«Буква« Х ». Звуки «х-хь» -Чи ». план-конспект заняття з навчання грамоті (старша група) на тему. Заняття «Звуки ,. Буква X. Наголос Буква х який звук

Наталія Василевська
Конспект заняття «Звук [Х] і буква Х»

конспект заняття"Наше місто" звук і буква«Х»

Корекційно-освітні завдання:

Закріплення знань про букві і звуці«Х»,

формування звукового аналізу,

Формування умінь розрізняти твердий і м'який звук,

Формування умінь визначати місце звуку в слові.

Корекційно-розвиваючі завдання:

Розвиток пам'яті, уваги,

Розвиток дрібної і загальної моторики,

Розвиток зв'язного мовлення,

Розвиток фонематичного слуху

Корекційно-виховні завдання:

Формування доброзичливості, ініціативності.

устаткування: Проектор, кольорові квадратики, друкована літера«Х», Дзеркала, картинки зі звуком«Х», Електронна презентація, кольорові камінці,

Хід заняття:

Привіт, хлопці!

Я хочу загадати вам загадку.

На обличчі цвіте

Від радості зростає.

(Посмішка)

Подаруйте один одному посмішку для гарного настрою

А я сьогодні хлопці отримала лист, давайте прочитаємо його і дізнаємося хто нам пише. А пише нам літера«Х»

Привіт хлопці, я дуже хотіла потрапити до вас, але заблукала, допоможіть мені відшукати дорогу до вашого дитячого садка. буква написала, Що вона зможе повернутися, якщо ви виконаєте завдання. Допоможемо?

Але перш, ми повинні підготуємо наш язичок для роботи.

Візьміть дзеркала давайте виконаємо вправи. (Сопілка, посмішка, годинники, гойдалки, смачне варення, конячка)

Добре! А тепер скажіть звук«Х» голосний або приголосний? Буває твердий, буває м'який, перевірте який він, дзвінкий чи глухий. Візьміть синій і зелений квадратики.

Ну що ж наш язичок готовий і можна подивитися карту і почати виконувати завдання.

За кожне виконане завдання ви будете отримувати ось такий фрагмент, подивимося що ж у вас вийти в кінці.

1. У вас в руках квадратики, я буду називати склади, якщо ви чуєте твердий звук то піднімаєте синій квадратик, якщо м'який, то зелений.

(Ха, хі, хо, ху, хе, Хе, ха, ах, ух, ох,)

Молодці впоралися.

Подивимося яке ж таке завдання нам потрібно виконати.

2. Розподіліть картинки за двома групами, до синього з твердим звуком, До зеленого з м'яким звуком, Разом перевіримо. (Знаходимо місце звуку в слові, Повним відповіддю)

Физминутку. «Чударікі» (Відео гра)

3. наступне завдання. Давайте складемо речення з кожним з цих слів. (Використовуються картинки з попереднього завдання)

4. Знайди зайве слово. (на екрані)

5. Назвіть тільки ті слова в назвах яких є звук«Х»

От і літера! Повернулася вона до нас?

Давайте прикрасимо нашу букву. (Викладаємо камінням.)

підсумок заняття: Якщо ви вважаєте, Що у вас все вийшло візьміть помаранчеву зірочку, якщо ви вважаєте, що не все вийшло, то жовту.

Публікації по темі:

Конспект заняття з навчання грамоті «Звук [о] і буква О» Тема: «Звук (О) і буква О». Мета: Узагальнити уявлення дітей про голосних і приголосних звуках. Завдання: Навчальна завдання: Виділення заданого.

Конспект заняття «Звук і буква Ч» Тема: Звук і буква Ч Мета: Закріпити навички вимови звуку ч в словах; Завдання: Навчальні: - вчити виділяти звук Ч в словах; - вчити дітей.

Конспект заняття «Звук і буква Ж» Тема. Звук і буква Ж Мета: закріпити правильну вимову звуку [Ж] в мові. Завдання: Корекційно - освітні: Навчити правильно.

Конспект заняття «Звук [а] і буква А» Завдання: познайомити дітей з голосним звуком [а] і буквою А; вчити визначати позицію звуку в слові; вправляти в інтонаційному виділення.

Конспект заняття «Звук [Б] і буква Б» Конспект НСД в підготовчій групі МБДОУ №61 для дітей з ОНР другого року навчання. Учитель-логопед Носова Г. Г. Тема: «Звук і буква.

Конспект заняття «Звук і буква Т. Продукти харчування» Мета: 1. Знайомство з продуктами харчування 2. Знаходження звуку Т в словах 3. Розподіл складів на склади 4. Знаходження звуку в слові 5. Відповідати.

Конспект логопедичного заняття на тему: «Звуки Х - Х`. Буква Х ».

мета: Закріпити у дітей уявлення про звуки [Х] і [Х`], знайомство з буквою «Х».

завдання:

освітні

Закріплення у дітей уявлення про артикуляционном укладі звуків [Х] і [Х`].

Відпрацювання навички виділення заданого звуку в слові, визначення місця звуку в слові (на прикладі звуків [Х] і [Х`]).

Закріплення вміння диференціювати звуки (на матеріалі слів зі звуками [Х] і [Х`])

Продовження навчання фонетичному аналізу двоскладових слів (на прикладі слів зі звуками [Х] і [Х`]).

Знайомство з буквою «Х», засвоєння зорового образу літери «Х».

Корррекціонние

Розвиток фонематичного слуху.

Розширення та уточнення словника дітей.

Розвиток ВПФ (уваги, пам'яті).

Корекція зорового сприйняття (облік зорового навантаження і діагнозу при підборі наочного матеріалу для кожної дитини).

Розвиток дрібної моторики і дотику.

виховні

Виховання у дітей позитивного ставлення до логопедичних занять.

Виховання у дітей культури поведінки на подгруппових по типу фронтальних заняттях.

Обладнання: предметні картинки зі звуками [Х] і [Х`] (Х - хом'як, хурма, хліб; Х` - хек, хірург, хатина) на кожну дитину в індивідуальних конвертах (розмір картинок відповідає вимогам рекомендованої зорової навантаження); дзеркала 9х12см на кожну дитину; м'яка іграшка - хом'як; пластилін синього і зеленого кольору, картки з контурним зображенням букви «Х» на кожну дитину; два кошики, предмети, в назві яких є звуки [Х] або [Х`]; фломастери (синій, зелений, червоний).

план заняття

діяльність логопеда

діяльність дітей

Примітка

Організаційний момент.

Хлопці, сьогодні до нас прийшов гість наш друг, а ось і він сам!

Хто це?

Хитрий Хома прийшов не з порожніми руками, він приніс вам чарівні конверти, в яких заховані картинки-підказки. За допомогою них ми зможемо дізнатися тему нашого сьогоднішнього заняття.

Подивіться, що заховано в конвертах?

Давайте назвемо зображені на них предмети.

Як ви думаєте, які звуки ми будемо сьогодні повторювати?

Хитрий хом'як Хома

картинки

[Х] і [Х`]

Логопед садить на стіл іграшкового хом'яка.

Логопед роздає конверти.

Діти називають слова, логопед пояснює значення незрозумілих і незнайомих слів.

II. Повідомлення теми заняття.

Отже, Хома допоміг нам дізнатися, що сьогодні ми будемо згадувати звуки [Х] і [Х`], а також познайомимося з буквою «Х», яка позначає ці звуки на письмі.

III. Характеристика звуків по артикуляційних ознаками.

Давайте згадаємо, що таке звуки?

Правильно! Проізнесём звук [Х], погріємо наші ручки.

Значить, який це звук?

Він твердий або м'який?

А тепер проізнесём звук [Х`]

Що ви відчуваєте? Як у нас виходить з рота повітря?

Значить, який це звук?

Він твердий або м'який?

Давайте перевіримо, дзвенить у нас в горлі чарівний дзвіночок при проголошенні цього звуку, чи ні? Покладемо долоньку на горло і перевіримо.

Значить, це якийсь звук, дзвінкий чи глухий?

Хлопці, давайте проізнесём наші звуки по черзі: х-хь-х-хь, вони схожі чи ні?

Чим ці звуки відрізняються?

Давайте повторимо: звук [Х] який?

А звук [Х`]?

Це те, що ми чуємо і вимовляємо

(Повітря теплий, зустрічає перешкоди, перешкоди, кінчик язика внизу, трохи відходить від нижніх зубів, спинка мови утворює круту гору, заважає повітрю вільно проходити

згідний

твердий

не дзвенить

глухий

згідний

м'який

Чи не дзвенить

глухий

схожі

[Х`] - м'який, а [Х] - твердий

приголосний твердий, глухий

приголосний, м'який, глухий

Діти, кожен перед дзеркалом, вимовляють звук

IV. Розрізнення звуків [Х] і [Х`] на слух, визначення місця даних звуків в слові, придумування дітьми слів зі звуками [Х] і [Х`].

Хома хоче пограти з вами в гру: він мені скаже слова, я їх буду вам називати, а ви, коли назву слово зі [Х], хлопніть в долоні, а якщо назву слово зі [Х`], тупни, потім скажіть, де цей звук знаходиться в слові (початок, середина, кінець).

Слова: ходити, хутро, хитрий, горох, горіх, схід мохер, вірші, хлопавка, хижий, халва, + слова, придумані дітьми.

Діти повторюють за логопедом слова з [Х] / [Х`], визначають місцезнаходження звуку в слові (початок, середина, кінець), дають йому характеристику.

V. Ознайомлення з буквою «Х».

Хлопці, наш гість хом'ячок Хома приніс з собою ще щось.

Як ви думаєте, що це?

Це буква «Х», яка позначає які звуки?

На що ще схожа наша буква?

Отже, давайте повторимо: Буква «Х» позначає 2 звуки: [Х] - приголосний, твердий глухий і [Х`] - приголосний, м'який, глухий.

А тепер настав час нам розім'ятися.

хрестик, доріжки, сліди, недомальовані бантик

[Х] і [Х`]

Логопед вивішує зображення літери «Х».

Діти повторюють за логопедом, логопед їх хвалить від імені Хоми.

VI. Физкультминутка

Хлопці, зараз поділимося на дві команди, перший ряд-одна команда, вона збирає картинки зі звуком [Х], другий ряд-друга команда, вона збирає картинки зі звуком [Х`]

Халат, хек, півень, півні, муха, мухи ...

На підлозі розкладені предмети, в назві яких є [Х] або [Х`], діти діляться на дві команди

VII. Закріплення зорового образу літери, профілактика порушень писемного мовлення (завдання від Хоми):

А тепер давайте уявимо, що ми художники, і малюємо портрет нашої літери: намалюємо нашу букву пальцем в повітрі.

Молодці!

Подивіться, що нам ще приготував Хома.

Як ви думаєте, що з цим можна зробити?

Ми з вами будемо створювати портрет нашої літери.

Чому Хома приготував синій і зелений пластилін?

Виберіть кольори, і замажте пластиліном букву, намагайтеся не заходити за контур. Якщо прикрасите свою букву зеленим пластиліном, то повинні будете придумати слово на звук [Х`], якщо синім - [Х].

ліпити букви

буква «Х» позначає два звуки [Х] і [Х`], для твердого - синій колір, для м'якого - зелений

Логопед роздає дітям картки з контурним зображенням букви «Х» і пластилін зеленого і синього кольорів.

Діти виконують завдання

IX. Закріплення досвіду звукового аналізу і читання

Подивіться, хлопці, що ще приготував нам хом'ячок Хома!

У нижній частині листа зображені картинки. Що на них зображено? (Муха і мухи)

У слові «муха» скільки частин? Назвіть їх.

А в слові «мухи»? Назвіть частини.

Правильно!

Що зображено на наших листах під картинками?

Нам треба ці схеми заповнити. Почнемо зі слова «муха». Ви складете схему на своїх листах, а потім по черзі дасте характеристику звуків: хто виконає завдання першою розповість про перший звук, хто другим - про другий і т.д.

Давайте згадаємо, яким кольором позначаються голосні звуки?

Згодні тверді?

Згодні м'які?

Добре, тепер випрямити спинки. Приступаємо до виконання завдання.

Хлопці, у нас вийшли дві схеми, вони однакові або різні?

Чим вони відрізняються?

Чудово!

Але у нас під схемами ще залишилися клітини, для чого вони?

Так, давайте впишемо туди літери, які «одягають» наші звуки. Тільки будьте уважні, букви повинні бути того ж кольору, що і звуки, які вони одягають.

А тепер давайте прочитаємо, що у нас вийшло

Молодці!

діти за допомогою ударів визначають, що дві частини, «му» і «ха»

теж дві частини, «му» і «хі»

схеми

мета: познайомити дітей з буквою X.

завдання:

Вчити ставити наголос в словах

Розвивати уміння зіставляти слова, протилежні за змістом

Закріплювати вміння ділити слова на склади і виконувати звуковий аналіз.

хід заняття

I. Пояснення нового матеріалу

1. Знайомство зі звуками [х], [х "] Послухайте вірш.

Заздрив тхір сусідові хом'яка:

«Має він у кожної щоці по мішку!

І мені б хотілося з такими щоками

Зерно приносити в комору мішками ».

(За Т. Крюкової)

Про яких тварин в ньому йдеться? З якого звуку починаються слова тхір і хом'як? Здогадайтеся, з яким звуком ми сьогодні познайомимося? (З звуками [х], [х "].) Розгляньте картинку. Хто з звірків худий, а хто товстий? Хто високий, а хто низький?

2. Робота з антонімами. Послухайте слова-ознаки. Підберіть до них

слова, протилежні за змістом.

довгий - ... маленький - ... кислий - ...

білий - ... хороший - ... сухий - ...

Визначте місце звука [х] в словах: хороший, поганий, сухий, худий.

3. Знайомство з буквою X. Записати літери X, х на дошці.

4. Робота з Містом букв, буквою X.

X - це згодна буква. Як і буква М, вона непарна і живе на непарну вулиці. Виріжте з розрізної

азбуки і наклейте букву X в свій будиночок

5. Письмове завдання. Навчіться писати друковані літери X, х по клітинках.

6. Читання складів. Подивіться, як весело сміються діти

Давайте до них приєднаємося! Для цього прочитайте ряди складів.

ха-ха-ха хе-хе-хе

хо-хо-хо хи-хи-хи

У яких складах приголосний звук звучить твердо?

(Ха, хо.) У будь - м'яко? (Хе, х і.)

7. Читання слів. Підготуйте слова для читання і прочитайте їх.

хутро муха сухо

мох вухо вуха

Виконайте звуковий аналіз слова хутро. Якщо буква позначає голосний звук - підкресліть її червоним

олівцем, якщо твердий приголосний - синім, якщо м'який приголосний - зеленим.

Педагогу необхідно чітко вимовити з дітьми все звуки слова і дати характеристику кожного звуку (сказати, голосний звук або приголосний, твердий приголосний звук або м'який).

Слова муха, вухо і вуха роздягли на склади вертикальними рисками. Педагог ще раз нагадує дітям, що в кожному складі обов'язково повинен бути голосний звук, звертає увагу дітей на те, що одна голосна буква може становити цілий склад (у-хо, у-ха).

8. Ознайомлення з поняттям «наголос» Цю собачку звуть Муха. Давайте її покличемо!

Підставте долоню під підборіддя і скажіть слово. Скільки в ньому складів? А тепер приведіть собачку: «Му-у-у-ха». Який стиль ви тягнули довше, виділили голосом? (My.) Цей Склад називається ударним. На листі він виділяється знаком наголоси - похилій рискою над буквою.

Наголос завжди ставиться над голосною буквою. На складової схемою ударний склад відзначається також. Назвіть другий склад у слові Муха. (Ха.) Він називається ненаголошених. Потім педагог просить дітей підібрати собаці інші клички і знайти ударний склад в цих словах.

II . Физкультминутка

На морквяної смачною грядці. Зайка робить зарядку. Запропонував нам робити разом
- Буде першим біг на місці, Щоб ви завжди змогли Швидко бігати від лисиці. руху по тексту
А тепер пора кружляти, Щоб точно переконатися: Вовка поруч з вами немає, Значить, можна їсти обід: На обід вас чекає морквина, накланяться, рвіть спритно!

I I I. Закріплення вивченого матеріалу

1. Виділення ударного складу. Послухайте слова: мама, бабуся. Усно розділіть їх на склади. Назвіть ударний склад в кожному слові.

V I. Підведення підсумків заняття

Педагог читає висновки і перевіряє, наскільки правильно і точно діти засвоїли матеріал заняття.

Виріжте з розрізної азбуки і наклейте букву Х в свій будиночок.

Навчіться писати друковані літери X, х по клітинках

Тема: знайомство зі звуком [Х].

Мета: познайомити дітей зі звуком [Х].

завдання:

  1. Навчити дітей чітко вимовляти звук [Х];
  2. Навчити дітей диференціювати звук [Х] на слух і у вимові;
  3. Розвивати у дітей фонематичні уявлення;
  4. Ознайомити із звуковим позначенням звуку.

Демонстраційний матеріал: картинки: банан, диван, альбом, вітаміни, хом'як, холодильник, хвіст, хліб, хобот, халат, художник, помідор, павук, апельсин, барабан, машина; символ звуку: дідусь хропе: ХХХ ....

хід заняття

I. Організаційний момент.

1. Педагог пред'являє дітям картинку і просить послухати назву намальованого предмета. Якщо діти почують правильна назва, то вони повинні плеснути в долоні, а якщо спотворене-то немає: БАМу-панам-банан-банам; Ваван-даван-диван-вана; альбом-Альбон-аньбом-аблем-Альпи; вітавін-Мітані-фітамін-Митаву-вітамін-Віталій.
Діти виконують завдання педагога.

II. Робота по темі заняття.

1. Д / і «Виділи перший звук». Педагог пропонує дітям послухати ряд слів і назвати будь однаковий звук чується на початку цих слів: хобот, холодильник, хвіст, хом'як, хліб.

2. Артикуляція звуку [Х]. Дорослий пояснює дитині артикуляцію звука [Х]: губки і зубки вільні; кінчик язика опущений вниз, а спинка мови присунена до твердого піднебіння, утворюючи щілину для теплого повітря; горлечко «мовчить».
Символ звуку: дідусь хропе: ХХХ ... (показуємо відповідну картинку).

3. Характеристика звуку [Х]. Діти відповідають на ряд питань: Який це звук? (Приголосний). Чому? (Язичок створює перешкоду повітрю). Як позначаємо? (Синім квадратиком).
Нагадуємо хлопцям про те, що звук ми чуємо і говоримо.

4. Фонетична вправу.
Дівчинка гріє змерзлі ручки: ХХХХХ ... (на плавному тривалому видиху).

5. Д / і «Ляскни в долоньки, якщо почуєш звук [Х]»: Х, П, М, Х ...; ХА, ХВ, ПУ ...; АХ, ОМ, УХ ...; ХЛІБ, МОЛОКО, БАТОН, МОХ, вухо ....

III. Физкультминутка.

Щоб усім прокинутися,
Потрібно потягнутися,
Ніжками потопати,
Ручками поплескати,
Покружляти і присісти
І на місце всім нам сісти.

1. Д / і «Повтори серію складів»: АХ-ОХ-УХ-ИХ; ХА-ХВ-ХУ-хи.
2. Д / і «Докажи звук»: педагог називає початок слова, а діти-тільки останній звук в слові: ПЕТу ..., пасти ..., відпоч ..., запали ..., ЛОПУ ..., ГОРО ..., Шоро ..., стра ....
3. Робота з картинками (картинки, що починаються на звук [Х] і на інші звуки). Педагог спочатку просить назвати всі картинки, потім тільки ті, які починаються на звук Х, після цього діти називають картинки, які починаються з інших звуків.

Діти відповідають на ряд питань: з яким звуком познайомилися? Як хропе дідусь?
Звук [Х] який? Як позначаємо?
Роздаємо дітям солодкі сюрпризи.



Знайомство з буквою Х

Тема: знайомство з буквою Х.

Мета: познайомити дітей з буквою Х.

завдання:

1. Вчити дітей викладати букву Х з різних матеріалів (олівців, рахункових паличок, з камінчиків);
2. Вчити дітей шукати букву Х серед інших букв.
3. Продовжувати вчити дітей виконувати графічні вправи.
4. Удосконалювати вміння дітей відгадувати загадки.

Демонстраційний матеріал: картинка хом'яка, зображення літери Х.
Роздатковий матеріал: олівці, лічильні палички, камінчики, індивідуальні картки для роботи з буквою Х.

хід заняття

I. Організаційний момент.

Д / і «Сяде той, хто назве мені слово, що починається на звук [Х]».

II. Робота по темі заняття.

1. Д / і «Де знаходиться звук»: педагог вимовляє слова, дітям слід визначити, де знаходиться звук: на початку, в середині або в кінці: ХОМЯК, МУХА, МОХ, ХАЛАТ, ХВІСТ, вухо, ВУХА, ГОРОХ.
2. Д / і «На що схожа буква Х?»: Педагог повідомляє дітям про те, що в гості до них Прибіг хом'ячок і приніс букву. Яку? (Букву Х). Запитуємо у хлопців на що схожа буква Х? (На хрестик, на бантик). Педагог показує відповідні картинки.

Вірш про букву Х:
Одна риса навскоси, інша-закреслила,
Яка буква на урок сьогодні заглянула?
«Ха, не впізнав?!» - вчи вірші!
Сміється буква: «Хі-хі-хі»!
Педагог нагадує дітям про те, що звук ми чуємо і говоримо, а букву читаємо і пишемо.

3. Д / упр. «Побудуй букву Х»: з пальчиків, з олівців, з рахункових паличок, з камінчиків.

III. Физкультминутка.

Відпочинок наш - физкультминутка,
Займайте свої місця:
Раз - присіли, два - підвелися.
Руки догори все підняли.
Сіли, встали, сіли, встали
Ванька-встанька немов стали.
А потім пустилися навскач,
Ніби ми пружний м'яч.

IV. Продовження роботи по темі заняття.

1. Ігри з буквою (педагог роздає на кожну вправу індивідуальні картки для дітей).
- «Знайди букву»: дорослий пропонує дітям знайти досліджувану букву серед інших букв, написаних однаковим звичайним шрифтом;
- «Знайди букву»: дорослий пропонує дітям знайти різні зображення досліджуваної літери серед інших букв.
- «Знайди букву»: дорослий пропонує дітям знайти досліджувану букву серед букв, перекреслених різними способами;
- «Знайди букву»: дорослий пропонує дітям знайти досліджувану букву в ряду графічно подібних букв, наприклад: У, Х, Ж, К;
- «Обведи букву».

2. Загадки.
Влітку тато наш привіз
У білому ящику мороз.
І тепер мороз сивий
Будинки влітку і взимку.
Береже продукти:
М'ясо, рибу, фрукти.
(Холодильник).

Відгадати легко і швидко:
М'який, пишний і духмяний,
Він і чорний, він і білий,
А буває підгорілий.
(Хліб).

Цей маленький звір
Зерна запасає про запас.
Щоки набиває так ...
Це робить ... (хом'як).

Педагог запитує у дітей, з якою буквою познайомилися і на що вона схожа. Просить пошукати вдома предмети, які починаються на звук Х.

мета: Закріпити у вихованців уявлення про звуки [Х] і [Х`], знайомство з буквою «Х».

Освітні.

  • Закріплювати вміння вихованців давати порівняльну характеристику звуків X, хь.

Розвиваючі:

  • Закріплювати вміння дітей диференціювати звуки X, хь в словах і пропозиціях;
  • Розвивати загальну, дрібну і артикуляционную моторику;
  • Розвивати розумову діяльність;
  • Розвивати фонематичного слуху;
  • Розвивати уміння виконувати фонетичний аналізу двоскладових слів (на прикладі слів зі звуками [Х] і [Х`]).

виховні

  • Виховувати у дітей позитивного ставлення до занять;
  • Виховувати у дітей культуру поведінки на фронтальних заняттях.

устаткування: Комп'ютер, проектор, зошити у велику клітинку, прості і кольорові (синій, червоний, зелений) олівці на кожну дитину.

план заняття

1. Організаційний момент. (2 слайд.)

Хлопці, щоранку заходячи в групу ви вітається з присутніми в ній дітьми і дорослими. А я вам пропоную привітатися зі своїм тілом.

Проведення комунікативної гри «Здрастуйте»

Привіт, долоньки! (Вибирають руки, повертають долонями вгору-вниз.)

Хлоп-хлоп-хлоп! (3 бавовни в долоні.)

Привіт, ніжки! ( «Пружинка».)

Топ-топ-топ! (Тупають ногами.)

Привіт, щічки! (Гладять долонями щоки.)

Плюх-плюх-плюх! (3 рази злегка поплескують по щоках.)

Пухкенькі щічки! (Кругові рухи кулачками по щоках.)

Плюх-плюх-плюх! (3 рази злегка вдаряють кулачками по щоках.)

Привіт, губки! (Качають головою вправо-вліво.)

Чмок-чмок-чмок! (3 рази чмокають губами.)

Привіт, зубки! (Качають головою вправо-вліво.)

Клац-клац-клац! (3 рази клацають зубами.)

Здрастуй, здрастуй, язичок! (3 рази нахиляють голову вперед.)

Чок-чок-чок! (3 рази клацають мовою.)

2. Повідомлення теми. (3 слайд.)

- До нас в гості сьогодні прийшов хитрий хом'як Хома. Якщо ви назвете з яких звуків починаються слова хитрий і хом'як, то дізнаєтеся які звуки пропонує вам згадати наш гість.

- Правильно! Молодці! Сьогодні ми будемо згадувати звуки [Х] і [Х`], а також познайомимося з буквою «Х», яка позначає ці звуки на письмі.

3. Акустико-артикуляційний образ звуків. (4 слайд.)

Який звук чується X або хь, коли ми сміємося: Ха-ха-ха? (X.)Хі-хі-хі? (Хь.).

Вихованці хором і індивідуально промовляють звуки і дають їх характеристику.

Звук Х - приголосний, твердий (позначаємо фішкою синього кольору), глухий.

Звук хь - приголосний, м'який (позначаємо фішкою зеленого кольору), глухий.

- Обидва цих звуку позначаються однією буквою. Подивіться, як вона виглядає і скажіть на що це буква схожа?

- А тепер відкриємо прописи і виконаємо всі завдання на новій сторінці. (Робота в прописах: штрихування, написання букви Х в клітинах.)

4. Ігрова вправа «Розклади картинки». (5 слайд.)(Розвиток фонематичного слуху.) - Хома відвідує лісову школу, де йому доводиться виконувати багато завдань.

З деякими з них він ніяк не може впоратися. Хома просить вас йому допомогти. Ну що, допоможемо? Хома приніс з собою картинки і просить розкласти їх по папках. У синю папку потрібно покласти картинки, в назвах яких є твердий приголосний Х, а в зелену папку потрібно покласти картинки, в назвах яких є м'який звук хь. (Зображення - хатина, горіхи, тхір, півні, муха.)

- Молодці, допомогли Хомі впоратися із завданням.

5. Физкультминутка «Хом'ячок». (6 слайд.)

- Наш друг пропонує нам встати і трошки розім'ятися.

Хома, хома, хом'ячок, Полосатенький бочок (труть боки руками)

хома раненько встає, (потягуються)

щічки миє (терти щоки руками)

лапки тре (руху миття рук)

Підмітає Хома хатку (метуть уявними мітлами)

і виходить на зарядку (марширують)

Раз (руки вперед)

два (руки вгору)

три (руки в сторони)

чотири, п'ять (трясуть кистями рук)

хомка хоче сильним стати (руки зігнуті до плечей, кисті стиснуті в кулаки, м'язи рук напружені, як у силачів).

6. Словесна гра «Знайди зайве слово». (7 слайд.)

- Хома хоче перевірити, як чують ваші вушка і пропонує зіграти в гру 4й зайвий.

(4 слова відтворюються педагогом, а діти визначають зайве.)

Хатина, ходити, тахта, художник;

Хитрий, хек, хвіст, Хімія;

Кухня, хлопавка, вірші, Холодно.

- Молодці! Ваші вушка все чують просто відмінно!

7. Звуковий аналіз слів хек і Хома. (8-9 слайд.)

- Відгадайте загадку.

Без повітря живе,

Холодна, як лід,

Чи не хоче пити, а п'є.

Бронею блищить, але не дзвенить

І все мовчить, мовчить.

Правильно, це риба. Наш друг Хома дружить з рибкою на ім'я Хек. Він просить допомогти йому написати звукову схему імені його друга. Допоможемо? Тоді відкривайте зошити в клітку.

(Вихованці визначають кількість звуків в слові і креслять смужку довжиною в 3 клітини. Потім називають кожен звук, дають йому характеристику і позначають в зошиті відповідним кольоровим гуртком.)

Молодці, хлопці, ви допомогли нашому гостю. Але чому ж він засумував? Він напевно хоче написати своє ім'я, а у нього не виходить. Допоможемо Хомко?

(Вихованці визначають кількість звуків в слові і креслять смужку довжиною в 4 клітини. Ділять слова Хома на склади і ділять смужку на дві частини. Потім називають кожен звук, дають йому характеристику і позначають в зошиті відповідним кольоровим гуртком. Під схемою діти записують простим олівцем слово Хома. Педагог пояснює вихованцям, що імена пишуться з великої літери.)

Пропоную вам покликати нашого гостя і показати, як ми красиво написали його ім'я. Проізнесём його ім'я виділивши голосом голосний звук у другому складі, тобто поставимо наголос. - Хома. Щось він не йде, значить ми неправильно поставили наголос. Давайте спробуємо виділити голосом голосний в першому складі. - Хома. А ось і наш друг. Значить ми поставили наголос правильно. Молодці!

8. Підсумок заняття. (10 слайд.)

Скажіть, які звуки ми з вами сьогодні згадували? (Повторення характеристик звуків). Згадайте слова зі звуками Х і хь, що прозвучали на занятті.


