Завантажити презентацію селянська реформа 1861. Закріплення вивченого матеріалу

Цілі уроку.

1. Ознайомити учнів із підготовкою селянської реформою, проаналізувати основні тези реформи.

2. З'ясувати історичну необхідність скасування кріпосного права. Розвивати навички роботи із документами.

3. Підвести учнів до роздумів відповідальності державних діячів за долю своєї країни.

План уроку:

1. Вирішення селянського питання до правління імператора Олександра II.

2. Підготовка селянської реформи.

3. Основні становища селянської реформи 1861 року.

4. Підсумки та значення скасування кріпосного права.

Основні поняття:

  • оброк,
  • панщина,
  • відрізки,
  • прирізки,
  • тимчасово зобов'язані,
  • відпрацювання,
  • испольщина,
  • викупні платежі

Хід уроку

Вивчення нового матеріалу. (Вивчення нового матеріалу супроводжується електронною презентацією<Приложение 1>)

XIX століття відрізнялося особливою гостротою селянського питання. Селяни виборювали своє розкріпачення. Кріпацтво стало нестерпним.

Перед класом ставиться проблемне питання, який учні повинні дати відповідь наприкінці уроку.

Чи було вирішено селянське питання реформою 1861?

При розгляді першого питання плану уроку перед класом ставиться завдання: згадати, як імператори Олександра II ставилися до теми звільнення селян. Для цього учні за запропонованими іменами імператорів та дат мають назвати дії імператорів стосовно селян.

Учням задається питання .

Чому не один із імператорів не наважився скасувати кріпацтво?

Скасувати кріпацтво не хотіли дворяни. Підтвердженням цього є слова Катерини II "боротися з кріпацтвом - значить позбутися трону!"

Тоді маємо питання:

  • Чому Олександр II вирішує скасувати кріпацтво?
  • Хто на свої погляди Олександр II консерватор чи ліберал? Які основні причини скасування кріпосного права?

Новий імператор був ні лібералом, ні прибічником корінних реформ країни. Але перелом у всіх шарах російського суспільстващодо необхідності перетворень країни, головним у тому числі має бути скасування кріпосного права, стався, під час Кримської війни, що закінчилася важким поразкою для Росії. Країна стояла перед вибором: або імперії як європейській державі зійти нанівець, або поспішно проводити реформи.

Причини скасування кріпосного права

Під час розгляду другого питання плану уроку звертаємося до слів Олександра II:

“Чутки гасають, що хочу дати свободу селянам; це несправедливо, і ви можете сказати це всім праворуч і ліворуч; але почуття вороже між селянами та його поміщиками, на жаль, існує, і від цього було кілька випадків непокори поміщикам…Я думаю, що й ви однієї думки зі мною, отже, набагато краще, щоб це сталося згори, ніж знизу”.

Головною метою Олександра II було не прагнення розвитку капіталізму, а необхідність утримати свою владу.

У складних умовах відбувалася підготовка реформи. Стали створюватися комітети у селянській справі, які розглядали старі проекти вирішення селянського питання.

У 1857 році було створено Секретний комітет, через рік його було перетворено на Головний комітет із селянської справи. Найголовніша тут новація - запровадження голосного обговорення та розгляду питань звільнення селянства. Більшість поміщиків пропонували звільнити селян без землі чи з малим земельним наділом. У березні 1859 року як "робочий орган" при Головному комітеті було засновано Редакційні комісії, які займалися розглядом матеріалів. Головою комісією було призначено генерала Я. І. Ростовцева. Я. І. Ростовцев спочатку був противником скасування кріпосного права, але в 1859 він відстоював звільнення селян із земельним наділом, але помер, не встигнувши завершити розробку реформи.
Редакційні комісії протягом одного року працювали дуже інтенсивно та провели 409 засідань. Визначними діячами, які працювали в Редакційних комісіях, були: Н. А. Мілютін, С. М. Жуковський, П. П. Семенов-Тянь-Шанський, Ю. Ф. Самарін та ін. Саме Семенов пережив усіх своїх товаришів по роботі в Редакційних комісіях і востаннє 19 лютого 1914 року в повній самоті підняв тост на згадку про дружню роботу цього мозкового центру реформи.

Після закриття Редакційних комісій проекти селянської реформи було передано на обговорення спочатку до Головного комітету, а потім до Державної ради. Головою Головного комітету у селянській справі призначається рішучий прибічник реформ Великий князь Костянтин Миколайович, який забезпечив проходження документів через Комітет. Але у Державній Раді, противники реформи, намагалися всіляко відхилити проекти, і тоді Олександр II виступає з промовою у Державній Раді 28 січня 1861 року.

Учні читають документ "З промови Олександра II у Державній раді 28 січня 1861 року" і по ньому відповідають на поставлене запитання:

Якою була роль Олександра II у скасуванні кріпосного права?

“…Справа про звільнення селян, яка надійшла на розгляд Державної ради, за своєю важливістю я вважаю життєвим для Росії питанням, від якого залежатиме розвиток її сили та могутності. Я впевнений, що ви всі, панове, стільки ж переконані, як і я, у користі та необхідності цього заходу. Я маю ще інше переконання, а саме, що відкладати цю справу не можна; чому я вимагаю від Державної ради, щоб вона була їм закінчена в першу половину лютого і могла бути оголошена до початку польових робіт... Повторюю, і це моя неодмінна воля, щоб справа ця тепер була закінчена. Ось уже чотири роки, як воно триває, і збуджує різні побоювання та очікування як у поміщиках, так і в селянах. Будь-яке подальше зволікання може бути згубним для держави”

Олександр II виявив твердість і 19 лютого 1861 року підписав два документи: Маніфест про скасування кріпацтва і "Положення про селян, що вийшли з кріпацтва".

Розгляд третього питання починається з роботи учнів за документами:

  • "Загальне положення про селян, що вийшли з кріпацтва" <Приложение 2>,
  • проект О. М. Унковського <Приложение 3> ,
  • "Статутна грамота" <Приложение 4> , та заповненням таблиці.

Становище селян

Додаткові відомості про положення селянської реформи учні отримують із розповіді вчителя.

За законом для селян було визначено розмір земельної ділянки. Залежно від регіону ці норми становили: у чорноземних губерніях – від 1,5 до 4 десятин землі; у нечорноземних губерніях – від 1 до 7 десятин; у степових губерніях – від 3 до 12 десятин. Якщо селяни мали велику кількість землі, то частина надлишків, які іменувалися “відрізками”, відбиралися на користь поміщиків. Якщо селян землі було менше, ніж належало, то частину землі йому дорізали, яка називалася “прирізками”.

Земля надавалася селянам за викуп. Вони мали одночасно заплатити поміщику 20% вартості наділу, а решту 80% виплачувало держава, але з поверненням йому цієї суми протягом 49 років із відсотками. Усі селяни до укладання викупної угоди, а також ті, хто не зміг заплатити 20% вартості наділу, вважалися тимчасово зобов'язаними і повинні були в повному обсязі виконати колишні повинності - испольщину (оброк) та відпрацювання (панщина), хоча були особисто вільними.

Питання класу :

Як ви вважаєте, чому були визначені саме ці умови?

Ця подія М. І. Некрасов присвятив вірш “Свобода”.

Батьківщина мати! По рівнинах твоїх
Я не їздив ще з таким почуттям!
Бачу дитину на руках у рідної,
Серце хвилюється думою коханої:
Доброго часу дитина народилася,
Милостивий бог! Чи не впізнаєш ти сліз!
З дитинства ніким не заляканий, вільний,
Вибереш справу, до якої придатний,
Хочеш - залишишся повік мужиком,
Зможеш - під небо злетиш орлом!
У цих фантазіях багато помилок:
Розум людський тонкий і гнучкий,
Знаю: на місце кріпосних мереж
Люди вигадали багато інших,
Так! . . Але розплутати їх легше народу
Муза! З надією вітай волю!

Після читання вірша класу задається питання :

Що це за мережі, в які потрапляють селяни щодо реформи?

Вчитель продовжує розповідь про зміни, що відбулися у житті селян та поміщиків із реформи.

Реальна вартість всієї землі – 500 млн. рублів, а поміщики отримали за неї 1,5 млрд. рублів. Таким чином поміщики отримали великі гроші.

Вчитель ставить запитання:

На що робився розрахунок? Куди мали вкладати поміщики свій капітал?

Поміщики мали будувати мануфактури, заводи, купувати нову техніку, розвивати сільське господарство по капіталістичному шляху Найбідніші селяни мали поповнити ряди найманих робітників у містах. Заможні селяни викупили землі у приватну власність. Однак реально це не могло здійснитися, оскільки селяни не стали приватними власниками землі. Земля ставала власністю громади. Заможні селяни часто сплачували общинні платежі замість бідних. Піти з громади було дуже складно. Окрім цього самі поміщики не знали, що робити з величезними грошима, які отримали від продажу землі. Тому більшість дворян прокутили ці гроші.

Четверте питання плану уроку починається із виконанням завдання щодо визначення буржуазних і феодальних рис селянської реформи.

Оцінюючи селянську реформу важливо наголосити на наступному:

1. Селянська реформа стала результатом компромісу між поміщиками, селянами та урядом. Причому інтереси поміщиків були максимально враховані.

2. Умови звільнення селян спочатку полягало у майбутні протиріччя і джерело постійних конфліктів з-поміж них і поміщиками.

3. Реформа запобігла масовим виступам селян, хоча локальні мали місце.

4. Реформа не вирішила селянське питання.

5. Було створено умови затвердження капіталістичного укладу економіки країни.

1. Реформа непослідовна, половинчаста, незавершена.

2. Назріває необхідність проведення нової реформи.

Закріплення вивченого матеріалу

Записати в словник нові поняття:

1. Відробітки - селяни отримували у тимчасове користування частину землі, замість плати за землю вони працювали у поміщика.

2. Відрізки – частина землі, яку відрізали у селян на користь поміщиків з реформи 1861 року.

3. Прирізки – частина землі, яку віддавали на користь селян по реформі 1861 року.

4. Іспільщина – селяни отримували у тимчасове користування частину землі, замість плати за землю вони віддавали поміщику половину врожаю.

5. Тимчасово зобов'язані - селяни доки виплатять борг поміщику за землю, зобов'язані тимчасово виконувати певні повинності.

6. Викупні платежі – викуп селянами землі у поміщиків. Спочатку 80% викупу виплатили поміщикам держави. Селяни мали розрахуватися з державою за 49 років.

Виконати завдання:

1. Розташуйте на дві групи поняття, які характеризують становище селян до реформи (А) і після реформи (Б):

1) тимчасово зобов'язаний;

2) дворовий;

3) панщина;

4) відрізки;

5) викупні платежі;

6) кріпосний.

2. Ділянка землі, що дісталася селянам внаслідок реформи 1861 року, називалася:

1) наділом;

2) висівком;

3) маєтком;

4) вотчиною.

3. Хто такий світовий посередник:

1) представник поміщиків, який бере участь у розробці селянської реформи;

2) представник селянської громади, що у вирішенні суперечок між поміщиком і селянами;

3) представник дворянства, покликаний стежити за здійсненням селянської реформи на місцях.

4. Розвиток капіталізму у Росії у другій половині ХІХ століття сприяло:

1) звільнення селян від кріпацтва;

2) поширення тимчасовообов'язкового стану селян;

3) існування селянської громади.

5. Розкрийте основні риси селянської громади у Росії після реформи 1861 року. Зробіть висновок – які громадські порядки заважали товарно-грошовим відносинам на селі?

6. У чому ви бачите плюси та мінуси селянської реформи?

Домашнє завдання: § 20, відповісти письмово питанням: чому стало погано жити і селянинові і поміщику?

Урок історії 8 клас

Васильєва Наталія Іванівна,вчитель історії та суспільствознавства КОУ «Єрмаківська ЗОШ» Тарського муніципального району Омської області, найвища кваліфікаційна категорія.

Тема урока:Селянська реформа 1861 року. Скасування кріпосного права у Росії.

Тип уроку:комбінований, урок формування знань, універсальних навчальних дійз елементами дослідницької роботи.

Технологія:робота з історичними джерелами,

Мета уроку:

1. Сформувати в учнів уявлення про перебіг процесу скасування кріпацтва в Росії, визначити роль селянської реформи для подальшого розвитку країни.

2. Розвивати здатність представляти події з різних точокзору, описувати їх у різних жанрах, вміння аналізувати історичні документи, статистичні дані, витягувати їх інформацію. Висловлювати свою точку зору на події з різних позицій, ставити перед собою та групою проблему, намічати шляхи її вирішення, узагальнювати; формувати соціально-особистісні компетенції.

3. Виховувати повагу до історії своєї Вітчизни, повагу до людей, які присвятили життя реформуванню Росії.

Завдання уроку:

1. З'ясувати основні тези реформи скасування кріпосного права, історичне значення реформи у розвиток країни.

2. Продовжити роботу над розвитком умінь працювати з історичними джерелами, вирішувати тести, підбирати інформацію, що бракує, співвідносити інформацію з різних джерел, відбирати найбільш оптимальні шляхи для вирішення проблеми, аналізувати результати індивідуальної та групової роботи.

3. Виховувати вміння розуміти, співчувати, співчувати людям, ставити себе на їхнє місце.

Понятийний апарат: селянська реформа, рескрипт, дарівний наділ, статутна грамота, світові посередники, викупні операції, тимчасово зобов'язані селяни, реформа, прирізки, відрізки, маніфест.

Дати: 1842, 1797, 1803, 2 квітня 1854, 29 січня 1855, весна-літо 1856, 19 лютого 1861

Обладнання:відеопроектор, підручник "Історія Росії XIX століття" для 8 класу, автори А.А.Данілов, Л.Г. Косуліна, роздатковий матеріал: картки-інструкції, картки-завдання, тести, словникове лото.

Література:

1. Уривок із поеми Н.А.Некрасова «Кому на Русі жити добре?»

Хід уроку

    Організація класу.

………………….

1. Робота із документом.

- Уривок із поеми Н.А.Некрасова «Кому на Русі жити добре?»:

Слайд 1 картина + вірші

У якому році – розраховуй,

В якій землі – вгадуй,

На стовповій доріжці

Зійшлися сім чоловіків:

Сім тимчасово зобов'язаних

Підтягнутої губернії,

Повіту Терпігорьова,

Пустопорожній волості,

З суміжних сіл-

Заплатова, Дирявіна,

Розутова,

Горєлова, Неєлова,

Неврожайка також.

Це рядки з поеми Миколи Олексійовича Некрасова «Кому на Русі добре жити»

Розмова з питань:

Зверніть увагу, як називаються губернія, повіт та села, з яких були мужики?

Назви говорять про тяжке становище селянства.

…………………………..

Як ви вважаєте, коли могла відбуватися дія поеми?

……………………….

А чому Некрасов героїв своєї поеми назвав тимчасовим?

……………………..

З 1861 до 1881 року. до видання закону, коли всіх тимчасово зобов'язаних селян, що залишилися, обов'язково переводили на викуп.

Сьогодні ми разом з вами і спробуємо з'ясувати, хто такі тимчасові і з яким історичним процесом пов'язана поява цього поняття.

Для цього ми маємо переглянути сторінки журналу «Селянська реформа 1861р.»

Що відповідає темі нашого уроку. На сторінках журналу ми з вами познайомимося з такими поняттями, як: селянська реформа, рескрипт, дарування, статутна грамота, світові посередники, викупні операції, реформа, прирізки, відрізки, маніфест. Слайд.

Сьогодні на уроці ви працюватимете групами, при цьому роль вашої групи змінюватиметься в залежності від запропонованих завдань, за виконання яких ви зароблятимете бали. Сьогодні у нас на уроці працюватимуть експерти, які перевірятимуть та оцінюватимуть виконані вами завдання. Результати заноситимуться в оціночну таблицю. Протягом усього уроку ви бачитимете зароблені вами бали. І самостійно зможете оцінити результативність вашої групи.

На столах у вас лежать пронумеровані бланки для виконання завдань.

Зверніть увагу на таблицю з балами

Дорогі хлопці, я сподіваюся, що наша робота буде дружною і плідною.

Тож почнемо!

1 сторінка нашого усного журналу називається «Передумови скасування кріпосного права»Слайд.

1. Перехід до вивчення нової теми. Актуалізація знань.

Розмова із учнями.

Згадаймо, що таке кріпацтво? Слайд. Питання відповідь

Форма залежності селян, коли вони наділяються землею, несучи за користування нею різні повини панщину, оброк і підпорядковуються судової та адміністративної влади поміщика. Селянин є власністю пана.

Як ставився до кріпосного права Микола I. Слайд. Портрет Миколи I . Запитання. Наступний слайд – відповідь.

Микола I говорив, що кріпацтво є злом. Але його скасування, на думку імператора, було б ще більшим злом, т.к. порушила б суспільний спокій.

Згадайте, чи робилися у Росії спроби скасування кріпосного права? Слайд. Питання відповідь

У Латвії та Естонії в 1816 р. було скасовано кріпацтво. Селяни здобули особисту свободу, але без землі.

Згадаймо, які закони, що підривали підвалини кріпацтва, поступово приймалися верховною владою, виконавши завдання.

Виконуючи роль аналітиків, вирішіть завдання №1. Співвіднесіть ім'я, дату та назву указу.

Хлопці працюємо швидко, не більше 3-х хв., виконані завдання здаємо на перевірку експертам

Слайд. Завдання.

Павло I

1842 р.

про «зобов'язаних селян»

Олександр I

1797 р.

«про триденну панщину»

Микола I

1803 р.

«про вільні хлібороби»

Поки експерти перевіряють, зверніть увагу на правильні відповіді

Відповідь: Слайд.

Ім'я імператора

Рік видання указу

Назва указу

Павло I ,

1797,

«про триденну панщину»

Олександр I ,

1803,

«про вільні хлібороби»

Микола I ,

1842,

про «зобов'язаних селян»

    Вивчення нової теми

2. Отже, хлопці настав час переходу до другої сторінки.

Слайд. Портрет Олександра ІІ. Назва «Олександр II»

Ви вже знаєте, що в розпал Кримської війни раптово помер імператор Микола I і на престол вступив його син Олександр II.

Тому наступна сторінка нашого журналу присвячена особистості Олександра ІІ.

Прослухайте повідомлення про імператора Олександра II.

Будь ласка ….

Повідомлення учня. Олександр II.

Дякую, …., сідай!

- Вчитель. Олександр IIнепересічна особистість, вінздобув досить різнобічну освіту. Особлива увага приділялася історії. Жуковський вважав, що «історія з усіх наук найважливіша, важливіша за філософію, бо в ній закладена краща філософія, тобто практична, отже, корисна», «скарбниця освіти царської є історія, що наставляє досвідами минулого або пояснює сьогодення і пророкує майбутнє…». Обстановка та атмосфера, в якій ріс спадкоємець, відрізнялася доброзичливістю, щирістю у відносинах між членами великої родини Миколи I, а також вчителями та наставниками та їх вихованцями.

Вихователі відзначали у ньому сердечність, чутливість, веселу вдачу, люб'язність, товариськість і природність поведінки серед безлічі людей, гарні манери, хоробрість, гарну зовнішність.

Прослухавши повідомлення, ви багато впізнали нового про імператора Олександра II, і тепер вам належить виявити свої творчі здібності, Як поетів виконавши завдання № 2.

Ви знаєте, що таке синквейн?

Сінквейн у пров. із фр. - П'ятивірш, тобто. вірш, що з 5 рядків. Написане за особливому правилу. Зверніть увагу на алгоритм написання синквейну.

Перший рядок

Друга

Третя

Четверта

І п'ята

Слухайте, синквейн про Миколу I .

Микола I.

Рішучий, нещадний

Правил, створював, карав

Любитель військових парадів

Імператор.

Зараз ви спробуєте написати вірш-синквейн про Олександра ІІ за алгоритмом. Слайд. Алгоритм синквейну. І пам'ятки на столах.

    Одне слово (центральне поняття теми, іменник)

    Два слова (прикметники, що характеризують головне слово)

    Три слова (дієслова, які пояснюють, що сталося з головним словом)

    Фраза чи пропозиція (висновок) 3-5 слів

    Одне слово (оцінка всього того, що розкрито раніше, вигук, що відповідає першому рядку, може бути іменником, синонімом тощо).

Працюємо швидко, час на виконання завдання не більше 5 хв???.,відразу ж готуємось до зачитування синквейнів.

Отже, час минув, будь ласка, хто перший, експерти уважно слухають та виставляють зароблені бали.

Молодці, хлопці, ви успішно впоралися з поставленим завданням, я сподіваюся, що багато хто з вас зможе стати поетами – синкветійстами.

3 сторінка нашого журналу називається «Селянське питання»

Вчитель:Вперше про необхідність скасування кріпосного права в Росії Олександр II офіційно заявив у короткій промові, яку він сказав 30 березня 1856 року, перед представниками московського дворянства. При цьому він, знаючи настрої більшості дворян, підкреслив, що буде набагато краще, якщо скасування кріпосного права відбудеться зверху, ніж чекати, коли це станеться знизу.

Як ви розумієте слова Олександра II, що кріпацтво краще відмінити «понад, ніж знизу»?

На думку Олександра II, кріпацтво має скасувати сама влада і якнайшвидше, оскільки затягування цього питання може призвести до хвилювань, повстань з боку селян і навіть до революції.

Уряд хотів насамперед дізнатися думки поміщиків у тому, як краще скасувати кріпосне право. Від поміщиків чекали на ініціативи у справі підготовки реформи. Через війну поміщики Віленської, Ковенської і Гродненской губерній виявили бажання розпочати обговорення майбутньої реформи. У відповідь Олександра II видав рескрипт генерал-губернатору В.І.Назимову про дозвіл створити в кожній губернії комітети для обговорення питання скасування кріпосного права. СлайдРескрипт – лист монарха до підданого

Протягом 1858р. рескрипти було дано й іншим губернаторам і губернські комітети розпочали свою роботу.

Вчитель:Під час підготовки проекту скасування кріпацтва найбільш гарячі дискусії викликало питання: «Звільнити селян за викуп чи ні? Чи наділяти селян землею під час визволення. Хто і в якому розмірі має компенсувати поміщикам втрату частини землі».

Підписання законодавчих актів про відміну кріпацтва було присвячено 19 лютого 1861г. – шостій річниці сходження Олександра II на престол

Ми переходимо до вивчення наступної сторінки під назвою«Селянська реформа»

    сторінка «Селянська реформа»Слайд

    «Маніфест про звільнення поміщицьких селян від кріпацтва»;

    «Положення про селян, що вийшли з кріпацтва».

А зараз, хлопці вам доведеться попрацювати самостійно з історичними документами в ролі вчених дослідників та виконати низку завдань. Це завдання № 3. та завдання № 4. Виконавши завдання, вам доведеться підготуватися до відповіді, тому в нашій оціночній таблиці є 5 завдання, де експерти будуть оцінювати лаконічність промови виступаючого.

Експерти ознайомляться з «Маніфестом про звільнення поміщицьких селян від кріпацтва»;

І «Положеннями про селян, що вийшли з кріпацтва».

Час виконання завдання ________ хв.

Самостійна роботау групах із підручником(С. 141-142). та документи

Перша група

Картка – завдання для групи №1.

    Вивчіть матеріал підручника § 20 п. «Основні положення селянської реформи» та документи «Маніфест про звільнення поміщицьких селян від кріпацтва», «Положення про селян, що вийшли з кріпацтва».

- Яку владу над селянами втратив поміщик?

До які громадянські права отримали селяни? (Виписати в зошит)

Відповідь: поміщик не міг більше продати, закласти, подарувати селян із сім'єю чи окремо від неї.

Громадянські права:

1. здійснювати угоди з рухомим та нерухомим майном(купівля, продаж і т.д.)

2. відкрити торгові та промислові підприємства

3. виступати від свого імені у суді

4. не можуть піддаватися тілесному покаранню інакше як за вироком суду або законним розпорядженням поставленої над ними влади

5. переходити до інших станів

3. Розв'яжіть тест: Позначте права, набуті селянами за Положенням 19 лютого 1861:

    поміщик у відсутності права розпоряджатися селянами;

    селяни набули права власності на землю;

    селянські товариства могли створювати власну поліцію;

    селяни могли переходити до інших станів;

    селяни могли одружуватися без дозволу поміщика;

    селяни могли обирати земства;

    селяни могли обиратися у земства;

    селяни отримали право вступати до навчальних закладів;

    селяни отримали право надходити на службу;

    селяни отримали право обирати присяжних засідателів.

(відповіді: 1, 4, 5, 8, 9)

Друга група

Картка – завдання групи № 2.

    1. Вивчіть матеріал підручника§ 20 п. «Основні положення селянської реформи» та документи «Маніфест про звільнення поміщицьких селян від кріпацтва», «Положення про селян, що вийшли з кріпацтва».

      1. Підготуйте відповіді на запитання:

Що йшлося у Маніфесті про власність селян на землю?

Чи мав селянин достатні кошти для викупу землі?

Випишіть у зошит, які селяни називалися тимчасово зобов'язаними.

З якого часу могло припинитися тимчасово становище селян, і що для цього було необхідно?

Відповідь: селяни звільнялися із землею. Однак у Маніфесті говорилося, що поміщики зберігають право власності на всю землю, що їм належить. Отже, селянин мав викупити землю. Але для викупу землі у селянина був коштів. Тож до перекладу селян викуп, тобто. на початок викупної операції, селяни були тимчасово зобов'язаними, тобто. мали виконувати всі свої колишні обов'язки перед поміщиком

3. Вирішіть тест:закінчіть речення за змістом, результати запишіть у таблицю.

А) селяни мали заплатити викуп для того, щоб…

1. стати особисто вільними;

2. стати власниками землі;

3. уникнути поміщика.

Б) розміри викупу…

1. перевищували вартість землі;

2. відбивали реальну вартість землі.

В) селяни вважалися тимчасово...

1. до укладання викупної угоди;

2. після сплати викупу;

3. до виплати боргу державі.

Г) Тимчасово зобов'язані селяни ...

1. належали поміщику;

2. працювали землі поміщика;

3. платили оброк чи виконували панщину.

Д) Розмір повинностей ...

1. довільно встановлювався поміщиком;

2. затверджувався селянським сходом;

3. твердо регламентувався законом.

Третя група

Картка – завдання для групи №3.

1. Вивчіть матеріалпідручника § 20 п. «Основні положення селянської реформи» та документи «Маніфест про звільнення поміщицьких селян від кріпацтва», «Положення про селян, що вийшли з кріпацтва».

    Підготуйте відповідіна запитання:

Як ви вважаєте, чому перехід селян на викуп так затягнувся?

Згадайте, що таке селянський наділ?

Сформулюйте визначення термінів "відрізки" та "прирізки".

Відповідь: без згоди поміщика селянин було перейти на викуп, а частина поміщиків була зацікавлена ​​у збереженні існуючої системи експлуатації селянства. З іншого боку, для початку викупної операції далеко не всі селяни мали необхідні кошти.

Селянський наділ – це земельна ділянка, що надавалася у користування селянинові поміщиком або державою за різні повинності (надільне землекористування.) Після селянської реформи 1861 р. перетворювався на общинну власність.

Відрізки - частина що у користуванні селян земель, відрізаних після селянської реформи 1861г. на користь поміщиків. Вироблялися, якщо наділ перевищував вищу норму, встановлену Положеннями 19 лютого 1861р.

Прирізки - земля, яка додавалася до селянського наділу при звільненні, якщо він був меншим за нижчу норму.

3. Розв'яжіть тест. Ззакінчіть речення за змістом, результати запишіть у таблицю.

А) Розмір селянських наділів визначався…

1. селянами;

2. поміщиками;

3. за згодою селян з поміщиками з урахуванням норм, встановлених державою.

Б) Розміри відрізків були більшими на землях ...

1. чорноземної зони;

2. нечорноземної зони;

3. Степова смуга.

В) Після реформи кількість землі у володінні селян...

1. збільшилося;

2. зменшилося;

3. не змінилося.

Г) Відрізки – це частина…

1. селянських наділів;

2. поміщицьких земель;

3. земель селян, які відбираються на користь поміщика.

Д) Прирізання – це частина

1. поміщицьких наділів;

2. земель поміщиків, які відбираються на користь селянина;

3.земель селян, які відбираються на користь поміщика.

Четверта група

Картка – завдання для групи № 4

1. Вивчіть матеріалпідручника § 20 п. «Основні положення селянської реформи» та документи «Маніфест про звільнення поміщицьких селян від кріпацтва», «Положення про селян, що вийшли з кріпацтва».

2. Підготуйте відповідь на запитання. Використовуючи довідкові матеріали.

Що таке дарування?

Статутна грамота?

Світові посередники?

Відповідь: дарчий наділ - ¼ частина від вищої норми земельного наділу, яку селянин міг отримати безкоштовно.

Розмір викупаного наділу та умови викупу фіксувалися у статутній грамоті. Отже, статутна грамота - це договір поміщика із селянином.

За дотриманням умов статутних грамот, врегулюванням суперечок між селянами та поміщиками стежили світові посередники, які призначали Сенат із спадкових дворян. Серед світових посередників були такі відомі людиЯк Л. Н. Толстой, деякі декабристи.

Світові посередники – посадова особа під час проведення селянської реформи 1861 р. призначався з дворян упорядкування і затвердження статутних грамот і розбору суперечок між селянами і поміщиками. Мав судово-адміністративну владу.

3. Проаналізувати статистичні дані:Відрізка було проведено окремих губерніях у 40-65% селян. Прирізка – у 3-15% селян. Відрізки в середньому по країні становили 20% від селянського наділу; у деяких губерніях – 30-40% від селянського наділу.

Подумайте, що свідчать ці дані?

Відповідь: у більшості селян землю відрізали, причому кількість відрізаної землі становила від 1/5 до 1/3 всього селянського наділу. Таким чином, після реформи малоземелля селянства набуло ще більш важких форм. Лише у невеликої частини селян наділи були збільшені, проте їх розміри все одно були вкрай малі.

-

Звіт груп про виконану роботу, оцінювання результатів у балах.

Будь ласка, хлопці ваші усні виступи. Експерти приготувалися уважно слухати та оцінювати лаконічність мови.

Молодці, хлопці, ви успішно впоралися з поставленим завданням. Я попрошу вас здати письмові відповіді на завдання №3 та №4 групі експертів.

А тепер на нас чекає

5 сторінка під назвою, «Згадаємо що дізналися»,

Де ви маєте виконати останнє завдання, пам'ятайте на початку уроку, ми з вами говорили про те, що дізнаємося, хто такі тимчасово зобов'язані селяни, що таке селянська реформа, рескрипт, дарський наділ, статутна грамота, світові посередники, викупні операції, реформа, прирізки, відрізки, маніфест. Під час роботи з документами ви познайомилися з цими поняттями.

Тому щоб перевірити ваші знання, я пропоную вам пограти в Лото, співвіднесіть поняття та їх значення. Як тільки впораєтеся із завданням, одразу ж здаємо його на перевірку експертам. Працюємо швидко, дружно.

1. Дарний наділ

2. Світові посередники

3. Тимчасово зобов'язані селяни

4. Прирізання

5. Статутна грамота

6. Викупні операції

7. Відрізки

8. Реформа

9. Рескрипт

10 Маніфест

1. Частина від вищої норми земельного наділу, яку селянин міг отримати безкоштовно.

2. Посадова особау період проведення селянської реформи 1861 р. призначався з дворян для складання та затвердження статутних грамот та розбору спорів між селянами та поміщиками. Мав судово-адміністративну владу.

3. Особисто вільні селяни, які мають обов'язки на користь поміщика.

4. Земля, яка додавалася до селянського наділу при звільненні, якщо він був меншим за нижчу норму.

5. Договір поміщика із селянином, визначальний розмір селянського наділу.

6. Плата селян за отримуваний наділ землі у період проведення та після селянської реформи 1861 р.

7. Частина що у користуванні селян земель, відрізаних після селянської реформи 1861г. на користь поміщиків. Вироблялися, якщо наділ перевищував вищу норму, встановлену Положеннями 19 лютого 1861р.

8. Перетворення будь-якої сторони суспільного життя

9. Лист монарха до підданого

10. Форма правового акта глави держави або вищого органу державної владизвернений до населення.

Хлопці, здаємо відповіді.

6 сторінка підіб'ємо підсумок «Історичне значення селянської реформи»

Вчитель. Дорестяни завдяки реформі проведеної Олександром II отримали особисту свободу, громадянські та майнові права. Реформа 1861 року викликала невдоволення і поміщиків та селян. Однак, незважаючи ні на що, скасування кріпосного права мало велике значення для Росії. Тепер усі росіяни ставали вільними. Було знищено право власності на працю та особисту свободу людей. Перед нашою країною відкрилася можливість розвитку нових господарських відносин.

Олександр ІІ за цю історичну реформу отримав почесне звання цар-визволитель.

Селянська реформа сприяла розвитку Росії капіталістичним шляхом. Однак вона зберегла безліч феодальних пережитків, які гальмували буржуазний розвиток села.

Велике поміщицьке землеволодіння, біднота і малоземелля селян залишалися ще довго і загострювали вирішення так званого селянського питання, який у майбутньому стане, по суті, головним питанням майбутніх трьох російських революцій.

Як ви розумієте слова Н.А.Некрасова «Кому на Русі жити добре?»:

Порвався ланцюг великий,

Порвалася-розскочилася:

Одним кінцем по пану,

Іншим по мужику…

Підсумок уроку. Рефлексія

Отже, хлопці ми з вами бачимо, що наші експерти вже підбили підсумки. На підставі зароблених вами балів я можу судити про рівень засвоєння матеріалу на уроці. Мені хотілося б привітати групу №…., вони сьогодні у нас переможці, і всі одержують чесно зароблені п'ятірки, зовсім трохи відстала група №…. Я попрошу не сумувати групу хлопців №… сьогодні не дуже, а завтра може бути все гаразд.

А тепер я хотіла б дізнатися, з якими труднощами, ви зіткнулися на уроці, чому ….

Напевно, варто на ці питання звернути увагу вдома.

IV . Домашнє завдання:параграф 20,

Використовуючи текст підручника на с.139-140, складіть таблицю. Слайд

Заклади, що займалися підготовкою реформи

Обов'язки

Дякую, хлопці за урок всім до побачення

Міністерство освіти Республіки Білорусь Білоруський державний університет історичний факультет кафедра історії Росії Червоноармійська, 6, к. 17 327-45-11 http://www.hist.bsu.by E-mail: [email protected] Автор: канд. іст. наук, доцент В. В. Сергеєнкова, Мінськ, 2013 Реакція «верхів» на підготовку оприлюднення реформи Підписання Положень та маніфесту проходило в обстановці страху, що охопив «верхи», і навіть жаху перед «грізним і невідомим майбутнім». Сенатор Лебедєв записав у ці дні: «Загальний страх від очікуваного 19 числа оприлюднення маніфесту про свободу, страх, який доходить до угод про поєднання цього дня кількох сімейств разом, до заміни замків та запорів та до заготівлі зброї на випадки нападу». Можливість вибуху народного обурення здавалася все неминучим. Побоюючись наслідків оголошення волі, уряд затягувало його, орієнтуючись на якийсь час після закінчення масниці. Було вжито заходів для підготовки та дислокації військових частин на випадок передбачуваних хвилювань в обох столицях та сільських місцевостях. У обстановці глибокої таємності готувалася публікація матеріалів реформи. Набір матеріалів проводився у друкарні ІІ відділення с.о.і.у. канцелярії. Працювало чотири друкарні, у яких протягом 9 днів друкувалися розділені на чотири частини матеріали. Їхню роботу було огороджено найсуворішими заходами безпеки. У обстановці таємничості відбулися 2 березня 1861 р. загальні збори Сенату, де було оголошено маніфест. Маніфест був оприлюднений 5 березня – в останній день масляниці, у «прощене воскресіння» у Петербурзі та Москві. Телеграфом про оприлюднення маніфесту було повідомлено у всі губернські центри. Указ Сенату, маніфест, що «Положення» були скинуті в одну книгу і продавалися в столицях в «з'їжджих будинках і в усіх лавках». За день їх було розпродано 25 тисяч. 41 флігель-ад'ютант Олександра ІІ виїхав того ж дня – 5 березня – в усі кінці Росії, отримавши від царя повноваження з упокорення передбачуваних звільнень військовою силою. Після губернськими центрами Положення поширювали у селах, де один пакет вручався поміщику, інший – селянському «світу». Оприлюднення маніфесту тривало до 2 квітня 1861 р. Склад законоположень 19 лютого 1861 р. Крім «Загального положення про селян, що вийшли з кріпацтва», 19 лютого 1861 було затверджено ще 16 законів, нерозривно пов'язаних з першим. Сюди належить 4 загальних «Положення», що поширювалися на всі поміщицькі маєтки, 4 «Положення» про поземельний устрій селян у головних районах імперії (у Великоросії, на Україні, у Білорусі та Литві) та 8 спеціальних законів, що носили додатковий характер (про селян дрібнопомісних) власників, про гірничозаводських робітників тощо. д.). У маніфесті та у «Вступі» до «Загального стану» було викладено основні засади реформи. Усі «Положення про селян, що вийшли з кріпацтва», стосувалися двох найважливіших сторін селянського побуту: особистої залежності селян від поміщиків і поземельних відносин. «Положення» 19 лютого поширювалися на 45 губерній, у яких налічувалося 10 528 724 душі чоловічої статі кріпаків (зокрема 723 725 дворових), які належали 100 528 поміщикам. Ліквідація кріпацтва селян - це тривалий процес, що розтягнувся на кілька десятиліть. Повне звільнення селяни отримували не відразу з оприлюднення маніфесту та положень. У маніфесті оголошувалося, що протягом двох років (до 1863 р.) селяни зобов'язані відбувати ті самі повинності, які вони несли при кріпацтві. Але й після 1863 р. селяни тривалий час перебували у становищі «тимчасово зобов'язаних», т. е. продовжували нести феодальні повинності: платити оброк чи виконувати панщину користування польовий землею. Завершальним актом ліквідації кріпацтва був переведення селян на викуп. Після викупу селяни ставали юридично власниками своїх наділів, За наділи вони вносили викупні платежі не поміщику, а державі, яка взяла він проведення викупної операції. Правове становище селян З «Спільного становища» селянин отримував особисту свободу. Селяни переходили до розряду «вільних сільських обивателів» і отримували низку цивільних прав. Тепер колишній кріпак набував ряд цивільних прав. Селянин міг виступати в суді як юридична особа, укладати різноманітні угоди, займатися торгівлею і промисловістю, володіти рухомим і нерухомим майном. Усе це сприяло інтенсивнішому розвитку селянського підприємництва, зростанню відходу на заробітки. Однак питання про особисте звільнення селян не отримало повного, послідовного вирішення. Риси позаекономічного примусу селян продовжували зберігатись. На період тимчасово становища селян поміщик зберігав права вотчинної поліції: йому в поліцейському відношенні підпорядковані сільські посадові особи, міг вимагати зміни цих осіб, втручатися у рішення сільських і волосних сходів. Зберігалась станова нерівноправність селян, прикріплення їх до місця проживання, до громади, залишалася кругова порука. Наділи селян Центральним питанням реформи 1861 р. було питання землі. Положення 19 лютого визнавали всю землю у маєтку, зокрема і селянську надільну, власністю поміщиків. Селяни оголошувалися лише користувачами цієї землі, зобов'язаними відбувати неї встановлені Положеннями повинності (оброк і панщину). Щоб стати власником своєї надільної землі, селянин мав викупити в поміщика. При наділенні селян землею: держава виходило з двох важливих міркувань: 1) з інтересів збереження селянського господарства як об'єкта експлуатації та 2) з інтересів забезпечення безпеки в країні: влада чудово знала, що вимога надання землі займала чільне місце в селянському русі передреформених років. Отже, повне обезземелення селян було уряду економічно невигідно, небезпечно і соціально. Наділення селян землею мало примусовий характер. Проводився принцип обов'язковості одержання селянином наділу. Протягом 9 років (до 1870 р.) селянин взагалі було відмовитися від наділу. Але й після закінчення цього терміну право відмови від наділу було обставлено такими умовами, що фактично зводилося нанівець. За законом відмовитися від наділу міг лише селянин, який перейшов ще викуп. До 1870 більшість селян (66,6%) вже було переведено на викуп. У більшості губерній Росії земля надавалася не окремому двору, а громаді. Під час проведення реформи уряд виходив із принципу збереження громади як фіскально-поліцейської одиниці. Вихід із громади був вкрай утруднений. Необхідно було сплатити протягом року вперед поміщику, казенні, мирські та інших. збори, погасити недоїмки тощо. Вихід із громади, пов'язаний із великими матеріальними витратами, могли здійснити лише заможні селяни. Складність виходу із громади ще більше прив'язувала селянина до наділу, тобто. зрештою пов'язувала його з поміщицьким господарством. Положення 19 лютого 1861 р. встановлювали велику різноманітність норм наділів, з урахуванням особливостей як губерній, а й повітів і навіть частин повітів. У межах цих територіальних одиниць встановлювалися «вища» та «нижча» (1/3 «вищої») норми наділів. У степових губерніях діяла одна «указна» норма. Закон передбачав відрізку від селянського наділу, якщо він перевищував встановлену для даної місцевості «вищу» норму, та прирізку, якщо наділ не досягав «нижчої» норми. Закон передбачав відрізку й у випадках, коли в поміщика виявлялося менше 1/3 землі, в степових губерніях – менше 1/2 землі. Значний розрив між вищою та нижчою нормою зробив відрізки правилом, а прирізки винятком. Розміри відрізки вдесятеро перевищували розміри прирізки, причому відрізалися кращі землі, а прирізалися гірші. Тяжкість відрізки полягала у її абсолютних розмірах, а й у ролі отрезаемой землі, соціальній та господарської необхідності її селян. Мало значення як те, скільки землі в селян було відрізано, а й те, які землі були відрізані. Як правило, відрізалися найцінніші для селян угіддя: луки, вигони, водопої та ін., без яких неможливе було нормальне функціонування селянського господарства. Селянин змушений був орендувати ці, вкрай необхідні землі на кабальних умовах. Орендна плата за ці землі значно перевершувала їхню ринкову вартість. У тяжкому становищі опинилися і «дарники». «Дарственники» – це селяни, які погодилися замість викупу одягнути безкоштовно «в дар» 1/4 «вищого» одягу. Формально, за законом, поміщик було примусити селян взяти дарчий наділ. Отримання дарчих наділів звільняло селян від високих викупних платежів Закон надавав поміщику право провести розгортання земель протягом 6 років після запровадження статутних грамот (тобто з 1863 по 1869 рр.) і перенести, якщо поміщику було потрібно, селянські садиби. Розверстання було до рук поміщиків додатковим засобом тиску селян. При розверстанні відбувалося подальше погіршення якості селянського наділу внаслідок обміну на гіршу за якістю землю, і внаслідок змін у несприятливу для селян бік складу угідь у селянському наділі. Однак і після розгортання земель, якщо селяни ще не перейшли на викуп і продовжували залишатися в тимчасово положенні, поміщик зберігав право обміну селянських земель. Це дозволялося в тому випадку, якщо це диктувалося господарськими міркуваннями поміщика: земля виявилася для поміщика необхідною для влаштування дороги, пристані, прогону худоби або на ній відкрилися корисні копалини і т. п. Аж до викупу поміщик продовжував залишатися юридично власником наданої . Отримавши наділ за статутною грамотою, селянин ще не ставав його повноправним господарем: він не мав права на своїй землі заводити торги та ярмарки, та й сама земля будь-якої миті підлягала обміну. У результаті реформи 1861 р. селяни позбавлялися сервітутів. Тепер за користування сервітути, особливо лісом, поміщик почав стягувати з селян додаткові платежі. Встановлені Положеннями норми наділів, навіть «вищі», не забезпечували нормального розвитку селянського господарства лише за рахунок землеробства. Нестачу необхідної землі селяни змушені були поповнювати кабальною орендою, купівлею землі чи додатковими заробітками. Повинності селян Поміщик повинен був надати селянам земельний наділ над власність, а «постійне користування». За користування землею селяни мали нести повинності. Відходить до селян земля юридично залишалася поміщицької власністю до укладеної викупної угоди. На той час селяни вважалися «тимчасовообов'язаними». Розміри та форми повинностей визначалися місцевими «Положеннями». «Положення встановлювали два види повинностей: оброк та панщину. Положення встановлювали такі норми оброку: за повний (тобто. вищий) душовий наділ селяни найближчих до Петербургу маєтків мали платити 12 крб. на рік, у промислових губерніях - 10 руб., В інших губерніях - 8-9 руб. Крім того, Положення передбачали проведення через 20 років так званої «переоброчки», тобто збільшення оброку у зв'язку з зростанням орендних і продажних цін на землю, що очікувалося. Дореволюційний оброк оброчних селян не можна було збільшити, а то й збільшувався наділ. Однак у зв'язку із скороченням наділу внаслідок відрізків відбувалося фактичне збільшення оброку для 1 десятину. Встановлені Положеннями норми оброку перевищували прибутковість із землі. Досягалося це й так званої системою «градацій», коли половина оброку припадала першу десятину наділу, чверть – на другу та решта чверть розкладалася поступово на наступні десятини. Приклад: наділ - 9 десятин, оброк - 12 руб. 6 руб. 3 руб. 43 коп. 43 коп. 43 коп. 43 коп. 43 коп. 43 коп. 43 коп. Отже, що меншим був розмір наділу, то вище був оброк для 1 десятину, т. е. тим дорожче обходився наділ селянину. Якщо розміри оброку результаті реформи практично залишилися колишніми, то дуже значні зміни відбулися панщинної системі. Панщина сковувала господарську діяльність селян, перешкоджаючи торговельно-промисловим заняттям, догляду на заробітки тощо. Згідно з Положеннями панщина становила на рік з тягла 70 днів (40 чоловічих та 30 жіночих). Після реформи різко скоротилося число панщинних селян через інтенсивний переведення їх на оброк. На відпрацювання панщини селяни мали бути як і до реформи зі своїм інструментом. Панщинному обов'язку підлягали чоловіки з 18 до 55 років, а жінки – з 17 до 50 років. Відбування панщини також регулювалося шляхом градації. Більшість панщинних днів (3/5) селяни повинні були відпрацьовувати в період від весни до збору врожаю восени, який селянин був особливо дорогий для роботи на себе. Поміщик міг вимагати селян працювати у будь-який день, крім свят. Якщо селянин було працювати за хвороби, то нього мали відпрацювати інші селяни чи він сам по одужанню. Коли селянин хворів понад 6 місяців, то міг бути позбавлений земельного наділу. Тривалість робочого дня була встановлена ​​о 12 год. влітку та 9 год. взимку. Такими є основні умови селянської реформи 1861 р.


План уроку: I. Вступ II. Основна частина уроку: характеристика особистості Олександра ІІ. Передісторія скасування кріпосного права. Причини скасування кріпосного права. Підготовка селянської реформи її основні тези. Значення скасування кріпосного права. ІІІ. Заключна частина уроку. IV. Домашнє завдання.






Передісторія скасування кріпацтва р. - книга О.М. Радищева «Подорож із Петербурга до Москви» 1797 р. - Указ Павла I про триденну панщину 1803 р. - Указ Олександра I про вільних хліборобів 1842 р. - Закон Миколи I про «зобов'язаних селян» (реформа П.Д. Кисельова) р. - Микола I дарував кріпакам право викупу на волю у разі продажу маєтку їхнього власника.








Основні засади маніфесту Пункт 2. Порядок особистого визволення. Селяни: особисто вільні; наділені загальногромадянськими та майновими правами. АЛЕ! Зберігається становий поділ; подати від селян; залежність від громади. Пункт 6. Порядок наділення землею. Зберігається поміщицьке землеволодіння. Селяни наділяються землею, але в обмеженому розмірі та за викуп на особливих умовах. Особисто вільні селяни за землю мали відбувати панщину і оброк до її викупу. Селяни, які уклали договір викуп землі (9 років), називалися временнообязанными. Розмір наділу, оброку, панщини визначався Статутною грамотою. Термін її підписання – 2 роки. Викупна операція: 25% вартості землі селянин сплачує поміщику; 75% вартості землі поміщику відшкодовує держава; Держава видає селянинові кредит на 49 років із нарахуванням 6% річних у сумі боргу. Після цього відмовитися від викупної операції не можна! Пункт 17. Порядок управління селянською громадою. Держава проводила розрахунок за землю із селянською громадою. Контроль здійснювався світовими посередниками.
Значення скасування кріпосного права Скасування кріпосного права завдало удару колишній системі кріпосного свавілля і створила умови для перемоги вільних ринкових відносин. Реформа 1861 сприяла розвитку капіталізму в Росії. Внаслідок реформи було звільнено 20 млн. селян.

Селянська реформа 1861 р. «Фортечне право на селян скасовується назавжди ...» Олександр II

«Распався великий ланцюг,

Розпалася і вдарила

Одним кінцем – по пану, іншим – по мужику»

Н.А. Некрасов

Селянська реформа 1861

  • Особа імператора Олександра II
  • Передумови скасування кріпосного права
  • Причини скасування кріпосного права
  • Підготовка селянської реформи
  • Основні положення селянської реформи
  • Значення скасування кріпосного права.
  • Портрети Ал-ра та Миколи
  • Портрети Сперан, Жуковськ, Канкріна.
Передумови скасування кріпосного права
  • 1787р. - Указ Павла I про триденну панщину
  • 1803р. - Указ Олександра I про вільних хліборобів
  • 1816-19гг. - Скасування кріпосного права в Прибалтиці
  • 1842р. - Реформа державних селян (П. Кисельов)
Ставлення до кріпосного права серед російської громадськості

Союз порятунку

Союз благоденства

Північне суспільство

Південне суспільство

західники

слов'янофіли

Причини скасування кріпосного права

Поразка у Кримській війні

Військово-технічна відсталість країни

Масові селянські виступи

Соціально-економічна відсталість країни

Зміна атмосфери у суспільстві

Підготовка до скасування кріпосного права

  • 3.01.1857р. – створено Секретний комітет для обговорення заходів щодо влаштування побуту поміщицьких селян;
  • Жовтень 1857р. - губернатор В. Н. Назимов просить від імені дворян дозволу обговорити питання про звільнення селян без землі;
  • 20.11. 1857р. - Засновані губернські комітети для обговорення умов звільнення селян;
  • Лютий 1858р. – створено Головний комітет із селянської справи;
  • Березень 1859р. – засновано редакційну комісію для розгляду наказів з місць.
Варіанти визволення селян

Дворяни у губернських комітетах

Ліберальні чиновники та поміщики

Революційно налаштована частина суспільства

Звільнення селян без землі

Звільнення селян із землею за викуп

Звільнення селян із землею без викупу

Основні положення маніфесту

  • Селяни стали особисто вільними;
  • Селяни наділялися цивільними та майновими правами;
  • Селяни наділялися землею (3-12 десятин);
  • Зберігалися становий поділ, селянська подати, рекрутські набори,
  • залежність від селянської громади;

  • Земля селянам давалася в обмеженій кількості та за викуп на особливих умовах.
Викупні платежі
  • Селянин виплачував поміщику 25% вартості землі;
  • 75% вартості землі поміщику відшкодовувала держава;
  • Протягом 49 років селянин має повертати кредит державі із відсотками (6% річних);
  • Поки платіж не погашено, селянин неспроможна відмовитися від наділу землі й поїхати без згоди сільського сходу;
  • До викупу землі особисто вільні селяни мали нести повинності (панщину і оброк) на користь поміщика – тимчасово зобов'язані відносини.
«Распався великий ланцюг, Розпався і вдарив одним кінцем – по пану, іншим – по мужику…»Н.А. Некрасов

У якому році – розраховуй,

В якій землі – вгадуй,

На стовповій доріжці

Зійшлися сім чоловіків:

Сім тимчасово зобов'язаних

Підтягнутої губернії,

Повіту Терпігорьова,

Пустопорожній волості,

З суміжних сіл

Заплатова, Дирявіна,

Розутова,

Горєлова, Неєлова,

Неврожайка також…

Н.А.Некрасов

«Кому на Русі жити добре»

Значення скасування кріпосного права

  • Внаслідок реформи було звільнено 20 млн. селян;
  • Реформа сприяла становленню ринкових відносин та розвитку капіталізму в Росії;
  • Моральне значення реформи, що поклала край кріпацтва;
  • Початок становлення правової державив Росії.

Прогресивні риси реформи

Збереження кріпосних пережитків



Подібні публікації