Трудове навчання школярів у школі. Нові уроки праці вимагатимуть оснащення шкіл і перенавчання вчителів Чим займаються дівчатка на уроках технології

Урок підготувала вчитель початкових класів: Найдєнова Н.Л.

Урок праці: 3 «Б» клас

Тема: «Подушечка для голок»

Цілі уроку:

Освітні цілі:

  1. Формування у учнів знань і умінь праці обробки подушечки для голок.

2. Сприяти запам'ятовування основної термінології.

3. Формування ставлення до творчої работе.

4. Сприяти розумінню якості готового виробу.

Корекційно-розвиваючі цілі:

1. Корекція та розвиток зв'язного мовлення учнів (збагачення та ускладнення словникового запасу).

2. Корекція та розвиток мисленнєвої діяльності (встановлення логічних та причинно-наслідкових зв'язків, що планує функція мислення).

3. Корекція та розвиток дрібної моторики кистей рук (формування ручної вмілості, розвиток ритмічності, плавності рухів, пропорційності рухів).

4. Корекція та розвиток сенсорної сфери учнів (розвиток окоміру, орієнтування у просторі, точності та тонкощі розрізнення кольору, форми).

5. Корекція та розвиток особистісних якостей учнів, емоційно-вольової сфери (навичок самоконтролю, посидючості та витримки).

Виховні цілі:

1. Виховувати інтерес до навчання, предмету.

2. Виховувати інтерес народної творчості.

3. Виховувати моральні якості (дбайливе ставлення до шкільного майна, працьовитість, взаємодопомога).

Методичне оснащення уроку:

1. Матеріально-технічна база:

Інструменти : голка, ножиці; наперсток

Матеріали : деталь подушечкиі для голок, нитки, тасьма, синтепон

Дидактичне забезпечення:

Інструкційні карти;

Зразок подушечки для голок;

Методи навчання:

Словесні (розмова, пояснення);

Наочні (показ об'єктів праці, прийомів роботи,

Практичні (самостійна практична робота учнів).

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:фронтальна.

Словникова робота:голка, подушечка для голок, тасьма, синтепон, стібок «вперед голка».

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв'язки:математика, російська мова

Хід уроку

п/п №

Етапи

Хід уроку

Примітка

Організаційний момент

Актуалізація знань учнів.

Повідомлення теми.

Постановка цілі.

Закріплення знань учнів

Заключний інструктаж вчителя

Фізкультхвилинка

Практична робота

Аналіз виконання самостійної роботи учнями

Прибирання робочих місць.

Підбиття підсумків уроку вчителем

Здрастуйте, хлопці! В нас сьогодні не простий урок. До нас на урок прийшли гості.

Повернімося до них і вітаємо їх, до

Перевірка готовності учнів до уроку;

Налаштування учнів працювати.

Минулого уроку ми вже почали розмову та виготовлення виробу-гольниці.

Голки можуть відрізнятися за формою, видом оздоблення.

Питання вчителя:

Навіщо призначені представлені предмети? - (для зберігання голок та шпильок)

Як називаються ці предмети? - (гольниці)

(Відкрити на дошці слово «гольниця»)

Як ви бачите, голки мають різну форму та розмір

Як ви вважаєте, яка голка найзручніша для роботи на уроці? - (подушечка)

Тема нашого уроку

«ПОДУШЕЧКА ДЛЯ ГОЛОВ»

Перш ніж розпочати остаточну роботу з виготовлення подушечки, ми визначимо план роботи

Минулого уроку ми почали виготовлення подушечки. Наполовину вона вже готова.

Якої форми буде наша подушечка для голок? - (Квадратної).

Набивати подушечку будемо ватою або синтепоном.

(Відкрити на дошці слова"вата", "синтепон")

При пошитті виробів застосовують швейні нитки.

Інструменти та пристрої

Які інструменти та пристрої ми виберемо для роботи?

Послухайте загадку:

На пальці одному
Відерце догори дном.

(наперсток)

Навіщо потрібен наперсток?

Наступна загадка.

Багато робити ми вміємо:

Стригти, кроїти та вирізати.

Не грайте з нами, діти:

Можемо боляче покарати!

(ножиці)

Перш ніж почати працювати з ножицями необхідно, згадати « Правила безпечної роботи»

3. Передавати у закритому вигляді та кільцями вперед; 4.Працювати на своєму робочому місці;

Вгадайте, що це?

Сталева дівчина
На тканину лягає.
Знов встає,
Рядок веде.
(Голка). - Що таке голка?

Голка - Загострений стрижень для шиття з вушком на кінці.

Перед тим, як працювати необхідно, згадати правила ТБ.

1.Зберігати шпильки та голки у певному місці (подушечці, спеціальній коробці тощо), не залишати їх на робочому місці.

Прикрашена подушечка буде -тасьмою

- У вас на столі лежить картка із етапом виготовлення подушечки.

Дотримуючись технологічної послідовності, у вас вийде гарний виріб, подушечка для голок.

1. Набити подушечку синтепоном.

2.Зашити отвір.

3.Прикрасити подушечку тасьмою.

Отже, нам знадобляться… Необхідно пам'ятати правила ТБ під час роботи з ними та послідовність виготовлення виробу.

Починаємо працювати

Черговий проводить фізкультхвилинку, показуючи вправи.

Всі хлопці повернулися,

Всі хлопці потяглися,

А потім вони присіли

І за парту тихо сіли.

(Учням, кіт ори вже завершили роботу, даю завдання продовжити прислів'я, які говорять про важливість праці.)

  1. Праця людини годує ... (а ліньки псує)
  2. Від нудьги ... (бери справу в руки)
  3. Терпіння і труд все перетруть)
  4. Очі бояться… (а руки роблять)

Повідомлення вчителя про досягнення цілей уроку;

Оцінка результатів праці учнів під час уроку;

Виставлення відміток у класний журнал та у щоденники учнів.

Демонстрація різних видів голки.

голка

на дошці тема

«Подушечка для голок»

Виставляються слова:

Синтепон, вата

швейні нитки

наперсток

ножиці

на дошці Правила безпечної роботи»

Слово на дошці

голка

На дошці

Техніка безпеки під час роботи з голкою

На дошці

Тесьма

Технологічна карта (лежить на парті)

На дошці приладдя

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

3.. Зашити отвір.

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

1. Прикрасити подушечку тасьмою.

2. Набити подушечку синтепоном.

3.. Зашити отвір.

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

1. Прикрасити подушечку тасьмою.

2. Набити подушечку синтепоном.

3.. Зашити отвір.

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

1. Прикрасити подушечку тасьмою.

2. Набити подушечку синтепоном.

3.. Зашити отвір.

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

1. Прикрасити подушечку тасьмою.

2. Набити подушечку синтепоном.

3.. Зашити отвір.

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

1. Прикрасити подушечку тасьмою.

2. Набити подушечку синтепоном.

3.. Зашити отвір.

Технологічна карта виготовлення подушечки для голок

1. Прикрасити подушечку тасьмою.

2. Набити подушечку синтепоном.

3. Зашити отвір.

Техніка безпеки під час роботи з голкою

1.Зберігати шпильки та голки у певному місці (подушечці, спеціальній коробці тощо), не залишати їх на робочому місці.

2.Не користуватися при роботі іржавими голками та шпильками, тому що вони легко ламаються.

3.Ні в якому разі не брати голки та шпильки в рот.

4.Під час роботи не можна працювати голки в одяг і випадкові предмети.

5.Шити голками тільки з наперстом, щоб уникнути уколу пальця.

6.Не відкушувати нитки зубами, а відрізати їх ножицями.

Техніка безпеки під час роботи з ножицями:

1.Коли ріжеш ножицями, спрямовувати їх треба кінцями від себе;

2.Не тримайте ножиці кінцями вгору;

3. Передавати в закритому вигляді та кільцямивперед; 4.Працювати на своєму робочому місці;

5. Не можна залишати у розкритому вигляді.

Попередній перегляд:

Сценарій виступу команди «Зелений вогник»

Діти виходять на сцену під мелодію «Разом весело крокувати»

1 уч.: Здрастуйте!

2 уч .: Вас вітає команда 3 «Б» класу

Хором: «Зелений вогник»

3 уч. - Наш девіз:

Хором:

«Наш зелений вогник»,

Друг, помічник вірний,

Безпечним зробити шлях

Чи зможе неодмінно!»

1 навч. Світлофор це найголовніший дорожній знак. Він народився в Лондоні у 1868 році. У перекладі з грецької мови слово світлофор означає «несе світло».

2 навч. Щоб тобі допомогти

Шлях пройти небезпечний,

Горимо і день, і ніч-

Зелений, жовтий, червоний.

3 уч . Наш будиночок - світлофор,

Ми три рідні брати,

Ми світимо з давніх-давен

Дорогою всім хлопцям.

2 навч. Ти переходиш вулицю-

Зупинися на мить.

Стій тихо та спокійно,

Сигналів чекай на мої.

1 навч.

Гальми скоріше, шофер!

Червоне око горить впритул.

Вигляд він грізний напускає,

2 навч.

Жовтий, спалахнув слідом за ним.

Постоїмо, почекаємо.

Жовте світло-попередження

Чекай сигналів для руху!

3 уч.

А за ним зелене око

Спалахнув попереду.

Скаже він: перешкод немає,

Сміливо в дорогу йди!

4 навч.

Нехай інші люди чекають,

Поки що зелене світло дадуть.

Я не чекатиму марно-

Проскачу я на червоний!

Лунає вереск гальм. Пішохід падає, підводиться, хапається за голову.

1 навч.

Він на червоне світло втік

І в аварію потрапив.

Добре, що живий залишився.

4 уч.- Лише зубів не дорахувався.

2 навч.

Пішоходу треба знати,

Де ходити і де гуляти,

А водій має їздити,

Тож людям не заважати.

4 навч.

А хто підкаже їм у дорозі,

Де проїхати, де пройти?

Де небезпечну дорогу

Чи безпечно перейти?

3 уч.

На дорозі, що і як

Пояснить дорожній знак.

Треба знати їх неодмінно,

Щоб не потрапити в халепу.

1 навч.

Зустрінеш синій знак – квадрат,

Будеш знаку дуже радий.

Людина йде по «зебрі»

Без побоювання, без перешкод,

Знає цей знак народ-

ХОРОМ: « Пішохідний перехід".

2 навч.

А ось якщо знак інший-

Білий з червоною облямівкою,

Значить, щось забороняє

Не поспішай йти, стривай!

Людина, велосипед-

Їм сюди дороги немає,

Якщо червоною рисою

Перекреслено силует.

3 уч.

Там де школа, дитячий садок

Трикутники висять,

А всередині біжать дітлахи.

Знаки дорослим кажуть:

«Тут до дороги близько діти!

Тут машини гальмують!

Називається знак "Діти!"

Тільки він не для хлопців.

1 навч.

Ми сьогодні пішоходи,

Завтра ми – водії

Будемо діти обережні

ХОРОМ: Будемо суперпильні!

4 навч.

Зрозумів я тепер, хлопці,

Буду правила вчити.

Буду я тепер дорогою

Правильно переходити!

Діти співають пісню на мелодію «Чунга – Чанга»

Щоб у житті не було лиха,

Дотримуватись ми правил повинні.

Щоб спокійно жили, без тривог,

Завчити їх треба на зубок.

Дітям треба, без сумніву,

Пам'ятайте правила руху,

Пам'ятайте правила руху,

Без сумніву.

Дорогою, дорогою

Є порядок дуже суворий

Є порядок дуже суворий

На дорозі.

2 навч.

Ми програму показали,

Але прощатись не хочемо.

Усіх, хто слухав нас сьогодні

Від душі дякуємо.

3 уч.

Правил дорожніх у світі чимало.

Все б нам вивчити їх не заважало.

1 навч.

Але основне з правил руху-

Хором: Знати як таблицю мають множення!

4 навч.

- Зумійте вчасно сказати собі «Стоп»(хором), і ваше здоров'я та життя будуть у безпеці!

Попередній перегляд:


Попередній перегляд:

Уроки технології у московських школах еволюціонують. На зміну саморобним табуреткам приходять хенд-мейд роботи, а звичні фартухи поступаються місцем модним платтям.

Дисципліна "праця" супроводжує учнів практично все шкільне життя: з першого по восьмий-дев'ятий класи. У початковій школі діти ліплять із пластиліну, роблять орігамі та аплікації. З п'ятого класу "праця" перетворюється на "технологію", яка спрямована не так на рукоділля, як на освоєння передових навичок сучасного побуту.

Як правило, у середній школі хлопчики та дівчатка навчаються окремо: одних готують стати майстрами на всі руки, інших – зразковими домогосподарками. Але бувають і винятки. У деяких школах технологію вивчають усім класом. Наприклад, у школі № 1601 юні представники сильної статі навчаються готувати та вишивати разом із прекрасною половиною населення.

Також є навчальні заклади, де хлопчикам працю викладають вчителі інформатики, вважаючи основи програмування справою справжніх хлопців. Незалежно від навчальної програми, такі заняття адаптують хлопців до реального життя, де принцип "зроби сам", як і раніше, важливий.

Думка експерта

"Справа не в тому, що конкретно вивчають на уроках технології, а в тому, заради чого це робиться. Урок технології - це експеримент, який ми робимо своїми руками. Навіть табурет можна змайструвати зі смаком, якщо знати, що це корисна навичка."

Заступник керівника департаменту освіти Москви Віктор Фертман

Технологія ХХI століття: що змінилося

Сьогодні, згідно з вимогами державного освітнього стандарту, дітей на уроках технології мають навчити орієнтуватися у сучасній медицині, виробництві та обробці різних матеріалів, машинобудуванні, продуктах харчування та сервісу, а також в інформаційному середовищі.

Нещодавно член Громадської палати Росії викладав у межах дисципліни основи сільського господарства.

При цьому школи та вчителі вільні у виборі програми. Заступник керівника департаменту освіти Москви Віктор Фертман пояснив сайт, що зараз освітні установи крокують у ногу з часом: на уроках технології діти вивчають робототехніку та конструювання, отримують знання з областей фізики, креслення та інформатики. У деяких школах дітей навчають виготовляти пристрої для людей з обмеженими можливостями або чохли для мобільних телефонів.

Робота учня школи № 1021. Фото надане автором

Існує навчальний план, при цьому вчителі мають певний ступінь творчої свободи: щось можна додавати від себе.

В останні роки у школах з'явилася можливість робити проектні роботи, влаштовувати презентації та відкриті уроки. Інтерактивна форма спілкування мотивує учнів і робить заняття цікавішими.

Думка експерта

"Раніше діти писали реферати, тепер на уроках технології школярі можуть поринути у вивчення тієї чи іншої теми глибше. Наприклад, якщо учениця обрала "в'язання" - вона не просто зв'яже шарф спицями або гачком. Щоб зробити завдання ґрунтовно, школяр вивчить історію цього виду рукоділля та збере необхідні матеріали, після чого продемонструє свою роботу всьому класу під час презентації чи виступу"

Вчителі стали частіше керуватися творчим підходом. Викладач технології школи №1021 Олександр Сметов розповів сайт, що їхня установа планує закупити спеціальні комплекти для створення роботів. За словами педагога, робототехніка цікава дітям будь-якого віку.

Нині класи технології виглядають як повноцінні майстерні. У школі №1021 вони обладнані багатофункціональними верстатами, включаючи моделі, до яких дозволено підпускати дітей віком від восьми років. На одному такому верстаті можна виконувати багато дій: випилювати, свердлити або виконувати роботу токаря.

Цікаво та смачно: юні господині

Кулінарія, шиття та рукоділля – три кити програми з технології для дівчаток. Яскравим прикладом творчого навчання молодих жінок послужить школа № 1415.

Там школярки замість обридлого вінегрету готують гамбургери, навчаються робити декоративні елементи для страв та винаходять власні рецепти салатів. А під час занять із шиття вони влаштовують справжні покази мод, одягаючи своїх однокласниць у власноруч пошиті стильні сукні.

Думка експерта

"Під час уроків технології дуже важливо зацікавити дітей, тільки тоді вони захочуть прийти на заняття. Колись на уроках праці ми просто креслили схему фартуха. Сьогодні діти не просто малюють ескізи, а виконують творчі завдання. Наприклад, зробити манекен із паперу та одягнути його в створений своїми руками костюм. Такі заняття мотивують дитину.

Вчитель технології школи №1415 Ірина Смирнова

Уроки технології наразі спрямовані не лише на навчання праці домогосподарки. Дівчатка також роблять проекти за зачісками, навчаються правильно рахувати калорії та освоюють психологічні тести. Крім того, у школі є музей, де зібрані інструменти та різні домашні пристосування XV–XVII століть. Наприклад, учні можуть побачити, як створювалася тканина багато років тому.

До речі, проекти, зроблені школярами, виставляють на різні конкурси. Цього року на уроках технології діти зробили величезні аплікації у вигляді гербів СВАО, які пришили до сукні на швейній машинці. Їхні роботи перемогли в окружному конкурсі. У наступному навчальному році школа планує створити панно ручну роботу на тему "Вулиці Москви". У проекті збираються брати участь вчителі технології, географії та літератури.

До верстата: фабрика справжніх чоловіків

Скринька з дерева ручної роботи зроблено на уроці технології. Фото надане автором.

У навчанні молодих людей думки вчителів розходяться. Хтось надає перевагу інформаційним технологіям, а хтось ручній роботі. Обробка деревини та металів донині входять до "технологічного набору" юних джентльменів.

Вчитель технології школи № 1021 Олександр Сметов вважає, що робота руками облагороджує людину і робить із підлітка справжнього чоловіка. Сам педагог має нагрудний знак "Відмінника військового будівництва" і є не просто вчителем технології, а першим чоловіком за всю історію школи № 1021, який узяв на себе класне керівництво.

Думка експерта

Іноді мені просто боляче дивитися на те, як діти не можуть відірватися від телефонів і сидять на місці. Так і хочеться сказати, краще б освоїли якесь ремесло або зайнялися спортом. Коли учні усвідомлюють користь того, що роблять – вони прагнуть знань і хочуть майструвати ще й ще.

Вчитель технології школи №1021 Олександр Сметов

На уроках праці хлопці роблять декоративні роботи з дерева, використовуючи техніку різьблення, випалювання та розфарбовування. Школярів також навчають працювати з фанерою та папером. Чимало з робіт учнів школи № 1021 перемогли на міжрайонному конкурсі образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва "Кладова ремесел – 2016".

Втім, роботи хлопчаків несуть не лише естетичну цінність. За словами Сметова, його учні знають, як зробити гарну шпаківню, молоток чи гайку власного виробництва. Поки п'ятикласники освоюють верстати, старшим хлопцям розповідають, як зводити будинок.

Маргарита Маслова

Кожен із нас має право вибрати, чим він займатиметься у житті. Мається на увазі інтелектуальна та розумова праця. Одним людям ще зі школи добре даються точні науки, такі як математика чи хімія, інших приваблює творча діяльність. Так от «золоті руки» теж треба розвивати.

Кожен із нас пам'ятає ті уроки праці, які були раніше. Вони істотно відрізняються від сучасних. Тоді і час був інший, і оснащення кабінетів праці було на вищому рівні. У когось залишилися позитивні спогади від уроків праці, а хтось не хоче згадувати ті часи, вважаючи, що це давно минуло. Погодьтеся, що залежить від викладача. Добре, коли наставник вчасно розгляне у своєму учневі творчу особистість і допомагатиме йому та вболіватиме за нього. Але буває так, що дитині потрібно розвиватися самостійно, без будь-якої допомоги. Сьогодні учні мають зовсім інші захоплення, але це не означає, що серед них немає творчих дітей, які люблять вигадувати та майструвати.

Постає питання: чи є користь від уроків праці у школах? Чи потрібний цей предмет? Можливо, він уже нікому не потрібний? Багато хто вважає, що за кілька років цьому предмету вже взагалі не буде. Кому потрібно вміти забивати цвяхи чи користуватися рубанком? Більшість сучасних людей вважає, що для цього є спеціальні служби, які за гроші зроблять усе, що потрібне. А в інтернет магазині http://domisad.com.ua/ можна купити всі необхідні інструменти, які потрібні для дому, офісу, саду чи невеликої міської квартири.

У більшості випадків уроки праці читають некваліфіковані майстри, тому цей годинник варто віддати на вивчення якихось інших предметів. Майстерні у школах не в найкращому стані. Нема ні матеріалів, ні сучасних інструментів. Навіщо витрачати час на нікому не потрібний предмет?

Кожен має право на свою думку. Безперечно, уроки праці приносять багато користі. Діти можуть відпочити від складніших предметів, які стомлюють їх розумово. Уроки праці дають елементарні навички, які обов'язково стануть у нагоді в житті. А недоліки можна знайти у всьому, якщо добре пошукати. Мало хто з батьків обурений відсутністю у школі уроків праці. Але всі хочуть, щоб їхня дитина розвивалася всебічно і забувають про те, що фізична праця сприяє розумовому розвитку людини.

Вконтакті

Однокласники

Інші новини

Школа – це легко та весело. Допоможіть дитині полюбити школу.

Найчастіше батьки забувають про те, що готувати малюка до школи потрібно не лише купуючи йому книжки та пристосування, а й морально. Як малюка зацікавити школою? Декілька порад допоможуть вам у цьому.

11 способів навчитися думати позитивно

Протягом усього життя нас навчають математики, іноземних мов, історії, але не навчають головного – бути щасливими людьми. Щастя – це позитивне мислення, якому справді можна навчитися. Варто тільки захотіти, і наш мозок вироблятиме позитивні емоції за першим сигналом, як тільки вони будуть необхідні.

Соціалки роблять дітей нещасними

Дослідники з Великобританії дійшли висновку, що самооцінка підлітків багато в чому залежить кількості часу, витраченого на соціальні мережі.

Як перестати хотіти солодкого?

Існує ефективний метод, здатний знизити потяг до вживання солодощів. У ході проведеного американськими вченими дослідження з'ясувалося, що рівень пристрасті до солодкого можна знизити всього за 25 секунд.

Перестаньте робити ці 6 речей, і ваші стосунки збережуться

Є 6 способів, здатних загнати будь-які відносини у кут, і єдиним варіантом вирішити проблему – буде розставання. Деякі люди необдумано роблять речі, які руйнують їхні стосунки. Складно сказати, чому вони це роблять: можливо, не вистачає сили духу, можливо виховання, мудрості чи банального досвіду.

Новинки кіно: 5 французьких комедій 2017 року

Останнім часом Франція почала випускати справді якісне кіно, яке варто дивитися. Отже пропонуємо вашій увазі 10 фільмів, яким обов'язково потрібно присвятити півтори години увечері.

Нестандартний сценарій хрестин дитини

Хрещення дитини - одна з найважливіших подій у житті не тільки новонародженої, але і її батьків. Безумовно, хотілося б, щоб це свято надовго запам'яталося всім рідним та гостям цього заходу. Сьогодні ми поговоримо про досить нестандартний, але не менш урочистий варіант хрещення дитини.

Чи варто сподіватися на уроки статевої освіти у російських школах?

У прогресивних країнах Європи до питань про статеву освіту підлітків підходять із величезною відповідальністю: дисципліна «Статеві відносини» є невід'ємною частиною шкільної програми в Нідерландах та Німеччині. У Росії ж, навколо перспективи введення подібного предмета в шкільну програму протягом десятків років точаться суперечки, при цьому думки дорослих із цього приводу розділилися на два протиборчі табори: одні вважають, що дана дисципліна є обов'язковою, для інших навіть розмови про подібне є своєрідним табу.

Негативний вплив Фейсбуку на психіку людини

Соціальні мережі забирають левову частку нашого часу протягом дня. Звичайно, багато хто з вас скажуть, що фейсбучна активність у XXI столітті це нормально. Але проблема в тому, що мало хто з користувачів може відрізняти залежність від використання. У певний момент посмішка наших друзів змінилася на смайлик, а лайки стали прикладом прояву турботи та доброзичливості.

Історія шкільної форми: як змінювався одяг російських учнів

В даний час однією з обов'язкових вимог, що пред'являються до учнів загальноосвітніх закладів, є наявність шкільної форми. Після розвалу СРСР звичні пиджаки, сорочки та червоні краватки відійшли на другий план, а самі молоді люди отримали повну свободу у виборі одягу. У 2013 році уряд РФ ухвалив рішення про відновлення обов'язкового носіння шкільної форми.

(Де з якогось непорозуміння не виявилося змішаних гуртків комп'ютерного моделювання) змусив згадати про те, що в російських школах досі поширено поділ шкільних уроків праці на жіночі та чоловічі. Воно здається усталеним і непорушним: дівчаткам - крою та шиття, хлопчикам - стругання рубанком і різання металу під наглядом суворого трудовика. З'ясовуємо, звідки взялися уроки праці, які шкідливі стереотипи вони розвивають у дітях і як нарешті привести їх у відповідність до сучасного життя.

Включити до шкільної програми ручну працю вигадав педагог Уно Сігнеус. На початку 1860-х років «слойд» (швед. Slöjd – «ремесла») як дисципліна з'явився у фінських школах, незабаром поширився в Скандинавії, а вже звідти перекочував до багатьох країн світу. Ідея слойда прижилася не скрізь (у США вона вийшла з моди на початку XX століття), але в Росії її оцінили високо і в 1895 ручну працю зробили загальноосвітнім предметом. Слойд включав деревообробку (що пояснює повальну одержимість скандинавів меблями), в'язання і вишивання - таким чином, за півтора століття уроки праці та рукоділля принципово не змінилися.

З імперської системи освіти ручна праця перебралася до радянської, де поділ його на чоловічу та жіночу оформився остаточно в середині п'ятдесятих: у 1943-му на час війни до шкіл повернули роздільне навчання, у 1954-му жіночі та чоловічі класи з'єднали назад, але для праці було зроблено виняток. При цьому очевидці згадують, що за бажання дівчинки могли працювати рубанком, а хлопчики - вишивати болгарським хрестом. Шкільні уроки праці були, крім іншого, ще й підготовкою до вступу в техучилище: до синіх комірців в СРСР було прийнято ставитися з повагою (принаймні, на рівні ідеології) і тавро «петеушників» з'явилося пізніше.

На початку 90-х уроки праці виключили з обов'язкової програми і спробували осучаснити, ввівши освітню галузь «технологія», але не сказати, щоб ребрендинг мав ефект. Ті, кого офіційно називають вчителями технології, у народі так і залишилися «трудовиками», а виразну заміну деревообробці та домовицтву в більшості загальноосвітніх шкіл або не придумали, або не змогли здійснити через брак грошей. Так само, за інерцією, зберігся і гендерний поділ, що починається з п'ятого класу: хлопчикам – столярна справа та робота на верстатах, дівчаткам – готування, крою та шиття.

Від рубанка до робототехніки

Критики уроків праці найчастіше вказують на те, що у своєму нинішньому, слойдовском варіанті вони, по-перше, нудні, а по-друге, марні. «Я теж шила фартух і пекла печиво для хлопчиків, які на цей час працювали рубанком. Ці уроки і тоді виглядали, і зараз виглядають безглуздими, бо немає нічого більш далекого від життя, – згадує Настя Красильникова, журналістка та авторка телеграм-каналів «дочка розбійника» та «вашу матір!». - Це марна практика, тому що зовсім неясно, чи знадобиться будь-кому рукоділлювати і готувати. Не говорячи вже про те, щоб орудувати рубанком. Тому уроки праці мені видаються дивними».

Є й ті, хто пропонує повернути «працю» до шкіл як обов'язковий предмет. Ці заклики (озвучені, наприклад, у Громадській палаті в 2015 році) частково можна списати на ностальгію за радянським минулим (на тематичних сайтах, присвячених зниклій державі, уроки праці оспівують з особливою ніжністю), частково - на схоже занепокоєння тим, що без стурбованості. цвях або вкрутити лампочку людина в сучасному світі не проживе.

«Я пам'ятаю, як мені самій, ще коли я була дівчинкою, здавалося, що витрачати час на кулінарію і особливо вишивання фартуха дуже прикро. Мені це було не цікаво - на цих уроках не було чого почерпнути, і я вже тоді сприймала це болісно»

І якщо в самому по собі розвитку фізичних навичок, безумовно, нічого поганого немає, то набір пропонованих умінь і поділ праці на «жіночий» і «чоловічий», що склався, у 2018 році давно перестали бути актуальними. «Прикро за дітей. Я пам'ятаю, як мені самій, ще коли я була дівчинкою, здавалося, що витрачати час на кулінарію і особливо вишивання фартуха дуже прикро. Мені це було не цікаво - на цих уроках не було чого почерпнути, і я вже тоді сприймала це болісно. І тим більше я не хочу, щоб у цьому брала участь моя дитина», - каже Красильникова.

При цьому, на думку співзасновника освітнього проекту «Кружок» Олександра Патлуха, уроки технології можуть приносити користь. «Сучасний світ насичений інформаційним виробництвом. Подібні уроки створюють баланс віртуального та матеріального, розумового та фізичного. Це благотворно впливає на загальний розвиток дитини та підлітка. З іншого боку, це питання можна було б закрити іншими засобами, наприклад, більше, впроваджуючи гейміфікацію в освіту з упором на баланс фізичної та розумової активності».

Він переконаний, що модернізацію «технології» як предмета гальмує сьогодні саме необхідність переобладнання шкіл: «Обидва підходи означають інновації у школах – треба переучувати вчителів, змінювати оснащення шкіл. Ми прийдемо до цього, але, відвідуючи регіони, я все частіше переконуюсь, що прийдемо не дуже скоро». Одне з можливих рішень – організацію виїзних уроків у спеціально обладнаних для цього установах – запропонував московський департамент освіти. Але цей експеримент розпочався лише недавно, і ясно, що далеко не всі регіони можуть дозволити собі.

Уроки зміцнюють забобони
про «призначення» ґендерів. У майбутньому це може призводити і до проблем
у відносинах: найпростіше питання «чия черга готувати?» може перерости
у нерозв'язний конфлікт

Інший варіант: повністю перевести уроки праці в область додаткової освіти - тобто, по суті, тих же гуртків, - як це зроблено в японській та американській системах освіти, де шкільні клуби та «букацу» змагаються між собою за учнів, намагаючись зацікавити їх своєю програмою. Таким чином з неприємної обов'язки уроки праці могли б перетворитися на справді привабливі дисципліни.


Основа стереотипів

Власне, ґендерний поділ у школах та факультативних гуртках не починається і не закінчується. Поділені на групи в рожевому та блакитному, діти змалку починають засвоювати шкідливі шаблони як щось непорушне і те, що само собою зрозуміло. «Такий поділ однозначно закладає стереотипи на майбутнє, – вважає Красильникова. - Взяти хоча б ринок іграшок. Вивчивши його, я з'ясувала, що на величезних сайтах - агрегаторах магазинів всі іграшки поділені на іграшки для хлопчиків і іграшки для дівчаток. Крім того, на одному з них іграшки поділені на професії. Професіями дівчаток були кухар, лікар, вчителька та домогосподарка, тому їм пропонувалися іграшкова плита, набір овочів, набір кухонного начиння, набір іграшкової косметики. Для хлопчиків була велика різноманітність того, в кого вони можуть грати, а у дівчаток все дуже конкретно. Дівчаткам пропонується багато іграшкових швабр. Тобто вже з двох-трьох років ти кидаєш підлогу шваброю - „знай своє місце!“».

Застарілі уроки праці для середніх класів продовжують зміцнювати забобони про «призначення» гендерів, основа яких закладається ще в дошкільні роки. Що в майбутньому, на думку психолога Інни Пасічник, може призводити і до проблем у відносинах та взаємного нерозуміння: найпростіше питання «чия черга готувати?» може перерости у нерозв'язний конфлікт.

Ймовірно, напильник і в'язальні спиці в школі скоро знайдуть заміну. Але будь-що перетворилися шкільні уроки технології, розведення їх на два потоки за гендерною ознакою в будь-якому випадку здається диким атавізмом. «Будь-яка освіта, а особливо державна, має забезпечувати безперешкодний доступ до здобуття будь-яких знань та навичок незалежно від статі, національності тощо. Те саме написано у нас у Конституції та Законі про освіту, - нагадує Патлух. - Умовно, у дівчинки має бути доступ до рубанка, а у хлопчика – до голки з нитками для вишивання, якщо є таке бажання. Саме на цих засадах варто вибудовувати комунікацію всередині шкіл, батьківської та вчительської спільнот, а також культивувати подібні погляди серед дітей». «Стереотипи про „чоловічих“ та „жіночих“ професій створюються не самими шкільними предметами „праця“ чи „рукоділля“, а людьми, які беруть участь в освітньому процесі».

Середня освіта в Росії є обов'язковою, і через навчання в школі проходять практично всі діти (за рідкісними винятками з різних об'єктивних причин). Оскільки шкільні роки потрапляють саме на той вік, коли відбувається основний етап розвитку та становлення особистості, перед учителями стоїть складне, але можливе завдання – навчити наук і виховати людину.

Виховання та навчання – це дві сторони одного процесу, метою якого є формування нової особистості – вільної, творчої, активної та діяльної.

Формування особистості тримається на «чотирьох китах» навчання та виховання: моральному, розумовому, фізичному та трудовому. Цей «фундамент» починає закладатися у шкільні роки шляхом правильного та своєчасного впливу старшого покоління – вчителів та батьків.

Щодо перших трьох аспектів, то тут все більш-менш ясно. У процесі навчання та виховання відбувається усвідомлення світових істин, розширення кругозору, поглиблення знань; щеплюються норми моралі та поведінки у суспільстві; надається вплив на розвиток елементарних фізичних навичок, а також сили та витривалості.

Дещо інакше справа з трудовим навчанням. Адже саме поняття «праця» трактується як «робота», а її пов'язують із складнощами та проблемами, які негативно позначаються на незміцнілій психіці дитини. Це неправильно, оскільки у поняття трудове навчання школяріввкладається дещо інший зміст.

Що таке працю?

Праця – це процес взаємодії людини з людиною та природою, в результаті якого відбувається задоволення потреб своїх та суспільства. Праця змушує людину бути активним, прагнути досягнення своїх цілей і усвідомлювати те, що його діяльність потрібна і не залишиться непоміченою.

Крім того, що трудова діяльність з погляду фізіології змушує активізуватися певні групи м'язів та нервові імпульси, вона сприятливо впливає і на психічні процеси. Саме завдяки праці людина відчуває радість, моральне задоволення, прагнення досягнення мети, зацікавленість тощо.

Значення праці розвитку особистості є загальновизнаним фактом.

Трудове навчання та виховання у школі

Включення трудового навчання та виховання до шкільної програми є важливим етапом на шляху до формування розвиненого суспільства. У школі відбувається поступове залучення дитини до самостійної праці (посильної), знайомство з різними сферами діяльності та функціями працівників, інформування про актуальність тієї чи іншої професії, а також про можливості заробітку на посаді (останнім часом це питання особливо хвилює молодше покоління).

Трудове навчання школярів- Це колективний процес. Саме в такий спосіб можна прищепити дитині вміння працювати у групі, навички комунікації, відповідальність за загальний результат.

Така діяльність здійснюється упродовж усіх шкільних років. Якщо початковій школі колективна робота складає уроках праці, малювання, музики та інших., то середній і старшій школі зміну їм приходять практичні заняття з предметів.

Специфіка праці школяра

Праця у школі може бути різною: полити квіти, вимити дошку, підняти стільці, підмістити кабінет і т.д. Крім того, саме навчання – це праця для дитини. Але будь-яка діяльність є посильною для учнів. Її на відміну від праці дорослих людей полягає, насамперед, у тому, навіщо вона організується – у виховних цілях.

У школі відбувається формування необхідних трудових навичок, а й психологічної готовності дитини трудиться. Цей аспект здійснюється за допомогою ігор, навчання шкільних предметів, технічної творчості, а також побутової та продуктивної праці.

Уроки профорієнтації

У трудове навчання школярів(переважно старшокласників) входять уроки з профорієнтації. Вони служать для того, щоб:

  • максимально поінформувати про можливості вибору тієї чи іншої професії;
  • допомогти зрозуміти важливість цього вибору.

Подібні уроки дозволяють учневі завчасно ознайомитися з головними сторонами обраної професії, оскільки це є одним із фактів успішності людини у соціумі. А, крім того, профорієнтація може допомогти тим, хто ще не визначився з вибором. Вирішується це питання за допомогою тестування та опитувань, спрямованих на виявлення прихованих здібностей та переваг дитини.

Трудове навчання школярів- Це важливий компонент організації виховання особистості. Воно здійснюється з першого до останнього класу, змінюється тільки його складність. Раннє залучення школярів до посильної праці дозволяє сформувати в кожного їх відповідальність, цілеспрямованість, комунікацію, вміння діяти у команді. А радість та гордість за досягнутий результат підтримуватимуть бажання працювати.



Подібні публікації