq", "qürur", "qürur", "ehtiras", "Azadlıq", "Azadlıq" və aforizmlər, Süleymanlar, Sözlər, Səlahiyyətlər, Sözlər, Səlahiyyətləri, bu sözlərlə sitatlar;
  • mTSYR-in imicinin və Emelyan Pugachevanın imicinin müqayisəsi A.S. Pushkin "Kapitan qızı" (görüntülərdə oxşarlıqlar və fərqlər).

1) V.i. Korovin "Yaradıcı yol M.Yu.lermontova"

"Mtssyry, süni şəkildə aparılmış" fiziki şəxs "dir, xarici hadisələr nəticəsində təbii sahədən təcrid olunmuşdur."

2) A.i.värvyakin "XIX əsrdə rus ədəbiyyatı tarixi."

"MTSYS-in görüntüsü böyük bir bədii ümumiləşdirmədir. Bu təcəssüm etdirilmiş, faciə, gözə çarpan əzab, 30-cu illərin mütərəqqi insanlarından olduqca narazıdır, 30-cu illərin mütərəqqi insanlarından çox narazıdırlar müdafiə hüquqlarını qorumaq ".

3) V.G. Belinsky "Şeirlər M.Lermontova"

"... odlu ruh üçün nə, hansı qüdrətli ruh, bu MTSI hansı nəhəng təbiəti var! Bu, şairimizin ən sevimli idealı, bu, öz şəxsiyyətinin kölgəsinin poeziyasında bir əksdir. "

4) Məqalə V.Vlatchenko "MTSI faciəsi" mənəvi və mənəvi məzmun anlayışına həsr olunmuşdur

  • "Təbii insan" (bütöv, azadlığa və fəaliyyətə məhəbbət, mübahisəli, insan və heyvan arasında daxili qarşıdurma ilə)
  • demon xüsusiyyətləri olan qəhrəman (taleyi, Allah, qürurlu fərdiyə qarşı)
  • məsihçinin şeiri (müəllif bu təfsiri istisna edir, çünki etiraf tövbə edir, çünki MTSerslərin başa düşmədiyi tövbə nəzərdə tutulur)
  • bir çox patos, amma mənəvi dərinlik yoxdur

* MTSI görüntüsünün müxtəlif şərhləri

Barz üzərində qələbəyə baxmayaraq, burada, budur ki, McYRI, heyvan instinktlərinin gücündə olan McYRI, əsas məğlubiyyətinə dözür: İbid insanı məğlub edir, şeytan Allahı qazanır. "

V.Vlatchenko hesab edir ki, MTSIR faciəsi gəncliyindəki bu cür təhlükəli pisliklər, qürur və eqoizm kimi bu cür təhlükəli pisliklər, sonsuz azadlıq və bütün qadağalardan azad olmaq istəyi kimi insan ruhu üçün ruhi ilə əlaqələndirilir.

5) Z. Abramova epiqrafa diqqət çəkir: "Balaca bal, dad, balaca bal və CE AZ DIY" (1-ci Krallığın kitabı)

Müqəddəs Kitabda qürurun ən çox qınanır. Niyə McSery ölür? Bəlkə cəzalandırıldı?

* Aforizmlər və "təvazökarlıq", "qürur", "qürur",

Gordiniya, "ehtiras", "azadlıq"

  • Ehtiras yanır.
  • Azadlıq arzusu acıdır - bu, yalnız bir anın istəyi deyil.
  • Ehtiraslardan danışma - heç bir təvazökarlıq yoxdur.
  • Kim qəbul etmir, duşda dünyanı tapa bilməz.
  • Təvazökarlıq və qurtuluşun olduğu yerlərdə.
  • İradənizi rədd etdi, bütün ömrüm boyu yatın və qənaət edin.
  • Ehtirasdan kənar bir səbəbdən atılır.
  • Fəxr etməyin, insan, toz və toz!
  • F.M.Dostoevsky: "Tamamilə, qürurlu insan!"
  • Ps John Dissaker: "Qürurlu şəxs alma, çürük içərisində və parlaq gözəllikdən kənarda bənzəyir."
  • "Allah Gordy-yə qarşıdır, təvazökar lütf verir" (IAC. 4,6)

* Müəllim və tələbələrə kömək etmək üçün məlumat

  • Svt. John Zlatoust: "Bu xristianlıqdır: bu da köləlikdə azadlıq verir."

Filaret, Mitr. Moskva: "Həqiqi azadlıq xristian azadlığıdır - azadlıq xarici, mənəvi və mənəvi deyil, carnal deyil; Həmişə zərif və heç vaxt üsyan etməyin ... "

* Müəllim və tələbələrə kömək etmək üçün məlumat

III söz formalaşdırılması, problem yazılması

Müsküddətli hər şey MTSY və oxucular, ədəbi tənqidçilərin qavrayısında bu qədər birmənalı şəkildə birmənalı olmasıdır.

Beləliklə, McYri hələ də evə gedən yol tapmır, ölür. Niyə?

"Mən bilmək istəyirəm" MTSYS-in bütün qəhrəman əlamətlərinə baxmayaraq taleyi məğlub etməsinin qarşısını alır? (Cari məlumat və məlumatlar arasında əlaqəni müəyyənləşdiririk, bilinməyənlərin ərazisini göstəririk - nə axtarmaq lazımdır).

Formula problemləri: Müəllim problemli sualın sözünün nə məntiqinin nə olduğunu, tələbələrin özləri formalaşdırır və ən uğurlu seçir.

sualların növləri

suallar

misal ilə tərtib edilmiş müəllim

bəziləri əvvəllər

İşgüzar

dərs mövzusuna suallar,

bənzətmə ilə hazırlanmış şagirdlər

ümumi

"Niyə Gerasim muma boğdu?"

konkret

"Niyə Gerasim Barynidən yalnız boğulan anadan sonra getdi?"

"MKSERY niyə monastırdan qaçdı?"

xüsusi olaraq keyfiyyətlidir

problem

"Baryninin əmrini icra etdikdən sonra bir adam kimi siyirdimi?"

IV Tədqiqat problemi

  1. Qruplarda iş

Təxmini cavablar

Və nə?

Yox Yoxsa həqiqətən və niyə?

Xüsusi rəy, nəticələr

  • Vətənini sevir
  • Azadlığa çalışır
  • Fasilə, qorxmaz
  • Taleyi çağırır
  • Təbiətə və s. Heyran edir.
  • Əbədi üçün üç günlük azadlıq mübadiləsi etdi
  • Təvazökarlıq yoxdur
  • Ehtirasın üstünü almasına imkan verir
  • Vəhşi, heyvan və s. Bir şey var.

Hər qrupdan olan bir nümayəndə bu məsələ ilə bağlı fikirlərini dilə gətirdi.

  1. Söhbət

Azadlıq nədir? İstəkdə azad olmayan bir insan ola bilər və əksinə? Monastırdan qaçanda MTSI üçün azad idi? Mtssinin azadlığı nə verdi? Azadlıq necə qəbul edir müasir cəmiyyət? Azadlıq və icazə vermək arasındakı üz haradadır?

Metaforik nümunə: Azadlığının kənarında uçurumun kənarında dayanmaq - qorxu ilə hərəkət etmək və ya uçuruma tullanmaq, özünü məhv etmək ehtiyatlıdır.

V nəticələrin tərtibatı

"Öyrənmək"

  1. Bir notebook və ya ekranda interaktiv düşüncələrin interaktiv lövhəsində, dərsdə səslənən nəticələrə yazmaq.
  • Həyat daha çətindir bədii şəkil, hər şeyi birmənalı şəkildə qəbul etmək mümkün deyil, ilk təəssürat aldadıcı ola bilər, ehtiyatsız nəticə çıxarmaq mümkün deyil
  • Seçimində bir insan pulsuzdur: bəlkə də Allaha xidmət edən monastırda, lakin xəyali azadlıq naminə əbədiyyət ola bilər.
  • Bir insanın ölümdən, ölümdən, ölümdən yıxılmasından olan qanunları bilmək lazımdır.
  • Hisslər ehtiras, qürur - qürur, icazə azadlığı ilə davam etməməlidir.
  • Qürurlu düşüncə insanın faciəsinə səbəb olur.

Əlavə məlumat (müəllimin sözü)

Bir çox rus klassikləri merak etdi: iman olmadan mövcud olmaq mümkündürmü? Daha sonra "dövrümüzün qəhrəmanı" romanında və Lermontov bu məsələ üzərində möcüzələr nümayiş etdirir. Qəhrəmanı Pechorin, atalardan ilham verən imanı, səmavi dünyanın işlərində iştirak etdiyinə inandırdı. Allaha inanmayan nəsillər özlərinə inanmırlar, daha yüksək bir şey tanımayan insanlar Öz arzuları, Will qazanma, ancaq itirmək.

"Mən boş kənd xiyabanları ilə evə qayıtdım; Ay, tam və qırmızı, bir yanğının parıltısı kimi, evlərin dişli üfüqi səbəbiylə göstərilməyə başladı; Ulduzlar tünd mavi arch üzərində sakitcə parıldadı və yadda qaldığım zaman gülməli oldum ki, dünyanın və ya hər hansı bir uydurma hüquqları üçün səmavi mübahisələrimizdə səmavi bir şəkildə iştirak etdiyini düşünən insanların vaxtının olduğunu düşündüm! .. və bu yaxşıdır? Bu lampalar, diqqətlərində, yalnız döyüş və qeyd etmələrini işıqlandırmaq üçün, köhnə parıltı ilə yandırılır və ehtirasları və ehtiyacları, diqqətsiz bir gəzən tərəfindən meşənin kənarında yüngül yandırılmışdır ! Ancaq onlara nə saysız-hesabsız sakinləri olan bütün göylərin onlara iştirakı ilə, səssiz olmasına baxmayaraq, dəyişməz olsa da, onlara hansı gücü onlara qoşulacaqdır. "(M.Yu.lermonts" vaxtımızın qəhrəmanı ")

"Birinci mərtəbəyə", başlanğıc heyvanı, bioloji qanunun, insanlar özlərinə üzümsiz dəhşətli qüvvənin gücünə verdilər: bir insan vəziyyətin gücünə düşür, bütün həyat kor qüvvəyə çevrilir. Budur, iman olmaması üçün ödəməli olduğum qiymət, yalnız özümdə iman gətirdi.

Praktikada qazanılan biliklərin vi tətbiqi

  1. Əks (fəaliyyətin başa düşülməsi)

"Mən öyrəndim" (Performansın şüuru):

  • problemli suallar formalaşdırmaq
  • artistikadakı ziddiyyətləri müəyyənləşdirin və müqayisə edin
  • Ədəbi sənət əsəri və onların həyat təcrübəsi ilə mənəvi anlayışları əlaqələndirin
  1. Fərqli bir ev tapşırığı yerinə yetirərkən dərsdə əldə olunan biliklərdən istifadə edin

Seçmək üçün ev tapşırığı:

  • Ümumilikdə "MTSI faciəsi nədir?"
  • Esse "Azadlıq və icazə vermək"
  • Əvvəllər öyrənilmiş məhsulda əsas xarakterin xarakterinin ziddiyyətli xüsusiyyətlərini aşkar edin və mənəvi anlayışlarla və həyat təcrübəsi ilə əlaqələndirin.

Ruhu fərqlidir, məqsədi həqiqi azadlıq qazanmaqdır, ancaq bunu yalnız onu saxlayan monastırın xaricində etmək mümkündür. Əsas xarakter Onu qaçmağa məcbur edən tam azadlıq qazanmağa çalışır, yəni bu, bu, belə bir riskli bir hərəkətin səbəbidir. O, böyüdüyü bir uşaq kimi monastıra gətirildi, amma hər şeyin xəbərdar olduqda, o, həbsdə olduğu kimi, qaçmaq qərarına gəldi.

Şeir, qəhrəmanın bütün çəkilişinin təsvir olunduğu iyirmi altı fəsildən ibarətdir, ancaq üç gündür ki, pulsuz bir həyat yaşayır, istədi. Dünyanı bir çox yeni şey tanımaq üçün başa düşməyə başlayır, buna görə onun hücum etdiyi vəhşi heyvanı yola çəkir. Çayda gözəl qız, bütün bu dəfə o, yemək və su çatışmazlığı ilə əziyyət çəkirdi. Etiraf etmək üçün geri qayıtmadıqda həyatı qəbul edə bilmir. McYri, müxtəlifliyi və gözəlliyi ilə təəccüblənən təbiəti sevir. Təbiətdə onun vətənini düşünür, necə darıxır və onu sevir.

Özünü bir qol qoyur, qaçmaq məqsədi vətənini, ailəsini tapmaqdır, amma təəssüf ki, bunu edə bilməz. Bu bir neçə gün tamamilə McSi tərəfindən tamamilə dəyişdirilir, o, həqiqi azadlıq hiss edir. Ancaq harada yerləşdiyini anlaya bilmədiyi zaman, itirdiyini başa düşür. Bir çıxış axtarışında, o, yalnız köhnə yaşayış yerinə - əsl həyatı olmayan həbsxanaya gəldi.

Əsas xarakterin xarakteri çətindir ki, çox çətinlikləri dəf edə bilsinlər: çox cəsarətli, sərt və dindardır. Ancaq buna baxmayaraq, tam azadlıq qazana bilmir. Buna görə son istəyi qalır - onu bir daha təbiətin möcüzələrini görmək üçün monastırın xaricində onu azad bir yerə basdırmaq. Vəhşi bir neçə gün əsas xarakterin döyüş ruhunu gücləndirir, çünki bu, onun çətinlik çəkməyə vadar edir (bəbirlə mübarizə). Ancaq MTSI'nin itirdiyini və ya qaçmağın uğursuz olduğunu söyləmək mümkün deyil. Bəli, o, fiziki azadlıq qazana bilmədi və monastıra qayıtdı, ancaq o, ehtimal ki, fiziki azadlığından daha vacib olan ruhani azadlığını qazandı. O, onu erkən yaşlarından tutduğu yerdən qaçmaq üçün bir şans tapdı. Hələ öz başına nail oldu - azadlığa can atdı və bu, ona və düşüncələrinə çox təsir edən çox vaxt qoymasın.

Lakin pulsuz, MCSI-nin yaşadığı torpaq haqqında daha çox məlumat əldə etmək, yəni gözəlliyini bilmək üçün bir məqsədi izləyir. Müxtəlif fəlsəfi düşüncələr tərəfindən əzab çəkir. Escape, düşüncələrini tam təsdiqləyir, o, monastırda bu barədə düşünəndə doğru olduğunu öyrənir.

M.yu. "MTSI" işində Lermontov, azadlığın insanı daha güclü və fiziki cəhətdən və mənəvi hala gətirdiyini göstərdi. Böyük yazıçıların müasirləri üçün iş qəhrəmanı - McIrsi, bütün qüvvələr tərəfindən azadlığı uğrunda mübarizə aparmaq lazım olduğunu göstərən bir növ azadlıq rəmzi oldu.

Bir neçə maraqlı yazı

  • 6 nömrəli kameranın işinə yazmaq
  • Chatsky, Onegin və Pechorin Esse'nin müqayisəli xüsusiyyətləri

    Pechorin, Chatsky və Onegin, hər zaman məşhur romanların qəhrəmanlarıdır. Hamısı nəcibliyin nümayəndələridir.

  • Çəkməli nağıl perro pişiyinin təhlili

    Həyat sizi haqsız yerə başa gəlsə də, bir dəyirman və ya eşşək deyil, pişiyin mirasına buraxsa da, ürəyini itirməyə ehtiyac yoxdur. Başqa bir pişik qızıl ilə yüz qat daha dəyərli bir çanta çıxa bilər. Xüsusilə bu pişik çəkmələrdə olarsa.

  • Payız haqqında yazılar (10 ədəddən çox)

    Gözəl bir vaxt var - bu payızdır. Bu qızıl məsamədə səhərə qədər oynaya bilərsiniz. Yarpaqları müxtəlif istiqamətlərdə gəzdirin. Qızıl yarpaq görürəm. Birincisindən çox şey aldı. Onu qaldırdım və paketi otbari toplamağa qoydum.

  • Balqabaq Çexovun hekayəsində doktor tüstüsünün görüntüsü və xüsusiyyəti

    Qəhrəman A. Çexov ən çox adi bir insandır. Sözsüz bəyanat altında, müəllifin işçi şəxsə simpatiyası və doyma, xəyanət, eqoizm üçün iyrənclik.

"MTSI" şeiri M. Yu-nın əsas əsərlərindən biridir. Lermontov. Şeirin problemləri, ilk növbədə azadlıq və iradə mövzusu, xəyalların və reallıq münaqişəsi, təklik və qovulma mövzusu ilə bağlıdır. Əsas qəhrəmanda təsvir olunan bir çox xüsusiyyət də müəllifə xas olmuşdur. Mtsyry'nin gənc təcrübəsizləri qürur, azadlıq, ümidsiz və qorxmaz idi. Qafqazın bu təbiətində və doğma kənarlarında maraqlı olan yeganə şey.

Dağlıq bir kənddə doğulduğuna görə, ürəyi, qohumlarının və yaxın insanların yanında əbədi qaldı. Digər bir uşaq valideynlərindən həyəcan keçirdi və taleyi iradəsi monastıra girdi, onun üçün divarları əsl həbsxanaya çevrildi. Orada keçirdiyi hər zaman, ruhu kimi azad həyat arzusunda idi. Bir gün, MCSRI hələ də monastırın divarlarından qaçmağı və üç gün təbiətin qucağında keçirə bildi.

Bu dəfə həyatında ən xoşbəxt dövr idi. Əvvəlcədən bilsə də, iradə içində ölmək istədiyi təqdirdə bu, bu ümidsiz addım barədə qərar verəcəkdir. Üç gündür pulsuz həyat üçün özünü və onunla tam şəkildə ortaya qoymağı bacardı Şəxsi keyfiyyətlər. Daha sürətli yetişdi və daha da böyüdü.

Yolunda bir gənc gürcü ilə görüşdü, səsi ürəyində əbədi qaldı. Qeyri-bərabər bir döyüşə girdiyi qüdrətli bir bəbirlə tanış oldu. Sıx meşələr, yüksək dağlar və sürətli çaylardan qorxmadan öhdəsindən gələ bildi. Ancaq bir kənara çıxmadı, çünki heyvan çox yaralandı. Yenə də bu üç gün çox gözlər açıldı. McSsix, valideynlərinin üzlərini, dağ aula dərəsində atasının evini xatırladı.

Monastıra qayıdan köhnə rahibi etiraf etdi, bir dəfə onu ölümdən xilas etdi. İndi yenidən öldü, amma bu dəfə aldığı yaralardan. Üç gündən bir damla azadlığa sərf etməsindən peşman olmadı. Onu narahat edən tək şey, sonuncu dəfə qucaqlaya bilməməsidir. İtaətçinin son istəyi onu körpəsinə doğru doğma AD-a tərəf basdırmaq idi.

Şeir Lermontov "MTSiry" 1840-cı ildə yazılıb. Hərbi yoldan keçərək şair bir dəfə monastırda xidmət edən bir rahiblə görüşdü, indi ləğv edildi. Monk Lermontovun hekayəsini izah etdi. Bu hekayə şairdə böyük bir təəssürat yaratdı və o, Monk Bari tərəfindən, şeirdə izah edilən hekayəni qeyd etdi.

Şeirin mərkəzində MTSI-nin görüntüsü.

Bir dəfə Tiflisə gedən rus ümumi, monastır tərəfindən sürdü. Onunla əsir oğlanın bir xəstəsi ilə gəldi.

Altı il görünürdü; Serna dağları, puggy və sik və zəif və çevik, qamış kimi.

Mc idi. Uşağı kükürdlə müqayisə edərək, Lermontov uşağın məskunlaşmadığını aydınlaşdırır. Sulna - azadlıq, azad həyat rəmzi. Çox zəif fiziki cəhətdən, oğlan güclü ruha, böyük bir iradə gücünə sahib idi.

Şikayətlər olmadan, uşaq dodaqlarından zəif bir nalə uçmadı, qida ilə tanış idi, qürurla öldü.

Öldürən MCSI bir rahib tərəfindən xilas olur. Tədricən, uşaq "əsirlik" ə almağa başladı, onun üçün dili başa düşməyə başladı və illərin rəngində monastır nəzarəti ilə mübarizə aparmaq istədi. Ancaq vətəninə, azadlığına həsrət qalır. Düşüncələri daim harada aparır

Qarda, bir almaz, boz, sarsılmaz Qafqaz kimi yanır.

McSury qaçış üzərində həll olunur. Qaranlıq payızda gecə monastırdan qaçır və təbiət dünyasına, "gözəl narahatlıq dünyasına və döyüş dünyasına" uşaqlıqdan xəyal qurduğu dünyaya düşür. Monastırın artması onun iradəsində deyil, McIry orada axtarır, "insanların qartalar kimi azad olduğu yerlərdə" orada axtarır. " Səhər yuxusundan oyandı, bu qədər axtarılan nə olduğunu gördü: sulu tarlalar, yaşıl təpələr, əzəmətli dağ silsilələri. Təbiətdə o ahəngdar, birliyin, insanın insan cəmiyyətində bilmədiyi qardaşlıq olduğunu görür.

Ətrafımda Allahın bağçasını çiçəkləyir. Bitkilər Raduzhny materialı səmavi göz yaşları izlərini qorudu və üzüm üzümlərinin qıvrılması, təbəqələr arasında banging ...

MCSI, təbiəti görmək, anlamaq, sevmək, bu olmaq sevinci görmək və bu etmək bacarığı ilə bəxş olunur. Monastırdan sonra dincəlir, təbiətdən ləzzət alır. Eyni səhər gənc gürcü ilə görüşdü və mahnısına heyran oldu. Aclıq və susuzluqdan əziyyət çəkdi, o, öz başına gəlmədi, çünki bir əziz məqsədi var idi - "ölkənin ölkəsinə gedin". Gənc uzun müddət gəzdi, amma birdən "dağın gözü itirildi və sonra yoldan aşağı düşməyə başladı." Bu, onu ümidsizliyə yönəltdi: həyatında ilk dəfə ağlayırdı. Onsuz da ətrafında "bir milyon qara göz qaranlıq gecələri izlədi." McYri ona düşmən olan elementlərdə idi. Meşənin qalınlığından gənc adamın hücum etdiyi barlar çıxır.

Sinə tərəfə qaçdı; Ancaq boğazda, iki dəfə orada silahlarımı çevirib yandırmağı bacardım ...

Ən böyük qüvvə ilə bu mübarizədə, MTSYR xarakterinin qəhrəmanlıq mahiyyəti ortaya çıxdı. Ağır yaralara baxmayaraq qalib gəldi və yolunu davam etdirir. Səhər saatlarında, ac olanda yaralı, gücündən yapışdı, yenidən "həbsxanasına" gəldiyini gördü, MTSİ-nin ümidsizliyi həddi deyildi. O, "izin evinə", o, heç açmazdı "olduğunu başa düşdü. Ölən mərkəz bir rahib tapdı və yenidən monastıra gətirildi. Xəyal gerçəkləşmək üçün təyin olunmadı. "Azadlıq Xoşbəxtliyi" olaraq, həyatı başa çatdırdı. Bəbir ilə döyüşdən yaralar ölümcül idi. Ancaq bəbirlə bu döyüş belə olmayın, çətin ki, McYRI uzun ömür sürə bilər, düşünürəm ki, vətənin həsrəti, avtomobil hələ də gücünü sürükləyir və yaralardan ölməzdi. MTSI üçün həyat əsirlikdə deyil. Lazımi, azad bir həyat hüququnu sübut etmək üçün bütün qüvvələri ilə bir monastırla həbsxanasından çıxmağa çalışdı. Xəyalımı yerinə yetirə bilməsəm, bu onun günahı deyil. Acılıq olan McSry özünə etiraf edir

Yerdə yaşadığım kimi, başqası, qul və yetim ölür.

Ancaq onun üçün ölüm də ələ keçirmədən azadlıqdır. Sakit xəyalları başına artıq nəfəs aldıqda, onun fantastik görüntüləri geyildi, doğma Qafqazını və Xəyallarını xatırladır ki, küləyin onun vətəninə salam gətirəcəyi xəyallarını xatırladır. Ölmək, McSry hələ də cəsarətli insanların azadlığa sevən ruhu kimi, McSry, məhdudiyyətsiz, qürurlu olaraq qalır.

İradə üzərində MTSI həyatı

"İstəkdə gördüklərimi bilmək istəyirsən?"

M. Yu. Lermontov. "Mtssyry"

Şeir M. Yu. Lermontov "MTSIRI" 1839-cu ildə yazılmışdır. Şairin hərbi-gürcü yolundakı gəzintilərinin nəticəsi oldu.

Şeir bir dəfə Rusiya generalını gətirən və monastırda qalan dağlardan məhbus oğlanın həyatı haqqında danışır. Oğlan mtsy adlandırıldı, gürcü dilində "yad" deməkdir.

Oğlan monastırda yaşayırdı və bir rahib olmağa hazırlaşırdı. Ancaq bir gün yox oldu və onu üç gün sonra isə onu tükəndi, tükəndi və xəstə tapdı. Ölümündən əvvəl onun qaçması və gəzməsi barədə danışdı.

Yalnız McSyri'nin iradəsi üzərində əsl həyatın monastır divarları arxasında olduğunu hiss etdi. Nə fırtınanın, nə də element onu qorxutmur:

Oh, bir fırtına ilə qucaqlamaq üçün bir qardaşın xoşbəxt olacağını sevirəm! Buludları izlədim, bir ildırım tutdum ...

McSri, vəhşi təbiətlə yaxınlığını hiss etdi və ləzzət aldı:

Mənə deyin ki, bu divarların mühiti məni qısa bir şəkildə, lakin canlı bir ürək və göy gurultusu arasında diri-diri ilə dostluq müqabilində mənə verə bilərsən?

Qaçış, təbiətin sehrli, qəribə səslərinə qulaq asdı, bu da göyün və yerin sirləri haqqında danışdı. Gənc gürcülərin səsini eşitdi, aclıqdan və susuzluqdan əziyyət çəkdi, ancaq doğma yerlərinə düşməyə çalışdığı üçün sakinə getməyə cəsarət etmədi. Dağları tərk edib meşədə dərinləşdi. Ancaq tezliklə McSsix, itirildiyini və "qəzəbləndiyində", "torpağın döşəməsinə" yıxıldığını və torpağın göbələrini yıxıldığını, / və göz yaşları, göz yaşları axdı. "

Meşə gəzən müddətdə McIRS Barsa ilə görüşdü və onunla vuruşdu. O anda vəhşi heyvanlar kimi hiss etdi:

Bu anda dəhşətli idim: çömçə, qəzəbli və sik kimi, mənim kimi sıxışdım; Sanki mən bar və canavar ailəsində anadan oldum.

İnsanların sözləri məni unutduğu görünürdü ...

Barz tərəfindən ağır yaralılar, o, onun doğma yerlərinə gedə bilməyəcəyini başa düşdü

Azadlıq Blumu, vətənində Melankoly üçün məzar almaq üçün dağılır.

Sanki gəzintilərini yekunlaşdıran kimi, Mtssyy ölməzdən əvvəl etiraf edir:

Asan! - Bir neçə dəqiqədə, uşaqlarda oynadığım dik və qaranlıq qayalar arasında, cənnət və əbədiyyətə satılırdım ...

"Nə gördüklərimi bilmək istəyirsən?" - Beləliklə, M. Lermontovun şeiri şeirinin qəhrəmanı olan MTSYR-nin etirafına başlayır. Bir-birindən kiçik bir uşaq onu monastıra bağladı, burada bütün şüurlu illərini keçirdi, böyük dünyanı və real həyatı görmürdü. Ancaq TeSigdən əvvəl, gənc qaçışda həll olunur və qarşısında böyük bir dünya var. MTSİ-nin iradəsi ilə üç gün bu dünyanı biləcək, əvvəllər qaçırılanların hamısını çökməyə çalışacaq və həqiqət bu müddət ərzində həyatda digərlərindən daha çox şey tapacaqdır.

McSyri iradədə nə görür? Hiss etdiyi ilk şey, inanılmaz dərəcədə gözəl bir gənc kimi görünən təbiətin göründüyü sevinc və heyranlıqdır. Həqiqət, heyran olmalıdır, çünki onun qarşısında lüks Qafqaz mənzərələri. "Möhtəşəm tarlalar", "Təzə izdiham" ağacları, "Xəyallar kimi xəyallar kimi" dağlar, quşlar-buludların "ağ karvanı" - hamısı MTSI-nin maraqlı bir görünüşünü cəlb edir. "Asan, mən niyə bilmirəm" və əsir düşmüş ən bahalı xatirələrdən oyanır. Uşaqlıq və doğma ADU, yaxın və tanış insanların şəkilləri qəhrəmanın daxili gözləri qarşısında keçir. Budur, Mtssyry-nin həssas və poetik natura təbiəti çağırışına səmimiyyətlə cavab verən, buna doğru vəhy olunur. Qəhrəmanı müşahidə edən oxucu, cəmiyyətdə təbiətlə ünsiyyət qurmağı üstün tutan təbii insanlara aid olduğu və ruhlarının bu cəmiyyətin yalanları tərəfindən pozulmadığı aydın olur. MCSRI-nin görüntüsü Lermontov üçün iki səbəbə görə xüsusilə vacibdir. Birincisi, klassik romantik qəhrəman eynidir və vəhşi təbiətə yaxın bir insan kimi bənzər bir şəkildə xarakterizə olunmalı idi. İkincisi, şair ətrafındakı qəhrəmanına, əksəriyyəti isə boş və boş gənclərin qondarma nəslinə qarşıdır. MTSI üçün, üç gündür polad azadlığı həyatTədbirlər və daxili təcrübələrlə doymuş, tanış Lermontov cansıxıcılığından şikayətləndi və salonlarda və Bala üzərində yaşayırdı.

McSury yolunu davam etdirir və digər şəkillər açılır. Təbiət bütün nəhəng gücündə aşkar edilir: şimşək, duş, "uçurumları təhdid edir" (uçurumları təhdid edir "," hirsli yüzlərlə səslər "ə bənzəyir. Qaçqın qəlbində heç bir qorxu yoxdur, mtsers üçün belə bir təbiət daha da yaxındır: "Mən bir qardaş kimi, bir fırtına ilə qucaqlamaq xoşbəxt olardı!". Bunun üçün o, bir mükafat gözləyir: göyün və yerin səsləri, "qürurlu quşlar", otlar və daşlar - ətrafdakı qəhrəman, ona aydın olur. Vəhşi təbiətlə ünsiyyət dəqiqələri, xəyallar və yemək istiliyində gözəgötürən bir qızdırmaya ümid edir - görmək üçün bir mələk olardı - mcsiry göyü təkrar-təkrar narahat olmağa hazırdır. Beləliklə, o, yenidən həyatı və sevincini hiss edir.

Gözəl dağ mənzərələrinin fonunda, sevgisi, gənc qız gürcü MCSRI qarşısında görünür. Bunun gözəlliyi ahəngdardır və ən yaxşı təbii boyaları birləşdirir: sirli qara gecə və qızıl qızıl. Monastırda yaşayan Mczyry, vətən xəyal etdi və sevginin cazibəsinə cavab vermədiyi üçün. Qəhrəman irəlidə davam edir və burada təbiət onun ikinci üzü ilə ona çevrilir.

Gecə, soyuq və heyrətamiz bir gecə gəlir. Yalnız bir az bir yerə tənha sakley məsafəsində bir yerə parlayır. McYRI aclığı tanıyır və təkliyini hiss edir ki, ən çoxunu monastırda tomil edir. Meşə hər şeyi uzadır və uzanır, MTSI "keçilməz divarı" əhatə edir və o, itirdiyini başa düşür. Təbiət, günortadan sonra belə bir dostluq günü, birdən dəhşətli bir düşmən ətrafında, yoldan qaçan və vəhşicəsinə güldürməyə hazırdır. Üstəlik, o, barz görünüşündə birbaşa MTSY yolunda dayanır və o, yola davam etmək hüququ üçün özümün bərabər ayağı ilə mübarizə aparmalıdır. Ancaq bu qəhrəman sayəsində sevincin naməlum məhəbbətini, dürüst rəqabət sevinci və layiqli qələbənin xoşbəxtliyini bilir.

Bu metamorfozların niyə meydana gəldiyini təxmin etmək çətin deyil və Lermontov MTSİ-nin ağzında bir izahat yatırır. "Bu atəş gücsüz və boşdur, / boşdur / oyun, ağıl xəstəliyi" - buna görə qəhrəman, Qafqazda xəyalı evinə getdi. Bəli, MTSERS üçün, Vətən hər şey deməkdir, ancaq həbsxanada böyüyən O, artıq ona bir yol tapa bilməyəcəyik. Yəhəri atan, evə qayıdan bir at belə, - MKSERY acılıqla həyəcanlanır. Ancaq o, əsirlikdə böyüdü, zəif bir çiçək kimi böyüdü, təbii qüsuru itirdi, yola davamlı olaraq yolunu istədi və itirdi. McYri təbiətdən məmnundur, amma artıq uşağı deyil və o, zəif və xəstə heyvanların sürüsü kimi onu geri çevirir. Öldürən MCSury-nin palitrasını bilmək, ilan, günah və ölüm rəmzi, "bir bıçaq kimi" və atlamalar, qəhrəman yalnız bu oyunu izləyə bilər ...

Bir neçə gün MTSI azadlığında idi və ölümü üçün ödədi. Və hələ də nəticəsiz qalmadılar, qəhrəman dünyanın gözəlliyini, sevgisini və döyüş sevincini bilmişdir. Buna görə, bu üç gün mtsers üçün üç gün bütün digər varlıq üçün daha dəyərlidir:

Nə etdiyimi bilmək istəyirsən
İradədə? Yaşadı - və mənim həyatım
Bu üç xoşbəxt gün olmadan
Kədərli və kədərli idi ...

İşdə test



Bənzər nəşrlər