Форми земної поверхні. Конспект з навколишнього світу на тему космос Земна поверхня твого краю малюнок


Навколишній світ.
Тема: Всесвіт або космос.
Цілі:
дати первісне уявлення про Всесвіт, космос, значення Сонця для життя на Землі.
рівняти мову учнів;
виховувати дбайливе ставлення до природи у вигляді розвитку емоційно-чуттєвого ставлення до навколишнього світу.
Формування УУД:
особистісні: позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності; усвідомлення відповідальності людини за загальний добробут життя планети.

пізнавальні: створення алгоритмів діяльності під час вирішення проблем творчого та пошукового характеру;

Хід уроку
Етап уроку Зміст навчального матеріалу Діяльність вчителя Діяльність учнів ФУУД
I. Організаційний момент. Гра «Як живеш?»
- Як живеш? (ось так)
- А йдеш?
- А біжиш?
- Ну, а спиш?
- А за партою у школі сидиш?
- Який урок нам сьогодні доведеться прожити? Я впевнена, що всі ви працюватимете уважно, а думатимете самостійно. Налаштування на роботу. Налаштування на роботу. особистісні: позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності.
ІІ. Визначення теми та мети уроку. Актуалізація опорних знань. («Знаю».)
– Послухайте уривки віршів. Хто у них головний герой?
Добре, що знову літо,
Знову сонце високо,
Що вода в ставку нагріта,
Як парне молоко.
Літо сонечком вкотилося,
Засяяло, засвітилося
Літо!
У фарби яскраві одягнені,
Спекотним сонечком зігріто.
– Яке значення має Сонце для життя на Землі?
Постановка цілі.
– Подивіться на с. 8–9 у підручнику та скажіть, що ми хочемо сьогодні дізнатися на уроці?
- Так, ми сьогодні з вами поговоримо про Сонце, дізнаємося щось цікаве про Сонячну систему, Всесвіт і космос. Запрошення до роздумів.
Визначення та обґрунтування теми уроку пізнавальні: аналізувати об'єкти з виділенням суттєвих ознак та робити узагальнення, формулювати найпростіші висновки;
комунікативні: формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях, будувати зрозумілі для партнера висловлювання;
III.Робота над темою уроку.
1. Постановка проблеми.
Всесвіт – село, вселяти (російське значення).
Які зміни відбудуться на Землі, якщо не буде Сонця? Чому?
– Згадайте, як злякалися звірі у казці К. І. Чуковського, коли «крокодил сонце у небі проковтнув».
– Чому злякалися?
– А чи знаєте ви, що сонце – це зірка?
- Сонце - величезна розпечена куля, тіло, що світиться, - зірка. Цю зірку видно вдень. Промені Сонця несуть на Землю світло та тепло. Все живе тягнеться до Сонця. Коли це можемо спостерігати?
– Хлопці, якщо Сонце – величезна куля, то чому ми її бачимо не дуже великою?
Робота із джерелами.
2. Робота за підручником (стор. 8–9).
а) Які малюнки доводять, що Сонце – розпечена куля?
- Який малюнок пояснює, чому ми бачимо Сонце невеликим?
- Що можна сказати про величину літака, птаха, що літають високо в небі?
Виберіть правильну відповідь:
Сонце – це... 1. Зірка.
2. Планета.
3. Супутник.
– Чому ті зірки, які ми бачимо вночі, нам здаються зовсім маленькими?
– Яких кольорів зірки ви бачили? (Жовтий, червоний, блакитний колір.)
– Ми бачимо з вами неозброєним оком, тобто без телескопа, 3000 зірок у нашій Північній півкулі.
б) Сонячна система. Використання ІКТ.
– Наша Земля – зірка? (Ні, планета.)
– А Місяць, що це таке? (Супутник.) Запрошення до роздумів.
Висунення гіпотез, робота з підручником – вирішення проблемних ситуацій. пізнавальні: аналізувати об'єкти з виділенням суттєвих ознак та робити узагальнення, формулювати найпростіші висновки;
комунікативні: формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях, будувати зрозумілі для партнера висловлювання; регулятивні: формувати та розвивати вміння розуміти виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;
V. Динамічна пауза. У небі плаває місяць. (Похитування вліво та вправо.)
До хмар зайшла вона.
Один, два, три, чотири, п'ять – (Бавовни у долоні.)
Можемо ми місяць дістати. (Руки вгору.)
Шість, сім, вісім, дев'ять, десять – Бавовни над головою.) І нижче переважити. (Руки вниз)
Десять, дев'ять, вісім, сім – (Ходьба на місці.)
Щоб місяць світив усім. (Тихо сіли.) Показ рухів Виконання рухів
VI Робота над темою уроку. (продовження)
Визначте зайвий об'єкт (стор. 9).
Марс, Сонце, Земля.
Місяць, Марс, Земля.
– Доведіть.
- Які планети отримують від Сонця більше тепла? Чому?
- Які ще є космічні тіла?
3. Робота з зошита (с. 10, завдання 8, 9).
Учні самостійно виконують завдання, а вчитель перевіряє і вимагає учнів, які виконали завдання, пояснити тим, хто справився. Робота із підручником.
регулятивні: формувати та розвивати вміння розуміти виділені вчителем орієнтири дії у навчальному матеріалі;
VII.Рефлексії.
Підсумок уроку. Самооцінка та оцінка діяльності Оцініть себе на драбинці успіху, в Тижневиках. Модерація
Самооцінка та корекція.
комунікативні: формулювати власну думку та позицію у висловлюваннях
особистісні: позитивне ставлення до школи та навчальної діяльності;

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Попередній перегляд:

ТЕМА УРОКУ: Форми земної поверхні

Цілі уроку:

Формування поглядів на форми земної поверхні.

Завдання уроку:

Освітні:

Ознайомити дітей із основними формами земної поверхні;

познайомити з будовою пагорбів та гір

Розвиваючі :

Розвивати пізнавальну активність дітей, уміння висловлювати свої думки, розмірковувати.

Розвиток уміння аналізувати та робити висновки, відстоювати свою точку зору, уміння застосовувати накопичені знання;

Розширювати світогляд дітей.

Виховні:

Виховувати екологічну культуру школярів.

Виховувати любов та дбайливе ставлення до природи рідного краю.

Місце уроку у навчальному плані: 3 урок на тему "Подорожі".

Методичні прийоми: словесні (бесіда, оповідання), наочно-демонстраційні: (пояснювально-ілюстративні).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форми роботи під час уроку: самостійна, фронтальна, робота у парах.

Обладнання уроку:

Технічне забезпечення: персональний комп'ютер, демонстраційний екран, мультимедійний проектор, сканер, принтер.

Література: Підручник А.А. Плешаков "Світ довкола нас" 2 клас, робочий зошит "Світ довкола нас" автор А.А. Плешаків. 2010 р.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Ану перевір, друже,
Ти готовий розпочати урок?
Чи все на місці,
Чи все в порядку,
Ручка, книжка та зошити?
Чи правильно сидять?
Чи все уважно дивляться?
Цікаві питання
Чекають на сміливців.
Побажаю їм удачі.
Виходьте!
Хто готовий?

ІІ. Перевірка домашнього завдання.Вчитель видає двом учням картки для самостійної роботи. Учні готують відповіді, та був відповідають. Перевірка здійснюється за допомогою слайдів.

Картка 1. Артем Мітусов.

Завдання:

Поясни, що таке обрій?

Що таке лінія горизонту? Покажи малюнку лінію горизонту. Слайд 2. (Лінія стає пунктирною)

Допиши на малюнку-схемі назви сторін горизонту. Поясни, як сторони горизонту розташовуються щодо один одного. Слайд.(З'являються назви сторін горизонту за клацанням.)

Картка 2. Даня Кравченко.

Як називається прилад визначення сторін горизонту?

Назви та покажи, з яких частин він складається. Поясни та покажи, як ним користуватися. Слайд. (Малюнок компаса, запобіжник, магнітна стрілка, корпус-по клацанню).

Інші діти виконують завдання вчителя у зошитах.

Накресліть маршрут мандрівника, якщо 1 клітка – це шлях, який мандрівник проходить за 1 годину:

"Мандрівник вийшов з точки А і дві години йшов на північ, потім 2 години - на захід, 2 години на північ і 2 години на схід. Потім він зробив привал (точка В на схемі) і вирушив далі: 1 година йшла на північ, 1 годину - на схід, 2 години на південь і 3 години на схід, тут він переночував (точка С.) Вранці вирушив далі: 1 година йшла на північ, 1 година - на схід, 4 години на південь і 2 години.

години на захід. Мандрівник втомився та зробив привал (точка D). Потім він вирушив далі: 2 години йшов на північ, 1 годину - на захід, 2 години на південь, 2 години на захід... І повернувся додому.

Після закінчення роботи йде самоперевірка, потім ті, що сидять за однією партою, обмінюються зошитами. Здійснюється взаємоперевірка.

Результат перевірки:

Без помилок – 23 особи.

З 1-2 помилками - 4 чол. – помилка – 1 година на схід та 3 години на схід.

З 3 – 5 помилками – 2 особи. – помилка – 1година на захід та 2 години на захід.

ІІІ. Постановка проблемного питання.

(Вася Круп'янко

Читає вірш)

Мій край - моя земля,
Родинні простори!
Мій край, який ти великий!
Із кордону до кордону.
І швидкий поїзд навпростець
На тиждень не домчиться.

Перед вами мапа. Як вона називається? (Фізична карта Росії.)

Що Ви можете розповісти про цю карту.(на карті синім кольором показані океани, моря, річки, озера, зелені рівнини, гори коричневим.)

Що на фізичній карті позначено коричневим та зеленим кольором? (Гори, рівнини.)

Як ви вважаєте, яка буде тема уроку? (гори та рівнини.) Так. Тема уроку-основні форми землі. Слайд.

Що ви вже знаєте про ці поверхні землі? (високі гори лежить сніг на верху рівнини рівні.)

Як ви вважаєте, яка ділянка земної поверхні називається рівниною? (Рівний.)

Рівнина - рівна ділянка земної поверхні, що займає велику площу та має невеликі відмінності по висоті. Слайд.

Вчитель показує слайд із зображенням "Холмистої та плоскої рівнини".

Ви бачите зображення двох рівнин, спробуйте визначити, чим вони відрізняються? (Висотою).

Рівнини бувають плоскі та горбисті.

Що ви бачите на першому малюнку? (Голмиста рівнина.)

На другий? (Плоска рівнина).

Поясніть, чому рівнини отримали такі назви? (Плоска рівнина має рівну поверхню, на горбистій рівнині є піднесення.)

Відкрийте підручники на сторінці 92-93. Що перед вами? (Фізична карта).

Знайдіть на карті всі рівнини на території нашої країни, назвіть їх. (Східно-Європейська, Західно-Сибірська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я.)

Результат перевірки: всі хлопці та дівчата правильно знайшли рівнини. По слайду перевірили, по клацанню відкривалися рівнини.

Зверніть увагу, яким кольором показані рівнини на карті. (Рівнини на карті позначені зеленим або світло-жовтим кольором).

Чому Середньосибірське плоскогір'я позначене на карті жовтим та зеленим кольором? (Є піднесення).

Піднесення на рівнині – це пагорби.

На дошці слова: вершина, схил, підошва. Прочитайте слова їх і скажіть, яке відношення вони мають до нашої теми? (У пагорба є вершина, схил, підошва).

На стор.79 знайдіть самостійно що таке підошва, схил і вершина. (Діти самі знаходять відповідь.)

Що таке вершина? підошва? схил?

(Підошва (або підніжжя) - найнижча частина пагорба, це місце, де він починається; вершина - найвище місце. Між вершиною та підошвою знаходиться схил. Він може бути пологим та крутим.)

IV. Робота у зошиті.

- У зошиті на сторінці 32 підпишіть частини пагорба. Самоперевірка. Взаємоперевірка.

Діти перевіряють роботи один одного та виставляють позначки:

Жодної помилки - 5

Одна-дві помилки - 4

Три-чотири помилки - 3

Результат перевірки: впоралися із завданням усі, окрім Насті Сівак. Помилка у назві крутого та пологого схилу – переплутала назви.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Продовження вивчення нового матеріалу.

Ми говорили про піднесення на рівнинах – пагорбах. Але, крім того, на рівнинах є поглиблення з крутими схилами – це яри.

Єгор Кригін розповість, як утворюються яри.

На рівнинах людина розорює землі та висаджує культурні рослини. Але іноді на рівнинах можуть зустрітися не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри.

"Утворення яру починається з маленької вибоїни. Талі та дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри можуть бути дрібними, за кілька метрів завглибшки, і глибокими - за кілька десятків метрів. Дно яру завжди вже його верхньої частини. По дну яра часто тече річка або струмок Якщо по краях яру розростається багато трав і чагарників, то він перетворюється на болото.

Яри ​​завдають людині шкоди, тому що руйнують верхній, родючий шар ґрунту. Щоб боротися з розростанням ярів, люди висаджують по краях дерева і чагарники. Коріння рослин не дає руйнуватися грунту".

- Звивисте різке зниження території – що це? Назвіть на якому малюнку показаний яр?

Відгадайте загадку.

У спекотному літі я стою,
Шапкою зиму дістаю.
Як ви вважаєте, що це? (Гора.)

Мабуть, це гора.

Як ви вважаєте, яка частина земної поверхні називається горою? (Підвищення.)

Гори – дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно височіють над навколишньою місцевістю.

На вершинах гір дуже холодно та лежить сніг.

Кожна гора, як і пагорб, має свої частини, спробуйте назвати їх. (Підошву або підніжжя, схил та вершину.)

Відкрийте фізичну карту Росії у підручнику с. 92-93.

Знайдіть на ній гори. Яким кольором позначають гори на карті? (коричневим)

Які гори ви знайшли на карті? (Уральські та Кавказькі гори.)

Хтось із вас був у горах?

Основна гірська область Кавказу – Великий Кавказ – грандіозне гірське підняття, що складається з численних хребтів. Він тягнеться із північного заходу на південний схід. Наближаючись до Кавказького хребта з півночі, ще за 200 кілометрів бачиш на південній стороні горизонту контуру Ельбруса, що біліє у ранок над рівниною. Висота Ельбрусу 8848 метрів. Це найвища гора.

Рослинність Кавказьких гір – це складний світ, у якому висота грає велику роль. Підйом на кожні 200 метрів у горах означає зниження температури на 1-2 градуси. Тому, рухаючись у напрямку до захмарних висот, ми спостерігаємо швидку зміну рослинності і потрапляємо, нарешті, в область вічних снігів, де мороз і хуртовини так лютують, як і на Крайній Півночі нашої країни.

Північний Кавказ - одне із головних курортних центрів Росії. Анапа – найбільший дитячий курорт зі зручним піщаним пляжем.

Інший найбільший курорт – Кавказькі Мінеральні Води на Ставропілля.

Тут двічі був Пушкін. Сюди заслали Лермонтов. Тут же, в П'ятигорську, в 1841 він був убитий на дуелі. Багато пам'ятних місць пов'язано у П'ятигорську із цим російським поетом.

Яка гора найбільша? (Ельбрус.) Хто з відомих письменників бував на Кавказі? (Пушкін, Лермонтов). Найнижча частина гори – що таке?

Послухайте вірш, у якому поет описує Кавказ.

Андрій Лисиков читає вірш М. Лермонтова "Кавказу".

Вітаю тебе, Кавказ сивий!
Твоїм горам я мандрівник не чужий.
І довго мені мріялося з цього часу
Все небо півдня та скелі гір.
Прекрасний ти, суворий край свободи,
І ви, престоли вічні природи.

Уральські гори здавна вважалися природним кордоном, що розділяє дві частини світу - Європу та Азію. Ці гори не високі. лише кілька вершин досягають півтори тисячі метрів над рівнем води.

Чому Уральські гори є природним кордоном?

Цими ліричними рядками ми закінчимо знайомство з горами.

VII. Підсумок уроку. Рефлексія

З якими формами земної поверхні ви познайомились? (Гори та рівнини)

Які бувають рівнини? (Плоскі та горбисті).

Яка форма земної поверхні називається пагорбом? (Підвищення на рівнині).

Яка форма земної поверхні називається яром? (Поглиблення з крутими схилами).

Які гори нашої країни можна назвати? (уральські та кавказькі).

Які рівнини ви знаєте?

На дошці з'являється схема. "Форми земної поверхні".

На уроці попрацювали все гаразд.

Домашнє завдання.


Тема:Форми земної поверхні.

Ціль:

  • дати первісне уявлення про рельєф Землі, знати форми поверхні рідного краю;
  • визначати різні форми поверхні картою;
  • розвивати інтерес до навколишнього світу;
  • виховання дбайливого ставлення до природи

Тип уроку:комбінований.

Науково-методичний зміст уроку: Основні форми рельєфу Землі: гори, рівнини, яри, пагорби Відмінності гір та рівнин по висоті.

Провідні поняття:гори, рівнини, яри, пагорби.

Обладнання:презентація на тему уроку, макети гір та гірських систем, карта Краснодарського краю, глобус.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми говоритимемо про форми поверхні нашої країни, навчимося знаходити та розрізняти їх на карті.
(1 слайд)

  1. Повторення пройденого матеріалу

На долоню він ляже весь.
Не годинник, а стрілка є.
Він у дорозі знадобиться -
З ним ніде не заблукати.

  • - Про що ця загадка?
  • – Що таке компас? (2 слайд)
  • - Хто ним користується на роботі? (моряки, льотчики, мандрівники, геологи, туристи)
  • - Навіщо люди користуються цим приладом?
  • - Як улаштований компас? Магнітна стрілка, корпус, запобіжник.
  • - За якими ознаками можна орієнтуватися у природі? (3 слайд)

- з весняного танення снігу на схилах ярів;
- з танення снігу на дахах будинків;
- мохів та лишайників більше на північній стороні;
- у дерев, що окремо стоять, гілки з південного боку довші і густіші.

4. Робота на тему уроку.

Кому з вас доводилося довго підніматися пішки на височину?
- Як ви почувалися?

Ймовірно, ви думали що немає нічого кращого за рівну поверхню землі, по якій дуже зручно йти.
Але в такому разі ми не змогли б жити на такій рівній планеті, т.к. всі води розтеклися б по поверхні ґрунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.
Тому краще залишити її такою, якою вона є: з горами та рівнинами, пагорбами та ярами.

Розгляньте зображення суші на глобусі.

Чому вона рясніє різним кольором? Суша на карті позначається відтінками зеленого та коричневого кольору.
- Подумайте, що позначають ці кольори.
- Порівняйте зображення (4 слайд)
- Які форми поверхні ви бачите?
- Спробуйте пояснити, що таке. - Як ви вважаєте, чому рівнинуназвали рівнина?
- Прочитаємо про них у підручнику на стор. 76 (5 слайд відео про утворення гір, западин, рівнин)
- Що таке рівнина? (6 слайд)
– Що можна зустріти на рівнинах? (пагорби та яри)(7 слайд)

Розрізняють плоскіі горбистірівнини. На карті вони позначені зеленим кольором та з вкрапленням світло-коричневого кольору.

Відкрийте картку Росії у підручнику на стор.
- Знайдіть на карті рівнини. Назвіть їх.

Рівнини здаються плоскими лише з першого погляду (8 – 14 слайд) – перегляд слайдів рівнини.

Розгляньте на карті територію нашого краю (Індивідуальні карти)+(15 слайд)
- Чи є на території краю рівнини? (Азово – Кубанська рівнина.)
Більшу частину території краю, розташовану північніше річки Кубані, займає Азово – Кубанська рівнина. (16 слайд)
- Яким ви уявляєте пагорб? (17 слайд)
Пагорб – це невелика височина, що має округлу вершину та пологи або круті схили, що не перевищує 200 метрів над навколишньою місцевістю.

На малюнку показаний вид місцевості: річка, міст через неї, пагорб. На пагорбі росте дуб. (18 слайд) – горбиста місцевість.

Як ви вважаєте, що таке яр? На рівнинах зустрічаються як піднесення, а й зниження. Такими пониженнями є яри. (19 слайд)
- Як вони утворюються?

Утворення яру починається з маленької вибоїни. Талі та дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри ​​можуть бути дрібними, а можуть бути глибокими. Дном яру часто тече річка або струмок. Якщо по краях яру багато трав і чагарників, то він перетворюється на болото.
Яр – глибока витягнута промоїна з крутими схилами, розмита дощовими та сніговими водами.
Яри ​​завдають людині шкоди, т.к. руйнують верхній родючий шар ґрунту, від ярів страждають дороги, міста.

Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричневим кольором.
- Що вони означають?
– Що таке гори?
(20 слайд)

Гори – це ділянки земної поверхні, що сильно височіють над навколишньою місцевістю. (21, 22, 23 слайди) Гори бувають високі, середньовисокі, низькі.
(24 слайд)
Пагорб і гора височіють над навколишньою місцевістю. Вони мають однакові частини: підніжжя, схил, вершину.

У чому різниця пагорбів та гір? (У висоті)
- Прочитайте текст на сторінці 77. (під зображенням)
- Що таке підошва? (прочитайте)
– Що таке вершина? (прочитайте)
- Відкрийте карту Росії у підручнику на стор.
- Чи є гори на території Росії? Назвіть. (Уральські гори)
(25, 26, 27 слайд)
- Розгляньте на карті територію нашого краю
(Індивідуальні карти)+(28 слайд)
- Чи є гори? (Кавказькі гори)(29, 30, 31, 32 слайд)

Основна гірська область Кавказу – Великий Кавказ (33 слайд) Uграндіозне гірське підняття, що складається з численних хребтів. Наближаючись до Кавказького хребта ще за 200 км бачиш контури Ельбруса, (34, 35, 36 слайд)

Висота Ельбрусу 5642 метри. Це найвища гора у Європі.
На північних та південних схилах Головного Кавказького хребта розташований Кавказький державний заповідник. (37 – 45 слайд)

Його основні цілі - охорона природи, відновлення чисельності цінних видів звірів та птахів.

У домашньому завданні ви малюватимете гори нашого краю, хто запам'ятав – підпише їхню назву.

5. Практична робота

Відкрийте робочі зошити на сторінці 32 завдання №2 – підписати частини пагорба. Стор. 33. № 3 Намалювати гору та пописати її частини.

Перевірка:(46 слайд)

Покажіть їх на макеті (макет гори).

6. Домашнє завдання: у друкованому зошиті завдання №1, №4 стор.33, підручник стр.76-79 (пояснити)

7. Підсумок(47 слайд)

По горизонталі:

2. Великий простір рівної поверхні. (Рівнина)
4. Найнижча частина пагорба. (підошва)

По вертикалі:

1. Височина, висотою понад 200 метрів над навколишньою місцевістю. (Гора)
3. Найвище місце пагорба (Вершина)
5. Звивисте різке зниження території (яр)

- Чи знає хто-небудь як називається найвища гора у світі?

Хлопці, ми піднімемося на найвищу земну вершину - прекрасну і неприступну гору Еверест і матимемо можливість поглянути на нашу землю з даху світу! (відеофрагмент)

Література:

На уроці використано:
фрагмент відеокасети "Національні парки світу" Рідерз дайджест; картинки, фотографії з бібліотеки електронних наочних посібників «Географія 6-10».

Підпиши на схемі пагорб та гору. Закінчи складання схеми: вкажи стрілками частини пагорба та гори.

За допомогою картки підручника "Навколишній світ 4 клас" заповни таблицю.

Висота гір Росії

Переліч гори в порядку збільшення їх висоти; у порядку зменшення висоти. Попроси сусіда по парті перевірити тебе.

Виконай малюнки, що показують форми земної поверхні твого краю, або помістіть фотографію.


За допомогою додаткової літератури, Інтернету підготуй повідомлення про будь-які рівнини або гори Росії, твого краю (на вибір). Запиши основні відомості для повідомлення. Вкажіть джерело інформації.


Західно-Сибірська рівнина - третя за величиною після Російської рівнини світу. Її площа близько 2,6 млн км2. Від суворого узбережжя Карського моря вона простяглася до підніжжя гір Південного Сибіру та напівпустель Казахстану на 2500 км, а від Уралу до Єнісея - на 1900 км.
Ніде у світі не знайти такого величезного простору з таким плоским рельєфом, що ніби знижується до його центру. Перетинаючи рівнину в поїзді з Тюмені до Новосибірська, бачиш неозорі площини - ні горбка, ні овалу. Такий рельєф утворили пухкі відкладення річок та давньольодовикові наноси.
Коли льодовик відступив, північ рівнини був завойований тундрою і тайгою, хоча раніше там були широколистяні ліси, в яких жили мамонти, шерстисті носороги, гігантські олені.
Корисні копалини дуже різноманітні. Запаси нафти і газу, таких родовищ, як Уренгой, Ямбург, Медвежье, Сургут, Нижньовартовськ, виводять Західний Сибір до світових лідерів. На її території зосереджено 60% загальних запасів торфу Росії. На півдні рівнини розташовані найбагатші родовища солей. З давніми осадовими породами тріасового та юрського віку пов'язані поклади бурого вугілля.
Проте основне багатство Західного Сибіру - це нафтові та газові поклади. Встановлено, що ця рівнина являє собою унікально багату нафтогазоносну провінцію Землі.
Велике багатство Західного Сибіру – її водні ресурси. Крім поверхневих вод - річок та озер, - знайдено величезні резервуари підземних вод.
Велике господарське значення біологічних ресурсів тундри та лісотундри - цієї, начебто, небагатої життям зони. У ній видобувається значна кількість хутра та дичини, у її річках та озерах багато риби. Крім того, тундра – основний район розведення північного оленя. Тайга Західного Сибіру здавна славилася здобиччю хутра та деревини.

Джерело інформації: В.П. Максаковський, І.І. Барнов, В.П.Дронов, В.Я. Ром, Н.М. Петрова "Географія".


