Конспект заняття з ритміки у середній групі «Допоможемо Царівні-жабі. Відкрите заняття з ритміки: «Танцюємо, граємо, всіх запрошуємо Конспект заняття з ритміки у різновіковій групі

крайовий державний казенний спеціальний (корекційний) освітній заклад для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я

« Шариповська спеціальна (корекційна) загальноосвітня

школа-інтернат VIII виду».

Конспект уроку з ритміки
у 3 класі

«Етюд із предметом»

підготувалавчитель ритмікиКазєєва Тетяна Борисівна.

м. Шарипове 2014р.

ІНФОРМАЦІЙНА КАРТА УРОКУ.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Тема урока : Етюд із предметом.

Мета уроку: розучування етюду із предметом.

Завдання:

Освітні: ознайомити з танцювальним етюдом «Тарантелла», Формування вміння слухати музику: визначати характер музики, використовувати предмет під час виконання рухів.

Корекційно-розвиваючі: корекція розумових процесів, розвиток слухового сприйняття, почуття ритму, уваги,корекція рахункових навичок через ритмічну вправу «Лічилка», корекція мовних навичок через словникову роботу.

Виховні: виховання уваги, вміння слухати та чути музику.

Обладнання: музичний центр, ноутбук, індивідуальні килимки, бубни за кількістю дітей у класі, музичні фонограми, презентація, словникові картки, кросворд.

Хід уроку.

I. Орг. момент.

1. Побудова, організований вхід до зали, привітання.

II . Емоційний настрій під час уроку.

Плесніть 3 рази в долоні ті , у кого настрій сьогодні добрий.Один раз ті, хто має настрій поганий. У більшості настрій гарний, і це тішить,адже не дивлячись на погану погоду, настрій у нас не псується, давайте візьмемося за руки і посміхнемося один одному, щоб від наших усмішок стало ще світліше! адже сьогодні така чудова погода, давайте візьмемося за руки і посміхнемося один одному, світить сонце ласкаво, а від ваших усмішок у класі стало ще світліше!)

Молодці. Встали на свої місця.

Повідомлення теми уроку. Перебудова на коло.

III . Підготовка до засвоєння нового матеріалу.

1. Вправи на орієнтування у просторі.

- крок з носіння руки в сторони, вгору, вперед, в сторони,

Крок з носка маленькі ривки руками назад,

Крок зі шкарпетки одночасно дві руки перед собою,

- крок з носка почергово руки за голову,

Крок на високих підлозі пальцях, з переходом на п'яти (на 8, 4, 2 рахунки)

Крок з високим підйомом коліна,

Крок з високим підйомом коліна убік.

Легкий біг на підлозі пальцях,

Прямий галоп,

- «бігунок»,

Крок з носка, зупинитися обличчям у колі.

Вправи для відновлення дихання «Їде, їде паровоз»:

Виконання вправи. Ходімо по колу, імітуючи паровоз, роблячи відповідні рухи руками та примовляючи «Чух-чух-чух». Виконуємо 20-30 сек.

2. Ритмічна вправа. Вправа «Лічилка».

Раз, два острови – 2 бавовни в долоні перед собою, півколо правою рукою, півколо лівою рукою.

Три, чотири, ми припливли. 2 бавовни в долоні перед собою, хвилеподібні рухи руками від себе.

П'ять, шість, сходимо тут- 2 бавовни в долоні перед собою, витягування правої руки вперед долонею вгору, витягування лівої руки долонею вниз.

Сім, вісім, скільки сосен- 2 бавовни в долоні перед собою, права рука нагору, ліва рука нагору.

Дев'ять, десять, ми в дорозі- 2 бавовни в долоні перед собою, 2 кроки на місці з високим підйомом коліна.

До-рахував, до де-ся-ти – долоня правої руки покласти на голову, долоня лівої руки покладе під підборіддя, долоня правої руки стосується щоки, долоня лівої руки стосується щоки, праву руку витягнути вперед, ліву руку витягнути вперед, дзвінка бавовна на витягнутих руках перед собою.

Вправа повторюється двічі.

Хлопці, а скажіть куди ми з вами можемо вирушити паровозом, або теплоходом, а може навіть літаком? (Відповіді дітей)

Правильно у подорож. Ну, що полетіли?

3. Логоритмічна вправа «Літак».

Пролітає літак показують пальцем вгору – як пролітає літак

З ним я зібрався в політ.

Праве крило відвів - подивився праву руку відвести убік, подивитися на пальці

Ліве крило відвів - подивився ліву руку відвести убік, подивитися на пальці

Я мотор заводжу обертальні рухи руками перед собою

І уважно стежу

Піднімаюсь у височінь – лечу-у-у-упіднятися на шкарпетки, розвести руки вбік та біг

На посадку я лечу,

Приземлитися хочу. приземлитися на стільці, руки покласти на коліна.

ІІІ. Вивчення нової теми

Отже на літаку ми свами вирушили у захоплюючу подорож, і потрапили до країни.Дитина читає назву,

Правильно Італія! Саша повтори…, Данило повтори,

Слайд №1. Давайте хором повторимо(Діти хором промовляють – Італія).

А столиця Італії, красиве місто - ... Вона прочитай, Катя повтори, Садик повтори, давайте разом все повторимо!

Слайд №2.

Італійці мають народний музичний інструмент, а називається він ….

Слайд №3.

Хто мені скаже? Піднімаємо руку, не вигукуємо з місця.(Відповідь дитини) . Правильно. Бубень.

А як же звучить бубон? Це нам з вами і доведеться з'ясувати. Зараз ви уважно прослухаєте 4-музичні мелодії, а ви спробуєте назвати під яким номером було звучання бубна.

Слухання звучання музичних інструментів: гітари, піаніно, барабана, бубна.

1. Вправи з дитячими музичними інструментами.

Показати як правильно тримати бубон.(Діти беруть бубон у праву руку).

Слайд №4.

Діти під рахунок проплескують у долоні, де стоїть знак (бубон), ляскають у долоні один раз, де порожнє віконце роблять паузу.

Розділити дітей на пари. Робота в парах з бубном(Діти в парі розучують ритм на показаний на таблиці, показують всьому класу, клас повинен повторити ритм) .

2. Танцювальні вправи.

Великий російський композитор П.І. ЧайковськийСлайд №5, написавмузику до балету «Лускунчик» і зараз ми її з вами прослухаємо.

Слухання Чайковського «Тарантелла».

Скажіть, за характером мелодія була сумною чи веселою? (Весела)

А темп? Швидкий чи повільний?(Швидкий)

А як ви вважаєте, що з бубном можна ще робити? Так, танцювати!

Перегляд відеороликів.

Ось і ми свами сьогодні розучимо набір рухів, об'єднаних в одну вправу – етюд. Максим повтори-етюд, Аліна ...., Валя .... Давайте хором повторимо!

Етюд із бубном, а назву його ви дізнаєтесь наприкінці уроку!

Розучування Етюд із бубном.

Рахунок 1-8 діти ритмічно б'ють у бубон перед собою.

Рахунок 1-8 повернувшись по лінії танцю, крок із високим підйомом коліна йдуть по колу, бубон у правій руці, високо над головою «трель» («трель» проучується окремо, слово повторити 2-3 рази).

Рахунок 1-8 виконують 6 галопів крок – притоп у правий бік.

Рахунок 1-8 виконують поворот на високих підлозі пальцях у праву сторону, бубон у правій руці виконує «трель».Молодці!

IV . Закріплення нових знань.

    Грати під музику.

Але з бубном можна не лише танцювати, давайте ми ще й пограємось!

Гра з бубном.

Діти стоять по колу.

1 частина гри.

Ведучий по колу, тримаючи бубон у правій руці, йде підскоком. Із закінченням музики – зупиняється перед одним із гравців. Той гравець, перед ким ведучий зупинився, робить три енергійні удари та робить крок назад. (1 частина повторюється вкотре).

2 частина гри.

Потім ведучий кладебубон у середину кола і стає на будь-яке вільне місце. Ті учасники гри, які відбивали ритм, музикою рухаються галопом за межами кола. Як тільки музика зупиниться, треба першим взяти бубон. Хто перший узяв, той ведучий.

Повторити гру 2-3 рази.

V . Релаксаційна вправа "На березі моря".

VI . Підсумок уроку. Рефлексія.

Нам свами залишилося тільки з'ясувати як називає танець з бубном, наш етюд, і музичний твір П.І. Чайковського.

Для цього ми маємо розгадати кросворд. (Додаток №1)

"Мозковий штурм". Розгадування кросворду.

Питання для кросворду:

1. Як називає вправу з бубном, яку ми сьогодні розучили?

2. До якої країни ми сьогодні з вами здійснили подорож.

3. Напишіть столицю Італії.

4. Напишіть прізвище великого російського композитора, який написав музику до балету "Лускунчик".

5. Напишіть ім'я великого російського композитора, написав музику до балету «Лускунчик».

6. Напишіть по-батькові великого російського композитора, який написав музику до балету «Лускунчик».

7. Яка музика була за характером сумна чи весела?

8. Як називається цей інструмент?(Показати).

9. Як називається цей рух із бубном? (показати).

10. Вам сподобався урок?

Побудова наприкінці уроку. Уклін. Організований вихід із класу.

Список літератури.

    Картушіна М.Ю. «Конспекти логоритмічних занять із дітьми 5-6 років». Ушакова О.С., Струніна Є.М. "Розвиток мови дітей 6-7 років. Програма. Методичні рекомендації. Конспекти занять. Ігри та вправи"

Додаток №1.

Ми з вами на березі моря. Сонячний день, пісок теплий м'який. Навколо тихо, чути тільки плескіт води та крики чайок. Вам дихається легко та вільно. Ласкаві хвилі торкаються ваших ніг ніжно погладжуючи їх, торкаються ваших рук... Вам приємно відчувати свіжість морської води. Ви відчуваєте свіжість у всьому тілі: на лобі, обличчі, спині, животі, руках, ногах. Ваше тіло наповнюється легкістю. Ви дихайте легко та вільно. Ваш настрій стає життєрадісним, хочеться встати та бігти. А тепер все потягнемося і на рахунок «три» розплющимо очі. Ви сповнені сил та енергії.

Хісамова Тетяна Миколаївна

педагог додаткової освіти (хореограф) 1 категорії

МБДОУ ДС №31 «Ведмедик»

Конспект відкритого заняття з ритміки

День народження планети Земля.

Ціль:

Формувати потреба у русі старших дошкільнят у вигляді використання у спільній діяльності з дітьми різноманітних ритмічних вправ, рухливих ігор, танців.

Завдання:

Розвиваючі:

- розвивати вміння координувати рухи з мовою, з музикою;

Розвивати вміння орієнтуватися у просторі;

Розвивати творчу уяву;

Розвивати вміння чути музику;

Навчальні:

- закріплювати та вдосконалювати техніку виконання ритмічних хлопків, приставних кроків, підскоків у танцювально-хореографічних етюдах «Ми – друзі», «Людина влаштована з трьох частин», «Зірочки», навчання нової рухомої гри «Знайди своє місце»;

Виховують:

- виховувати почуття ритму, темпу; почуття колективізму, взаємодопомоги, наполегливості та цілеспрямованості.

Методичні прийоми:

- показ рухів педагогом;

Робота у парах;

Нагадування;

Слово сигнал;

Емоційна підтримка;

Попередня робота:

- бесіда про космос, про планету, слухання музики;

Розучування музично-ритмічних рухів;

Розучування дихальної вправи;

Розучування рухової гри «Знайди своє місце»;

Розучування танцювальної композиції «Їдемо до бабусі»;

Розучування ритмічної композиції «Людина влаштована із трьох частин»;

Хореографічний етюд «Зірочки»;

Підбір музичного матеріалу;

Розучування слів до ритмічних вправ;

Під музику в колону один за одним заходять діти до музичної зали, йдуть по колу, потім вишиковуються в колону по 4 особи і зупиняються на середині зали, роблять уклін.

Педагог.Дорогі хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо на незвичайне свято, адже сьогодні – День Землі, день народження нашої планети. А ви знаєте, скоро буде 56 років, як космонавт Юрій Олексійович Гагарін уперше облетів довкола нашої землі. Так от, ми теж зараз із вами «полетимо» на свято. Отже, підготували свої ракети!

(Діти постають у 1-у позицію, руки внизу)

Пристебнути ремені!

Діти:Є пристебнути ремені!

(Руки розводять убік, потім уперед і пояс)

Педагог:На старт! Увага! Пуск! (виконують стрибок, ноги в 1 позиції)

Під ритмічну музику йдуть маршем по колу, виконують ритмічні бавовни, йдуть на напівпальцях, одночасно стискаючи та розтискаючи пальці рук, «місяцехід» (Крок з високим коліном, змінний крок), підскоки, бічний галоп, біг з високими колінами, «ми в невагомості» (біг на півпальцях, руки в сторони), поступово переходять на крок і приходять на свої місця.

Педагог.Ось ми з вами прилетіли в космічний простір, подивіться, хлопці, (звертає увагу на банер із зірками та планетами)скільки планет оточує нашу землю. Розкажемо їм про те, як ми живемо на нашій планеті земля.

Композиція «Їдемо до бабусі»(виконуються ритмічні бавовни)

Педагог.(Притуливши руку до вуха «Що? Що? Добре…»)

Хлопці, мені одна планета прошепотіла, що дуже хоче дізнатися про тварин, які мешкають на нашій планеті. Давайте розкажемо.

Композиція Железнової «У жирафа плями…»

Педагог.Нашу планету оточують багато зірок, вони також хочуть привітати іменинницю Землю. Давайте ми зараз з вами перетворимося на зірочок і станцюємо танець.

(Дітям лунають по дві, вирізані з кольорової фольги, зірочки, включається фонограма "Чарівний політ", виконується танець)

Педагог:У космосі багато різних планет. А які планети ви знаєте? (Діти відповідають)Молодці. Можливо, в них мешкають різні істоти. Ймовірно вони всі різні, а ось які ми зараз їм розповімо і покажемо.

Ритмічна композиція «Людина влаштована із трьох частин»

Людина влаштована з трьох частин/ 2 рази Приставні кроки в сторони;

Хеу ля-ля, дрюм-дрюм, ту-ту Бавовна по стегнах;

Людина влаштована з трьох частин Бавовни в парах у долоні;

Голова та очі, і 15 рук/ 2 рази Нахили вперед;

Хеу ля-ля, дрюм-дрюм, ту-ту Зміна ліній;

Руки за голову, нахил вперед, зображуємо пальцями великі очі

А втім рук не 15 штук / 2 рази Вказівним пальцем вправо-ліворуч

Хеу ля-ля, дрюм-дрюм, ту-ту Приставні кроки в сторони

Не 15 штук, а цілих дві, е-е! Нахил уперед, показуємо руки.

Педагог: Діти, іменинниця Земля почула привітання зірочок, кумедних чоловічків і вирішила прийти до нас. Давайте її зустрінемо.

(Звучить космічна музика Дідьє Моурані, заходить Земля (дорослий).

Земля:Здрастуйте мої милі друзі, мені сьогодні струмок і вітерець прошепотіли, що про мене ви згадували. Я дуже рада зустрічі з вами .

Педагог:Здрастуйте, плането! Здрастуйте, Земле!

Ми з хлопцями вітаємо тебе з днем ​​народження. І дуже хочемо з тобою пограти .

Земля.Із задоволенням з вами пограю. Гра називається "Знайди своє місце". Ви будете планетами. Кожна планета на орбіті має своє місце. Під музику ви пересуваєтеся навколо Землі, а за сигналом "Стоп", ви швидко знаходите своє місце.

(У центрі стоїть планета Земля, навколо неї в розсипну лежать обручі, усередині обруча стоять діти-планети, під музику діти пересуваються в розсипну, виконуючи та імпровізуючи різні рухи, як тільки музика зупиняється, діти швидко мають стати на свої місця). Гра повторюється двічі.

Земля.Молодці, хлопці, ви дуже винахідливі та кмітливі. Мені дуже весело з вами, але мені час повертатися. Я вам також приготувала подарунок – глобус. Дивлячись на нього, пам'ятайте! Земля – це наш дім! Бережіть його!

Педагог:Хлопці, давайте попрощаємось із Землею. До побачення! (Земля йде).

Педагог:Наша подорож добігла кінця, нам час із космосу повертатися на землю. Приготували ракети! (Діти встають у 1-у позицію, руки на поясі)Відстебнути ремені!

Діти:Є відстебнути ремені! (Витягують руки вперед, убік, опускають униз)

Педагог:Увага! Спуск! (Діти виконують стрибок, ноги на 1 позиції).Ось ми з вами приземлилися на галявину з квітами, давайте вдихнемо їхній аромат.

Дихальна гімнастика «Квіткова галявина»

І. П.: Діти стоять у 1 позиції, руки опущені вниз

Руки через бік вниз – вдих;

Нахил уперед – видих;

Випрямилися, руки в 1 позиції "Вдихнули аромат квітів" - вдих;

Руки піднімаємо у 3 позицію – видих;

Руки розводимо убік на 2 позицію – вдих;

Руки опускаємо вниз у вихідне положення – видих.

Педагог:Ви сьогодні все активно грали, танцювали, виконували вправи. Давайте один одному подякуємо за гарне заняття. Покажіть свій настрій!

Підбиття підсумків:

1. Скажіть, хлопці, на якому святі ми побували з вами?

2. Кого ми зустріли на святі?

3. У кого ми перевтілювалися?

4. Що вам сподобалося найбільше?

5. Що було важко виконати?

Педагог:Іменинниця Земля нам залишила глобус. Давайте розглянемо його ближче. На мою думку, цей глобус незвичайний. Що ж там усередині? Цукерки! Частуйтесь хлопці!

(лунають цукерки, уклін, під музику «Земля в ілюмінаторі» діти йдуть із зали)

Серед великої різноманітності видів діяльності дитини дошкільного віку важливе значення має музично-ритмічна діяльність. На сьогоднішньому етапі розвитку дошкільної освіти ритміку найчастіше виділяють в окремий предмет у сітці занять. Хоча, насправді, проводяться заняття з пластики чи хореографії.

Дуже важливо розуміти, що має уявляти музично-ритмічна діяльністьу дошкільному віці. Основними, першорядними завданнямицієї діяльності, як одного з видів музичної діяльності взагалі, є:

  • виховання любові та інтересу до музики,
  • збагачення музичних вражень дітей за допомогою знайомства з різноманітними музичними творами,
  • знайомство дітей з найпростішими музичними поняттями, розвиток навичок у галузі музично-ритмічного руху,
  • розвиток емоційної чуйності, сенсорних здібностей та музичного слуху, почуття ритму, формування виразності руху,
  • навчання елементарним руховим навичкам, домагаючись простоти, природності та виразності виконання музичних творів,
  • сприяти виникненню та первісному прояву музичного смаку на основі отриманих вражень та уявлень про музику,
  • розвивати творчу активність, самостійність та ініціативу у музично-ритмічному русі.

Аналізуючи вищевикладене, слід зазначити, що заняття з ритміці з дітьми дошкільного віку не мають на увазі заучування будь-яких рухів, досягнення точності та правильності їх виконання, що часто має місце бути в реальній практиці. Ритміка – це насамперед сприйняття музики, її осмислення, а також вираження своїх вражень від музики за допомогою образного, емоційно-насиченого руху.

Першорядну роль на заняттях з ритміки відіграє музичний супровід, а відповідно, вимоги до нього досить високі. Музичні твори, що використовуються для супроводу заняття повинні бути дуже різноманітними: за жанром, стилем, формою, розміром, темпом і т.д. Але при цьому, музичні твори повинні бути доступні для розуміння дітей. Крім того, рекомендується використання не тільки "живого" акомпанементу на фортепіано або акордеоні, а й фонограмних записів у різному аранжуванні. Все це дозволяє сформувати у дітей найповніше уявлення про різноманітність музичних творів, збагатити їх емоційними та естетичними переживаннями, допомагає у вихованні музичного смаку.

Але треба пам'ятати, що заняття самі по собі не є ні провідною, ні основною діяльністю для дітей 4-7 років. Тому щоб навчальний процес був ефективним, необхідно максимально використовувати в ньому гру – провідний вид діяльності дитини-дошкільника. Насичення заняття ігровими вправами, імітаційними рухами, сюжетно-творчими замальовками посилить емоційне сприйняття музики дітьми, а відповідно допоможе повніше і всебічно вирішити поставлені завдання.

Окремі ігрові вправи можуть бути використані на заняттях як динамічні паузи - фізкультхвилин - у тому випадку, якщо досить велика частина заняття проводиться сидячи на стільцях; або ж навпаки – для відпочинку – якщо все заняття проводиться у досить великому темпі та має на увазі багато рухів.

Комплекси ігрових вправ можуть включатися до різних частин заняття: можуть становити розминку і навіть усе заняття цілком. Для дітей дошкільного віку такі комплекси доцільно поєднувати сюжетом, темою чи предметом – атрибутом, з яким виконуються рухи. Добре використовувати на занятті комплекси, які входять різні варіації одного руху: ходьби, нахилів, поворотів, стрибків; а також комплекси, що містять чергування двох рухів: наприклад, стрибки та ходьба тощо.

Для дітей дошкільного віку дуже цінними є імітаційні рухи, включення яких у заняття допомагає роботі над виразністю руху, над пластикою, над емоційною насиченістю образу.

Музично-ритмічні ігри використовуються на заняттях з ритміки для вирішення різних завдань: розвитку почуття ритму, вміння чути музичні фрази, частини музики, для знайомства з будь-якими рухами та їх комбінаціями і т.д.

Дітям дошкільного віку іноді доцільно проводити сюжетні заняття. Ці заняття дозволяють створити у дітей більш повне уявлення про ту чи іншу сторону дійсності (наприклад, про ліс або осінь), урізноманітнити слухові та рухові враження, а також систематизувати знання дітей на задану тему. До таких занять корисно включати літературні твори (вірші, короткі прозові замальовки), розгляд ілюстрацій, образотворча творчість тощо. Сюжетна лінія, що пов'язує окремо взяті вправи, допомагає цілісному сприйняттю дітьми теми, збільшує інтерес дітей до діяльності, а отже підвищує ефективність заняття в цілому.

Як приклад до вашої уваги пропонуються наступні плани-конспекти сюжетних занять з ритміки для дітей дошкільного віку.

Заняття 1.

Дітям 4-5 років.

Тема Лісова казка.

Освітні завдання:

  • формувати уявлення про різні темпи музики (“музика буває швидка та повільна”);
  • розвивати почуття ритму: вчити плескати простий ритмічний малюнок;
  • вчити передавати характер музики у русі;

Матеріали та обладнання:

  • обручі за кількістю дітей;
  • малюнки із зображенням літнього лісу, галявини, лісових мешканців.

Хід заняття

Вступна частина.

  • Показ ілюстрацій (“погляньте, що зображено на картинках? Звісно це – ліс”),
  • Повідомлення специфіки заняття (“сьогодні у нас не звичайне заняття – ми сьогодні вирушимо у гості до лісових мешканців”).
  • Ходьба: звичайна, на зовнішній стороні стопи (як ведмежата), на шкарпетках (як лисичка), з високим підніманням коліна (як чапля).
  • Стрибки на двох ногах із просуванням вперед (зайчики).
  • Підскоки.

Основна частина.

  • Імітаційні рухи ("ми прийшли в ліс, опинилися на галявині. А там веселяться і грають різні звірі. Давайте спробуємо вгадати, які ж тварини прийшли на галявину?") - діти слухають музичні фрагменти, відгадують тварин і імітують їх руху: мишки, зайчики, лисиця, вовк, ведмідь, жаби; мишки, зайчики, лисиця, вовк, ведмідь, жаби, птахи тощо.
  • Далі можна запропонувати дітям станцювати, "перетворившись" на якихось лісових звірів. Як такі танці можна використовувати композиції А.І. Буреніною (зі збірки “Ритмічна мозаїка”): “Плюшеве ведмежа”, “Білочка” тощо.
  • Гра "Пташки" ("звірята втомилися танцювати, вони хочуть трошки пограти") - на підлозі розкладаються обручі за кількістю дітей. Під музику (будь-яка лірична композиція - наприклад, можна використовувати цикл "Пори року" Вівальді) пташки літають по всій галявині, клюють зернятка, чистять пір'їнки і т.д. Коли музика закінчується пташки ховаються в обручі (“гнізда”). При повторенні гри педагог прибирає один або два обручі: пташки, яким не вистачило будиночків, вибувають із гри. Гра триває доти, доки не залишиться 2-3 граючих.

Вірш з рухами:

Гра з м'ячем ("Звірята дуже люблять грати в різні ігри, особливо вони люблять грати в м'яч") - діти під музику передають м'яч по колу. Та дитина, у якої м'яч залишиться наприкінці музики – виходить у центр і танцює, решта дітей ляскає їй у ритмі музики.

Заключна частина.

  • вправа "швидко - повільно" ("Звірята в лісі дуже люблять слухати музику і відгадувати - швидка музика або повільна. Давайте ми з вами теж спробуємо") - під швидку музику діти танцюють, повільну музику - слухають, сидячи на підлозі або на лавці.

Підбиття підсумків заняття.

Заняття 2.

Дітям 5-6 років.

Тема: У царстві Нептуна.

Освітні завдання:

  • розвивати почуття ритму,
  • вчити рухатися відповідно до розміру музики,
  • сприяти формуванню виразності рухів, образності у виконанні.

Матеріали та обладнання:

  • ілюстрації із зображенням морських мешканців, життя підводного світу,
  • фрагменти літературних творів (наприклад, С.Я. Маршак “Синя сторінка”),
  • мотузка або довга скакалка (3-3,5 м),
  • короткі стрічки (по 2 на дитину).

Хід заняття

Вступна частина.

  • бесіда про море (“яких мешканців моря ви знаєте, як живуть вони на глибині, що зустрічається на морському дні тощо”), розгляд відповідних ілюстрацій, читання уривків з літературних творів,
  • ходьба (йдемо до моря): звичайна (по доріжці), на шкарпетках (по містку), на п'ятах (по стежці), з високим підніманням коліна (по траві),
  • підскоки,

Основна частина.

  • Гра "Море хвилюється". Під плавну музику діти рухаються, наслідуючи морських мешканців, тим часом педагог вимовляє текст. На слова "Морська фігура на місці замри" - діти зупиняються і завмирають в образі будь-якої морської істоти. Та дитина, чия поза більше сподобалася педагогові, виконує рух істоти, що зображується, і стає ведучим. Гра повторюється 3-4 рази.
  • Танцювальна композиція зі стрічками на музику Сен-Сансу "Акваріум" (можна взяти композицію рухів А.І. Буреніною зі збірки "Ритмічна мозаїка"),
  • Гра "Рибки". На підлозі з мотузки викладається "будиночок". Для музичного супроводу підбирається плавна, некваплива музика із двома яскраво вираженими частинами. На першу частину музики діти-“рибки” рухаються залом, на другу частину – “запливають у будиночок”. При повторенні гри - "будиночок" стає менше.
  • Імітаційні рухи. Слухаючи музичні фрагменти, діти підбирають той чи інший виразний образ морського мешканця. Дитину, яка найяскравіше виконала рухи, педагог може попросити продемонструвати їх ще раз для всієї групи.

Заключна частина:

  • Ігрова вправа "Будь уважний". Дітям пропонують прослухати фрагмент музики (розмір 3/4, вальс), звертають увагу на особливість музики, показують можливі варіанти руху. Далі дітям дається завдання: "під музику вальсу - танцюємо, решту музики слухаємо, сидячи дома".

Підбиття підсумків заняття.

Заняття 3.

Дітям 6-7 років.

Тема: Подорож до Танцювальної країни.

Освітні завдання:

  • розвивати почуття ритму,
  • вчити розрізняти частини музики (з прикладу тричасткових творів),
  • вчити розрізняти динамічні відтінки музики (голосно – тихо),
  • вчити передавати у русі характер музики.

Хід заняття

Вступна частина.

  • уклін (справжні танцюристи завжди вітають глядачів укліном),
  • ходьба (з носка, на носочках, на п'ятах, хороводний крок),
  • підскоки, галоп,

Основна частина.

  • Розминка (перед кожним виступом чи репетицією справжні танцюристи завжди роблять розминку): підйом на напівпальці, напівприсідання, присідання, виставляння ноги вперед та убік на носок та на п'яту, стрибки на місці.
  • Танцювальна композиція “Танцклас” (як музичний супровід можна використовувати мінусову фонограму пісеньки “Метро” зі збірки О. Желєзнової “10 мишок”).
  • Гра "Знайди свій гурток". Для музичного супроводу вибирається будь-яка ритмічна тричастинна мелодія. Діти діляться кілька підгруп по 4-5 людина. Серед кожної підгрупи вибирається ведучий. На першу частину музики ведучі виконують один танцювальний рух (кожен свій), решта дітей, стоячи в гуртках навколо ведучих – ляскають у такт музиці. На другу частину діти виконують заздалегідь названий педагогом рух (або композицію), тим часом ведучі змінюють своє місце у залі. Після другої частини необхідно зробити невелику паузу, під час якої діти кожної групи повинні знайти свого ведучого та вишикуватися навколо нього. На третю частину музики кожен гурт разом із ведучим виконує той рух, який було виконано ведучим під час першої частини. Гра повторюється 2-3 рази.
  • Танцювальна композиція “Менует” (як музичний супровід можна взяти твір В.А. Моцарта “Кажуть, це кохання…”)
  • Вправа "Гучно-тихо". Діти стоять у колоні. Під гучну музику йдуть топаючим кроком, під тиху – кроком зі шкарпетки.

Заключна частина.

  • Вправа "швидко - повільно" - під швидку музику діти танцюють, повільну музику - слухають сидячи на підлозі або на лавці.
  • Уклін.

Підбиття підсумків заняття.

Тема відкритого заняття:

«Розучування елементів танцю Полька»

Ціль: Вивчення основних рухів танцю "Полька".

Завдання:

Познайомитись та навчити учнів основним елементам танцю «Полька».

Виховувати увагу, тренувати м'язову пам'ять, терпіння, витривалість.

Розвиток навичок пластичності, виразності, граціозності.

Навчальні: сприяти набуттю навичок узагальнення та аналізу матеріалу, виділенню основних елементів танцю.

Виховні: сприяти формуванню моральної культури дитині.

Розвиваючі: створювати умови для розвитку інтересу дітей, розвитку творчих здібностей та фантазії.

Заплановані результати:

Метапредметні УУД:

Особистісні результати

Сформованість самооцінки, включаючи усвідомлення своїх можливостей, здатність адекватно судити про причини свого успіху/неуспіху; вміння бачити свої переваги та недоліки, поважати себе та вірити в успіх, проявити себе в період навчання як яскраву індивідуальність, створити неповторний сценічний образ.

    регулятивні

    втілення музичних образів під час розучування та виконання танцювальних рухів.

    пізнавальні

    самостійно виконувати необхідні зміни напряму та темпу рухів, керуючись музикою;

    повторювати будь-який ритм, заданий учителем;

    задавати самим ритм однокласникам та перевіряти правильність його виконання (бавовнами чи притопами).

    комунікативні

    враховувати різні думки та інтереси та обґрунтовувати власну позицію;

Обладнання та матеріали: комп'ютер, колонки, проектор.

Зміст заняття

    Організаційна частина: вітання, повторення правил ТБ на уроці ритміки, перевірка дітей за списком

Вчитель: Хлопці побудувалися на середині зали, робимо уклін (крок з правої ноги в праву сторону на рахунок разів, на рахунок два приставити ліву ногу до правої, рахунок три - чотири кивок головою. Все теж саме з лівої ноги і повернутися у вихідне положення.)

Перевірка відсутніх на занятті.

    Основна частина.

Вчитель:Сьогодні на уроці ми з вами розучимо танець "Полька";

Але для початку нам потрібно зробити розминку, щоби розігріти свої м'язи. Ліворуч, руки на пояс

Вище голову тримайте

Ширше плечі розведіть,

Ноги вище піднімайте

І під музику крокуйте.

(Діти йдуть під музику з шеренги в коло)

Ходьба (з носка, на носках, на п'ятах, з високим підніманням колін);

Біг (із захлестом гомілки назад, з відкиданням прямої ноги вперед та відтягуванням носка).

(Музика затихає)

Вчитель: Перебудова з однієї шеренги на дві, на рахунок 1-2. «Дістаємо» наші чарівні посмішки та продовжимо розминку (Презентація, йде музика)

Розминка:

1.І.П. ноги разом, руки на поясі

Нахили голови вперед, назад, праворуч, ліворуч із присіданням.

2. І.П.ноги разом

Руки до плечей, убік;

Руки на плечі, вгору.

3.І.П.ноги нарізно, руки на пояс

Права рука убік, на пояс;

Ліва рука в бік на поясі.

4.І.П. ноги нарізно, руки на пояс

Нахили тулуба вправо, вліво.

5.І.П. ноги нарізно, руки вгору

Нахили тулуба вниз разом з руками, торкаючись підлоги.

6.І.П. ноги разом, руки на пояс

Бавовни 2 по колінах, 2 перед грудьми.

7.І.П. ноги нарізно, руки до плечей

Руки в сторони, права нога в сторони та в п.;

Руки в сторони, ліва нога в сторони та в п.;

Руки вперед, права нога вперед і в.п.;

Руки вперед, ліва нога вперед і в п.п.

8.І.П. ноги нарізно, руки на пояс

Нахили тулуба вперед разом із руками.

9.І.П. ноги нарізно, руки на пояс

Випади на праву та ліву ноги.

10.Стрибки (на двох ногах вправо, вліво, вперед, назад, вниз, вгору).

11.Біг на місці.

Вчитель: Молодці, чудово! (перебудова в одну шеренгу)

Присядьте, будь ласка, на стільці та послухайте музику. (Звучить музика І.Штрауса "Полька Ганна").

(презентація, показ картинок танцю полька)

Вчитель: вам подобається ця музика?

Діти: так!

Вчитель: А скажіть вона сумна чи весела?

Діти: весела!

Вчитель: звісно, ​​вона весела. Це-полька запальний, старовинний чеський танець. Якось чеський педагог Неруда залюбувався на селянську дівчину, яка танцювала і весело співала. Він записав мелодію, рухи і невдовзі вона стала популярною. У середині 19 століття всі дуже полюбили цей радісний танець, і жодне свято не проходило без цього танцю. У Росії спочатку танець ставили на сцені, а потім у салонах. Сьогодні існують польки різних народів: угорська, німецька, шведська, фінська, польська, бразильська, молдавська тощо. У кожній країні танець має свої особливості. Найголовнішим рухом є крок із підскоком, який треба виконувати легко, галоп, кружляння.

І ось зараз під цю веселу музику, яку написав І.Штраус, ми розучимо танець «польки». Але спершу я покажу вам відео танцю (відео танцю полька Анна). Давайте зараз розучимо основні рухи танцю:

Підскок із просуванням;

Легкий біг;

Бавовна одинарна.

(Учитель під музику показує танець.)

Розучування танцю .

Опис: діти легким бігом рухаються по колу на рахунок 8, потім 8 підскоків. Зупинились, обернулися в коло обличчям. Уклін вправо, вліво, покружляли навколо себе. 4 бавовни одинарних на місці. Легким бігом у центр кола, 4 бавовни одинарних на місці над головою, і повернулися у вихідне положення (2 рази). Потім повторити все спочатку одночасно та синхронно.

Вчитель: Молодці! Отже, який танець ми виконали?

Діти: полька.

Вчитель: правильно, польку.

    Давайте зараз проведемо фізкультхвилинку:Вправа на розслаблення м'язів «крапелька».

4. Заключна частина:

1.Підбиття підсумків:

    що вийшло, що не вийшло;

    що далося легко, а що ні;

    яке самопочуття;

2. Уклін.

Конспект заняття з ритміки у підготовчій групі «Різнокольорові ковпачки»

Автор: Адашкевич Олеся Олегівна, педагог додаткової освіти, Муніципальний автономний дошкільний навчальний заклад №169 "Дитячий садок комбінованого виду", м. Кемерово, Кемеровська область

Мета заняття:

розвиток рухової сфери дітей, формування навичок з орієнтування у просторі, розвиток уяви та здатності до рухової імпровізації.

1.Формувати навички орієнтування у просторі.
2. Розвивати увагу, пам'ять, творчу уяву.
3. Подолати руховий автоматизм.
4.Розвивати зорову та рухову реакцію дітей на світлові, вербальні, зорові сигнали.
5. Виховувати самостійність дітей у виконанні вправ

Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіокасети із записами, ліхтарики, картки зі схемами, килимок-«сонечко», скринька,шапочки гномів.Дитячі музичні інструменти: дзвіночки, тріскачки, бубонці, мараки

Хід заняття:

Діти під музику входять до зали, стають у дві колони – хлопчики та дівчатка.
Привітання-поклін.
Педагог. Сьогодні я пропоную вам вирушити у казку. Нині ми з вами полетимо під музику. Якщо музика зупинилася, значить, на заваді якась перешкода. Ви побачите схему і так само збудуєтеся.

Вправа на перебудову у просторі

Діти рухаються у розсипну відповідно до музичного супроводу (легкий біг, підскоки). Із закінченням музики будуються відповідно до схеми (коло, колона, 2 кола, 2 колони)

Педагог. Діти, подивіться, ми потрапили в гості до якихось казкових героїв. Я вам допоможу. Слухайте загадку.
Рівно сім кольорів у веселки,
А у музики сім нот,
Ну, а в цій казці – семеро
Різних гномиків мешкає.

Але подивіться, гномів немає, тут лише їхні ковпачки. Та вони всі різного кольору! Як ви вважаєте, чому? (мабуть тому, що гноми мають різні характери) Ой, а тут є записка. Читає:
«Наші ковпачки чарівні. Якщо вдягнути ковпачок, то можна дізнатися, хто його господар. Дізнатися, що кажуть ковпачки, може лише той, хто з'їсть чарівну цукерку». Бо цукерка одна, а нас багато, нехай її з'їсть Ольга Олександрівна. (вихователь їсть цукерку та надягає перший ковпачок)
Вихователь. Цей ковпачок (червоний) носить гном Веселун. Він дуже любить грати у веселі ігри. Ось і ми зараз пограємось.

Гра «Запам'ятай рух»

Діти будуються у дві лінії. Вихователь з дітьми визначають, які рухи вони виконуватимуть на кожен счет:1, 2, 3, 4. Потім під музику виконують рух за командою педагога. По порядку, у зворотному порядку, вроздріб.

Педагог. Чий наступний ковпачок (помаранчевий)?
Вихователь. Це гном Здоров'як. Він дуже стежить за своїм здоров'ям. Як можна стежити за здоров'ям?

Педагог. Ми також зараз виконаємо з вами масаж.

Ігровий самомасаж

Діти сідають на підлогу.
Так-так-так потерти руки один про одного.
Настали холоди.
Так-так-так-так м'яко гладять долоньками по шиї зверху вниз.
Перетворилася на кригу вода.
Ду-ду-ду-ду масажують крила носа.
Посковзнулась я на льоду.
Ду-ду-ду-ду розтирають вуха долонями.
Я йду на лижах.
Ди-ди-ди-ди приставити долоню до чола «козирком» і рухати
На снігу є сліди
Ди-ди-ди-ди гладять за годинниковою стрілкою живіт
Де знайти у лісі їжі
Ді-ді-ді-ді гладять ноги
Ти по снігу йди.

Педагог. Напевно, настав час дізнатися, хто ж наступний (зелений ковпачок)?
Вихователь. Це гном Ворчун. Він бурчить на гномів, якщо вони не приходять додому вчасно. Щоб покликати їх, він сигналить ліхтариком. Давайте ми теж пограємося з ліхтариком.

Гра з ліхтариками

Діти рухаються під музику різного характеру, зображуючи рухом ігровий образ. (Гном веселий, сумний, бадьорий). Під час музики починає блимати ліхтарик. Потрібно зібратися біля нього.

Педагог. Одягаємо наступний ковпачок (блакитний).
Вихователь. Це гном Плясун. Він щовечора збирає гномів та розучує з ними танці.
Педагог. Зараз ми теж танцюватимемо.

«Танець гномів»

Педагог. Ось фіолетовий ковпачок.
Вихователь. Його носить гном Таня. Він дуже любить спати, і решта гномиків, щоб йому не заважати, намагаються не шуміти.
Педагог. Гноми люблять грати на музичних інструментах, але при цьому намагаються не розбудити Таню. Ми пограємо з вами у гру.

Хто тихіше передасть музичні інструменти

Діти будуються у дві колони, у кожної команди - набір шумових інструментів: бубон, маракас, бубонці, тріскачка, дзвіночок. Потрібно передавати інструменти один одному, останній складає їх у лінію. Чия команда швидше та тихіше передасть, грає під музику своїм оркестром.

Педагог. Тепер наступний ковпачок (синій).
Вихователь. Гном Шалун. Він дуже любить веселі рухливі ігри!
Педагог. Я навіть знаю, яку гру ми можемо з вами пограти.

Гра «Сороконіжка»

Діти будуються у дві колони та виконують рухи за текстом.
Мчить вранці доріжкою
Швидка сороконіжка. - Стоячи, рухають кистями рук.
Гучно ніжками стукає
У справах вона поспішає. - Топають правою ногою.
Зачепилася за пеньок, - Струшують кистями рук
І підняла сорок ніг. - Піднімають руки нагору.
Хі-хі-хі та ха-ха-ха, по - 3 бавовни праворуч і зліва.
Ось яка нісенітниця. - Кладають руки на плечі попереду.
Далі під музику рухаються «паровозиком» у будь-якому напрямку. Падають-розсипаються. Із закінченням музики повинні встати та швидко знайти своє місце.

Педагог. Усі ковпачки закінчилися, а отже, й закінчилася казка. Які ж гноми залишили свої ковпачки? (Діти перераховують) Вони вам нічого не нагадують? Правильно, веселку. Але мені здається, що тут не вистачає якогось кольору (жовтого)… Так, жовтий ковпачок носить гном Малюк і завжди забуває його знімати. Але, дивіться, замість ковпачка він залишив нам сонечко, яке допоможе нам повернутися до дитячого садка. Яке воно? (відповіді дітей: тепле, лагідне, ніжне, яскраве)
Тепер лягайте головою на сонечко. Уявіть, що ви - його промінчики. На ваше тіло розливається ніжне, добре, ласкаве тепло весняного сонечка.

Релаксація під музику

Педагог. Прошу вас вишикуватися на уклін. Що вам сподобалося на занятті? (Відповіді дітей). Уклін. Діти виходять із зали під музику.

Список літератури:

1. Аляб'єва Є. А. Корекційно-розвиваючі заняття для дітей старшого дошкільного віку. М., 2002.
2. Буреніна А.І. «Ритмічна мозаїка» Програма з ритмічної пластики для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку – 2-ге вид., випр. та дод. – СПб.: ЛОІРО, 2000.
3. Гоголєва М. Ю. Зб. «Логоритміка у дитячому садку» Видавництво: Академія розвитку. 2006.
4. Колодницький Г. А. Музичні ігри, ритмічні вправи та танці для дітей. Видавництво: Гном-Прес 2007
5.Плаксіна Л.І. Програми дитячого садка. Корекційна робота у дитячому садку. М., «Місто», 19
6. Чистякова М.І. Психогімнастика. М., 1990.



Подібні публікації