Оксиди азоту. Конспект уроку на тему: Кисневі сполуки азоту План конспект на тему кисневі сполуки азоту


урок №1

Мета уроку для учнів : Познайомитися з оксидами азоту, їх властивості і застосуванням; розглянути властивості розведеної азотної кислоти як електроліту.


Відтворення опорних знань.

  • Які ступені окиснення виявляє азот в з'єднаннях з киснем?
  • Запишіть формули можливих оксидів азоту.
  • Що означає поняття «несолеобразующіе оксид»?
  • Які оксиди азоту є несолеобразующіе?
  • Які оксиди азоту відносяться до кислотних?

завдання . Перевірте правильність відповідей, використовуючи слайд презентації.

Зафіксуйте в зошиті нову для себе інформацію.


оксиди азоту

+ 1 N 2 O

+ 2 NO

+ 3 N 2 O 3

+ 4 NO 2

+ 5 N 2 O 5

несолеобразующіе оксиди

солеобразующіе оксиди


Властивості оксидів.

завдання . Вивчіть властивості оксидів. Зафіксуйте нову для себе інформацію.

N 2 O Безбарвний газ зі слабким запахом і солодкуватим смаком, розчинний у воді.

NO Безбарвний газ, без запаху. Малорастворим в воді. Швидко окислюється на повітрі. отруйний !

N 2 O 3 Темно-синя рідина, добре розчинна у воді. З'єднання нетривке.

NO 2 Газ бурого кольору, зі специфічним

запахом. Добре розчинний у воді. Я довіт !

N 2 O 5 Біла кристалічна речовина. Розчиняється у воді з утворенням азотної кислоти.


кислотні оксиди

Оксид азоту (III) N 2 O 3 і оксид азоту (V) N 2 O 5 розчиняються у воді з утворенням відповідних кислот.

N 2 O 3 + H 2 O \u003d 2HNO 2

N 2 O 5 + H 2 O \u003d 2HNO 3

Назвіть кислоти і солі, що відповідають даним кислотам.

азотистая кислота нітрити

Азотна кислота нітрати


Властивості оксиду азоту ( IV)

Оксид азоту (IV) NO 2 є змішаним оксидом. При взаємодії його з водою, утворюються дві кислоти.

2NO 2 + H 2 O \u003d HNO 2 + HNO 3

При взаємодії NO 2 з водою в присутності кисню утворюється тільки азотна кислота.

4 NO 2 + 2 H 2 O + Про 2 = 4 HNO 3

При розчиненні оксиду в луги, утворюються дві солі.

2NO 2 + 2NaOH \u003d NaNO 2 + NaNO 3 + H 2 O


застосування оксидів .

Оксид азоту (II) NO і оксид азоту (IV) NO 2 використовують для отримання азотної кислоти.

У промисловості NO отримують каталітичним окисленням аміаку : 4NH 3 + 5O 2 → 4NO + 6H 2 Про

NO 2 в промисловості отримують шляхом окислення оксиду азоту (II) киснем: 2 NO + O 2 2 NO 2

Оксид азоту (I) N 2 O в суміші з киснем використовується в медицині для наркозу ( «звеселяючий газ»).

N 2 O отримують розкладанням нітрату амонію:

NH 4 NO 3 N 2 O + 2H 2 O


HNO 3

Безбарвна, димить на повітрі рідина.

Сильна кислота. Під дією світла розкладається на оксид азоту (IV), воду і кисень.

Хімічні властивості азотної кислоти

оксид металу → сіль + вода

HNO 3 підставу → сіль + вода

сіль → сіль + кислота

метал → сіль + вода + Х


урок №2

Мета уроку для учнів: вивчити властивості азотної кислоти як окислювача; познайомитися з особливостями розкладання нітратів і їх застосуванням.


HNO 3

- сильний окислювач.

HNO 3 + метал → сіль + вода + Х

концентрована

розбавлена

пасивує: Al, Fe, Cr, Au, Pt

З важкими металами - NO 2

З важкими металами - NO

З активними металами - N 2 O

З активними металами - N Н 3 , N 2


Солі азотної кислоти є сильними окислювачами.

При нагріванні нітрати розкладаються з виділенням кисню.

розкладання нітратів

лівіше Mg → нітрит + O 2

MeNO 3 Mg - Cu оксид металу + NO 2 + O 2

правіше Cu метал + NO 2 + O 2

NH 4 NO 3 → H 2 O + N 2 O


Застосування сполук азоту.

Отримання, лаків, кіноплівок , азотних добрив, лікарських речовин - HNO 3

A зотни e добрива - NaNO 3 , KNO 3 , NH 4 NO 3

Текстильна промисловість - Cu (NO 3 ) 2 , Fe (NO 3 ) 2

Медицина - AgNO 3

Піротехніка - Ba (NO 3 ) 2 , Pb (NO 3 ) 2

Виготовлення вибухових речовин - NaNO 3 , KNO 3 , NH 4 NO 3


Урок хімії в 9 класі. «___» _______________ 20____ р
Кисневі сполуки азоту.
Мета. Повторити класифікацію і властивості оксидів, на прикладі оксидів азоту.
Завдання.
Освітні: розглянути класифікацію і властивості оксидів азоту; повторити
обчислення масової частки хімічного елемента в речовині.
Розвиваючі: розвивати логічне мислення, вміння працювати з додатковою
літературою, здатність узагальнювати і систематизувати.
Виховні: виховувати працелюбність, навички самостійної роботи.
Хід уроку.
1. Орг. момент.
2. Повторення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування.
1) Які фізичні властивості солей амонію? Що вам відомо про розчинність
солей амонію?
2) Перерахуйте хімічні властивості солей амонію.
3) Що вам відомо про застосування солей амонію?
Перевірочна робота.

(NH4) 2SO4 + BaCl2 →
NH4Cl + AgNO3 →
NH4OH + KCl →
(NH4) 2CO3 + HCl →
(NH4) 2SO4 + CuO →

речовині:







Г) дію розчину срібла

А) HNO3, KOH Б) Na2CO3, NaOH
В) BaCl2, KOH Г) HCl, Ca (OH) 2
NH4NO3:




2 → CO2 + H2O
+ + OH → NH3 + H2O
1) 2H + + CO3
2) NH4

А) (NH4) 2SO4 + BaCl2
Б) NH4Cl + NaOH → NaCl + NH3
4Cl + BaSO4 ↓
+ H2O

2 NH


+ H2O
3. Вивчення нової теми.
Азот, проявляючи різну ступінь окислення, утворює п'ять оксидів.
Складіть таблицю, яка показує відмінності оксидів азоту.
Для заповнення таблиці використовуйте підручник стор. 156, додатковий матеріал
(Додаток 2)
оксид
азоту (I)
оксид
азоту (II)
оксид
азоту (III)
оксид
азоту (IV)
оксид
азоту (V)
Основні
характеристики
молекулярна формула
Фізичні властивості
клас оксиду
стійкість оксиду
при кімнатній
температурі
При взаємодії з
водою утворюють
Оксиди азоту.
Азот утворює чимало оксидів, з яких найбільш відомі оксиди з усім спектром
значень ступенів окислення азоту від +1 до +5:
Оксиди азоту (I) і (II) - це несолеобразующіе оксиди. Решта - це солеобразующіе
кислотні оксиди.
Оксид азоту (I) N2O- це безбарвний газ із слабким своєрідним запахом, має
наркотичною дією (його також називають «звеселяючий газ»). Він використовується в
стоматології для анестезії. Отримують внутрімолекулярних окисленням
відновленням при розкладанні нітрату амонію: NH4NO3 \u003d N2O + 2H2O

При нагріванні до 5000С оксид азоту (I) розпадається на азот і кисень, а тому
є окислювачем металів і неметалів і відновлюється при цьому в основному до
вільного азоту: N2O + Cu \u003d N2 + CuO
2N2O + S \u003d SO2 + 2N2
Оксид азоту (II) - це безбарвний газ, без запаху, майже не розчинний у воді, токсичний. для
йому притаманна як окислювальні властивості: 2NO + 2Mg \u003d 2MgO + N2,

Оксид азоту (III) N2O3- це темно-синій рідина. Оксид азоту (III) може бути отриманий
при низьких температурах за допомогою реакцій: 4NO + O2 \u003d 2N2O3, NO + NO2 \u003d N2O3.
Оксид азоту (III) легко розкладається (при температурі 25 0С від вихідної речовини залишається
тільки 10%): N2O3  NO + NO2
Оксид азоту (III) - типовий кислотний оксид, який при розчиненні у воді утворює
існуючу тільки в розчині азотної кислоти:
N2O3 + H2O  2HNO2
Оксид азоту (IV) NO2. Цей оксид легко утворюється при окисленні оксиду азоту (II)
киснем повітря. Він являє собою досить токсичний бурий газ. При зріджуванні (
t кип \u003d 21,50С) цей газ блідне, а при замерзанні (tпл \u003d 11 0С) утворює безбарвні
кристали. При взаємодії з водою утворює дві кислоти: 2NO2 + H2O \u003d HNO2 + HNO3
Оксид азоту (V) - це безбарвні кристали, які при нагріванні вище 33,3 0С
розкладаються:
2N2O5 \u003d 4NO2 + O2.


окисні властивості.
4. Закріплення.
1. У з'єднаннях з киснем азот проявляє всі можливі позитивні
ступеня окислення. Складіть формули оксидів азоту і розрахуйте масові
частки (%) азоту в цих з'єднаннях.
2. Здійсніть перетворення:
А) NH3 → NO → NO2 → HNO3
Б) Na3N →? → NO →? → HNO3
Наведіть рівняння реакцій. Вкажіть умови їх протікання.
5. Домашнє завдання. § 27 упр. 5 стор. 158

Додаток 1.
Перевірочна робота.
Допишите рівняння реакцій, практично здійсненних:
(NH4) 2SO4 + BaCl2 →
NH4Cl + AgNO3 →
NH4OH + KCl →
(NH4) 2CO3 + HCl →
(NH4) 2SO4 + CuO →
Завдання, для тих хто здає іспит з хімії.
1. Зв'язок, утворена по донорно акцепторному механізму, присутній в
речовині:
А) NaCl Б) NH3 В) Li3N Г) NH4Cl
2. Продуктами розкладання бікарбонату амонію є:
А) N2, CO2, H2O Б) NH3, CO2, H2O
В) N2O, CO2, H2O Г) NH4OH, H2CO3
3. Якісної реакцією на іон амонію є:
А) розкладання солей амонію при нагріванні
Б) дію кремнієвої кислоти
В) дію розчинів лугів при нагріванні
Г) дію розчину срібла
4. Сульфат амонію реагує з обома речовинами:
А) HNO3, KOH Б) Na2CO3, NaOH
В) BaCl2, KOH Г) HCl, Ca (OH) 2
5. Формула реактиву для розпізнавання NH4Cl серед солей (NH4) 2CO3 і
NH4NO3:
А) NaOH Б) HCl В) BaCl2 Г) AgNO3
6. Формула реактиву для розпізнавання (NH4) 2SO4 серед солей NH4NO3 і NH4I:
А) BaCl2 Б) NaOH В) AgNO3 Г) HCl
7. Скорочена іонне рівняння реакції:
3) 2H + + CO3
2 → CO2 + H2O

OH → NH3 + H2O
4) NH4
Молекулярне рівняння реакції:
А) (NH4) 2SO4 + BaCl2
Б) NH4Cl + NaOH → NaCl + NH3
4Cl + BaSO4 ↓
+ H2O

2 NH
В) (NH4) 2CO3 + 2HCl → NH4Cl + CO2
Г) NH4NO3 + NaOH → NaNO3 + NH3 + H2O
+ H2O
Додаток 2.
Оксиди азоту.
Азот утворює чимало оксидів, з яких найбільш відомі оксиди з усім
спектром значень ступенів окислення азоту від +1 до +5:
Оксиди азоту (I) і (II) - це несолеобразующіе оксиди. Решта - це
солеобразующіе кислотні оксиди.
Оксид азоту (I) N2O- це безбарвний газ із слабким своєрідним запахом,
має наркотичну дію (його також називають «звеселяючий газ»).
Він використовується в стоматології для анестезії. отримують
внутрімолекулярних окисленням-відновленням при розкладанні нітрату
амонію: NH4NO3 \u003d N2O + 2H2O
При нагріванні до 5000С оксид азоту (I) розпадається на азот і кисень, а
тому є окислювачем металів і неметалів і відновлюється
при цьому в основному до вільного азоту: N2O + Cu \u003d N2 + CuO
2N2O + S \u003d SO2 + 2N2
Оксид азоту (II) - це безбарвний газ, без запаху, майже не розчинний у воді,
токсичний. Для нього характерні як окислювальні властивості:
2NO + 2Mg \u003d 2MgO + N2,
так і відновні: 2NO + O2 \u003d 2NO2
Оксид азоту (III) N2O3- це темно-синя рідина. Оксид азоту (III) може бути
отриманий при низьких температурах за допомогою реакцій: 4NO + O2 \u003d 2N2O3,
NO + NO2 \u003d N2O3.
Оксид азоту (III) легко розкладається (при температурі 25 0С від вихідного
речовини залишається тільки 10%): N2O3  NO + NO2
Оксид азоту (III) - типовий кислотний оксид, який при розчиненні в
воді утворює існуючу тільки в розчині азотної кислоти:
N2O3 + H2O  2HNO2

Оксид азоту (IV) NO2. Цей оксид легко утворюється при окисленні оксиду азоту
(II) киснем повітря. Він являє собою досить токсичний бурий газ.
При зріджуванні (t кип \u003d 21,50С) цей газ блідне, а при замерзанні (tпл \u003d -11 0 С)
утворює безбарвні кристали. При взаємодії з водою утворює дві
кислоти: 2NO2 + H2O \u003d HNO2 + HNO3
Оксид азоту (V) - це безбарвні кристали, які при нагріванні вище
33,3 0С розкладаються:
2N2O5 \u003d 4NO2 + O2.
Отримують N2O5, окислюючи нижчі оксиди озоном: 2NO + O3 \u003d N2O5
Це типовий кислотний оксид, якому відповідав би азотна кислота. він
взаємодіє з водою, лугами, оксидами металів, проявляє сильні
окисні властивості.

Технологічна карта уроку

Дані про вчителя:Ткачук Тетяна Макарівна, учитель хімії МБОУ «Михайлівська ЗОШ, вища категорія

предмет: хімія

клас: 9

Підручник: О.С.Габріелян. Вид. Дрофа, 2014 р

Тема уроку: Кисневі сполуки азоту

Тип уроку: Вивчення нової теми.

устаткування: Комп'ютер, інтерактивна дошка, проектор, лабораторне обладнання (спиртівка, сірники, стакани, лабораторний штатив, пробірки)

реактиви: Азотна кислота 1: 5, мідна стружка, вугіллячко, лакмус, гідроксид натрію, гідроксид міді

Характеристика навчальних можливостей і попередніх досягнень учнів класу, для яких проектується урок:

Учні володіють:

Регулятивними УУД: перетворювати спільними зусиллями практичну задачу у пізнавальну (2 рівень)

Пізнавальні УУД: Визначати способи вирішення проблем під керівництвом вчителя (1 рівень), висувати гіпотези і вибудовувати стратегію пошуку під керівництвом вчителя (1 рівень), формулювати нові знання спільними груповими зусиллями (2 рівень)

комунікативні УУД: Брати участь у колективному обговоренні проблеми (2 рівень)

У більшості учнів недостатньо сформовані:

особистісні УУД: Виявляють ситуативний пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу.

Мета уроку як плановані результати навчання, планований рівень досягнень.

Види планованих навчальних дій

навчальні дії

Запланований рівень досягнення результатів

Предметні

Формулюють і відтворюють визначення поняття «Чисті речовини» «Суміші», «Фізичне явище», «Хімічна явище», «Агрегатні стани речовини», «Масова частка речовини в розчині»

Проводять досліди, спостерігають, описують спостереження

2 рівень - визначення понять

2 рівень, дії за зразком

метапредметний

регулятивні УУД

Перетворять практичну задачу у пізнавальну

Планують власну діяльність

Здійснюють контроль і оцінку своїх дій

1 рівень - спільне з учителем дію учнів

1 рівень - спільне з учителем дію учнів

Пізнавальні УУД

Проводять спостереження, аналіз, висувають припущення (моделюють процеси) і здійснюють їх експериментальну перевірку

комунікативні УУД

Обмінюються знаннями між членами групи для прийняття ефективних рішень

2 рівень - спільні (групові), що виконуються під керівництвом вчителя

ОСОБИСТІСНІ

Виявляють стійкий інтерес до пошуку вирішення проблеми

2 рівень - стійкий пізнавальний інтерес

Етап уроку, час етапу

завдання етапу

Методи і прийоми навчання

Форми навчальної взаємодії

діяльність учителя

діяльність учня

Формуються УУД і предметні дії

Мотівацііонно-цільовий етап

Забезпечити емоційне переживання і усвідомлення неповноти наявних знань

Викликати пізнавальний інтерес до проблеми

организо-

вать самостійне формулювання проблеми і постановку мети

створення проблем

ної ситуації:

Групова (парна), фронтальна

Пропонує виконати завдання 1 З перерахованих з'єднань виберіть 3, назвіть їх: C 2 H 5 OH CH 3 NH 2 NH 3 HNO 3 PH 3 H 3 PO 4 CaCO 3 CuO NO

Пропонує виконати завдання 2. Виберіть з 1 завдання сполуки азоту і складіть з них генетичний ряд

Пропонує виконати завдання 3.Осуществіть перетворення, згідно складеною схемою

Пропонує проблемну ситуацію - виконати завдання 4. З якими ще речовинами взаємодіятиме азотна кислота? Виберіть на ваш погляд правильні варіанти відповідей: С, ZnO, Сu, Сu (OH) 2

5.Помогает усвідомити труднощі у виконанні завдання

6.Предлагает скласти питання і перевести практичну задачу у пізнавальну.

1.виполняют завдання 1 на впізнавання і запам'ятовування

2. Виконують завдання на розуміння - (гаданий відповідь NH 3 - NO - HNO 3 - NaNO 3)

3. завдання виконують шляхом спільних зусиль і за допомогою вчителя, формулюють питання, знайомляться з оксидами азоту NO NO 2 і їх властивостями, повторюють властивості кислот - в останньому рівнянні прописують взаємодія азотної кислоти з гідроксидом натрію або оксидом натрію

4. Вибирають не всі речовини.

5. Формулюють утруднення «Ми не знаємо, чи буде азотна кислота взаємодіяти з вуглецем і міддю, так як мідь витісняють водень, а вуглець - неметалл

6.Составляют питання. Ставлять завдання: перевірити дослідним шляхом чи азотна кислота взаємодіяти з вуглецем і міддю

Пізнавальні УУД: бачити проблему (усвідомлювати виникли труднощі в рішенні задач при відсутності необхідних знань)

Комунікативні УУД: брати участь у колективному обговоренні проблеми, цікавитися чужою думкою, висловлювати свою

Особистісні УУД: усвідомлювати неповноту знань, проявляти інтерес до нового змісту

Регуляторні УУД: визначати цілі навчальної діяльності

Орієнтовний етап

Організовує-вати спільне з учителем планування і вибір методів досліджень-ня

бесіда

фронтальна

Пропонує відповідно до поставленими запитаннями визначити порядок дій і вибрати метод

Пропонують відповісти на питання.

Висувають гіпотезу, що азотна кислота вступає в реакцію обміну з оксидом і гідроксидом металу, з іншими речовинами взаємодіяти не повинна

Пропонують провести досвід

Пізнавальні УУД: висувати гіпотези, виділяти матеріал, який буде використаний в дослідженні

Регулятивні УУД: аналізувати умови задачі, планувати, передбачати результат пошуку, приймати запропонований спосіб вирішення, проблеми

Пропонує згадати про техніку безпеки при роботі з азотною кислотою

Допомагає усвідомити, що досвід з вуглецем і міддю слід проводити у витяжній шафі

Слухають інформацію про техніку безпеки

Погоджуються з тим, що досвід слід проводити у витяжній шафі, демонстраційно.

Пошуково-дослідницький етап

Організовує-вати пошук вирішення проблеми

дослідження

Групова (парна) і фронтальна

Видає необхідне обладнання

Отримують обладнання, організовують робоче місце

Предметні УУД: спостерігати за ходом експерименту, описувати що відбуваються явища, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки

Пізнавальні УУД: проводити експеримент, узагальнювати отримані дані, робити висновки

Комунікативні УУД: встановлювати робочі відносини, ефективно співпрацювати, з достатньою повнотою висловлювати свої думки

Регулятивні УУД: проявляти здатність до мобілізації сил і енергії в досягненні мети

Пропонує провести самостійно досвід взаємодії азотної кислоти з оксидом цинку і гідроксидом міді (II)

Слухають, усвідомлюють поставлену задачу

Спостерігає, координує, коригує самостійні дії учнів

Проводять експериментальну перевірку гіпотези

Демонструє взаємодію азотної кислоти з міддю і вуглецем (вуглиною) при нагріванні в витяжній шафі

Спостерігають за ходом експерименту, роблять замітки

Організовує обмін думками, результатами

Повідомляють свої спостереження і отримані результати

Допомагає побудувати пояснення отриманих результатів за допомогою складання рівнянь реакцій

Допомагає зробити висновки

Записують рівняння реакцій іонного обміну в молекулярному, повному іонному і короткому іонному вигляді. Записують рівняння окисно-відновних реакцій між азотною кислотою і міддю, між азотною кислотою і вуглецем.

Роблять висновки, що азотна кислота виявляє окисні властивості в реакціях з міддю і вуглецем, при цьому відновлюється азот до ступеня окислення від +4

Повідомляє та інші випадки прояву окислювальних властивостей азотної кислоти

Слухають і дивляться презентацію

Практичес-кий етап

Забезпечити застосування отриманих знань для пояснення нових фактів

Упражне-ня в виконано-ії завдань

групова

Пропонує відповісти на питання на слайді

Обговорюють відповіді в групі, повідомляють класу

Предметні УД: вирішувати конкретні завдання, на основі знань з предмета

Рефлексії-но-оцінний етап

Забезпечити осмислення процесу і результату діяльно-сті

бесіда

Індивідуальна, фронтальна

Пропонує закінчити пропозицію. Якщо я вивчаю азотну кислоту, то ....

Учні приходять до думки, що азотна кислота має до них безпосереднє відношення, яке? Можна прочитати підручник або обговорити особистий досвід знайомства.

Організовує процедуру само- і взаімооценкі навчальної діяльності на уроці за алгоритмом:

Здійснюють процедуру само- і взаімооценкі власної навчальної діяльності та своїх товаришів на уроці за алгоритмом

Особистісні УУД: усвідомлювати особистісну значимість володіння методами наукового пізнання

Регулятивні УУД: оцінювати ступінь досягнення мети

Формулює і коментує домашнє завдання

Записують домашнє завдання в щоденник

«Оксид вуглецю IV» - Незабаром вода стане каламутною. Фізичні властивості CO2. Сухий лід на відміну від водяного льоду щільний. Нетоксичний, не проводить електрично струм. Застосування оксиду вуглецю (IV). Cухой лід - теж CO2. Газ, необхідний рослинам для фотосинтезу. В природі. Вміст вуглекислого газу в атмосфері відносно невелике 0,04 - 0,03.

«Оксид азоту» - 2.Ціліндр з оксидом азоту (II) був закритий платівкою. Окислювач: 2NO + 2SO2 \u003d 2SO3 + N2 нітрозні спосіб отримання сірчаної кислоти. 1.Мають три закритих циліндра: з оксидом азоту (IV), з азотом, з аміаком. No-оксид азоту (II). Добре розчиняється у воді. N2O5. Всі оксиди азоту, крім N2O, отруйні речовини.

«Розкладання оксидів» - Класифікація оксидів. Основні оксиди. Оксиди. Амфотерні оксиди. Кислотні оксиди. Глосарій. Індеферентна оксиди (несолеобразующіе). Классиф. Зміст. Завдання. Посібник для учнів.

«Оксиди» - В природі. Металеві руди. ОКСИД хрому cr2o3. Вміст вуглекислого газу в атмосфері відносно невелике, всього 0,04-0,03%. Білила. Наприклад: червоний, магнітний і бурий железняки, боксити (оксид алюмінію), Газ, необхідний рослинам для фотосинтезу. Оксид вуглецю (II) CO. Такими ж цінними властивостями володіє оксид титану (IV) - TiO2.

«Оксид вуглецю» - Для оксиду вуглецю (II) характерні відновні властивості. або вуглекислий газ - газ без кольору і запаху. Со. Оксид вуглецю (II). Оксид вуглецю (IV). Одержання оксиду вуглецю (IV). Використано ЦОР: Демонстраційне поурочні планування. Оксиди вуглецю.

«Хімічні оксиди» - Речовини, до складу яких входить кисень. Кварцевий пісок. Н2О. Оксид вуглецю (IV). Оксиди - це складні речовини. Боксит. Пігмент оливково - зеленої фарби. Негашене вапно. Оксиди металів. Оксиди. Оксид вуглецю (II).

Всього в темі 14 презентацій

1. Які фізичні властивості солей амонію? Що вам відомо про розчинність солей амонію?

2. Перерахуйте хімічні властивості солей амонію, які є загальними для всіх солей.

3. Перерахуйте хімічні властивості солей амонію, які відрізняють їх від інших солей.

4. Якими способами можна довести наявність іона амонію в розчині?

5. Яке застосування мають карбонат і гідрокарбонат амонію?

6. Що вам відомо про застосування інших солей амонію?


антоніми

  • восстановитель -
  • метал -
  • Екзотерміческая-
  • з'єднання -
  • оборотна -
  • каталізатор -

Синоніми

  • Хлороводородная кислота -
  • Оксид водню -
  • Нашатирний спирт -


Мета уроку:

  • Розширити, узагальнити, закріпити, оцінити знання по темі: «Кисневі сполуки азоту»
  • Розглянути властивості азотної кислоти
  • Закріпити особливості взаємодії азотної кислоти з металами і неметалами
  • Розглянути отримання і застосування азотної кислоти

ПЛАН УРОКУ

  • Закріплюємо свої знання про оксиди азоту
  • Повторюємо загальні властивості азотної кислоти
  • Розглянемо особливості взаємодії азотної кислоти з неметалами і металами
  • Дізнаємося про застосування азотної кислоти

ПОДУМАЙ І ОТВЕТЬ

  • Які ступені окиснення виявляє азот?
  • Запишіть формули оксидів азоту

Порівняльна характеристика оксидів азоту

Формула

оксиду

Назва

Фізичні властивості

Хімічні властивості

застосування


Оксид азоту (I) N 2 O

  • N 2 O - оксид азоту (I), закис азоту або «звеселяючий газ», збудливо діє на нервову систему людини, використовують в медицині як анестезуючий засіб. Фізичні властивості: газ, без кольору і запаху. Виявляє окисні властивості, легко розкладається. Несолеобразующіе оксид.
  • 2N 2 O \u003d 2N 2 + O 2

Оксид азоту (II)

  • NO - оксид азоту (I I) безбарвний газ, термічно стійкий, погано розчинний у воді, практично миттєво взаємодіє з киснем (при кімнатній температурі). Несолеобразующіе оксид.
  • 2 NO + O 2 = 2NO 2

Оксид азоту (III)

  • N 2 O 3 - оксид азоту (III ) Рідина темно-синього кольору, термічно нестійка, t кип. \u003d 3,5 0С, т. Е. Існує в рідкому стані тільки при охолодженні, в звичайних умовах переходить в газоподібний стан. Кислотний оксид, при взаємодії з водою утворюється азотистая кислота.
  • N 2 O 3 + H 2 O \u003d 2HNO 2

Оксид азоту (IV)

NO 2 - оксид азоту (IV) або діоксид азоту , Бурий газ, добре розчинний у воді, повністю реагує з нею. Є сильним окислювачем.

2 NO 2 + H 2 O \u003d HNO 2 + HNO 3

реакція диспропорціонування

Виявляє всі властивості кислотних оксидів


Оксид азоту (V)

  • N 2 O 5 - оксид азоту (V), азотний ангідрид, біла тверда речовина (tпл. \u003d 41 0 С). Виявляє кислотні властивості, є дуже сильним окислювачем.

Продуктом реакції між кислотним

оксидом і водою є кислота


Назвіть кислота, що утворюється азот і ПОРІВНЯЙТЕ їх властивості

параметри

порівняння

азотистая кислота

Хімічна формула

Азотна кислота

Ступінь окислення азоту

валентність азоту

Температура кипіння

стійкість

Хімічні властивості


гімнастика


обертання

Чи не рухаючи головою, починайте

обертати очима спочатку

за годинниковою стрілкою, потім

в зворотну сторону. за 10

раз туди і назад. А тепер

те ж саме, тільки з

закритими очима.


На всі боки

Не повертаючи

голови, рухайте

очима вгору - вниз,

вправо - вліво.

За 10 - 15 разів.


Притисніть палець до

переніссі і подивіться

на нього. потім повільно

відводите палець від себе,

продовжуючи стежити за

ним очима. Повторіть це

вправу кілька разів.


примружтеся

сильніше, а потім

широко відкрийте

очі, немов ви

чогось дуже

здивувалися. Повторіть

це ще раз.


моргання

Поморгай, швидко і

сильно стискаючи повіки.

Якнайбільше і


А тепер закрийте очі

і розслабтеся, ніби

збираєтеся спати.

Подумайте про що-небудь

дуже приємне.



Азотна кислота. HNO 3

Азотна кислота - безбарвна гігроскопічна рідина, має різкий запах, «димить» на повітрі, необмежено розчиняється у воді, t кип \u003d 82.6 0 С. Розчини азотної кислоти зберігають у банку з темного скла, т. Е. Вона розкладається на світлі:

4HNO 3 \u003d 4NO 2 + 2H 2 O + O 2


Склад. Будова. Властивості.

ступінь окислення азоту

валентність азоту

хімічний зв'язок

ковалентная полярна


Азотна кислота (HNO 3)

Класифікація

Азотна кислота по:

наявності кисню:

основності:

розчинності в воді:

летючості:

ступеня електролітичноїдисоціації:

кисневмісна

одноосновная

розчинна

летюча

сильна


Отримання азотної кислоти в промисловості

NH 3 NO NO 2 HNO 3

1. Контактна окислення аміаку до

оксиду азоту (II):

4NH 3 + 5O 2 \u003d 4NO + 6H 2 O

2. Окислення оксиду азоту (II) в оксид

азоту (IV):

3. Адсорбція (поглинання) оксиду

азоту (IV) водою при надлишку кисню

4 NO 2 + 2 H 2 O + O 2 \u003d 4 HNO 3


У лабораторії азотну кислоту отримують дією концентрованої сірчаної кислоти на нітрати при слабкому нагріванні.

Складіть рівняння реакції отримання азотної кислоти.

NaNO 3 + H 2 SO 4 \u003d NaHSO 4 + HNO 3


1. Типові властивості кислот

2. Взаємодія азотної кислоти з металами

3. Взаємодія азотної кислоти з неметалами


Хімічні властивості азотної кислоти

Азотна кислота проявляє всі типові властивості кислот.

Перерахуйте властивості характерні для кислот.

Кислоти взаємодіють з основними і амфотерними

оксидами, з підставами, амфотерними гідроксидами, з солями.

Складіть рівняння реакцій азотної кислоти:

з оксидом міді (II), оксидом алюмінію;

c гідроксидом натрію, гідроксидом цинку;

c карбонатом амонію, силікатом натрію.

Розгляньте реакції з т. Зр. ТЕД.

Дайте назви отриманим речовинам. Визначте тип реакції.


2HNO 3 + CuO \u003d Cu (NO 3) 2 + H 2 O

2H + + 2NO 3 - + CuO \u003d Cu 2+ + 2NO 3 - + H 2 O

2H + + CuO \u003d Cu 2+ + H 2 O

6HNO 3 + Al 2 O 3 \u003d 2Al (NO 3) 3 + 3H 2 O

6H + + 6NO 3+ Al 2 O 3 \u003d 2Al 3+ + 6NO 3+ 3H 2 O

6H + + Al 2 O 3 \u003d 2Al 3+ + 3H 2 O

HNO 3 + NaOH \u003d NaNO 3 + H 2 O

H + + NO 3 - + Na + + OH - \u003d Na + + NO 3 - + H 2 O

H + + OH - \u003d H 2 O

2HNO 3 + Zn (OH) 2 \u003d Zn (NO 3) 2 + 2H 2 O

2H + + 2NO 3 - + Zn (OH) 2 \u003d Zn 2+ + 2NO 3 - + 2H 2 O

2H + + Zn (OH) 2 \u003d Zn 2+ + 2H 2 O


2HNO 3 + (NH 4) 2 CO 3 \u003d 2NH 4 NO 3 + CO 2 + H 2 O

2H + + 2 NO 3 - + 2NH 4 + + CO 2 2 - \u003d 2NH 4 + + 2 NO 3 - + CO 2 + H 2 O

2H + + CO 2 2 - \u003d CO 2 + H 2 O

2HNO 3 + Na 2 SiO 3 \u003d ↓ H 2 SiO 3 + 2NaNO 3

2H + + 2NO 3 - + 2Na + + SiO 3 2 - \u003d ↓ H 2 SiO 3 + 2Na + + 2NO 3 -

2H + + SiO 3 2 - \u003d ↓ H 2 SiO 3

Активні кислоти витісняють слабкі летючі або

нерозчинні кислоти з розчинів солей.


Взаємодія азотної кислоти з металами

Як реагують метали з розчинами кислот?

Метали, що стоять в ряду активності до водню, витісняють

його з кислот. Метали, що стоять після водню з кислот його

витісняють, тобто не взаємодіють з кислотами, які не

розчиняються в них.

Особливості взаємодії азотної кислоти з металами:

1. Жоден метал ніколи не виділяє з азотної кислоти

водень. Виділяються різноманітні сполуки азоту:

N +4 O 2, N +2 O, N 2 +1 O, N 2 0, N - 3 H 3 (NH 4 NO 3)

концентрація кислоти

активність металів

2. З азотною кислотою реагують метали, які стоять до і після водню в ряду активності.

3. Азотна кислота не взаємодіє з Au, Pt

4. Концентрована азотна кислота пасивує метали:

Al, Fe, Be, Cr, Ni, Pb та інші (за рахунок утворення щільної

оксидної плівки). При нагріванні і при розведенні азотної кислоти дані метали в ній розчиняються.


Складіть рівняння реакції взаємодії концентрованої азотної кислоти з ртуттю. Розгляньте реакцію з т. Зр. ОВР.

4HN +5 O 3 + Hg 0 \u003d Hg +2 (NO 3) 2 + 2N +4 O 2 + 2H 2 O

N +5 + 1e → N +4 Додати коментар 1 2

Hg 0 - 2e → Hg +2 Додати коментар 2 1

HNO 3 (за рахунок N +5) - окислювач, процес відновлення;

Hg 0 - відновник, процес окислення.


Допишите схеми реакцій:

1) HNO 3 (конц.) + Cu → Cu (NO 3) 2 + ... + H 2 O

2) HNO 3 (разб.) + Cu → Cu (NO 3) 2 + ... + H 2 O

Розгляньте перетворення в світлі ОВР

1) HN +5 O 3 (конц.) + Cu 0 \u003d Cu +2 (NO 3) 2 + N +4 O 2 + H 2 O

N +5 + 1e → N +4 Додати коментар 1 2

Cu 0 - 2e → Cu +2 Додати коментар 2 1

окислювач

відновлення

відновник

окислення

2) HN +5 O 3 (конц.) + Cu 0 \u003d Cu +2 (NO 3) 2 + N +2 O + H 2 O

N +5 + 3e → N +2 Додати коментар 3 2

Cu 0 - 2e → Cu +2 Додати коментар 2 3

відновлення

окислювач

окислення

відновник


Взаємодія азотної кислоти з неметалами

Азотна кислота як сильний окислювач

Окисляє неметали до відповідних кислот.

Концентрована (понад 60%) азотна кислота відновлюється до NO 2, а якщо концентрація кислоти (15 - 20%), то до NO.

Розставте в схемах коефіцієнти методом електронного балансу.

HNO 3 + С → З O 2 + H 2 O + NO 2

C - відновник, процес окислення

N +5 + 1e → N +4 Додати коментар 1 4

З 0 - 4 e → З + 4 4 1

HNO 3 + P → H 3 PO 4 + NO 2 + H 2 O

N +5 + 1e → N +4 Додати коментар 1 5

P 0 - 5e → P +5 Додати коментар 5 1

HNO 3 (за рахунок N +5) - окислювач, пр. Відновлення

HNO 3 + P + H 2 O → H 3 PO 4 + NO

N +5 + 3e → N +2 Додати коментар 3 5

P 0 - 5e → P +5 Додати коментар 5 3

HNO 3 (за рахунок N +5) - окислювач, пр. Відновлення

P - відновник, процес окислення


Застосування азотної кислоти

Виробництво азотних і комплексних

добрив.

Виробництво вибухових речовин

виробництво барвників

виробництво ліків

Виробництво плівок,

нітролаків, нітроемалей

виробництво

штучних волокон

Як компонент нитрующей

суміші, для тралення

металів в металургії


  • А потім для отримання ..........

Застосування азотної кислоти має два обличчя: творче і руйнівне

  • На початку як руйнівник азотна кислота була основою для отримання ...... ..
  • А потім для отримання ..........
  • Шведський хімік А.Нобель використовував це для отримання ...... ..

Домашнє завдання

  • Упр.2, 6

Солі азотної кислоти

Як називаються солі азотної кислоти?

Нітрати K, Na, NH 4 + називають селітрами

Складіть формули перерахованих солей.

Нітрати - білі кристалічні

речовини. Сильні електроліти, в

розчинах повністю дисоціюють

на іони. Вступають в реакції обміну.

Яким способом можна визначити нітрат-іон в розчині?


Нітрат калію (калійна селітра)

Безбарвні кристали Значно

менш гігроскопічна в порівнянні з

натрієвої, тому широко застосо- ється в піротехніці як окислювач.

При нагріванні вище 334,5 º С

плавиться, вище цієї температури розкладається з виділенням кисню.

нітрат натрію

Застосовується як добриво; в

скляної, металообробні-щей промисловості; для одержання вибухових речовин, ракетного палива та піротехнічних сумішей.


нітрат амонію

Кристалічна речовина білого кольору. Температура плавлення 169,6 ° C, при нагріванні вище цієї температури починається поступове розкладання речовини, а при температурі 210 ° С відбувається повне розкладання.


При нагріванні нітрати розкладаються тим повніше, чим правіше в електрохімічному ряді напруг коштує метал, який утворює сіль.

Li K Ba Ca Na Mg Al Mn Zn Cr Fe Co Sn Pb Cu Ag Hg Au

Ме + NO 2 + O 2

нітрит + О2

оксид металу + NO 2 + O 2

Складіть рівняння реакцій розкладання нітрату натрію, нітрату свинцю, нітрату срібла.

2NaNO 3 \u003d 2NaNO 2 + O 2

2Pb (NO 3) 2 \u003d 2PbO + 4NO 2 + O 2

2AgNO 3 \u003d 2Ag + 2NO 2 + O 2


1. Ступінь окислювання азоту в азотній кислоті дорівнює:

А) +5; Б) +4; У 3.

2. При взаємодії з якими речовинами азотна кислота проявляє

особливі властивості, що відрізняють її від інших кислот:

А) основними оксидами; Б) металами; В) підставами.

3. В окисно-відновної реакції азотна кислота може

брати участь в якості:

А) окислювача; Б) відновника; В) окислювача і відновника.

4. Яка з даних сполук азоту називають чилійської селітрою:

А) нітрат калію; Б) нітрат кальцію; В) нітрат натрію;

5. Запишіть рівняння взаємодії міді з концентрованою

азотною кислотою. Коефіцієнт перед формулою кислоти дорівнює:

А) 2; Б) 4; В 1.

6. Яке з перерахованих речовин не реагує з розведеною

азотною кислотою:

А) мідь; Б) гідроксид натрію; В) бромід натрію.

7. Азотну кислоту отримують в три стадії, окислюючи атом азоту по

наступною схемою:

А) N - 3 → N +2 → N +4 → N +5

Б) N -3 → N 0 → N +4 → N +5 В) N 0 → N +2 → N +4 → N +5


В очах древніх дослідників азотна кислота - це рідина, що володіє великою силою в руках людини

  • Старовинна назва азотної кислоти - «міцна горілка»
  • Алхіміки писали: «Міцна горілка пожирає місяць. Випускаючи лисячий хвіст ... »
  • Місяць- срібло
  • пожирає - розчиняє
  • Лисячий хвіст- оксид азоту
  • ( IV)

Застосування азотної кислоти.

пластмаси

барвники

добрива

ліки

Вибухові речовини


I варіант

5 Коефіцієнт перед формулою солі в рівнянні реакції

Mg + HNO 3 NO + ... + H 2 O дорівнює ...

1 Аміак при нормальних умовах - це ...

1) безбарвний газ без запаху

2) бурий, гостро пахне газ

3) безбарвний, гостро пахне газ

4) безбарвна рідина

6 При додаванні нітрату срібла до розчинів деякого мінерального добрива випав білий осад. Це добриво ...

1) нітрат кальцію

2) нітрат калію

3) нітрат амонію

4) сильвинит

2 З концентрованою азотною кислотою не взаємодіє ...

1) Hg 2) Al 3) Cu 4) Zn

3 У промисловості азотну кислоту отримують по реакції:

1) NaNO 3 (K) + H 2 SO 4 (K) \u003d NaHSO 4 + HNO 3

2) Ba (NO 3) 2 + H 2 SO 4 \u003d BaSO 4 + 2HNO 3

3) 4NO 2 + O 2 + 2H 2 O \u003d 4HNO 3

4) N \u200b\u200b2 O 5 + H 2 O \u003d 2HNO 3

7

  • HNO 3 2) H 2 SiO 3
  • 3) H 2 SO 3 4) H 3 PO 4

8

4 Солі амонію реагують з лугами, так як при цьому ...

1) утворюється слабка основа гідроксид амонію

2) виділяється газ аміак

3) утворюється нова сіль

4) утворюється слабка основа і виділяється газ

9

1) Be 2) B 3) S 4) N

10 доповніть фразу «селітри - це ...»


II варіант

1 азотна кислота - це сильна кислота, так як вона ...

1) повністю диссоциирована у водному розчині

2) розчиняє навіть срібло

3) сильний окілітель

4) добре розчиняється у воді

6 Погано розчиняється а воді мінеральне добриво ...

1) хлорид амонію

2) нітрат клія

3) сильвинит

4) суперфосфат

2 мінімальна ступінь олісленія азоту з'єднанні ...

1) N2 2) NO 3) NO2 4) HNO3

7 найслабша з кислот, формула яких

  • HNO3 2) H2SO4

3) H2CO3 4) H3SiO3

3 аміак в промисловості отримують ...

8 азотній кислоті відповідає оксид ...

1) N 2 O 2) NO 3) NO 2 4) N 2 O 5

1) N 2 + 3 H 2 2 NH 3

2) 4NO 2 + O 2 + 2H 2 O \u003d 4HNO 3

3) N 2 O 5 + H 2 O \u003d 2HNO 3

4) NaNO 3 (K) + H 2 SO 4 (K) \u003d NaHSO 4 + HNO 3

9 з перерахованих хімічних елементів найбільшою електронегативні в з'єднаннях має:

1) B 2) P 3) N 4) F

4 солі ам по по відношенню до води ...

1) добре розчинні

2) погано розчиняються

3) нерозчинні

4) є розчинні і нерозчинні

5 коефіцієнт перед формулою відновника в рівнянні реакції

Zn + HNO 3 N 2 O + ... + H 2 O дорівнює

1) 1 2) 2 3) 3 4) 4

10 доповніть фразу «нітрати - це ...»

завдання:

1. Розрахуйте масу аміаку, який потрібно для отримання 200 кг азотної кислоти з масовою часткою HNO3 60 % . При розрахунку врахуйте, що масова частка виходу кінцевого продукту при синтезі становить 80 %.

2. При нагріванні нітрату натрію утворився кисень об'ємом 280 мл ( нормальні умови). Яка маса солі піддалася розкладанню.

3. Розрахуйте масу гідроксиду кальцію ( II ), Який можна нейтралізувати за допомогою 630 г розчину азотної кислоти, в якій масова частка HNO 3 дорівнює 20%

4. При пропущенні надлишку аміаку через розчин масою 600 г з масовою часткою азотної кислоти 42% отримали нітрат амонію масою 300 г. Визначте масову частку виходу нітрату амонію.

5. На суміш міді і оксиду міді ( II ) Масою 75 г подіяли надлишком HNO 3 (Концентрована). При цьому утворився газ об'ємом 26,88 л (нормальні умови). Визначте масову частку оксиду міді ( II ) У вихідній суміші.

6.Амміак об'ємом 7,84 л (нормальні умови) піддали каталітичного окислення і подальшому перетворенню в азотну кислоту. В результаті отримали розчин масою 200г. вважаючи вихід HNO 3 рівним 40%, визначте масову частку її в отриманому розчині.


