Тренінг в розвитку особистості вправи. Виховна корекційно-розвивальна програма соціально-особистісного розвитку молодших школярів "вікно у світ". Самопізнання та групова терапія

За пізнавальним розвитком

Конспект заняття із соціально-особистісного розвитку для дітей 5-6 років «Я особливий»

Надіслала: Наталія Попова

Мета заняття: розвиток самосвідомості дітей.

Завдання заняття:

  • вчити дітей розуміти себе, свої позитивні риси;
  • розвивати вербальне та невербальне спілкування;
  • формувати стосунки довіри, уміння співпрацювати;
  • зняти емоційну напругу.

Обладнання: іграшка Сонечко, музичний супровід (спокійна музика), заготівля чарівне дерево (намальоване на ватмані або вирізане з ДВП), кольорові олівці, листочки з клейкою стрічкою на звороті, чарівний пеньок - стілець, іграшки для хлопчиків та дівчаток.

Хід заняття

1. Вітання.

Психолог:Здрастуйте хлопці! Давайте привітаємо один одного: привітаємось та побажаємо щось добре, світле, цікаве, іскристе. Наприклад, привіт, Віка, я бажаю тобі сьогодні гарного настрою та цікавого заняття або давайте привітаємось.

2. Запрошення у подорож.

Психолог:Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо у подорож до чарівного лісу.

Привіт ліс, прекрасний ліс,

(широко розвести руки убік)

Повний казок та чудес!

(Повороти вправо-вліво з витягнутими руками)

Ти про що шумиш листям

Вночі темною, грозовою?

(Руки підняті вгору; виконувати похитування вправо-ліворуч)

Хто в глушині твоїй таїться?

Що за звір?

Який птах?

(Діти вдивляються в далечінь, тримаючи заокруглену долоню над бровами, похитуючись при цьому вправо і вліво)

Тільки в ліс ми увійшли-

(маршувати)

З'явилися комарі.

(Імітувати укуси комарів, легко поплескувати по різних ділянках тіла)

(маршувати)

І ведмедя ми зустрічаємо.

(розгойдування тулуба з боку на бік)

Знову лісом ідемо -

(маршувати)

Перед нами водоймище!

(руки в сторони)

Стрибати ми вже вміємо,

(Руки на поясі; напівприсідання з поворотом вправо-вліво)

Стрибатимемо ми сміливіше.

(стрибки)

Раз-два, раз-два -

(маршувати)

Позаду тепер вода!

(стрибки)

Раз-два, раз-два -

(маршувати)

Позаду тепер вода!

Руки вище піднімаємо,

Дихаємо рівно глибоко.

Вітер дме нам в обличчя -

(Руками махати собі в обличчя)

Захиталося деревце.

(Руки підняти вгору, похитуватися вправо-ліворуч)

Вітер тихіше, тихіше, тихіше -

(Присідання, руки вперед)

Деревце все вище, вище.

(плавно піднімаючись, підняти руки вгору, стати на шкарпетки)

Але закінчилася гра,

Озирнутися нам час!

(озирнутися на всі боки)

Психолог:Ось ми й у лісі хлопці. Подивіться, хтось нас дивиться і хоче познайомитися з нами. Так, це ж, Сонечко і я знаю, що її звуть Міла.

Божа корівка:Хто це ходить по нашому чарівному лісі? Здається, люди. Діти. Дайте-но, я на вас краще подивлюся. У вас усіх очі є, по два очі в усіх? У всіх рот, зубки, по дві ручки, ні в кого немає трьох? А-а-а, хлопці, то ви всі однакові.

Діти:Ні, ми є різні.

Психолог:Та де ви різні? Ось ноги, руки. Що ж різне? (Відповіді дітей.)Ну, що ж, давайте дізнаємося, в чому ще різниця між нами, і переконаємо Божу корівку Мілу, що ви дійсно відрізняєтеся один від одного, маєте свої особливості. Давайте пограємо у чарівному лісі.

3. Завдання «Відлуння».

Як ви любите, щоб вас називали? Ви по черзі називаєте своє ім'я, а решта, як луна в лісі, його разом повторюють. (Діти виконують.)

Чому нас навчила ця гра: чим ми відрізняємося один від одного? (Відповіді дітей: іменами, хоча іноді нас звуть однаково.)

4. Гра «Хто покликав?»

У лісі дуже легко загубитися та заблукати, тоді люди кричать один одному «АУ!». Зараз ми з вами буде «гуляти» лісом (ходити тримаючись за руки по колу), Потім зупинимося, заплющимо очі. Той, до кого я доторкнуся, каже: АУ! Решта дітей розплющує очі і має здогадатися, хто їх покликав.

Діти грають. Промовляючи чотиривірші, ходять по колу:

Ми трохи повеселіли,

По місцях усі розмістились.

Ви, хлопці, не позіхайте:

Хто покликав – скоріше дізнайтесь!

Який висновок ми можемо зробити з цієї гри? («Ми відзначаємось голосами».)

5. Завдання «Іграшки»

Психолог:Ось ми по лісі погуляли сядемо на галявині. Діти, подивіться, під листочком щось лежить. Це діти забули свої іграшки. Як ви вважаєте, на які дві групи можна розділити їх? (Відповіді дітей: «Іграшки для дівчаток та хлопчиків».)Правильно, адже всіх дітей можна віднести або до дівчат, або до хлопчиків. І цим вони також відрізняються одна від одної.

6. Гра «Чарівний пеньок»

На нашій галявині є чарівний пеньок: кожен, хто на нього сідає, говорить про свої переваги - відмінні риси, може бути у зовнішності (У мене гарні очі, волосся і т. д.), а можна розповісти про позитивні якості свого характеру.

Висновок із цієї гри: у кожного з нас відрізняється від інших зовнішністю та рисами характеру.

Божа корівка:Так, хлопці, я зрозуміла, ви справді всі різні, зі своїми особливостями. Як квіти у моєму лісі.

7. Вправа «Квітка»

Психолог:Хлопці, давайте уявімо, що ми лісові квіти. Вдень, коли спекотно та сонячно квіти розкривають свої пелюстки, повертають свої головки то вправо, то вліво, дивляться нагору.

Вітерець хитає квіти з боку на бік. Вночі все відпочиває. Квіти опускають головки, закриваються в бутони.

Повторити 2 - 3 рази: востаннє додати: «І бачать прекрасні сни про чарівне дерево, на якому кожна квітка особлива».

8. Малюнок квітки

Хлопці, швидко намалюємо квіти для чарівного дерева і прикрасимо ними його. Це буде наш подарунок Мілі на згадку про нашу сьогоднішню зустріч. (Діти малюють під музичний супровід, прикріплюють квіти до дерева.)

9. Рефлексія.

Хлопці різні чи однакові у нас вийшли квіти? Чому, на вашу думку? ("Ми різні"). А чим ми відрізняємося, в чому наші особливості? (імена, голоси, гідності, хлопчики чи дівчатка).

10. Прощання.

Настав час прощатися, до групи повертатися. Зробимо з рук «сонечко» (Діти простягають руки в центр і зчіплюють їх). До побачення! (Руки одночасно вгору).

Мета: корекція недоліків в особистісній та емоційно-вольовій сферах.

1. Розвивати стереогнозу та навички конструктивного праксису.
2. Розвивати зорову пам'ять, наочно-образне мислення.
3. Закріплювати у мові вживання відносних прикметників.
4. Узгоджувати числівник із іменниками у родовому відмінку.
5. Вчити дітей проводити звуко-літерний аналіз прямих відкритих складів.
6. Розвивати графомоторні навички.

Обладнання: мішечок з предметами (шишка, олівець, кубик, машинка, грибок, гудзик); лічильні палички, намистини, касета з легкою музикою, гра «Квіткова галявина», каси з літерами, фішки, рукавички з орнаментом, кольорові олівці, дерево, одяг.

Хід заняття:

1. Гра «Чарівний мішечок»

а) активізувати увагу дітей.
б) розвивати стереогнозу.
в) закріплювати у мові вживання відносних прикметників.

Дефектолог: — Хлопці давайте пограємо у гру: «Чудовий мішечок». Тут різні предмети, потрібно обмацати та назвати їх. (Діти виконують завдання)

Дефектолог: — Яка пора року настала? (Зима), назвіть місяць. Яка пора року минула? (осінь), назвіть осінні місяці. А перед восени, яка пора року була? (Літо). Згадаймо, як добре було влітку, як ви купалися і засмагали. Сядемо на човник і попливемо морем. Але для початку розімнемо наші руки і згадаємо вірш «Мої вмілі руки».

2. Вірш "Мої вмілі руки" (за методикою - "Розкажи вірші руками")

Мої руки – це хвилі
Вітер жене їх уперед.
Мої руки – крила чайок.
Небо їх кличе.
Мої руки – рибки в морі.
Плавають туди-сюди.
Мої руки – це краби.
Розбіглися хто куди.

3. Складання фігури з паличок «Човен з вітрилом»

Дефектолог: — А зараз викладемо з паличок човник. Спочатку виконаю я, а потім ви — з пам'яті. Будьте уважні. (Педагог викладає спочатку сам, потім діти по пам'яті)

а) Розвивати вміння уважно слухати, розпочинати та закінчувати дії за командою педагога.
б) Розвивати навички конструктивного праксису.
в) Розвивати зорову пам'ять, наочно-подібне мислення.

Дефектолог: Ми з вами припливли на берег, а там багато перлин. Давайте надягнемо перлини на нитку і вийдуть перлинні намисто.

4. Гра «Перлинні намисто»

а) Розвивати ігрові навички
б) Формувати правильне захоплення трьома основними пальцями.
в) Розвивати вміння співвідносити свої рухи зі словами вірша.

Ми йшли, йшли, йшли,
І перлинки знайшли.
Раз два три чотири п'ять,
Починаємо ми шукати.

5. Динамічна пауза «Подорож на різнокольоровий лужок»

а) Закріплювати основні кольори (червоний, синій, зелений, білий, фіолетовий, жовтий).
б) Активізувати словник ознак.
в) Розвивати вміння узгоджувати свої рухи із музичним супроводом.
г) Розвивати самостійність та вміння імпровізувати.

Дефектолог: — Хлопці, подивіться якась різнобарвна галявина. Підберемо за кольором пелюстки.
(Діти виконують завдання)

Дефектолог: — Я знайшла чарівну паличку, вона перетворює вас на метеликів, бабок. Сьогодні на лужку танці. Якщо ви почуєте тиху музику, то літатимете повільно, плавно, як метелики, а якщо почуєте марш, то маршируватимете, як мурахи.

Раз, два, три, повернися -
Метеликом, мурахою обернись.
(Діти грають у гру)

6. Гра «Тихий вітерець»

Дефектолог: — Тут повіяв вітерець та так тихо, що його пісеньку зовсім не чути. Послухайте якусь пісеньку співає вітерець (педагог беззвучно вимовляє голосні звуки - А, О, У.) Назвіть звуки, які це звуки (голосні, співаються, тягнуться, позначаємо фішкою червоного кольору).

Покладіть собі букву -С-, які звуки позначає ця буква - [с,сь]. А зараз пограємо з літерами. До букви-С-прийшла буква-А-, скільки звуків, який 1, 2 звук, назвіть голосний, якою фішкою позначили (червоною), чому? Який другий звук, якою фішкою його позначили, чому? (аналогічно гра продовжується з літерами О, У).

7. Гра «Диво-дерево»

а) Вчити узгоджувати числівник із іменником у родовому відмінку.
б) Розвиток уваги, зорової пам'яті.

Дефектолог: — Чарівна паличка привела нас до «Диво-дерева».

А біля наших воріт
Чудо-дерево росте,
І на гілках зріють у строк
Багато суконь та чобіт,
Зріють кофти, туфлі, штани,
Підставляйте, діти, руки!

(Діти хором вважають «плоди» і промовляють словосполучення (числове в називному відмінку).

Педагог пропонує заплющити очі. Він прибирає одну картинку. Діти, розплющивши очі повинні сказати, чого немає на дереві? - На дереві немає трьох шуб, двох чобіт, однієї рукавиці і т.д.).

8. Гра «Рукавички»

Дефектолог: — Хлопці, а на дереві вам подарунки — рукавички. Подивіться і знайдіть кожен свою пару. Потрібно розфарбувати свої рукавиці однаково. (Діти виконують завдання).

9. Підсумок заняття.

Дефектолог: — Ну ось і закінчилася наша подорож. Нам час у дитячий садок. Разів два, три - повернися в дитячому садку - опинись. Де ми з вами були, на чому плавали, що збирали на березі, на кого ви перетворювалися, яке дерево нам зустрілося на шляху, що ми отримали від дерева в подарунок, і т.д.

Нікітіна Світлана Юріївна,
вчитель-дефектолог

Вправи на самопізнання дозволяють знайти себе, сформувати та встановити власні правила особистісного розвитку. У статті ми навели найпоширеніші та найпопулярніші техніки пізнання, які підійдуть і дорослим, і дітям. За допомогою цих нехитрих дій ви оволодієте практикою самопізнання, удосконалите потрібні вам якості, а також пізнаєте внутрішнє підґрунтя своїх бажань.

Самопізнання – що за дивний фрукт?

Розвиток емпатії та рефлексії, що є основами вправ, формують взаємооціночні позиції. Вправи на самопізнання спрямовані працювати над собою. Якщо людина не готова до того, щоб змінити себе, то техніки можуть виявитися неефективними.

Самопізнання має на увазі виявлення позитивних, негативних якостей, а також самовдосконалення, аналіз допущених помилок у минулому та роботу над собою. Людина повинна відмовитися від самобичування, знайти в собі друга, помічника, а не тільки винуватця чи супротивника якихось подій.

Кожен з нас має сильні сторони, але не всі можуть їх виявити та змусити домінувати у загальному уявленні про людину. Сильні сторони ховаються за комплексами, заниженою самооцінкою, способом батьківського виховання. Якщо щось не влаштовує, - настав час змінюватися! Саме вправи допоможуть знайти внутрішній стрижень, знайти ті якості, які стануть опорою для просування життєвим шляхом.

Існують різні вправи на самопізнання, які підбираються індивідуально. Це залежить від бажань людини, її цілей та оціночних суджень щодо тих чи інших подій. На жаль, є люди, які думають що не мають сильної сторони або переваги. У більшості випадків важливу роль відіграє суспільство, іноді люди можуть не сприймати сильну сторону особистості, оскільки вона не вписується в їхні моральні норми чи знання. Наприклад, змінивши обстановку або перебуваючи в колі зацікавлених людей, можна знайти себе, здивуватися своїми можливостями, які були приглушеними іншими.

Самодіагностика, бажання змінитися, розвиватися та рухатися вперед– є шляхом самопізнання, яке відкривається за допомогою вправ.

Впізнаємо себе самі: вправи на самопізнання

Пропонуємо вам ознайомитися з деякими видами вправ та комплексів, які покликані допомогти вам у пошуку себе та своїх внутрішніх орієнтирів. Спробуйте підійти до занять максимально відповідально, адже лише у цьому випадку ви отримаєте свій довгоочікуваний результат.

4 квадрати психології свідомості

Вправи на самопізнання «чотири квадрати» допоможе краще усвідомити свою сутність, знайти позитивні та негативні якості, переваги. Для цього психологічного тесту знадобиться аркуш паперу, його потрібно розділити на чотири частини у формі квадрата. У кутку кожного квадрата необхідно поставити цифри від 1 до 4. У першому квадраті потрібно написати 5 власних позитивних якостей у вигляді одного слова чи речення. У третьому квадраті (під першим) слід написати власні негативні якості.

Потрібно бути щирим, оскільки дана таблиця створюється виключно для людини, що тестується. Після перегляду переліку негативних якостей їх потрібно переформулювати на позитивні та записати на другий квадрат. Наприклад, описати, що "жадібний" означає дбайливий, що з'являється можливість витрачати гроші на важливі речі.

Після цього прочитайте перелік позитивних якостей з квадрата № 1, переробіть їх на негативні, запишіть їх у четвертий квадрат. Після того, як усі квадрати будуть заповнені, прикрийте квадрати № 3, 4 та прочитайте свої якості з квадратів № 1, 2.

Після цього важливо подивитися на всі чотири заповнені квадрати і зробити висновок, що одні й ті ж характеристики описані з позитивної та негативної сторони. Те, що для нас є добрим, для інших може виявитися поганим. Тому немає потреби звертати особливу увагу на те, що кажуть інші. Найкраще розвивати свої якості, які подобаються, а також можуть послужити на майбутнє.

Оціночні судження у житті особистості

Самопізнання людини формується на основі її думок про себе та думок інших людей про те, що вона з себе представляє і що взагалі робить у цьому житті. Людина сама вибирає як ставитись до себе: добре чи погано (зневажати себе за найменші помилки чи прощати, любити, якщо щось не так).

Від того, як людина ставиться до себе, так і будуть ставитися до неї оточуючі, оскільки вони бачитимуть людину її очима, той образ, який він чи вона дозволяє бачити. Повага, розуміння себе, можливість цінувати з'являється з того моменту, коли людина прислухалася до себе, змінила психологію свого мислення.

Вправи на самопізнання «чотири квадрати»допоможе не лише переформулювати свої якості, а й негативні якості противника, який приносить дискомфорт у вашому житті. За допомогою цієї техніки можна проаналізувати конфліктну ситуацію, зрозуміти чому сталося нерозуміння, як відновити довіру, доброзичливість.

Самопізнання та групова терапія

Часто вправи із самопізнання проводяться колективно. Збирається група із кількох людина, що сприяє формуванню позитивного, і навіть сприятливого клімату пізнання власного «Я». Колективна робота спрямована на вітання учасників, відчуття при цьому почуттів. Далі кожен з учасників звертається до товариша з подякою, що він радий його бачити з поясненням. Сприяючи самоаналізу та зближенню групи, кожному учаснику пропонується аркуш паперу, на якому необхідно написати відповідь на запитання «Хто я?» з описом десяти своїх параметрів.

У групі, крім письмових тестів, розвивається невербальне порозуміння, розширюється уявлення себе. Ведучі часто використовують вправу "дзеркало", коли кожному учаснику передається дзеркало, і він зобов'язаний протягом двох хвилин говорити про себе гарні речі. В основі групової рефлексії учасники кажуть, що вони собі нагадують (предмет, явище). Щоб повністю розкритися, учасникам пропонується сказати те, що ніхто не знає. Завдання не з легких, але кожен елемент групового тренінгу допомагає відкрити в собі нові здібності, які можуть покращити стан у суспільстві, ставлення до себе.

Як допомогти підлітку зрозуміти себе

Перехідний вік, складні умови, знайомство із дорослим життям, моральними цінностями дестабілізує підлітка. Вправи на самопізнання для підлітків допомагає сформувати життєздатну особистість, яка зможе подолати проблеми, що зустрінуться на життєвому шляху.

Успішна адаптація у суспільстві – те, що необхідно для молодої людини. Криза підліткового віку полягає в тому, що дитина шукає себе, шукає свій шлях, зіставляє улюблені заняття з майбутніми професіями, які могли б йому підійти.

Неслухняність, протест – це захисні реакцію пізнання нового дорослого світу, де доводиться самостійно вирішувати свої проблеми, адаптуватися у новому йому світі. Допомога ззовні часто сприймається як не потрібна, оскільки домінують гордість та упередження підлітка. Необхідність самопізнання приходить спонтанно, коли справді потрібно розібратися у собі та визначити цілі на майбутнє.

Вправи на самопізнання для підлітків, перш за все, спрямовані на:

  • Занурення у свій внутрішній світ;
  • Пізнання почуттів та емоцій, формування управлінських здібностей на емоційні реакції;
  • Навчання слухати, висловлювати, а також приймати думку, знаходити компромісне рішення з будь-якої ситуації;
  • Усвідомлення життєвої перспективи, формування життєвих цілей та шляхів їх досягнення.

Психогімнастика, наявність групових дискусій, рольових ігор вирішують багато завдань тренінгу для підлітків. Групова дискусія допомагає учаснику керувати процесом обговорення певної проблеми чи завдання, виступати у ролі генератора ідей, ерудованої особистості чи комунікатора. Рольові ігри дозволяють бути готовим до будь-яких варіантів результату життєвої ситуації.

Учасники за допомогою ігрової форми стикаються з позитивними та негативними варіантами, які можуть статися у реальному житті. Навчальний ефект посилюється, як у рольових іграх приймає багато учасників, колективно генеруються ідеї, які можуть посприяти вирішення завдання. Ця вправи на самопізнання переносить усередину реальності стиль поведінки, спілкування та комунікативні навички, які скориговані групою.

До комплексу занять входить вступна частина (знайомство та уявлення себе), конструктивне спілкування, висловлювання точок зору, розуміння та вміння слухати інших людей. Основну частину формує розширення знань про емоції, почуття, свій внутрішній світ, як у ньому орієнтуватися. Особлива увага присвячується минулому, сьогоденню та майбутньому для усвідомлення підлітком своєї життєвої перспективи. Заключним етапом групової комунікації закріплюються результати, яких досягли учасники.

Різноманітність вправ на кмітливість

Щоб краще зрозуміти себе, потрібно постійно розвиватись як фізично, так і розумово. Логічні завдання – відмінний спосіб гімнастики для розуму, що вгамує нормальну потребу у вправі та випробуванні розуму. Вправа на логіку, кмітливість складається з цікавих завдань з математики, фізики, природознавства. Подібні вправи пропонуються дітям, підліткам та дорослим.

Щоб відгадати загадки має бути розвинений кругозір, наявність знань про навколишній світ. Вправа на гарну кмітливість сприяє розвитку образного нестандартного мислення. Не можна роз'яснювати відразу відповідь, необхідно залишити трохи часу, щоб людина самостійно вгадала правильну відповідь. Якщо поодинці завдання є непосильними, можна створити колективний підхід до вирішення логічних завдань. Різні ребуси, шаради, головоломки, кросворди, судоку також допомагають розвитку розумових здібностей.

Вправа на те, щоб розвинути кмітливість входить до процедури групового психологічного тренінгу. Він спрямований на розвиток уяви, дотепності, інтелекту, пошук аналогій, а також на актуалізацію прихованого потенціалу. Вироблення вміння порівнювати різні об'єкти та явища дають можливість мислити ширше, розвивати спостережну та зорову пам'ять.

На основі вправ проводиться тренування в абстрагуванні та конкретизації, розвиток уміння оцінки особистих якостей оточуючих людей. Гнучкість мислення важлива пристосування у суспільстві. Різностороннє сприйняття допомагає оцінити проблему з кількох сторін і прийняти найвигідніше рішення. Наявність кмітливості допомагає особистому зростанню, просуванню по роботі. Як тільки людина усвідомлює свої можливості, поступово підніметься самоповагу до себе, самооцінка та розуміння своїх сильних сторін.

Вправи на самопізнання, а також на кмітливість допомагають розвинути у собі ті можливості, які знадобляться для формування свого «я». В результаті тренінгу можна позбутися страхів, невдач, невпевненості, які заважають жити життям, повним яскравими фарбами.

Як тільки людина зіткнеться з нотками своєї душі, почне розуміти, що їй дійсно потрібно, в якому напрямку рухатися – відкриються нові шляхи, де людина почуватиметься комфортно і затишно. Самопізнання, самоаналіз допомагають у кризових ситуаціях розібратися в собі, нагадати про позитивні, сильні якості особистості.

Висновок

Важко усвідомити, що чорно-сіре сприйняття світу ховається всередині людської душі, коли мозок намагається знайти логічне обґрунтування і відмовляється від почуттів. Депресивний стан, постійні стреси змушують задуматися і ухвалити рішення зайнятися самопізнанням.

Ефективність проявляється з першого разу, звичайно в невеликій кількості, але допомагає знайти знання про свою особистість. Всього 10-12 занять здатні змінити людину на краще, відкрити світ з іншого боку. У деяких випадках потрібно більше занять, щоб досягти повного самопізнання.

Наступні вправи можуть допомогти звільнитися від слабких, небажаних сторін вашої особистості, розвинути ваші сильні сторони. Цей тест (сам тест можна пройти) дає тільки один з можливих "зрізів" вашої особистості (психологічний портрет), але сподіваємося, з його допомогою ви краще зрозуміли деякі свої особливості. Не так важливо, які риси у вас більше виражені – Голуба, Страуса чи Яструба, важливо те, що ви ще раз подивилися на себе ніби збоку. Мабуть, не всі вас у собі задовольняють. Якщо ви вирішили змінюватись, будьте готові до ситуацій дискомфорту – це неминучий етап у процесі зростання. Згода на зміну схожа на згоду на операцію: вам буде деякий час боляче, зате ви звільнитеся від старої хвороби. Вам може здатися, що деякі завдання виробляють негативні якості: навіщо їх тренувати? Тут плутанина: вам пропонується виробити навички, а не якості. Якості-це назавжди, а вміння - тільки коли треба. Чи треба вміти бити? "Бити" - не треба, а "вміти бити" - буває дуже необхідно...

Що потрібно Голубю

Вам потрібно дорослішати і ставати самостійнішими, починати жити своїм життям, найчастіше всупереч очікуванням або проханням оточуючих. Потрібно вчитися бути людиною для себе, а не людиною для інших. Ви маєте право бути самим собою. Вам треба дозволити собі багато з того, що поки що для вас внутрішньо недозволено. Це не означає, що ви повинні стати поганою людиною, але те добре, якого у вас так багато, має бути надійно захищене.

1. Вправа "Не-посмішка".

Посмішка – це чудово, вона завжди вас фарбує. Але вас і "ловлять" на посмішку: ви посміхнулися - отже, сказали "Так". А ви впевнені, що це завжди найправильніша відповідь? Щоб стати "вільнішою" людиною, навчіться не посміхатися у відповідь на посмішку, звернену до вас. Дозвольте бути і похмурим, і серйозним.

2. Вправа "Ні".

Вам важко говорити "Ні" - ви не хочете засмучувати людину, адже вона може образитися чи розсердитися на вас. Так ось, ви повинні навчитися говорити "Ні" спокійно та рішуче. По-перше, ви маєте на це право, по-друге, таке "Ні" сприймається нормально.

3. Вправа "Нестандартні вчинки".

Ви надто залежні від думок оточуючих людей і боїтеся вийти за рамки стандартної ("як усі") поведінки. Дозвольте будь-які розумні, але нестандартні вчинки. На автобусній зупинці прийнято лише спокійно стояти, але вам холодно – пострибайте чи зробіть зарядку. Навколишні будуть дивитись на вас як на ненормального? По-перше, вони не мають рації, а, по-друге, яка вам справа до їхніх поглядів та оцінок?

4. Вправа "Губа".

Якщо несхвальні погляди оточуючих витримуються вами все-таки важко, треба тренувати свою психічну стійкість. На вулиці або в транспорті трохи підніміть верхню губу, оголюючи ясна і зуби, і ваше обличчя почне набувати неприємного виразу. Дозвольте бути з таким негарним, неприємним обличчям. Вправа добре тим, що ви можете регулювати "рівень напруги". Стане важко - губу приспустіть; а не відчуваєте напруження - підніміть губу вище...

5. Вправа "Подарю тобі оцінку".

Ця вправа полегшить і виконання попередніх завдань, і зробить вас більш внутрішньо вільним. У житті та спілкуванні вчитеся бути не оцінюваними, а оцінювальними. Не чекайте, поки вас оцінять, - вистрілюйте оцінкою першим самі. Здійснюючи нестандартні вчинки, спостерігайте за різноманітними реакціями оточуючих (далеко не всі з них будуть адекватні та розумні). Зробили помилку і когось підвели – не переживайте, а спостерігайте, як (правильно, ні? розумно, ні?) на вашу помилку відреагує ця людина.

6. Вправа "Свобода негативних емоцій".

Ви боїтеся своїми недоречними (особливо негативними) емоціями зачепити чи засмутити оточуючих. Це добра турбота, але саме вам потрібно цього страху позбутися. Якими б не були ваші емоції, ви маєте на них право. Найчастіше, вільніше висловлюйте свої негативні емоції на адресу оточуючих чи просто простір.

7. Вправа "Свобода звинувачень".

Вчіться у відповідь на звинувачення не виправдовуватись, а негайно переходити в контратаку і зустрічно звинувачувати самому. А то й не чекайте, коли почнуть нападати на вас: починайте зі звинувачень самі.

10. Вправа "Наведіть порядок!".

Візьміть собі за правило наводити лад у магазинах та інших службах сервісу, де сервісу поки що немає. Дозвольте робити зауваження працівникам торгівлі та служби побуту (не важливо, будуть вони ефективні чи ні).

Що потрібно Страусу. Діагноз та загальні приписи.

Ваша холодність, що погіршує контакти з людьми і обмежує сприйняття всіх фарб світу, - не природна, а лише наслідок вашого страху зв'язків і переживань. Так, жити боляче, але це ще не привід, щоб не жити взагалі. І те, що було так болісно у дитинстві та юності, вже не страшно зараз. Спробуйте відкрити себе світові, і світ відкриє себе! Ваше головне завдання-розвивати в собі інтерес і увагу до оточуючих людей, навчитися їх краще розуміти і відчувати.

1. Вправа "Асоціації".

Це відома гра у компанії, коли один виходить, а когось загадують. Відгадник повинен ставити "абстрактні" питання (наприклад, "Яка річ домашнього побуту?"), а той, хто відповідає, повинен думати про загадану людину, намагаючись асоціативно зв'язати з нею свою відповідь.

2. Вправа "Запам'ятовування осіб".

Виробіть у собі звичку запам'ятовувати особи оточуючих вас людей. Подивилися, заплющили очі, спробували відновити все зримо, в деталях. Не виходить, щось "не бачите" - дивіться знову, щоб запам'ятовування було повним.

3. Вправа "А як він сміється?"

Дивлячись на обличчя, постарайтеся візуально уявити: "А як ця людина сміється чи плаче? Як він освідчується в коханні? Який він розгублений? Як він хитрує, намагається "викрутитися"? Як він грубить? Лається? Який він скривджений? Яким він був у три роки (чисто зорово - бачите?) Яким він буде на старості (бачите?)”

4. Вправа "А що це він?"

У компанії друзів, де йде балаканина і розваги, вимкнетеся з метушні, мовчки послухайте інших і постарайтеся зрозуміти: "Чому, навіщо ця людина говорить або робить це-і так? Чого це він? Він дійсно такий веселий або тільки прикидається? Вона мовчить - цікавить? Він зображує блазня-навіщо?

5. Вправа "Я очима інших".

У різних ситуаціях та з різними людьми постарайтеся подивитися на себе очима вашого співрозмовника. Яке враження ви справляєте? Що він думає про вас?

6. Вправа "Спереживання".

У розмові на особисті теми, які торкаються співрозмовника, постарайтеся активно і зацікавлено (не зовні, а внутрішньо) слухати його, не перехоплюючи ініціативу і не відключаючись, а співпереживаючи і намагаючись поставити себе на його місце.

7. Вправа "Перетворення".

Спробуйте відчути себе на місці іншої людини. Уявіть, що він – це ви. Поставте (посадіть) себе на його місце, влізте в його зовнішність, проникніть у його внутрішній світ. Відтворіть його посадку, ходу, міміку, рухи. Перетворіться - постарайтеся відчути його почуттями та подумати його думками.

8. У компаніях частіше вилазьте на роль Масовика-витівника. Не виходить - навчайтеся. Особистісне зростання - це цікаво і дуже корисно, але завжди просто.

Що потрібно Яструбу. Діагноз та загальні приписи.

Бачачи в навколишніх ворогів, ви мимоволі перетворюєте на них навіть тих, хто міг би бути вам другом. Можливих однодумців ви проти їхньої волі перетворюєте на своїх конкурентів. Щоб цього не відбувалося, ви повинні навчитися бути більш терпимими та доброзичливими.

1. Вправа "Посмішка".

Ви повинні привчити себе, щоб звичайним виразом вашого обличчя стала тепла, доброзичлива посмішка. Якщо її немає, має бути готовність до неї. Внутрішня посмішка має бути завжди.

2. Вправа "Світ тобі".

Перша фраза (внутрішня фраза, установка) при зустрічі з будь-якою людиною у вас має бути "Світ тобі!". Подаруйте йому це усією душею, усім серцем! Виходячи зранку з дому, киньте це небу, птахам, деревам! Якесь симпатичне дерево можна і обійняти. Якщо з ким-небудь починаєте сперечатися або лаятись, кожні 3 хвилини згадуйте і повторюйте: "Світ тобі!"-це допоможе вам зупинитися. Багатьом більше подобається (і рятує) інша внутрішня фраза, саме: “Добре”. Хоч би що трапилося, кожні п'ять хвилин говоріть собі із внутрішньою посмішкою: “Добре!”. На вас кричать-"Добре". Ви кричите?-?теж "Добре". Через якийсь час кричати вже не захочеться нікому, і в душі стане світло і тепло.

3. Вправа "Передача ініціативи".

Найчастіше передавайте співрозмовнику ініціативу у розмові. Нехай буде розмова про те, що хоче він, і так, як хоче він.

4. Вправа "Оцінка він".

Частіше стаєте оцінюваним, а чи не оцінюючим. Як поряд з вами почуваються оточуючі? Їм затишно від вас та поряд з вами? Якщо хтось припустився помилки, зверніть увагу не на цей факт, а на свою реакцію в цій ситуації.

5. Вправа "Приємна розмова".

Якщо питання не надто принципове (до речі, вчитеся частіше оцінювати його саме так), постарайтеся розмову зробити просто приємною. Має рацію співрозмовник чи ні, дурний чи ні-зробіть так, щоб йому з вами було добре.

6. Вправа "Хмара у штанах".

Вчіться говорити менше, тихіше, м'якше. Намагайтеся погодитись, а не заперечити. Найчастіше говоріть "Так", а не "Ні". Уникайте категоричних фраз та інтонацій.

7. Вправа "Компліменти та подяка".

Використовуйте будь-яку зручну можливість, щоб сказати людині щось про неї та про її дії добре. Все, що вам сподобалося, висловіть: очима, посмішкою, і, звичайно ж, словами. Дозвольте собі захоплюватися: "Ви сьогодні чудово виглядаєте!" "Від душі дякую, це просто чудово!" Головне, щоб це було щиро, а це залежить лише від вас.

8. Вправа "Гроза скасовується".

Вчіться стримувати свої негативні емоції. Вам важко їх стримувати, а оточуючим їх важко переносити. Вчіться не сваритися. Чи не слабко цілий тиждень усім все прощати, приймати з розумінням, не критикувати і не робити зауваження, не засуджувати, не сваритися? Якщо тиждень слабкий, то скільки не слабкий?

9. Вправа "Мудрець".

Вчіться мудрості, споглядального погляду на життя та вміння програвати. Ваш програш - ваш новий досвід і можливість винести з цього урок. Що б не сталося, перш ніж обурюватися або засмучуватися, запитайте себе: "А як би до цього поставилася мудра людина?". Адже саме це і називається – особистісне зростання.

За матеріалами книги Миколи Козлова "Як ставитися до себе та людей, чи Практична психологія на кожен день"

І ще. Думаю, що для будь-якого типу особистості буде корисно і цікаво дізнатися, як вийти переможцем із будь-якого конфлікту, витративши на це мінімум сил та енергії.

Психологічне айкідо. Принцип амортизації та спілкування.

Уривок з аудіокниги Михайла Юхимовича Литвака "Психологічне айкідо"

Якщо стаття сподобалася і була корисною – підписуйтесь на оновлення.

заняття з особистісного розвитку. У заняття входить коспект, презентація, ігри, тести, розбір змодельованих ситуацій. ......

...............................................................................................................

Перегляд вмісту документа
«Вихуй себе»

1. Вступне слово

Тема нашого заняття сьогодні – “Вихуй себе”.

Як ви розумієте тему заняття “Вихуй себе”?

Для чого, на вашу думку, потрібно займатися самовихованням?

(Щоб поряд з тобою було спокійно, цікаво, щоби від тебе виходило тепло, добро, радість).

2. Активізація уваги

(Покласти в долоні дітям по горошині)

Уважно розгляньте горошину та скажіть, на що вона схожа?

Дякую. А мені здається, що горошина схожа на нашу планету Земля, саме такою вона бачиться з космосу.

Поміркуйте, що можна побачити на цій маленькій копії планети Земля?

На планеті близько 5 мільярдів жителів.

Як багато людей на землі! Але кожна людина – це цілий світ. Ми не знайдемо двох абсолютно однакових людей, кожна людина цікава по-своєму. У кожному є щось хороше, потрібно тільки навчитися бачити добре в собі та в навколишніх людях.

А дайте відповідь мені на запитання: “Який я? Чи я знаю себе?”.

-Відповісти на ці питання виявилося непросто.

- Ми ще погано знаємо себе, отже потрібно продовжувати вивчати себе.

- Чим раніше ми впізнаємо себе, тим менше зробимо помилок у житті.

- А для цього потрібно вже зараз замислюватись: “Який я зараз? Що в мені гарного? Яким хочу стати? Що мені потрібно змінити у собі? Що для цього я маю робити?”

- Потрібно навчитися аналізувати свої вчинки, постійно думати: Чи все я правильно сьогодні зробив? Чи я зміг комусь принести маленьку радість? Чи не скривдив кого?”

3. Основна частина

Людина не може прожити наодинці без інших людей.

Нас багато на Землі, але всім вистачає місця, сонця, повітря, води та їжі.

І хоча ділити людям нічого, вони іноді сваряться і кривдять одне одного.

Чи були у вашому житті випадки, коли вас кривдили?

Які почуття ви при цьому відчували? (Біль, образу, несправедливість, самотність, досаду)

Чи були у вашому житті ситуації, коли ви образили когось?

Потрібно пам'ятати, що тільки від самої людини залежить, як у неї складуться стосунки з іншими людьми.

Прочитайте "Золоте правило моральності":

Поступай по відношенню до інших так, як ти хотів би, щоб чинили по відношенню до тебе”.

- Нехай ці золоті слова визначають усі ваші вчинки у житті.

Зараз ми проведемо тест, де кожен може перевірити себе і відповісти, чи добра людина. ТЕСТ

Поставте біля кожного питання відповідь так чи ні.

    У тебе з'явилися гроші. Чи зміг би ти витратити всі гроші на подарунки друзям та рідним? _____________

    Товариш ділиться у розмові з тобою своїми проблемами чи неприємностями. Якщо тема тобі не цікава, чи ти скажеш про це?

    Твій друг погано грає в шахи чи іншу гру. Чи ти йому піддаватимешся, щоб він не втрачав інтерес до гри?

    Чи подобається тобі говорити людям приємне, щоб підняти їхній настрій?

    Чи часто ти використовуєш злі жарти?

    Чи властива тобі мстивість, злопам'ятність?

    Чи з бажанням ти допомагаєш людям?

    Чи будеш виконувати роботу на прохання батьків, якщо вона не входить до твоїх обов'язків?

    Чи станеш ти передражняти когось, щоб розвеселити своїх друзів?

Підрахунок очок. Одне очко за відповідь «так» на запитання 1, 3, 4, 8 та за відповідь «ні» на запитання 2, 5,6, 7, 9. Питання 1: так – 1 бал, ні – 0 балів Питання 2: так – 0 балів, ні – 1 бал Питання 3: так – 1 бал, ні – 0 балів Питання 4: так – 1 бал, ні – 0 балів Питання 5: так – 0 балів, ні – 1 бал Питання 6: так – 0 балів , ні – 1 бал Питання 7: так – 0 балів, ні – 1 бал Питання 8: так – 1 бал, ні – 0 балів

Питання 9: так 0 балів, ні – 1 бал.

Результати тесту:

Більше 7 очок.Ви люб'язні, подобаєтеся оточуючим, вмієте спілкуватися з людьми. У вас багато друзів.

Від 4 до 7 балів.Ваша доброта – питання випадку: добрі ви не з усіма і не завжди.

Менш 4 очок. На вас чекає складна робота над собою.

Що у спілкуванні один з одним допомагає робити стосунки теплішими, добрішими, щирішими? (добрі слова, вчинки)

А зараз пограємося.

Гра називається "Душевні багатства"

На партах у вас лежать картки зі словами, виберіть риси характеру, які вам підходять. Гра «Душевні багатства»

А зараз послухаємо вірші та проаналізуємоповедінка героїв.

Тому що вчитись можна і на чужих помилках.

Вірші:А. Барто "Сонечка", А. Барто "Кохання", А. Барто "Як Вовка дорослим став" (Діти читають вірші напам'ять)

Які риси характеру яскраво видно у літературного героя?

Чи варто виробляти ці риси характеру?

Якою б ви дали пораду героєві?

Подивіться ще раз на горошину.

Без чого життя людей на Землі було б неможливим? (без природи)

Висновок:

Зберегти Землю може лише освічена, добра, уважна людина.

Це все наш світ. У це поняття входить кожен із нас, навколишня природа.

Подивіться на горошину. Чи зуміли ви її зберегти?

Зробити це було важко: горошина могла загубитися, розламатися. Також важко зберегти наш світ. Для цього потрібно бути уважним та ощадливим.

Потрібно жити у світі із самим собою, з іншими людьми. Я хочу, щоб ви навчилися берегти світ у собі.

Пам'ятайте, "Ніхто інший не зможе виховати людину, якщо вона сама себе не виховає". (Сухомлинський В.А.)

Дуже важливим на класній годині для мене було ….

У житті мені знадобиться ….

Сьогодні я виховував у собі…

4. Заключна частина

Гра-тренінг "Чарівна квітка добра"

Стати в коло, витягніть руки вперед, заплющити очі. Уявіть собі те, про що я говоритиму. Намалюйте у своїй уяві квітку добра та гарного настрою. Покладіть його на обидві долоні. Відчуйте, як він зігріває вас: ваші руки, ваше тіло, вашу душу. Від нього виходить дивовижний запах та приємна музика. І вам хочеться її послухати. Подумки помістіть все це тепло, добро і гарний настрій цієї квітки у своє серце. У вас з'являються нові сили: здоров'я, щастя, радості. Вам приємно і радісно, ​​у вас настрій, що зігріває душу.

Розплющте очі. Візьміться за руки, дивлячись один одному в очі, побажайте чогось хорошого.

(Я починаю: … я бажаю тобі здоров'я)

Дякую. Я бажаю вам миру та добра.

Перегляд вмісту презентації
«Вихуй себе»


  • Що означає бути вихованою людиною?
  • Якими якостями має володіти людина, щоб про неї сказали – «Так – вона вихована людина!»

  • Неділя. По телевізору має йти улюблена передача. Але мати з досить об'єктивної причини просить саме в цей час погуляти з маленьким братом.
  • Який варіант поведінки ви оберете?
  • А. запропоную подивитися передачу разом із братом
  • Б. спочатку подивлюсь телевізор, потім піду погуляю з братом
  • В. З'ясую, чому мама не може сама погуляти, потім вирішу, як вчинити
  • Г. Піду погуляю з братом
  • Д. придумаю братові якусь цікаву гру, поки йтиме передача, щоб він не захотів йти гуляти
  • - як ви вчините? Прокоментуйте свій вибір.

  • Класний керівник, тобто. я – оголошую хлопцям, що в цирк вдалося дістати лише кілька квитків. Але я вас усіх люблю і мені важко вибрати, кому не йти. Зробіть це самі. І я пропоную вам самим вирішити, кому не піти.
  • А. запропоную тягнути жереб, щоб було не прикро
  • Б. запропоную вирішити голосуванням
  • В. Запропоную дати ці квитки тим, хто заслужив навчальну та активну роботу
  • Г. Підніму руку, що не піду
  • Д. запропоную розподілити за групами, а група вибере гідних
  • - як ви вчините?

Ситуація №3.

Андрій узяв у Вікі без дозволу лінійку. На її вимоги повернути Андрій не реагує. Ваші події.

  • А. вдати, що нічого не відбувається
  • Б. відібрати лінійку силою у Андрія та повернути Віці
  • В. Взяти ще Вікіну річ і разом з Андрієм дражнити Віку
  • Г. Присоромити Андрія та спробувати переконати Андрія повернути лінійку
  • Д. звернутися за допомогою до дорослих.

  • · Виявляйте щирий інтерес до інших людей.
  • · Посміхайтеся!
  • · Пам'ятайте, що для людини звук її імені – найсолодший і найважливіший звук людської мови.
  • · Будьте добрим слухачем.
  • · Ведіть розмову цікаву і вашому співрозмовнику.
  • · Дайте людям відчути їхню значимість.
  • Як ви вважаєте – який із цих способів важливий для вас?



Подібні публікації