Hekayə. tarixi mənbələr. Keçmiş haqqında bilik mənbələri (Tarixi mənbələr nədir) zaman və müxtəlif təqvim mövzusunda tarix dərsinin konturları (5-ci sinif)

Tarix dərsinin texnoloji xəritəsi 5 sinif

Dərs 3

Mövzu: Keçmiş haqqında bilik mənbələri (Tarixi mənbələr nədir)

Dərsin Məqsədləri:

  • tarixi mənbələrin qruplara bölünməsi timsalında tarix elmində nizam haqqında təsəvvürlər formalaşdırmaq;
  • məlumatları təsnif etmək, tarixi mənbələri təsvir etmək, insanların hərəkətlərini qiymətləndirmək bacarığını inkişaf etdirmək;
  • xalqın adət-ənənələrinə, mədəni irsinə hörmət hissini tərbiyə etmək.

Əsas anlayışlar:tarixi mənbələr; mənbələr qrupları: yazılı, maddi, şifahi; sənəd, muzey, arxiv, kitabxana, tarixi yaddaş.

Dərsin əsas sualları:

  1. tarixi mənbələr.
  2. Mənbə qrupları.
  3. Arxivlər, muzeylər, kitabxanalar.

Dərs növü: Yeni biliklərin öyrənilməsi və ilkin konsolidasiyası

Dərsdə şagird fəaliyyətinin növü:fərdi iş

Planlaşdırılan nəticə (şagirdlərin hazırlıq səviyyəsinə dair tələblər):

Bacarmaq:

  • anlayışların mənasını izah edin: tarixi mənbə, qazıntılar, Qədim dünya;
  • tarixi mənbələrin mənasını müəyyənləşdirir

İnformasiya və metodiki dəstək:

  • təqdimat,
  • konsepsiya xəritələri

Dərslər zamanı

  1. Təşkilat vaxtı
  1. "Vaxtın ölçülməsi" mövzusunda tələbələrin əsas biliklərinin yenilənməsi
  • Frontal sorğu
  • Fərdi sorğu
  1. Yeni materialın öyrənilməsi

Söhbət elementləri ilə müəllimin hekayəsi

  1. Giriş. Dərsin mövzusunun və məqsədlərinin təqdimatı.

Qədim dövrlərdən bəri insanlar keçmişlə bağlı məlumatları diqqətlə qoruyub saxlamışlar: onlar öz qəhrəmanları haqqında nəsildən-nəslə rəvayətlər ötürür, müharibələr və təbii fəlakətlər haqqında məlumatlar yazırdılar*, döyüş meydanlarında abidələr ucaldır, ən mühüm hadisələri lentə alırdılar.

Hər bir ailə öz tarixini saxlayır: köhnə məktublar, sənədlər, fotoşəkillər və ya kino və video yazılar. Təsadüfi deyil ki, tarix bəşəriyyətin yaddaşında qorunan keçmişdir.

Saxladığımız və onun sayəsində keçmiş haqqında öyrəndiyimiz hər şey adlanırTARİXİ MƏNBƏLƏR.

Mövzunun girişi (Slayd 1) - notebooka giriş

Bu gün tarixi mənbələrin hansı qruplara bölündüyünü və onların əhəmiyyətinin nədən ibarət olduğunu öyrənməliyik.

Məqsəd təyini (Slayd 1)

2. Qədim abidələr necə ölür?

Hansı təbiət hadisələri tarixi sübutların məhvinə səbəb ola bilər.

Ancaq təbiəti hər şeydə günahlandırmaq olmaz. İnsan düşünməmiş hərəkətləri ilə də sağalmaz ziyana səbəb olur. Məsələn: yeni yaşayış massivlərinin tikintisi zamanı yüz ildən çox əvvəl tikilmiş kilsələr sökülüb; uşaqlar otağı təmizləyərkən aralarında nənələrinin gündəlikləri olan köhnə kağızları atdılar.

Slayd 2 - ??? İnsanın təqsiri ilə baş verən başqa hansı hadisələr qədim abidələrin ölümünə səbəb ola bilər

3. Tarixi mənbələr.

Göründüyü kimi, keçmişi məhv etməyə qadir olan qüvvələr çoxdur. Amma qum qatının altında kəndin qalıqları min illərlə qorunub saxlanıla bilər. Düşmən qoşunlarının işğalından sonra şəhər yerlə-yeksan edilsə də, binaların özülü, insanlara məxsus bir çox əşyalar yerin altında qalıb. Qədim monastırda bir neçə əsr əvvəl yazılmış əlyazma mühafizə olunub. Nənəmin evinin çardağında, lazımsız əşyalar yığınının altında köhnə əl dəyirmanı var idi. Keçmişin qalıqlarına hər yerdə rast gəlmək olar.

Bir zamanlar insanlar tərəfindən yaradılan hər şey adlanırtarixi mənbələr.

Slayd 3 - Tarixi mənbələr - (dəftərdə)

Bu ad necə yaranıb? Adətən mənbəyə yerin dərinliklərindən axan su deyilir. Çay mənbədən qaynaqlanır, çaya axan, dənizə axan böyük bir çaya axan çay. Beləliklə, mənbə başlanğıcdır.

Mənbə bir şeyə səbəb olan hər şeydir. Kitab bilik əldə etməyə kömək edir. Ona görə də deyirlər ki, kitab bilik mənbəyidir. Jurnalist xəbər verir ki, məlumat etibarlı mənbədən, yəni məlumatlı, həqiqəti bilən şəxsdən alınıb. Mənbələr tarixçilərə keçmiş haqqında məlumat verir və hadisələrin mənzərəsini yenidən qurmağa kömək edir.

Slayd 3 - ??? Gəlin birlikdə “Tarixi mənbələr” anlayışının tərifini verək – (dəftərdə)

4. Mənbə qrupları

İstənilən elmdə elm adamları məlumatı nizama salmağa çalışırlar. Tarix elmi də istisna deyil. Tarixçilər yalnız tarixi mənbələrə əsaslanaraq nəticə çıxarırlar. Çox vaxt mənbələr bölünürqruplar: şifahi, real, yazılı.

Slayd 4 - (dəftərə yazın)

şifahi mənbələr- bunlar əfsanələr, dastanlar, atalar sözləri, deyimlər, nəğmələrdir. Onlar bir nəsildən digərinə ötürülür. Onların öyrənilməsi adət-ənənələri, ritualları, davranış qaydalarını və daha çox şeyləri öyrənməyə imkan verir.

TO maddi mənbələrbinalar, məişət əşyaları, silahlar, zərgərlik məmulatları, yəni insan tərəfindən indiyə qədər yaradılmış çoxlu sayda əşyalar (və ya onların fraqmentləri) daxildir.

Yazının yaranması ilə,yazılı mənbələr: taxta lövhələr üzərində yazılar, ağcaqayın qabığı*, papirus*, daş, gil, kağız. Elm və texnikanın inkişafı səs yazılarının, foto və kino sənədlərinin yaranmasına səbəb olmuşdur.

Slayd 5 - Tapşırıq - Mənbələr qrupunu müəyyənləşdirin.

  • Real
  • yazılı
  • Real
  • Real

Tarixi mənbələrə abidə də deyilir. “Abidələr” sözü hamıya məlumdur. Bu heykəltəraşlıq qrupu, heykəl, büst, sütun, məzar daşı, zəfər tağıdır. Onlar tarixi hadisələri, keçmişin qəhrəmanlarını əbədiləşdirmək üçün yaradılmışdır. Uzun illər keçəcək və abidə onların əcdadlarının şərəfli işlərini nəsillərə xatırladacaq.

Slayd 6 - Tarixi abidələr (dəftərdə qeyd)

  • Böyük Sfenks , Qədim Misir, eramızdan əvvəl III minillik
  • Parthenon , Qədim Yunanıstan, eramızdan əvvəl V əsr
  • Tac Mahal məqbərəsi-məscidi. 17-ci əsr
  • Yekaterinburqdakı poçt stansiyası, XIX əsr (bənzər stansiyalar Rusiya şəhərləri arasında əlaqə vasitəsi kimi xidmət edirdi, burada səyahətçilər at dəyişdirib istirahət edə bilirdilər)
  • Yel dəyirmanı, Hollandiya, Rotterdam şəhəri, XVIII əsr (texnikanın inkişafı tarixinə abidə).

Abidələr keçmişi xatırladır. Ona görə də elmdə keçmişin bizə gəlib çatan hər hansı parçasına abidə deyilir. Kilsə qalıqları, torpaqdan tapılan ornament, köhnə rəsm, qədim əlyazma, daş üzərində yazı, qədim əfsanələr bizə gəlib çatan keçmişin abidələridir. Keçmişin xüsusilə qiymətli və əlamətdar abidələri qanunla qorunur.

5. Arxivlər, muzeylər, kitabxanalar.

Alimlər dövrümüzə qədər gəlib çatmış keçmişin abidələrini qoruyub saxlamağa çalışırlar. Bunun üçün xüsusi qurumlar yaradılır.

Sənədlər saxlanılır arxivlər . Bu söz yunanca "arxeion" sözündən gəlir, "müəssisə" deməkdir.

Slayd 7 - Arxiv (noutbukdakı giriş)

Arxivlərdə qədim əlyazmalar, şəhər planları, görkəmli şəxslərin məktubları, dövlət başçıları arasında bağlanmış müqavilələr və keçmişin tarixinə dair digər qiymətli sübutlar var. Amma arxivlərdən təkcə tarixçilər istifadə etmir. Məsələn, bir vaxtlar dağılmış binanı bərpa etmək üçün inşaatçılar orada saxlanılan bu tarixi abidənin çertyojları üçün arxivə müraciət edirlər.

*** Vaxt olarsa, ev arxivinin yaradılması (sənədlərin skan edilməsi, arxivin elektron versiyasının yaradılması) məsələsini müzakirə edə bilərik.

İncəsənət əşyalarını, qədim əşyaları, elmi kolleksiyaları toplayan, saxlayan və sərgiləyən qurum adlanır muzey, yunan dilindən tərcümədə - "Muzaların məbədi" .. Yunanlar tarixi sənətə aid edirdilər.

Slayd 8 - Muzey (noutbuk girişi)

*** İncəsənətin himayədarları ilahələr - muzalar idi. Muse Clio tarixin hamisi hesab olunurdu. Adətən o, əlində əlyazmalarla təsvir edilirdi. Bəzən yaxınlıqda günəş saatı olurdu - onların köməyi ilə o, vaxtın ardıcıllığına baxırdı.

Hər şəhərin muzeyləri var. Bunlar bədii, tarixi, etnoqrafik, zooloji, ədəbi və s.

Slayd üzrə: indi dünyanın müxtəlif muzeylərini görürsən. Onlarda böyük sənət ustalarının əsərləri var. Onlara şah əsərlər deyilir. Bu söz fransızcadan “ən yaxşı iş” kimi tərcümə olunur. Yəqin ki, siz bu muzeylərdən bəzilərini ziyarət etmisiniz.

Səyyahların qeydləri, salnamələr, müharibə veteranlarının xatirələri və keçmişin bir çox başqa şahidlikləri kitablarda yer alır. Kitablar əl yazısı və çap olunur. Onlar tarixçilər üçün çox dəyərlidir.

Slayd 9 - Kitabxana (noutbuk girişi)

Keçmişin elə bir tədqiqatçısı yoxdur ki, ona müraciət etməsin kitabxana. Yunan dilindən tərcümədə "biblio" kitab, "theca" anbardır, yəni bu söz "kitab deposu" deməkdir.

Kitabxana - ictimai istifadə üçün kitabları toplayan və saxlayan qurum.

Arxivlərin, muzeylərin, kitabxanaların məqsədi nədir? Keçmişi öyrənməkdə onlar hansı yardımı göstərirlər?

Artıq bildiyimiz kimi, mənbələr şifahi, maddi və yazılı ola bilər. Tarixçilər yazılı mənbələri adlandırırlar sənədlər. Latın dilindən "sənəd" sözü "sübut" kimi tərcümə olunur.

Alimlər sənədləri və maddi mənbələri öyrənməklə tarixi hadisələri bərpa edirlər. Lakin tədqiqatçının işi bununla bitmir. Tarixdə təsadüfi heç nə yoxdur. Ona görə də tədqiq olunan hadisələrdən əvvəl və sonra baş verənləri müəyyən etmək, onlar arasında əlaqə yaratmaq vacibdir. Və nəhayət, başa düşmək lazımdır ki, bu və ya digər hadisənin ölkə və ya bütün dünya tarixi üçün əhəmiyyəti nədir. Bu isə bütöv bir tarixi kətan çəkmək deməkdir. Bunun üçün boyalar isə bizə tarixi mənbələr tərəfindən verilir.

Ev tapşırığı: Slayd 10

*** Evinizdə hansısa tarixi mənbələrlə rastlaşmısınız?

Heç arxivdə işləmisiniz?

Şəhərimizin hansı muzey və kitabxanalarını bilirsiniz?


Rusiya Federasiyasının Təhsil və Elm Nazirliyi

bələdiyyə büdcəli təhsil müəssisəsi

Erzov adına orta məktəb

Volqoqrad vilayətinin Gorodishchensky rayonu

403010, Volqoqrad vilayəti, Gorodishchensky bələdiyyə rayonu,

r.p. Yerzovka, Şkolnaya küçəsi, ev 2

T. 8-84468-4-79-55, Faks 8-84468-4-76-06

E-poçt:

OKPO 22402704, OGRN 1023405363376, VÖEN/KPP 3403301246/340301001

Keçmiş haqqında bilik mənbələri

Ən yaxşı müasir dərs

Polyanichko Lina Vladimirovna, tarix və ictimai elmlər müəllimi,

Erzovka, 2015

Şey: Hekayə. 5-ci sinif

Dərs kitabı: A.N.Maikov. Hekayə. Tarixə giriş. 5-ci sinif M. "Ventana-Count" 2010.

Dərsin mövzusu: Keçmiş haqqında bilik mənbələri.

Dərs növü: Yeni materialın öyrənilməsi.

Avadanlıq: İKT, kartlar, kompüter, proyektor.

Dərsin məqsədi: ilətarixi mənbələrin qruplara bölünməsi timsalında tarix elmində nizam haqqında təsəvvürlər formalaşdırmaq.

Dərsin məqsədləri:

Dərslik, illüstrativ seriya ilə işləməyə əsaslanaraq təsnif etməyi bacarınməlumat verir, tarixi mənbələrin təsvirini verir;

Müxtəlif mənbələrdən alınan məlumatların təhlili əsasında koqnitiv problemləri formalaşdırmağı və həll etməyi öyrənin;

Qruplarda işləyərkən ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək, öz fəaliyyətini və kollektivin fəaliyyətini qiymətləndirmək bacarıqlarını formalaşdırmaq.

Planlaşdırılan nəticələr:

mövzu:

Tarixi faktları təkrarlayın, əsas şeyi vurğulayın, terminləri müəyyənləşdirin: tarixi mənbə, abidə, muzey, kitabxana, sənəd.

Müxtəlif məlumat mənbələrindən lazımi məlumatları çıxarın.

Kəndinizin, şəhərinizin, ölkənizin tarixi və mədəniyyət abidələrini aşkar etmək və qorumaq üçün tarixi biliklərdən istifadə edin.

metamövzu:

Dərsin mövzusunu, məqsədlərini, vəzifələrini müəyyən etmək;

Fəaliyyətləriniz üçün bir alqoritm qurun.

şəxsi:

Yeni biliklərin doldurulmasına idrak marağı inkişaf etdirmək;

Tarixi irsə hörmətin artırılması;

Refeksiya bacarıqlarının mənimsənilməsi.

Qədim dövrlərdən bəri insanlar keçmişlə bağlı məlumatları diqqətlə qoruyub saxlamışlar: qəhrəmanlar haqqında hekayələri nəsildən-nəslə ötürür, müharibələr və fəlakətlər haqqında məlumatları lentə alır, abidələr ucaldır, yaxınlarının şəklini çəkir, lentə alırdılar. Ailənizdə tarixi necə saxlayırsınız?
Keçmişə aid bütün maddələri saxlamaq mümkündürmü?

Onları nə məhv edə bilər? Şəkillərə baxın və obyektlərin ölüm səbəblərini müəyyənləşdirin (Əlavə No 2).

İnsan özü keçmiş illərin sübutlarının məhvinə səbəb ola bilərmi? Bu necə baş verir? (Əlavə №3).
Gördüyünüz kimi, keçmişi məhv edə biləcək çoxlu qüvvələr var! Keçmişin dəlillərini diqqətlə qorumalıyıq. Bir zamanlar insanlar tərəfindən yaradılan hər şey adlanır tarixi mənbələr . Onlar alimlərə bəşəriyyətin tarixini öyrənməyə imkan verir.
İstənilən elmdə elm adamları məlumatı nizama salmağa çalışırlar. Tarix elmi də istisna deyil. Səh.11-də təsvirə baxın və mənbə qruplarını müəyyənləşdirin (yazılı, material).

Və əfsanə, atalar sözləri, mahnı, nağıl kimi mənbələri hansı qrupa aid edərdiniz ? (şifahi)

Ailənin tarixindən bəhs edən obyektləri müəyyənləşdirin və adlandırın.

Fotolar, məktublar, əşyalar, xüsusən də yaşlı nəsillərə aid olanlar.

Onlar fərziyyələr irəli sürürlər.Yəqin ki, yox. İşlər pisləşə bilər, səhlənkarlıqla məhv edilə bilər

(p, p, l)

Onlar tarixi sübutların ölümünə səbəb ola biləcək təbiət hadisələrinin adını çəkirlər.

Tornado, vulkan püskürməsi, zəlzələ

(p, k, l)

Onlar insan fəaliyyətinin dağıdıcı nəticələrinə işarə edir (mini hekayələr uydurur).

(p, k, l)

Tərifi dəftərə yazın.(R)

Səh.-dəki illüstrasiyalarla işləyin. 11., nəticə çıxarın, dəftərə yazın.Bütün maddələri iki qrupa bölmək olar: yazılı, fiziki. (p, p, k)
Qeyd dəftərindəki qeydi tamamlayın.Bu mənbələr şifahi olaraq qorunub saxlanıla bilər, onları yaşlı nəsillərdən gənclərə ötürmək olar.

( n, r, k)

Tarixi mənbələrə də deyilir abidələr. Abidə keçmişi xatırladır, onun zərrəsidir.
Tələbələrin həyat təcrübələrinə istinad edir:Kəndimizdəki tarixi abidələrdən nümunələr göstərin və şəhərimiz.

Tarixi mənbələr qorunmalıdır. İncəsənət obyektlərinin, tarixi abidələrin harada saxlandığını və ictimaiyyətə baxmaq üçün sərgiləndiyini heç düşünmüsünüzmü?
Gəlin fərziyyələrimizi dərslikdə yazılanlarla müqayisə edək ( arxiv, muzey, kitabxana).

Ərizə №1

Test

    Keçmişdə insanların həyat və fəaliyyətini hansı elm öyrənir?
A) təbiət tarixiB) tarix C) ədəbiyyat

2. İlk tarixçilərdən birinin adı nədir?

A) Herodot

B) Sokrat

B) Hesiod

3. Latın dilindən tərcümədə "fakt" sözü ... tərcümə olunur. A) edildi B) dedi B) mükəmməl 4. Düzgün hökmü müəyyənləşdirin A) Hadisələr yalnız faktlar əsasında müəyyən edilir; B) Hadisələr faktlar, yerlər əsasında qurulur, tarixlər.

5. Bu illüstrasiyaların ümumi nələri var?

A) tarixi faktlar B) eyni müəllif tərəfindən yazılmışdır C) Eyni tarixi hadisəni nümayiş etdirir

Ərizə №2

Zəlzələ Vulkan püskürməsi Tornado

Ərizə №3


Vandalizm Müharibə İnsanların iqtisadi fəaliyyəti

Ərizə № 4

Kart №1

Kart №2

Ərizə № 5

    Təbiət hadisələri və ya insan fəaliyyəti tarixi abidələrin dağıdılmasına necə səbəb olur? Rayonumuzda qədim abidələrin dağıdılması hallarından xəbəriniz varmı?? (Abidənin zəlzələ, sürüşmə, qasırğa, daşqın nəticəsində həlak olması. İnsan fəaliyyəti tarixi abidələrə ziyan vurur: su anbarlarının yaradılması, yeraltı kommunal xətlərin çəkilməsi, bərpa işlərinin aparılmasından imtina, səhlənkarlıq. Kəndimizdə məktəb binası. , müharibədən sonra tikilmiş, nəhayət, köhnə yaşayış binalarının fasadlarının təmiri zamanı dağıdılmış, müasir materiallardan istifadə edilmiş, müharibədən sonrakı dövrün unikal memarlığı itirilmişdir). İnsanlar keçmişlə bağlı məlumatları necə saxlayırlar?(İnsanlar tarixi hadisələri, qəhrəmanları əbədiləşdirən abidələr yaradırlar). Tarixi mənbələrin qruplarını adlandırın. ( Yazılı, maddi, şifahi). Arxivlərin, muzeylərin, kitabxanaların məqsədi nədir?(Onlar tarixi mənbələrin saxlanması, öyrənilməsi və istifadəsi üçün yaradılmışdır). Volqoqradda hansı muzeyləri bilirsiniz?(Tsaritsyn Müdafiə Muzeyi, Stalinqrad Döyüşünün Panorama Muzeyi, Diyarşünaslıq Muzeyi).

Giriş dərsi tarix 5 sinif "Tarix nəyi öyrənir"

Yeni biliklərin kəşfi dərsi

Məqsədlər: Bəşəriyyətin tarixi, keçmişini öyrənmək yolları və vasitələri haqqında təsəvvürlərin formalaşması üçün şəraitin yaradılması.

Tapşırıq:

1. Dərsin əsas anlayışlarından istifadə edərək bilik sistemini formalaşdırmaq.

2. Mövzuya idrak marağı inkişaf etdirin.

3. Tarixin öyrəndiyi sahədə kəşflər edin.

4. İnsanın keçmişinə marağı artırın.

Avadanlıq: lövhə, PC, təqdimat, dərslik, iş dəftəri.

Lövhənin dizaynı: Mövzu"Tarix nəyi öyrənir"

UUD metamövzusu

Koqnitiv - səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq; məntiqi əsaslandırma qurmaq; Daxil olan məlumatı tənqidi qiymətləndirin.

Kommunikativ - fikrinizi bildirin, mübahisə edin, faktlarla təsdiqləyin, müzakirədə əks arqumentlər irəli sürün.

Tənzimləyici - dərsin məqsəd və vəzifələrini müəyyənləşdirin.

Dərslər zamanı

I . Təşkilat vaxtı

II . Motivasiya - dərsin hədəf mərhələsi

Ekranda kolaj

Kolajda hansı elm təsvir edilmişdir?

Burada nə bilirsən?

4-cü sinifdə “Ətrafınızdakı dünya” kursundan tarixdən hansı mövzuları xatırlayırsınız?

Tarix dərslərində nə öyrənmək olar?

Tarixi öyrənmək niyə vacibdir?

Dərsin mövzusunu formalaşdırmağa çalışın?

Mövzu: "Tarix nəyi öyrənir"

“Tarix nəyi öyrənir?” sualına dərhal tam cavab verə bilərsinizmi?

Buna görə də, bu gün dərsdə bu suala cavab vermək üçün yeni biliklər kəşf edəcəyik.

Bunun üçün nə bilmək lazımdır?

Dərs planı

1. Tarix nədir

2. Tarix hansı suallara cavab verir.

3. Nə cür hekayə baş verir.

4. Tarixin hansı köməyi ilə öyrənilməsi.

5. Tarixi daha ətraflı öyrənməyə nə kömək edir.

Kəşflərin köməyi ilə həyata keçirəcəyimiz dərsimizin tapşırıqları bunlardır.

III . Əlaqədar iş

1. “Tarix nədir”nin ilk kəşfi

Tarixi kim və nə üçün yaratdı, bilirsinizmi?

Slayda baxın və onun kim olduğunu təxmin etməyə çalışın?

Bu, dostlar, Clionun tarixi ilhamıdır.

Clio, tarixin ilhamvericisi - 9 muzadan biri, tarixin ilhamvericisi; adətən əlində tumarla təsvir edilir. Herculan freskasında o, əlində açıq papirus tutur; onun yanında əlyazmaların tumarları olan səbət var. Bəzən onun atributu günəş saatıdır, çünki o, nizama vaxtında riayət edir.

Zaman-zaman bütün musiqiçilər birləşərək bir möhtəşəm mahnı oxuyurdular. Parnas dağında və ya Helikon dağında toplaşan şanlı muses icması burada şeir, elm və musiqi haqqında elmi müzakirələr aparırdı.

Clio bütün böyük və qəhrəmanlıq işlərini, eləcə də onları törədənlərin adlarını yazdı və buna görə də başında dəfnə çələngi və əlində kitab və qələmlə təsvir edildi, bu da onun hər şeyi qeyd etməyə hazır olduğunu göstərirdi. fani insanların və ya ölməzlərin həyatında baş verən mühüm.tanrılar.

Sizcə tarix nədir?

Tarix bəşəriyyətin yarandığı andan keçmişi haqqında elmdir: keçmiş hadisələr, insanların həyatı və məşğuliyyətləri, mədəniyyət.

Tərifi dəftərinizə yazın.

Etdiyimiz ilk kəşf nə idi?

2. “Proqnozlar ağacı”nın ikinci kəşfi

Kartlarda şagirdlər diaqramı doldururlar

Tarixi bil

Nə üçün? ?

Əsas

suallar? ? ?

Tarixi niyə öyrənməliyik?

Tarix hansı suallar doğurur?

Tarixi bil

Niyə əcdadlarının tarixini bil ki, cəmiyyətin inkişafı üçün

Əsas suallar Nə vaxt? Harada? Niyə?

Etdiyiniz ikinci kəşf nədir?

3. Üçüncü açılış "Nə bir hekayə olur"

Mənə "tarix" adı üçün sifətlər verin.

Sual 100-ə 1 oyunda verildi"Hekayə nədir?"

Cavablar belə olub:

Qədim

Vətənpərvər

rus tarixi

maraqlı

Yeni

kədərli

Universal

dəhşətli

Düzgün cavabları seçin.

Əslində, tarix ümumi və məişət bölünür, onlar nə öyrənirlər?

Bu kəşfdən nə öyrəndiniz?

4. Dördüncü kəşf “Tarixi mənbələr”

Bir insanın keçmişini necə öyrənə bilərik?

Onların adı nədir?

Slayda baxın, hansı mənbələr var?

Mənbələri qruplara ayırın. (slayddakı tapşırıq)

Tarix necə öyrənilir?

5. Beşinci Kəşf "Köməkçi Tarix Fənləri"

Qədim dövr hadisələrini mənbələrlə dərhal təsvir etmək olarmı?

Bəzi mənbələri öyrənməyə nə kömək edir?

Hər il daha çox mənbələr var, buna görə də bəşər keçmişini öyrənməyə kömək edən köməkçi tarixi elmlər yaranmışdır.

Və bu kəşfi evdə edəcəksiniz.

IV . Ev tapşırığı

Bu fənlərin nəyi öyrəndiyini müəyyənləşdirin:

Paleoqrafiya, numizmatika, heraldika, toponimika, xronologiya, arxeologiya, etnoqrafiya, genealogiya, onomastika, faleritika, metrologiya, mətnşünaslıq.

V. Xülasə

Bu gün dərsdə edilən kəşflər üçün bir şüar hazırlayın?

Yeni nə öyrəndiniz?

VI . Refleksiya

Tarix öyrənmək istəyənlər əllərini qaldırsınlar?

Bir insanın keçmişdəki həyatı haqqında daha çox bilmək istəyənlər ayağa qalxsın?

Sizə tarixin uğurlu öyrənilməsi və yeni kəşflər arzulayıram.



Oxşar yazılar