Історія. Історичні джерела. Джерела знання про минуле (Що таке історичні джерела) план-конспект уроку з історії (5 клас) на тему часу та різних календарних

Технологічна карта уроку історії у 5 класі

Урок 3

Тема: Джерела знання про минуле (Що таке історичні джерела)

Цілі уроку:

  • формувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі розподілу історичних джерел на групи;
  • розвивати вміння класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел, оцінювати події людей;
  • виховувати повагу до традицій народу, культурної спадщини.

Основні поняття:історичні джерела; групи джерел: письмові, речові, усні; Документ, музей, архів, бібліотека, історична пам'ять.

Основні питання уроку:

  1. Історичні джерела.
  2. Групи джерел.
  3. Архіви, музеї, бібліотеки.

Тип уроку: Вивчення та первинне закріплення нових знань

Вид діяльності учнів під час уроку:індивідуальна робота

Запланований результат (вимоги до рівня підготовки учнів):

Вміти:

  • пояснювати значення понять: історичне джерело, розкопки, Стародавній світ;
  • визначати значення історичних джерел

Інформаційно-методичне забезпечення:

  • презентація,
  • поняттєві карти

Хід уроку

  1. Організаційний момент
  1. Актуалізація опорних знань учнів на тему «Вимірювання часу»
  • Фронтальне опитування
  • Індивідуальне опитування
  1. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя з елементами розмови

  1. Вступ. Повідомлення теми та цілей уроку.

Здавна люди старанно зберігали відомості про минуле: передавали з покоління оповіді про своїх героїв, записували відомості про війни та стихійні лиха*, встановлювали пам'ятники на місцях битв, знімали на кіноплівку найважливіші події.

У будь-якій сім'ї зберігають свою історію: старі листи, документи, фотографії чи кіно- та відеозаписи. Невипадково кажуть, що це минуле, що збереглося у пам'яті людства.

Все те, що ми зберігаємо, і завдяки чому дізнаємося про минуле, називаєтьсяІСТОРИЧНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ.

Введення теми (Слайд 1) – запис у зошит

Сьогодні нам належить дізнатися, на які групи діляться історичні джерела та яке їхнє значення.

Постановка цілі (Слайд 1)

2. Як гинуть пам'ятники старовини.

Які природні явища можуть спричинити знищення історичних свідчень.

Проте не можна звинувачувати у всьому лише природу. Людина своїми непродуманими діями теж завдає непоправної шкоди. Наприклад: під час будівництва нових житлових районів зносилися церкви, які були збудовані не одну сотню років тому; діти, прибираючи кімнату, викинули старі папери, серед яких були щоденники їх бабусі.

Слайд 2 - ??? Які ще події, що відбуваються з вини людини, можуть призвести до загибелі пам'яток старовини

3. Історичні джерела.

Як бачите, сил, які можуть знищити минуле, дуже багато. Але під шаром піску залишки селища можуть зберігатися тисячі років. Після нашестя ворожого війська місто було знищено, але під землею залишилися фундаменти будівель, безліч предметів, що належали людям. У стародавньому монастирі зберігся написаний кілька століть тому рукопис. На горищі бабусиного будинку під купою непотрібних речей виявився старовинний ручний млин. Залишки минулого можна знайти всюди.

Все, що колись було створено людьми, називаютьісторичними джерелами

Слайд 3 - Історичні джерела - (в зошит)

Як виникла така назва? Зазвичай джерелом називають воду, що з глибин землі. З джерела бере початок струмок, який впадає в річку, та - у велику річку, що впадає в море. Отже, джерело – це початок.

Джерелом називають все, що дає початок чомусь. Здобути знання допомагає книга. Тому кажуть, що книга є джерелом знань. Журналіст повідомляє, що відомості отримані з достовірного джерела, тобто від людини обізнаної, яка знає правду. Джерела дають історикам відомості про минуле та допомагають відновити картину подій.

Слайд 3 - ??? Давайте разом складемо визначення поняття "Історичні джерела" - (в зошит)

4. Групи джерел

У будь-якій науці вчені прагнуть упорядкувати отримані відомості. Історична наука не є винятком. Вчені-історики роблять свої висновки лише на основі історичних джерел. Найчастіше джерела поділяють нагрупи: усні, речові, письмові.

Слайд 4 – (запис у зошит)

Усні джерела– це сказання, билини, прислів'я, приказки, пісні. Вони передаються від покоління до іншого. Їх вивчення дозволяє дізнатися звичаї, обряди, правила поведінки та багато іншого

До речовинним джереламставляться споруди, предмети побуту, зброю, прикраси, тобто найрізноманітніші речі (чи його фрагменти), створені будь-коли людиною.

З появою писемності виниклиписьмові джерела: записи на дерев'яних дощечках, бересті, папірусі, камені, глині, папері. Розвиток науки та техніки призвело до появи звукових записів, фото- та кінодокументів.

Слайд 5 – Завдання – Визначте групу джерел.

  • Речові
  • Письмові
  • Речові
  • Речові

Історичні джерела називають також пам'ятниками. Слово «пам'ятник» відоме всім. Це скульптурна група, статуя, погруддя, колона, надгробок, тріумфальна арка. Вони створені для того, щоб увічнити історичні події героїв минулого. Пройде багато років, а пам'ятник нагадуватиме нащадкам про славні справи предків

Слайд 6 – Історичні пам'ятки (запис у зошит)

  • Великий Сфінкс , Стародавній Єгипет, третє тисячоліття до н.е.
  • Парфенон , Стародавня Греція, V століття до н.
  • Мавзолей-мечеть Тадж-Махал. XVII століття
  • Поштова станція у Єкатеринбурзі, XIX століття (подібні станції служили засобом сполучення між російськими містами, тут мандрівники могли поміняти коней та відпочити)
  • Вітряк, Голландія, місто Роттердам, XVIII століття (пам'ятка історії розвитку техніки)

Пам'ятник – це нагадування про минуле. Тому в науці пам'ятником називають будь-яку частинку минулого, що дійшла до нас. Залишки церкви, знайдена в землі прикраса, старовинна картина, стародавній рукопис, напис на камені, стародавні оповіді – це пам'ятники минулого, що дійшли до нас. Особливо цінні та значні пам'ятники минулого охороняються законом.

5. Архіви, музеї, бібліотеки.

Пам'ятки минулого, що дійшли до нашого часу, вчені намагаються зберегти. І тому створюються спеціальні установи.

Документи зберігаються вархівах . Це слово походить від грецького «архейон», що означає «установа».

Слайд 7 – Архів (запис до зошита)

В архівах знаходяться старовинні рукописи, плани міст, листи видатних людей, договори між керівниками держав та інші найцінніші свідчення історії минулого. Але архівами користуються не лише історики. Наприклад, щоб відновити зруйновану колись будівлю, будівельники звертаються в архів за кресленнями даної історичної пам'ятки.

***Якщо час дозволить можна обговорити питання про створення домашнього архіву (сканування документів, створення електронної версії архіву)

Установа, яка збирає, зберігає та виставляє для огляду предмети мистецтва, пам'ятки старовини, наукові колекції, називаєтьсямузеєм, у перекладі з грецької – «храм муз». Греки відносили історію мистецтва.

Слайд 8 – Музей (запис до зошита)

***Покровительками мистецтв були богині – музи. Муза Кліо вважалася покровителькою історії. Зазвичай її зображували з рукописами до рук. Іноді поряд знаходився сонячний годинник - з їх допомогою вона спостерігала за порядком часу.

У кожному місті є музеї. Вони бувають художніми, історичними, етнографічними, зоологічними, літературними тощо.

За слайдом: зараз ви бачите різні музеї світу. Вони зібрані твори великих майстрів мистецтва. Їх називають шедеврами. Це слово перекладається з французької, як «кращий твір». Можливо в деяких із цих музеїв бували і ви.

Записки мандрівників, літописи, спогади учасників війни та багато інших свідчень минулого містяться у книгах. Книги бувають рукописними та друкованими. Вони становлять для істориків велику цінність.

Слайд 9 – Бібліотека (запис у зошит)

Немає такого дослідника минулого, який не звертався б добібліотеки. У перекладі з грецької «бібліон» – книга, «тека» – сховище, тобто це слово означає «книгосховище».

Бібліотека – установа, що збирає та зберігає книги для громадського користування.

З якою метою створюються архіви, музеї, бібліотеки? Яку допомогу вони надають у вивченні минулого?

Як ми вже знаємо, джерела можуть бути усними, речовими та письмовими. Письмові джерела історики називаютьдокументами. З латинської мови слово "документ" перекладається як "свідчення".

Вивчаючи документи та речові джерела, вчені відновлюють історичні події. Але на цьому робота дослідника не закінчується. В історії немає нічого випадкового. Тому важливо визначити, що було до і після подій, що вивчаються, встановити зв'язок між ними. І, нарешті, слід зрозуміти, яке значення тієї чи іншої події для історії країни чи всього світу. А отже, намалювати ціле історичне полотно. І фарби йому і дають історичні джерела.

Домашнє завдання: Слайд 10

*** Чи зустрічали ви у себе вдома якісь історичні джерела?

Чи доводилося працювати в архівах?

Які музеї та бібліотеки нашого міста ви знаєте?


Міністерство освіти і науки Російської Федерації

муніципальна бюджетна освітня установа

«Єрзовська середня загальноосвітня школа

Городищенського району Волгоградської області»

403010, Волгоградська область, Городищенський муніципальний район,

р.п. Єрзовка, вулиця Шкільна, будинок 2

т. 8-84468-4-79-55, факс 8-84468-4-76-06

E-mail:

ДКПО 22402704, ОГРН 1023405363376, ІПН/КПП 3403301246/340301001

Джерела знань про минуле

Найкращий сучасний урок

Поляничко Ліна Володимирівна, вчитель історії та суспільствознавства,

Єрзовка, 2015

Предмет: Історія. 5 клас.

Підручник: О.М.Майков. Історія. Введення у історію. 5 клас. М. "Вентана-Граф" 2010.

Тема уроку: Джерела знань про минуле.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Обладнання: ІКТ, картки, комп'ютер, проектор.

Мета уроку: зформувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі розподілу історичних джерел на групи.

Завдання уроку:

На основі роботи з підручником, ілюстративного ряду вміти класифікуватиінформацію, давати опис історичних джерел;

На основі аналізу отриманої з різних джерел інформації навчитися формулювати та вирішувати пізнавальні завдання;

Розвивати комунікативні здібності під час роботи у групах, формувати навички оцінювання своєї діяльності та діяльності колективу.

Заплановані результати:

предметні:

Відтворювати історичні факти, виділяти головне, давати визначення термінам: історичне джерело, пам'ятник, музей, бібліотека, документ.

Витягувати необхідну інформацію з різних джерел інформації.

Застосовувати історичні знання для виявлення та збереження історичних та культурних пам'яток свого селища, міста, країни.

метапредметні:

визначати тему уроку, мети, завдання;

Вибудовувати алгоритм своєї діяльності.

особистісні:

Розвивати пізнавальний інтерес до поповнення нових знань;

Виховання поваги до історичної спадщини;

Набуття навичок рефлексії.

Здавна люди старанно зберігали відомості про минуле: передавали з покоління в покоління оповіді про героїв, записували відомості про війни та лиха, встановлювали пам'ятники, фотографували своїх близьких, знімали на кіноплівку. А як у ваших сім'ях зберігають історію?
Чи можна зберегти всі предмети минулого?

Що може їх знищити? Подивіться картинки та визначте причини загибелі предметів (Додаток №2).

А чи може сама людина спричинити знищення свідчень минулих років? Як це відбувається? (Додаток №3).
Як бачите, сил, які можуть знищити минуле, багато! Ми повинні дбайливо зберегти свідчення минулого. Все, що колись було створено людьми, називають історичними джерелами . Вони дозволяють вченим вивчати історію людства.
У будь-якій науці вчені прагнуть упорядкувати отримані відомості. Історична наука не є винятком. Розгляньте зображення на с.11 та визначте групи джерел (письмові, речові).

А до якої групи ви віднесли б такі джерела, як сказання, прислів'я, пісні, оповіді ? (усні)

Визначають та називають предмети, що розповідають про історію сім'ї.

Фотографії, листи, речі, особливо ті, що належали старшим поколінням.

Роблять припущення.Скоріше за все ні. Речі можуть зіпсуватися, їх можна знищити з необережності

(р, п, л)

Називають природні явища, які можуть спричинити загибель історичних свідчень.

Смерч, виверження вулкана, землетрус

(п, до, л)

Вказують на руйнівні результати діяльності (складають міні оповідання).

(п, до, л)

Записують визначення у зошиті.(р)

Працюють із ілюстраціями на с. 11., роблять висновки, запис у зошит.Можна розділити всі предмети на дві групи: письмові, речові. (п, р, до)
Доповнюють запис у зошиті.Ці джерела можна зберегти у усній формі, передаючи їх від старших поколінь молодшим.

( п, р, к)

Історичні джерела також називають пам'ятників. Пам'ятник – це нагадування про минуле, його частка.
Звертається до життєвого досвіду учнів:Наведіть приклади історичних пам'яток на території селища та нашого міста.

Історичні джерела слід берегти. А чи замислювалися ви колись, де зберігаються та виставляються для загального огляду предмети мистецтва, пам'ятки історії?
Звіримо свої припущення про те, що записано в підручнику ( архів, музей, бібліотека).

Додаток №1

Тест

    Яка наука вивчає життя та діяльність людей у ​​минулому?
А)природознавствоБ) історія В)література

2. Назвіть ім'я одного із перших істориків?

А) Геродот

Б) Сократ

В) Гесіод

3. У перекладі з латинської слово «факт» перекладається… а) зроблене Б) сказане В) вчинене 4. Визначте правильне судження А) Події встановлюються лише з урахуванням фактів; Б) Події встановлюються на основі фактів, місця, дати.

5. Що поєднує дані ілюстрації?

А) історичні факти Б) написані одним автором В) відображають одну і ту ж історичну подію

Додаток №2

Землетрус Виверження вулкана Смерч

Додаток №3


Вандалізм Війна Господарська діяльність людей

Додаток №4

Картка №1

Картка №2

Додаток №5

    Як природні явища чи діяльність людей призводять до загибелі пам'яток історії? Чи відомі вам випадки руйнування пам'яток старовини в нашому краї? (Загибель пам'яток внаслідок землетрусів, зсувів, ураганів, повеней. Діяльність людей завдає шкоди пам'ятникам історії: створення водосховищ, будівництво підземних комунікацій, відмова від проведення реставраційних робіт, недбалість. У нашому селищі остаточно було зруйновано будівлю школи, збудовану після війни, під час війни Для проведення ремонтних робіт фасадів старих житлових будівель використовуються сучасні матеріали (при цьому втрачається неповторна архітектура післявоєнного часу). Як люди зберігають інформацію про минуле?(Люди створюють пам'ятники, що увічнюють історичні події, героїв). Назвіть групи історичних джерел. ( Письмові, речові, усні). З якою метою створюються архіви, музеї, бібліотеки?(Вони створюються для зберігання, вивчення та використання історичних джерел). Які музеї, розташовані у Волгограді, ти знаєш?(Музей оборони Царіцина, Музей-панорама Сталінградська битва, краєзнавчий музей).

Вступний урок історії у 5 класі « Що вивчає історія»

Урок відкриття нових знань

Цілі:Створення умов для формування уявлень про історію, шляхи та способи вивчення минулого людства.

Завдання:

1.Формувати систему знань з допомогою ключових понять уроку.

2. Розвивати пізнавальний інтерес до предмета.

3. Зробити відкриття в області, що вивчає історія.

4. Виховувати інтерес до минулого людини.

Обладнання:дошка, ПК, презентація, підручник, робочий зошит.

Оформлення дошки: тема« Що вивчає історія»

Метапредметні УУД

Пізнавальні – встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; будувати логічно обґрунтовані міркування; критично оцінювати інформацію, що надходить.

Комунікативні – висловлювати свою думку, аргументуючи її, підтверджуючи фактами, висуваючи контраргументи у дискусії.

Регулятивні - визначати мету та завдання уроку.

Хід уроку

I . Організаційний момент

II . Мотиваційно-цільовий етап уроку

На екрані колаж

Яка наука зображена у колажі?

Що вам тут знайоме?

Які теми з історії вам запам'яталися з курсу «Навколишній світ» у 4 класі?

Чому можна навчитися під час уроків історії?

Чому важливо вивчати історію?

Спробуйте сформулювати тему уроку?

Тема: "Що вивчає історія"

Чи зможете одразу повністю відповісти на запитання «Що вивчає історія?»

Тому ми з вами сьогодні на уроці відкриватимемо нові знання, щоб відповісти на це питання.

А що треба для цього знати?

План уроку

1. Що таке історія

2. Які питання відповідає історія.

3. Яка історія трапляється.

4. З допомогою чого вивчається історія.

5. Що допомагає детальніше вивчати історію.

Це завдання нашого уроку, які ми здійснюватимемо за допомогою відкриттів.

III . Робота на тему

1. Перше відкриття "Що таке історія"

А чи знає ви, хто створив історію і для чого?

Подивіться на слайд та спробуйте відгадати, хто це?

Це, хлопці, муза історії Кліо.

Кліо муза історії – одна з 9 муз, муза історії; зображується зазвичай із сувій у руках. На геркуланській фресці вона тримає у руках розкритий папірус; поряд з нею стоїть кошик із сувоями рукописів. Іноді атрибутом її є сонячний годинник, тому що вона спостерігає за порядком у часі.

Час від часу всі музи поєднувалися, щоб заспівати одну грандіозну пісню. Славне співтовариство муз збиралося на горі Парнас або на горі Гелікон, де вони вели вчені дискусії про поезію, науку та музику.

Кліо записувала всі великі та героїчні вчинки, а також імена тих, хто вчинив їх, і тому зображувалася з лавровим вінком на голові та з книгою та пером у руці, що говорило про її готовність зафіксувати все важливе, що відбувалося у житті смертних людей чи безсмертних. богів.

Як ви вважаєте, що таке історія?

Історія - це наука про минуле людства з його зародження: минулі події, життя і заняття людей, культура.

Запишіть визначення у зошит.

Яке перше відкриття ми зробили?

2. Друге відкриття «Дерево пророцтв»

На картках учні заповнюють схему

Знати історію

Для чого? ?

Головні

питання? ? ?

Перевіряємо, навіщо потрібно вивчати історію?

Які питання ставить історія?

Знати історію

Для чого Знати історію своїх предків Для розвитку суспільства

Головні запитання Коли? Де? Чому?

Яке друге відкриття ви зробили?

3. Третє відкриття «Яка історія буває»

Назвіть мені прикметники до іменника «історія».

У грі «100 до 1» було поставлено запитання"Яка буває історія?"

Відповіді були такими:

Стародавня

Вітчизняна

Історія Росії

Цікава

Нова

Сумна

Загальна

Страшна

Виберіть правильні відповіді.

Насправді історія ділитися на загальну та вітчизняну, припустіть, що вони вивчають?

Що нового у цьому відкритті ви дізналися?

4. Четверте відкриття "Історичні джерела"

Звідки ми дізнаємося про минуле?

Як вони звуться?

Подивіться на слайд, які бувають джерела?

Розподіліть джерела по групам. (завдання на слайді)

З допомогою чого вивчається історія?

5. П'яте відкриття «Допоміжні історичні дисципліни»

А можна за джерелами одразу описати події давнини?

А що допомагає вивчити деякі джерела?

Джерел з кожним роком дедалі більше, тому виникли допоміжні історичні дисципліни, що допомагають вивчати минуле людини.

А це відкриття ви зробите удома.

IV . Домашнє завдання

Визначити, що вивчають дані дисципліни:

Палеографія, нумізматика, геральдика, топоніміка, хронологія, археологія, етнографія, генеалогія, ономастика, фалеристика, метрологія, текстологія.

V. Підбиття підсумків

Чи придумайте слоган до відкриттів, які були зроблені сьогодні на уроці?

Що нового ви дізналися?

VI . Рефлексія

Підніміть руки ті, кому вам захотілося вивчати історію?

Станьте ті, хто хоче більше дізнатися про життя людини у минулому?

Бажаю вам успішного вивчення історії та нових відкриттів.


