Я розумів виручити нас може. Тема: Знаки пунктуації в складних пропозиціях з різними видами зв'язку

24.07.2013 20034 0

цілі: узагальнити знання про складні пропозиціях змішаної конструкції; закріпити навички постановки розділових знаків у таких пропозиціях; повторити орфограми дієслова; виховання мовного чуття.

Тип урокуКомбінований урок.

устаткування: Таблиця «Пунктуація в СП з різними видами зв'язку », тести.

Хід уроку.

I. Словниковий диктант

Стелиться тінь; хлюпає хвиля; колишуться тіні; дрімає ліс; не позначиться, не всі почується; віяла свіжість; хмари сіяли дощ; танули дощові хмари; швидше витріть пил; коли витре, відпочинете; виберіть потрібні книги; коли виберете, скажете; вдарте або окликніть кого-небудь; як тільки стукне і покличе, вам відкриють.

сформулюйте правила написання дієслівних форм, позначте орфограми дієслів.

I. Перевірка домашнього завдання.

III. Робота по темі уроку.

(Читання §98 (с. 350-351). Бесіда за змістом параграфа.)

скільки частин може бути в складному реченні?

який зв'язком частини складного пропозиції можуть бути пов'язані між собою?

В яких випадках виникають труднощі в постановці розділових знаків в багатокомпонентному складному реченні?

Зверніть увагу на пропозиції з разними видами союзної і безсполучникового зв'язку (складні синтаксичні конструкції).

1. Твір і підпорядкування.

Тетяна Опанасівна подала братові знак, що хвора хоче заснути, і всі вийшли потихеньку з світлиці.

2. Твір і безсполучникового зв'язок.

Була особлива причина, чому я не любив і боявся дідуся: і своїми головами бачив один раз, як він сердився і тупотів ногами.

3. Твір, підпорядкування і безсполучникового зв'язок.

Я зрозуміла, що виручити нас зможе тільки випадковість: вода раптово перестане прибувати, або ми натрапимо на цьому березі

на кинуту човен.

IV. Закріплення.

1. Виконання завдань.

завдання: записати пропозиції під диктовку, скласти їх схеми, вказати вид зв'язку; з - сочінітельная, п - підрядний, б - безсполучникового.

безлад.

[- \u003d], [\u003d], (що - \u003d).

б п

2.Небо було так ясно, повітря так свіжий, сили життя так радісно і в душі Назарова, коли він, злившись в одне істота з доброю з мулових конем, летів по рівній дорозі за Хаджи-Муратом, що йому і в голову не приходила можливість чогось сумного чи страшного.

3.Сначала далеко попереду, де небо сходиться з землею близько курганчиков і вітряка, яка видали схожа на маленького чоловічка, Який розмахує руками, поповзла по землі широка яскраво-жовта смуга; через хвилину така ж смуга засвітилася трохи ближче, поповзла вправо і охопила пагорби.

[, (Де - \u003d), (яка \u003d), \u003d -]; I - \u003d. \u003d І \u003d].

п п б

4. З моря а відповідь уривчасто пролунав гарматний постріл, і, коли дим ліг на виблискували іскрами хвилі, все знову стихло.

[\u003d -], і, (коли - \u003d). [- \u003d].

з п

2. Виконання вправи 493 (пропозиції 2,3,4,7).

V. Підсумок уроку.

VI. домашнє завдання.

1. §98.

2. Скласти три пропозиції з різними видами союзної і безсполучникового зв'язку, дужкові і блокові схеми.

I.

Після зауважень інструктора (1) хлопці пришвидшили (2) і (3) коли стало смеркати (4) до місця ночівлі залишалося всього три кілометри.

1) 1,2,3,4 2) 1,2,4 3) 1,3 4) 2,3,4

II.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

Коли Іван ввечері повернувся додому (1) всі денні враження нахлинули на нього (2) і (3) так як їм оволоділи самі суперечливі почуття (4) він став дошукуватися причин свого душевного неспокою.

1) 1,2,4 2) 1,2,3,4 3) 2,3 4) 3,4

III.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

Ми безцільно бродили по лісі (1) і (2) коли бігла попереду нас собака остаточно губилася в припущеннях (3) куди ми звернемо на цей раз (4) Жулька оглядалася і докірливо дивилася на нас.

1) 1,2,3,4 2) 1,3,4 3) 1,4 4) 2,3

IV.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

Головному інженеру не стільки раз доповідали про неполадки в обладнанні (1) але (2) коли проходило якийсь час (3) він абсолютно про це забував (4) і справа тут було перш за все в його небажанні і навіть нездатності робити якісь енергійні дії.

1) 1,2,3 2) 1,2,3,4 3) 2,3 4) 1,4

V.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

В уяві письменника тіснилися найрізноманітніші задуми (1) і (2) якщо він зусиллям волі примушував себе зупинятися на чомусь одному (3) то він знову не знав (4) яким має бути початок.

VI.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

Поки Микита їздив додому за необхідними в поході речами (1) пройшло більше години (2) і (3) коли він повернувся до пункту збору (4) то йому довелося багато вислухати від друзів.

1) 1,2,3,4 2) 1,2,4 3) 1,2 4) 3,4

VII.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

У батьківському домі все було як і раніше (1) і (2) якщо йому і здавалося домашній простір ніби сузівшімся (3) то це через те (4) що за роки відсутності він сильно подорослішав і виріс.

1) 1,2,3,4 2) 1,3 3) 1,3,4 4) 2,3,4

VIII.В якому варіанті відповіді правильно вказані всі цифри, на місці яких у реченні повинні стояти коми?

У новому романі письменника розповідається про труднощі (1с якими доводилося стикатися людям на початку життєвого шляху (2) і (3) незважаючи на те що герої книги дуже молоді (4) вони з честю проходять всі випробування.

1) 1,2 2) 1,2,3,4 3) 1,3,4 4) 2,4

IX.Розставте розділові знаки в реченнях і поясніть їх постановку.

1. Поки йому говорили приємне він посміхався і здавався простим і довірливим але якщо хтось затівав неприємні йому теми або випадково зачіпав його то через мить перед співрозмовником стояв насторожений і підозрілий чоловік.

2. Різного роду ідеологи намагалися довести що совість всього лише архаїчний забобон і якщо подібні навчання приймалися народу доводилося розплачуватися за це.

3. У поштовій скриньці виявилося відразу кілька листів і якби не сувора заборона командира навряд чи хто-небудь із загону втримався б від спокуси негайно перевірити чи немає вісточки з дому.

4. Як тільки мої супутники розклали в кімнатах всі речі ми негайно вирішили оглянути місцевість і так як екскурсійні автобуси відправлялися через дві години всі присутні попрямували до найближчої станції пішки.

5. У будь-якій ролі талановитий актор почувається вільно і природно і коли висловлює на сцені характер свого героя то зазвичай доходить до повного відчуття того що він і є той самий герой.

6. Коли він жив у Криму весь свій час присвячував споглядання природи і якщо погода сприяла прогулянкам він годинами вивчав на морському березі візерунок нескінченно біжать одна за одною хвиль.

7. Ольга вийшла до гостей на відкриту веранду і поки все жінки захоплено висловлювали захоплення її витонченим нарядом вона думала про те як добре було б опинитися далеко від цієї обридлої порожній суєти.

8. Обговорення нового Статуту школи затягнулося настільки що коли члени ради вийшли з кабінету вони побачили як засипало небо зірками.

9. Наші батьки завжди думають про своїх дітей і в яких би обставинах ми не опинилися ми завжди повинні пам'ятати про те як багато вони для нас зробили.

10. Завжди важко приступати до виконання ненависної роботи і щоб хоч трохи відтягнути неприємний момент ми часто шукаємо будь-які приводи які можуть хоч якось виправдати наше безвольність.

1. Вкажіть кількість ком у реченні:
Стягуючи чималі гроші за послуги міняйли допомагали розміняти великі гроші поміняти одні на інші розраховували скільки потрібно сплатити за покупку і якими монетами так як проста людина не завжди МРГ соріеніроваться у величезній кількості різноманітних монет.
А) 6
О 7.
С) 3
D) 5
Е) 2
Правильна відповідь: D.
2. Вкажіть складне пропозицію, що відповідає схемі: [...], [...], і [...], (...).
А) Жовтими вогнями загорілася осінь частими дощами заплаколо небо і швидко стали порожніти дачі начебто безперервний дощ і вітер гасили їх точно свічки.

С) Через годину з'явилася можливість їхати заметіль вщухла небо прояснилося і ми поїхали.

Е) Дивлюся ліс скінчився і кілька козаків виїжджають з нього на галявину.
Правильна відповідь: А.
3. Знайдіть складне пропозицію, що відповідає схемі: [...] [...], і [...].
А) Через годину з'явилася можливість їхати заметіль вщухла небо прояснилося і ми поїхали.
В) Потім почали розростатися дерева і кущі які я посадив три роки тому.
С) Дивлюся ліс скінчився і кілька козаків виезжаютіз нього на галявину.
D) Музей сприймається як історично сформований комплекс і його зали здаються глядачеві природним обрамленням для всього прекрасного що їх наповнює.
Е) Жовтими вогнями загарелась осінь чатимі дощами заплпкало небо і швидко стали порожніти дачі начебто безперервний дощ і вітер гасили їх точно свічки.
Правильна відповідь: С.
4. Вкажіть кількість пропущених знаків пунктуації:
Кімната в яку ми увійшли була розділена бар'єром і я не бачила з ким говорила і кому вклонилася моя мати.
А) 3 ком.
В) 6 ком.
С) 4 ком.
D) 5 ком
Е) двокрапка, 2 коми.
Правильна відповідь: С.
5. Виберітеправільний варіант розстановки розділових знаків:
Як не був він підготовлений серце його тьохнуло все - таки велика подія.
А) тире, 2 ком.
В) 2 ком.
С) кома, двокрапка.
D) кома, тире.
Е) двокрапка, 2 ком.
Правильна відповідь: С.
6. Кількість пропущених знаків пунктуації:
Він співав і від кожного звуку його голосу віяло чимось рідним і неозора широким немов знайома степ розкривалася перед вами.
А) 2 коми.
В) 3 коми.
С) 5 ком
D) 4 коми.
Е) 4 коми, двокрапка.
Правильна відповідь: А.
7. Виберіть правильну кількість знаків пунктуації:
Сонце стояло в небі світить так що якщо закрити на хвилину очі крізь закриті щільно повіки бачиш полум'яну завісу пожежі.
А) 3
О 7
С) 5
D) 4
Е) 6
Правильна відповідь: С.
8. Вкажіть кількість пропущених знаків пунктуації:
Він став розповідати чому не вийшло кругом все вже було заміновано і для того щоб прорватися в Салькове залишилася тільки вузька смуга в кілька десятків метрів.
А) 4 коми.
В) 4 коми, двокрапка.
С) 6 ком.
D) 3 коми, двокрапка.
Е) 5 ком.
Правильна відповідь: В.
9. Пропущені розділові знаки:
Я розумів що виручити нас може тільки випадковість або вода раптово перестане прибувати або ми натрапимо на човен кинуту на березі.
А) 1 кома, двокрапка.
В) 2 коми, тире.
С) 3 коми.
D) 3 коми, двокрапка.
Е) 2 коми.
Правильна відповідь: D.
10. Пропущені розділові знаки:
Тепер їй самій не зрозуміти як вона збилася зі стежки прогледівши в чагарнику черговий поворот або можливо та просто зникла під снігом.
А) 3 коми.
В) 4 коми.
С) 6 ком
D) 7 ком
Е) 5 ком
Правильна відповідь: Е.
11. Пропущені розділові знаки:
Деякі слухачі виймали гроші щоб віддати їх старому але не знали куди їх покласти футляр скрипки був закритий а сам музикант знаходився високо на підніжжя пам'ятника майже поруч з Пушкіним.
А) 6 ком.
В) 4 коми, двокрапка.
С) 5 ком, двокрапка.
D) 7 ком.
Е) 3 коми, двокрапка.
Правильна відповідь: С.
12. Пропущені розділові знаки:
Серце моє тріпоче від радості на кожному листку на кожній Хвоїнки травичці в вінцях суцвіть і на стовбурах дерев всюди мерехтіли світячись і граючи краплі роси які здавалися блискучими намистинками.
А) 7 ком
В) 6 ком, тире.
С) 5 ком, тире, двокрапка.
D) 6 ком, двокрапка, тире.
Е) 6 ком, двокрапка.
Правильна відповідь: D.
13. Виберіть схему, відповідну пропозицію:
Хлопчик прислухався і крізь дальній міський шум йому раптово здалося що він чує як росте і трохи ворушиться гаряча від сонця трава.
А) [...], і (...), (що ...), (як ...).
В) [...] і, [...], [що ...], (як ...)
С) [...], (що ...), (як ...).
D) [...], [...], (що ...), (як ...).
Е) [...] і [...], (що ...), (як ...).
Правильна відповідь: D.
14. Вкажіть знаки пунктуації:
Сталося те чого я побоювався поки нас не було стався обвал.
А) кома, кома, двокрапка.
В) Кома, двокрапка, кома.
С) кома, кома, тире.
D) кома, тире, кома.
Е) кома, кома, кома.
Правильна відповідь: В.
15. Знаки пунктуації:
Передчуття його не обманули через кілька хвилин вони побачили невеличкий хутірець який складався з кількох хат.
А) кома, кома.
В) двокрапка, тире.
С) двокрапка, кома.
D) кома, двокрапка.
Е) тире, кома.
Правильна відповідь: С.
16. Вкажіть знаки пунктуації:
Взагалі в вітальні була простота відносин входили йшли хто з ким хотів той же час і розмовляв.
А) двокрапка, кома, кома, кома.
В) кома, кома, кома, двокрапка.
С) двокрапка, кома, кома, двокрапка.
D) кома, кома, кома, кома.
Е) тире, кома, кома, кома.
Правильна відповідь: А.
17. Знаки пунктуації:
Спека спекою але ще смертельно хочеться спати встали вдосвіта а час до обіду.

В) коми, кома, кома.
С) тире, кома, кома.
D) кома, кома, двокрапка.
Е) двокрапка, кома, кома.
Правильна відповідь: А.
18. Знаки пунктуації:
Коли Вільгельм повертався додому його окликнув голос дквушкі він подивився повз проїхала Дуня.
А) кома, двокрапка, кома.
В) кома, кома, кома.
С) кома, кома, двокрапка.
D) кома, кома, тире.
Е) кома, двокрапка, кома.
Правильна відповідь: С.
19. Знаки пунктуації:
Тітка була права Вільгельм був сильно закоханий і від нього можна було очікувати будь-яких дурниць.
А) тире, кома.
В) двокрапка, кома.
С) кома, кома.
D) кома, двокрапка.
Е) двокрапка, тире.
Правильна відповідь: В.
20. Знаки пунктуації:
Всіх розкидало Пушкін на засланні ти їдеш.
А) двокрапка, тире.
В) кома, кома.
С) кома, тире.
D) тире, кома.
Е) двокрапка, кома.
Правильна відповідь: Е.
21. Кількість ком:
Ростову було так ніяково і неприємно з Борисом що коли після вечері Борис заглянув до нього він прикинувся сплячим і на інший день рано вранці намагаючись не бачити його пішов з намету.
А) 7
В 4
С) 6
D) 8
Е) 3
Правильна відповідь: С.
22. Кількість ком:
Генерал став розпитувати мене про долю Івана Кузьмича якого називав кумом і часто переривав мою мову додатковими питаннями і моралями які якщо не відрізняли в ньому людину обізнаного у військовому мистецтві то принаймні виявляли кмітливість і природний розум.
А) 7
О 9
С) 10
D) 8
Е) 6
Правильна відповідь: А.
23. Кількість ком:
І потім вже при знайомстві з трупою Шакен Аймана не раз переконувався в тому що основоположники театру і перший казахський режисер Жуматій Шанін не обмежилися суто інтуїтивним осягненням національних традицій естетичних і етичних ідеалів люблячи рідне слово вони розуміли і відчували його образну силу і несли в народ його чарівну красу.
А) 6
В 5
С) 3
D) 7
Е) 4
Правильна відповідь: А.

24. Кількість ком:
Будь люб'язний сходи в бібліотеку поройся в спеціальній літературі почитай про те що тебе найбільше цікавить і в Італії тобі не доведеться ставити запитань на які ти можеш знайти відповіді і вдома.
А) 8
О 7
С) 5
D) 10
Е) 6
Правильна відповідь: Е.
25. Кількість ком:
Я звичайно не міг знайти та й не шукав того кабачка де машиніст співав пісні і грав на гітарі зі своїми друзями але я був в іншому в який він міг зайти.
А) 4
О 6
С) 5
D) 2
Е) 3
Правильна відповідь: В.
26. Кількість ком:
Брати участь в дискусії в якій між тобою твоїми опонентами і глядачем знаходиться нехай навіть самий чудовий як було наприклад у нас перекладач дуже важко.
А) 5
В 8
С) 4
D) 7
Е) 6
Правильна відповідь: Е.
27. Кількість ком:
Сильний вітер раптово загудів у височині дерева забушевалі великі краплі дощу різко застукали зашлёпалі по листю блиснула блискавка і гроза вибухнула.
А) 7
О 6
С) 4
D) 5
Е) 3
Правильна відповідь: D.
28. Кількість ком:
Сонце палило його руки і коліна земля гаряче дихала було навіть видно що над нею жаровнею тремтить повітря.
А) 5
О 6
С) 4
D) 7
Е) 3
Правильна відповідь: А.
29. Вкажіть вид зв'язку в складному реченні:
Вже давно сіло сонце, але ліс не встиг вщухнути, горлиці дзюрчали поблизу, зозуля кувала в подалі.
А) твір і підпорядкування.
В) твір.
С) підпорядкування.
D) підпорядкування і безсполучникового зв'язок.
Е) твір і безсполучникового зв'язок.
Правильна відповідь: Е.
30. Вкажіть вид зв'язку в складному реченні:
Сонце зайшло, і ніч пішла за днем \u200b\u200bбез проміжку, як це зазвичай буває на півдні.
А) твір.
В) твір і безсполучникового зв'язок.
С) підпорядкування і безсполучникового зв'язок.
D) твір і підпорядкування.
Е) підпорядкування.
Правильна відповідь: D.
31. Кількість ком:
Звичайно в душі він розраховував на допомогу сина напевно для того і викликав його телеграмою але в той вечір так йому нічого і не сказав сподівався що здогадається сам запропонувати допомогу.
А) 7
В 5
С) 6
D) 8
Е) 4
Правильна відповідь: С.
32. Кількість ком:
Аркадій з дитинства знав що йому треба і завжди вперто йшов до здійснення свого прагнення що саме по собі було і непогано якби не одна невелика особливість: він вважав що його просуванню до мети повинні сприяти всі інші.
А) 3
О 6
С) 4
D) 7
Е) 5
Правильна відповідь: В.
33. Кількість ком:
Але і цей вогонь і ця вода і тиша ця і буря і все що є в природі і чого ми навіть не знаємо все входило і поєднувалося в мою любов обіймає весь світ.
А) 7
В 5
С) 8
D) 9
Е) 6
Правильна відповідь: С.
34. Кількість ком:
Подружжя прийшли до висновку що танкісти звичайно хороші люди але і льотчики їм анітрохи не поступаються якщо до них уважно придивитися.
А) 4
У 3
С) 5
D) 6
Е) 2
Правильна відповідь: С.
35. Кількість ком:
Настала напівтемрява вже розріджена похмурим світанком задзвеніли комарі які становили мабуть єдина незручність цього славного лісового житла.
А) 3
В 2
С) 4
D) 5
Е) 6
Правильна відповідь: D.
36. Кількість ком:
Вийшовши на подвір'я Левін як дерево весною ще не знающкк куди і як розростуться його молоді пагони і гілки ув'язнені в налитих нирках сам не знав добре за які підприємства в улюбленому його господарстві він візьметься тепер.
А) 4
О 7
С) 8
D) 6
Е) 5
Правильна відповідь: С.
37. Кількість ком:
Захоплений я не помітив за книгою як опустився вечір а потім настала ніч.
А) 1
В 4
С) 3
D) 2
Е) 5
Правильна відповідь: С.
38. Кількість ком:
Залежить не від нас коли на світло народитися вступити в відкритий світ взимку або навесні але кожен може так пройти своє коло земної щоб і начальнихтроп під старість не соромились.
А) 5
В 1
С) 3
D) 2
Е) 4
Правильна відповідь: Е.
39. Кількість ком:
Мовчить опалова далечінь моря співучо плещуть хвилі на пісок і я мовчу дивлячись в далечінь моря.
А) 1
В 4
С) 2
D) 3
Е) немає знаків.
Правильна відповідь: D.
40. Вкажіть тип пропозиції:
Взимку берези таяться в хвойному лісі а навесні коли листя розгортаються здається ніби берези з темного лісу виходять на галявину.
А) складносурядне.
В) бессоюзное.
С) складне з різними видами зв'язку.
D) складнопідрядне.
Е) просте.
Правильна відповідь: С.

41. Кількість ком:
Далеко-далеко розкинулося поле вкрите снігом що килимом і зірки запалилися і місяць що лебідь пливе самотньо над сонним селом.
А) 4
О 6
С) 8
D) 7
Е) 5
Правильна відповідь: В.
42. Кількість ком:
Перейшовши по дошці доктор теж зупинився бо дорога була зайнята і глянувши з-під полів капелюха прямо в обличчя Орленевим посміхнувся.
А) 5
В 2
З 1
D) 4
Е) 3
Правильна відповідь: А.
43. Кількість ком:
Махамбет більше не міг як раніше безтурботно віддаватися насолодам не міг бачити схилені перед ханом голови його дратувала похмурість і пригніченість слуг.
А) 3
В 2
С) 5
D) 4
Е) 1
Правильна відповідь: D.
44. Кількість ком:
Він малював все що було навколо і то що ще ніхто ніколи не бачив літаки схожі на величезні стріли і кораблі схожі на літаки і повітряні палаци і мости зі скла.
А) 9
В 5
С) 7
D) 6
Е) 4
Правильна відповідь: А.
45. Вкажіть кількість пропущених знаків пунктуації:
Миготіння зірок шерех річковий хвилі шелест трав стукіт копит коней таємничі звуки степу і тихий голос Сакиш все злилося в єдину музику.
А) двокрапка, 2 коми.
В) 6 ком
С) 4 коми, тире.
D) 4 коми.
Е) тире, 3 коми.
Правильна відповідь: С.
46. \u200b\u200bКількість знаків пунктуації:
Раз у раз озираючись без усякої потреби він ліниво йшов по дорозі і повідомимо роздумував куди йому йти.
А) 4
У 3
С) 2
D) 5
Е) 1
Правильна відповідь: А.
47. Поясніть розміщення розділових знаків:
Зараз, відклавши перо, він почав знову за живопис, рідні його щасливі.
А) Ввідне слово, Однорідні члени, пропозиція бессоюзное складне.
В) Безсполучникове складне речення, вступне пропозицію, Відокремлений додаток.
С) Відокремлений обставина, бессоюзное складне речення.
D) Відокремлений обставина, однорідні члени, вступне пропозицію.
Е) Однорідні члени, вступне пропозицію.
Правильна відповідь: С.
48. Визначте структуру пропозиції:
Коли я був трьох років, то була пісня, від якої я плакав, її не можу тепер згадати, але впевнений що, якби почув її, вона б зробила колишнє дію.
А) Складне речення з вступними словами.
В) Складне речення з різними видами зв'язку.
С) Складнопідрядне з трьома підрядними, вступне пропозицію.
D) Складнопідрядне з двома підрядними, однорідні члени.
Е) Складнопідрядне і складносурядне пропозиції.
Правильна відповідь: В.
49. Визначте структуру пропозиції:
Музика в бою потрібна і корисна, і треба, щоб вона була найгучніша.
А) Просте речення з протиставленням.
В) Складнопідрядне речення з однорідними членами.
С) Складне речення з різними видами зв'язку (твором і підпорядкуванням).
D) Просте речення з відокремленими членами.
Е) Складносурядні речення з однорідними членами.
Правильна відповідь: С.
50. Визначте структуру пропозиції:
Я вірю твердо і ясно: на світі є така сила, що переможе будь-яке зло, на допомогу рушить до тебе, коли ослабнешь ти в боротьбі.
А) Складнопідрядне речення з відокремленими членами.
В) Складне речення з різними видами зв'язку.
С) Складнопідрядне і складносурядне пропозиції.
D) Складнопідрядне речення з кількома підрядними.
Е) Складносурядні пропозиції з відокремленням.

1. Через годину з'явилася можливість їхати: заметіль вщухла, небо прояснилося, і ми вирушили.

(О. Пушкін.)

2. Хоча він і знав дорогу, але в минулий раз їздив до танкістам днем; вночі ж все здавалося іншим, незнайомим. (Е. Казакевич.)

3. Хлопчики стали смикати щуку за хвіст, і Арсеній Романович почав читати повчання про те, чому не можна класти палець щуці в рот, навіть якщо вона сонна. (К. Федін.)

4. Шумить ліс, особі жарко, а зі спини пробирається колючий холод. (Б. Полевой.)

5. У всьому, що наповнює кімнату, відчувається щось давно віджиле, якесь сухе тління, все речі випромінюють той дивний запах, який дають квіти, висушені часом до того, що, коли торкнешся їх, розсипаються сірим пилом. (М. Горький.)

6. Я розумів, що виручити нас може тільки випадковість: або вода раптово перестане прибувати, або ми натрапимо на цьому березі на кинуту човен. (К. Паустовський.)

7. Довго при світлі місяця миготів білий парус між темних хвиль; сліпий все сидів на березі, і ось мені почулося щось схоже на ридання. (М. Лермонтов.)

Попередній перегляд:

складні пропозиції з різними видами зв'язку

ЦІЛІ: повторити види складних речень, закріпити вміння учнів визначати вид зв'язку в складних реченнях з різними видами зв'язку, закріпити вміння учнів розставляти розділові знаки в реченнях з різними видами зв'язку, розвивати логічне мислення учнів, формувати вміння самостійно мислити, розвивати вміння схематично представляти пропозицію.

ОБЛАДНАННЯ: комп'ютер, проектор, текст, додаток, підручник.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Індивідуальна робота.

III. колективна робота

Повідомлення теми і мети уроку: закріпити вміння знаходити складні речення з різними видами зв'язку, розставляти розділові знаки, удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.

Я не пропоную вам відкрити зошити і записати тему, писати ми будемо не в зошитах, а на спеціально приготовлених аркушах. В кінці уроку кожен з вас здасть мені напрацьований матеріал і отримає оцінку.

На дошці завдання для трьох учнів:

  1. Морфемний розбір слів:

Беззахисна, збившись, зверху, бездумно.

  1. Синтаксичний розбір речення:

На краю моря піднялася гр ... да жовто (лілових) хмар облямований (нн, н) их рожевим золотом і ще більш згущаючи морок пливла на степ.

  1. Серед представлених словосполучень пропозиції 5 одне не є словосполученням. Відзначте його.
  1. наповнює кімнату
  2. сухе тління
  3. речі випромінюють
  4. віджиле давно

Колективна робота з класом: (пропозиції 1-7 на слайді і на раздаточном матеріалі)

Слайд № 1

Вкажіть, що є граматичної основою в одній з частин пропозиції 3.слайд №2

  1. хлопчики стали
  2. смикати щуку
  3. хлопчики стали смикати
  4. смикати за хвіст

У яких словосполученнях зв'язок інша, ніж управління: слайд №3

  1. складна стихія
  2. покірно зносить
  3. материки рушити
  4. жене її
  5. зносить наругу
  6. з гірських круч

- Словосполучення, пропозиція вивчається в розділі «Синтаксис». Що є найскладнішим в цьому розділі?

Питання на виявлення сприйняття теоретичного матеріалу:

Яка пропозиція ми називаємо пропозицією складної синтаксичної конструкції?

(Складне речення, яке складається з декількох пропозицій, одні з яких можуть з'єднуватися за допомогою сурядних сполучників, інші - за допомогою підрядних союзів або союзних слів, треті - без союзів).

На що потрібно звернути увагу, щоб правильно зрозуміти сенс складного пропозиції?

(Потрібно зрозуміти, з яких частин воно складається, тому що складне речення може складатися з двох, трьох і більше пов'язаних за змістом пропозицій)

На основі представлених вам пропозицій потрібно підкреслити граматичні основи, скласти схематичний диктант (предложенія1-7).слайд №4

Виконати завдання. Проектування на екрані завдань.Слайд № 5

  1. Знайдіть речення з підрядною, бессоюзной і сурядним зв'язком.
  2. Знайдіть пропозицію, в якому підрядне стоїть в середині головного.
  3. Знайдіть речення з сурядним і підрядним зв'язком.
  4. Знайдіть складнопідрядне речення з підрядним із'яснітельним.

Виконати завдання. провести синтаксичний розбір першого речення (перший варіант). (Оповідає., Невоскл., Складно. З бессоюзной. І вигадав. Зв'язком)

Провести синтаксичний розбір сьомого пропозиції (другий варіант).слайд №6

(Оповідає., Невоскл., Складно. З підпорядкує., Бессоюзн.і вигадав. Зв'язком)

Продовжте реченняЮнак говорив мало,щоб вийшли пропозиції наступних типів:Слайд № 7

  1. Просте з однорідними членами (без сполучників)
  2. Бессоюзное складне, між частинами якого треба поставити кому.

конструювання пропозиційслайд №8

Скласти всі можливі види складних речень:

  1. Почало сутеніти.
  2. Волого і терпко пахли стовбури дерев.
  3. Закінчився дощ.
  4. Все стихло, як ніби завмерло.

На дошці в якості наочності накреслені три схеми. Ви повинні визначити тип пропозицій і співвіднести їх зі схемами.слайд №9

  1. Я хочу, щоб чула ти, як тужить мій голос живий. (А.Сурков.)
  2. Коли Вронський дивився на годинник на балконі Кареніних, він був так розтривожить і зайнятий своїми думками, що бачив стрілки на циферблаті, але не міг зрозуміти, котра година.
  3. Ми живемо в країні, де кожен може отримати освіту, де поважають творчу працю.

Ми навчилися знаходити складні речення з різними видами зв'язку, а тепер відкриємо підручники і прочитаємо матеріал по цій темі, щоб систематизувати знання.

Що нового ви дізналися з підручника?

(Складні пропозиції можуть включати до свого складу пропозиції, з'єднані між собою різними видами зв'язку: сочинительной, підрядного і безсполучникового. Щоб правильно зрозуміти сенс такого пропозиції, потрібно подивитися з яких частин воно складається, визначити види зв'язку)

Домашнє завдання. Складіть три пропозиції з різними видами зв'язку, приготуйте картку, де будуть написані пропозиції, які не будуть розставлені розділові знаки. Ваші картки ми використовуємо в роботі на наступному уроці.



