Конспект заняття з навчання грамоті у старшій групі «Звук і буква Е. Конспект фронтального логопедичного заняття з дітьми старшого дошкільного віку «Гласний звук Засвоєння складних слів


















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.





Назад вперед

Цілі:

  • Ознайомити дітей зі звуком та літерою Е.
  • Вчити співвіднесення звуку з літерою та символом, познайомити з нормою артикуляції звуку Е.
  • Розвиток фонематичного сприйняття, звукового аналізу та синтезу.
  • Збагачувати словниковий запас слів зі звуком е.
  • Формувати навички звукового аналізу та синтезу складів, читання складів.
  • Виховання любові та поваги до близьких людей.

Обладнання:Дзеркало для кожної дитини, картинки: ЕСКИМО, ЕКРАН, КАРАТЕ, ПОЕТ, картка (вклеюється в зошит кожного учня) (Додаток 2), картки-вкладиші для звукобуквенного аналізу для кожної дитини з кольоровими кружками, “Чарівний мішечок” з пластмасовими.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

Логопед:Здрастуйте, хлопці. Куди ви зараз прийшли, на яке заняття? (До логопеда).Навіщо ходите до логопеда? (Щоб правильно вимовляти звуки, правильно говорити.)Звідки приходьте до школи? (З дому).Хто живе у вас удома? (Мама, тато, і т.д.)Хто чекає на вас зі школи вдома? (Родина, сім'я.)Розкажіть мені про ваші сім'ї.

2. Ознайомлення з темою заняття через звуковий аналіз. (Презентація 1)

1. Введення у тему. (Слайд 1).

– Сьогодні на занятті ми навчатимемося правильно, чітко і красиво говорити. Сьогодні ми вирушимо у гості до однієї цікавої родини. А чим вона цікава ви мені самі розкажіть. (Слайд 2).
– Подивіться та розкажіть, як звати маму? (Емма.)Тату? (Ерік.)Брати? (Едик.)Сестру? (Еля.)
– Хто помітив щось цікаве? (Є собачка-Ельф). Давайте хором прочитаємо прізвище цієї цікавої родини. (Сім'я Епікових).Який звук чуємо на початку кожного імені? ([Е])
– Правильно, сьогодні ми вчимося правильно вимовляти звук Е та позначати його на листі буквою Е. А сім'я Епікових нам у цьому допоможе.

3. Артикуляція звуку е.

1. Ознайомлення з нормою артикуляції. (Дзеркала.)

Правильна артикуляція звуку [е] – розглядаємо профіль. (Слайд 3).

Логопед:Погляньмо на наш профіль, і ви розповісте мені, що бачите.

– Що відбувається із губами? (Губи розтягнуті в посмішці.)

– Де мова? (Мова трохи попереду, вона піднята.)

Логопед:Мова трохи просунутий вперед і піднятий. Кінчик язика знаходиться у нижніх зубів, спинка язика піднята. Повітря, що видихається, не зустрічає в роті перешкод. Струмінь повітря вільно проходить через носову або ротову порожнину. Голосові зв'язки напружені та зрушені, вони працюють, горло тремтить (є голос). Пробуємо вимовляти із дітьми звук е.

– Чи є перешкода під час промови звуку? Чи тремтить шийка? (Так.)

- Отже звук Е який? (Він співається, тягнеться).Пробуємо проспівати, простягнути.

Якщо звуки співаються та тягнуться ми називаємо їх..? (Голосними.)

1-а дитина читає вірш:

Повітря вільно йде через рот,
Немає перешкод різних,
Голос бере участь, голос кличе,
Звук називається – ГОЛОСНИЙ.

– Як ми позначатимемо звук Е, яким кольором? (Червоним, тому що він голосний.)

(Слайд 4).

2. Логоритміка. Покажи звук Е.

Логопед:Давайте встанемо, покажемо звук е.

(Слайд 5).

(І.П.- Руки попереду, підняті на рівні діафрагми. Пальці округлені, лікті не випрямляємо до кінця. Рухи - при проголошенні (Е) руки розводяться в сторони, злегка піднімаються вгору, кінчики пальців опускаються на плечі, лікті трохи опускаються вниз. Підборіддя спочатку піднімається, а в кінці - опускається. (Е) вимовляється з наростанням на початку, а потім - в діапазоні згасання.
Динаміка – на початку незначна м'язова напруга, потім у напругу, потім – повне розслаблення.

Логопед показує рухи та просить повторити дітей, виконуючи вправи разом із дітьми 5–6 разів.

4. Знайомство з літерою е.

Логопед:Звуки ми чуємо і вимовляємо, але в листі ми їх позначаємо буквами, які бачимо і пишемо. Давайте переглянемо букву е.

1. Розгляд стилізованої літери Еге. (Слайд 6).

Логопед:

- Літера Е з величезним ротом
І величезною мовою.
Еге – гей! – крикун кричить.
З рота язик стирчить!

– Подивіться та розкажіть з яких елементів складається буква Е?

(Правий полуовал і паличка посередині.) (Слайд 7).

Праворуч дивиться півколо,
У середині язичок, мій друже.

– Вибери елементи, які потрібні для літери Е. (Слайд 8).

1–2 дитини виходять до дошки, пояснюють, які елементи потрібні і чому.

Логопед:Ми вимовляли звук е, тепер покажемо букву е з допомогою пальців. (Слайд 9).

- Побудуємо з пальців букву е.

Праву руку направимо вліво.
3 пальця прямо направимо вміло:
Вказівний з великим
У півколо об'єднаємо.
Подивимося на побудову –
Літера Е наше творіння.

2. Гра "Знайди букву Е".

– Давайте подивимося, хто з нас найуважніший і знайде букву е у різних алфавітах. По черзі учні виходять до дошки та показують букву.

(4 різних зображення алфавіту.) (Слайд 10, 11, 12, 13).

3. Прописуємо букву Е. (Слайд 14).

(Логопед пояснює, як пишеться буква Е.)

Учні в зошитах прописують заголовну і малий літеру е.

4. Гра "Чарівний мішечок" (З літерами).

Логопед:Хлопці, у мене є для вас цікава гра - "Чарівний мішечок".

У цьому мішечку лежать літери, які ми вивчили, опускаєте руку в мішечок, не дивіться, намацуєте літеру і кажіть:

-Це буква ...

Підійти з мішечком до кожної дитини.

5. Фонетична зарядка.(Слайд 15).

Логопед:У нашій дружній родині всі люблять весело проводити час та співати. -Оскільки е-гласний співається і довго тягнеться, давайте спробуємо його проспівати разом з членами нашої сім'ї.

– Кожен член сім'ї співає свою пісеньку, допоможіть по черзі заспівати мамі, татові та дітям, але будьте уважні, не заплутайтеся – знайдіть та проспівайте свій звук, залежно від того, кому належать ці предмети. (Наприклад, виходить 1-й учень, він співає з мамою Еммою – Е – М)
– Що ви заспівали? (Склади.) (Слайд 16).

Потім кожна дитина називає прямий та зворотний склад. Ще раз читаємо хором склади.

  • ЕМ МЕ
  • ЕН НЕ
  • ЕК КЕ
  • ЕС СЕ

6. Фізкультхвилинка.

– У нашій родині Епікових усі діти люблять не лише співати, а й займатися спортом. Хлопчик Едік пропонує нам щось зобразити, а що це, скажіть мені потім.

- Едік любить фізкультуру,
Нам покаже він постать.
Ногу ліву вперед,
А потім її назад
А потім знову вперед
І трошки постоїмо.
Ногу праву, дивись,
Убік ти відведи,
Постав на п'яту, вгору носок
І тягни її дружок.
Руку праву зігну, поперек її тримаю.
Ну, а ліву, друзі нагору, вище,
Як і я.
Наша долоня немов прапорець,
Помахай мені дружок.
Це кнопка та шнурок –
Електричний дзвінок
Ми зателефонуємо вліво, вправо,
Ось така забава.

Логопед:Що хотів показати нам Едік? (Літера Е.)

7. Закріплення.

1. Місце звуку у слові.

Роздати кожному учневі 1 картинку, діти називають предмети, зображені на картинках. Учень, який отримав картинку, робить звукобуквенний аналіз у вигляді схеми в зошиті. Усно ділимо на склади, визначаємо місце звуку у слові: на початку, у середині, наприкінці, потім кожну схему перевіряємо індивідуально.

(ЕСКІМО, ЕКРАН, КАРАТЕ, ПОЕТ).

2. Робота в зошиті - завдання "Знайди букву е в словах".

Логопед:У вас наступне завдання: допоможіть маленькому Едіку знайти всі літери Е, обведіть е у кружок червоним олівцем. Розфарбуй картинку, що сподобалася.

8. Пальчикова гімнастика.

Логопед:Ми багато працювали та втомилися, допоможемо нашим пальчикам відпочити.

"Родина".

От і зустрілася родина.
Радий тебе побачити я.
Усіх ми в гості запросили.
Усіх вітати вчили.
На знак привітання кивати
Може пальчик номер 5.
Безіменний може бути нижчим.
Середній - силою не скривджений,
Цей знає все на світі.
А ось цей люблять діти!

(По черзі згинаємо пальці на двох руках назустріч, починаючи з мізинця, і закінчуючи великими пальцями).

9. Закріплення.

1. Розвиток промови.

Логопед:Дівчинка з нашої родини – Еля Епікова любить загадки, вона і вам приготувала одну. Уважно слухаємо, намагаємось відгадати.

Воно в горах зустрічається,
З тобою, зі мною, спілкується,
Не сперечається у розмові –
Що скажеш, те й вторить. (Відлуння.)

Складаємо схему слова на картках - вкладках, усно робимо звуковий аналіз слова. ( Додаток 1)

Працюємо над граматичним ладом мови. Кожна дитина складає словосполучення та речення.

- Якою буває луна? (Гучним, тихим, смішним і т.д.)
- Складіть свою пропозицію про відлуння. (Я і Едік слухали луну. У лісі я почув гучну луну. І т. д.)

2. Розвиток фонетичного сприйняття.

У сім'ї Епікових все ведуть активний та правильний спосіб життя, Епікові люблять подорожувати, сьогодні вони вирушили у гори. Але там сталася така ситуація.

(Слайд 17).

Логопед читає вірш:

- ЕРІК З ЕДІКОМ ВІДСТАЛИ,
ЕДЕЛЬВЕЙС ВОНИ ШУКАЛИ.
ЕЛЯ – ЗВАТИ, У ВІДПОВІДЬ – ЛИШЕ
ВІДЛУННЯ,
ЕЛЕ ЗОВСІМ НЕ ДО сміху.

– Що сталося у лісі? Хто заблукав? Що таке едельвейс? Кому зовсім не смішно? Чому? Хто може допомогти?
– У сім'ї важливо жити дружно, допомагати у біді, слухатися старших.

Назвіть у цьому вірші всі слова, які починаються зі звуку Е. Скільки таких слів? (Ерік, Едік, Еля, едельвейс, луна – 5 слів).

10. Розвиток просторової орієнтації

Гра "Що змінилося?" (Презентація 2.) (4 слайди, 4-й – перевірка.)

– Розкажіть, що змінилося? (Згадайте, як звати членів сім'ї Епікових і розкажіть, хто знаходиться ліворуч, праворуч, посередині і т.д.)

11. Підсумок уроку.(Слайд 18).

– З якою літерою познайомились? (Е)Що робили на занятті? (Вчилися правильно і гарно говорити, вимовляли звук Еге.)

Хто нам помагав? (Сім'я Епікових.)

Література:

  1. Кожевнікова Д.В., Кожевніков П.В.Домашній логопед. Практичний посібник. - СПб: Наука та Техніка, 2009.
  2. Мазанова О.В.Корекція акустичної дисграфії. Конспекти занять для логопедів Вид-во: ГНОМ та Д., 2008.
  3. Мухіна А.Я.Речедвигательная ритміка. - М., АСТ: Астрель; Володимир: ВКТ: 2009.
  4. Пожиленко О.О.Чарівний світ звуків (посібник для логопедів) – Гуманіт. Вид-во ВЛАДОС, - М., 1999.

Предмет: Навчання грамоти

Клас: 1 клас

Тип уроку: вступний (урок отримання нових знань)

Технологічна карта вивчення теми «Літера голосного Е»

Тема

Літера голосного Еге.

Ціль

Ознайомити учнів із літерою Е,е.

Завдання

Освітні: вчити виділяти звук [е] у словах; давати йому характеристику, познайомити з літерним позначенням цього звуку сильної позиції; відпрацьовувати вміння робити звуковий аналіз слова.

Виховні: виховання любові до рідного краю, працьовитості, активності, комунікативної культури.

Розвиваючі: розширювати уявлення учнів про навколишній світ; збагачувати словниковий запас; розвивати усне мовлення, увагу, пам'ять, фонематичний слух.

Основні поняття

Звук, буква

Міжпредметні зв'язки

Навколишній світ

Ресурси:

- основні

- додаткові

Рєпкін В.В., Восторгова Є.В., Левін В.А..Буквар. Частина 1

Звукова каса

Набірне полотно

Презентація

Зошит для друкування

- «Світлофорики» (для самооцінки)

Технологія проведення

Хід уроку

Заплановані результати УУД

Діяльність

вчителі

Діяльність

учнів

Предметні

УУД

I . Мотивація до навчальної діяльності (2 хв).

Ціль

На нас чекає багато цікавої роботи. Ми дізнаватимемося нове, досліджуючи старе; доводити і сперечатися, радіти разом з нашими перемогами, а з невдачами справлятися разом.

Налаштовуються працювати, бажають одне одному добра, обіцяють підтримку.

Вміти спільно домовлятися про правила спілкування в школі та дотримуватися їх (Комунікативні УУД ).

II . Постановка навчального завдання (3 хв).

Ціль – організація умов виникнення в учнів внутрішньої потреби включення у навчальну діяльність і постановки мети урока.

Хлопці, яке навчальне завдання вирішуєте під час уроків?(Вчимо буквы)

Слайд 2

А тепер скажіть, хто з вас любить мандрувати? Кому подобаються екскурсії? А що таке екскурсія?( Екскурсія – це колективне відвідування певних об'єктів із пізнавальною чи науковою метою. )

Тоді сьогоднішній урок вас порадує, бо прямо на уроці ми вирушимо на екскурсію. Але поїдемо не просто так щось подивитися, а за новими знаннями. Давайте визначимо, що маємо дізнатися.

Ми вирушаємо на екскурсію. Ви будете екскурсантами, а я – екскурсоводом. Який перший звук ви чуєте у цих словах?

Отже, які слова нас цікавитимуть?

Яке навчальне завдання вирішуватимете?

Так, сьогодні ми слухатимемо і вимовлятимемо слова зі звуком е і познайомимося з літерою цього звуку.

Слухають вчителі. Відповідають на запитання.

Ставлять навчальне завдання під час урок.

Уявлення про літеру як значок для позначення звуку.

Вміти слухати і розуміти мову інших (Комунікативні УУД ).

Виявляти інтерес до нового навчальногоматеріалу.

(Особистісні УУД)

Вміти орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від відомого з допомогою вчителя.

(Пізнавальні УУД ).

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя (Регулятивні УУД ).

III . Відкриття дітей нового знання. Введення літери Е, е (8 хв)

Ціль - Організація роботи з введення літери для позначення [е].

А тепер вирушаємо на екскурсію. Виходимо надвір. Які будинки ви побачили на вулиці?(багатоповерхові, триповерхові, одноповерхові.)

Слайди 3-5.

Якщо у будинку дев'ять поверхів, значить, будинок …(Дев'ятиповерховий)

Порахуємо поверхи у цьому будинку.(Перший поверх, ..., четвертий поверх.) Слайд 6.

- Цей дім … (чотириповерховий).

Який поверх знаходиться вище – другий чи четвертий?

Доповніть висловлювання. У будинку багато …(Поверхів). Ми піднялися на п'ятий …(поверх). Спустилися з п'ятої…(Поверху). У будинку, що будується, ростуть …(Поверхи).

Подивіться, як будують будинки.

Слайди 7-8.

Яка це машина?(Екскаватор) . Хто керує екскаватором?(Екскаваторник)

Слайд 9.

Придумайте йому ім'я з [е].(Едік)

Звукова модель слова Едік.

Введення букви Е,е.

Слайд 10.

Едік питає: куди ми йдемо?(На екскурсію)

Фізхвилинка"Світлофор".

Слайд 11.

Відповідають питання вчителя, виконують завдання.

Складають звукову модель слова.

Знайомляться з буквою Е,е.

Діти хором читають вірші та виконують рухи.

Уміння визначати послідовність звуків у слові, характеризувати голосні та приголосні звуки.

Вміти промовляти послідовність дій під час уроку; висловлювати своє припущення (Регулятивні УУД ).

(Пізнавальні УУД)

Вміти керувати поведінкою партнера, висловлювати згоду та незгоду.

( Комунікативні УУД ).

IV . Закріплення нових знань (7 хв)

Ціль - засвоєння дітьми нового знання з промовлянням до зовнішньої мови.

V . Включення нового знання до системи знань. (12 хв)

Ціль - використання предметних дійіз моделями, схемами.

Слайд 12.

Повторіть це слово. Хто знає, від якого слова воно походить?(Від слова електрика.)

Що таке електрика? нергія, що використовується для народногосподарських та побутових цілей. )

А ось і електростанція.

Слайд 13.

Тут виробляється електричний струм. Якими проводами йде струм?(Електричними.)

Яка лампочка горить над нами?(Електрична.)

– Іскри … (Електричні). Прилади, машини.(Електричні).

Отже, хто усуває поломки, коли гасне світло?(Електрик.)

Які електричні прилади у вас вдома?

Чому їх називають електроприладами?

Гра «Четвертий зайвий» (один предмет, який не відноситься до електроприладів).

Слайд 14-15.

Продовжимо екскурсію. У чому ми їдемо?(В електричці.)

Слайд 16.

Подивіться праворуч.

Слайд 17.

Це елеватор. Повторіть. Тут зберігається зерно.

Ми приїхали на Кавказ. Там побачили Ельбрус.

Слайд 18.

Перед тим, як піднятися на неї, підемо на естрадну виставу. Оце естрада.

Слайд 19.

Артисти готові до виступу? Йде циркова вистава. Виступають еквілібристи.

Слайд 20.

А зараз виступають танцюристи.

Слайд 21.

Фізмінутка.

Нам прийшла телеграма із півночі Чукотки.

Слайд 22.

Подивитися Північ нас запрошують ескімоси. Повторіть це слово.

Їм у подарунок відвеземо ескімо.Слайд 23.

Ви куштували ескімо? Яке воно?(Солодке, смачне, холодне.)

На Північ полетимо в аеробусі.

Слайд 24.

Повторіть це слово. Це дуже великий літак. Аеробус вирушає з аеродрому.

Слайд 25.

Аеродром розташований в аеропорту. Давайте збудуємо свій аеропорт.

Упорядкування звукової моделі слів, позначення голосних звуків буквами.

Які слова з е. зустрілися?(Аеробус, аеропорт, аеродром.)

Яка загальна частина цих слів?(Аеро.)

"Аеро" - означає повітря. Уявіть, що ми летимо в аеробусі. Приземлились. Нас зустрічають Емма та Ерік.

Слайд 26.

З якого звуку починаються їхні імена?

Діти хочуть з'ясувати, а чи добре ви запам'ятали букву, якою можна позначити цей звук.

Емма та Ерік з сім'ї ескімосів. Чим ми їх почастуємо?(Ескімо.)

Слово ескімо не змінюється. Ми купили багато …(ескімо.) Ескімоси пригощають нас кавою. Це слово також не змінюється. Одна чашка …(кава), багато чашок … (кава).

Емма та Ерік хочуть дізнатися назву найбільшого птаха. Це йому. Що-небудь знаєте про цього птаха?

Слайди 27-28.

Ему мешкає в Австралії. А чи зміг би він жити на Півночі?

А тепер Емма та Ерік хочуть послухати, як ви вмієте складати висловлювання.

(Диференційоване завдання щодо складання висловлювань.)

Слайд 29.

Навчимо хлопців складати чистомовки.

Слайд 30.

Мо-мо-мо – купили дітям…(ескімо) .

Лі-лі-лі – на Півночі ми …(були) .

Ой-ой-ой – нам час …(додому) .

Час повертатися додому.

Учні слухають і виділяють із мови слова з літерою е, повторюють їх, звертають увагу до значення.

Розглядають предмети, виключають зайве, пояснюючи свій вибір.

Звучить «Танець маленьких каченят». Діти виконують рухи.

Учні слухають і повторюють слова з буквою е, пояснюють їхнє значення.

Складають звукову модель слова, позначають звуки літерами.

Діти на аркуші паперу кольоровим олівцем зафарбовують усі ділянки з літерами Е,е.

Учні розповідають, що їм відомо про нього.

Діти складають речення з опорою на схему, оцінюють свою роботу.

Домовляють слово в чистомовку.

Вміння визначати послідовність звуків у слові, характеризувати голосні та приголосні звуки та позначати звуки літерами.

Знання вивчених голосних літер.

Уявлення про комунікативну та номінативну функції слів.

Вміння підбирати слова за моделлю, складати речення з опорою на схему.

Вміти орієнтуватися у своїй системі знань.

(Пізнавальні УУД ).

Вміти здобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці.

( Пізнавальні УУД )

( Комунікативні УУД ).

Вміти промовляти послідовність дій

( Регулятивні УУД ).

Вміти скористатися символами, моделями.(Пізнавальні УУД)

Вміти оцінювати правильність виконання дії

( Регулятивні УУД).

Вміти оформляти свої думки в усній формі; слухати та розуміти мову інших

( Комунікативні УУД ).

Вміти користуватися моделями, схемами.

(Пізнавальні УУД)

VI . Рефлексія навчальної діяльності на уроці

(3 хв)

Ціль:

- усвідомлення учнями своєї навчальної діяльності; самооцінка результатів діяльності.

Ось і закінчилась наша екскурсія.

На чому ми мандрували?

З ким познайомились?

Вирушаючи на екскурсію, що хотіли дізнатися? Чи досягли поставленої мети?

– Як це зробили?

Слайд 31.

Оцінюють за допомогою світлофориків

Я хочу сказати, що мені сподобалося бути вашим екскурсоводом. Дякую за те, що мене уважно слухали, допомагали вести екскурсію і добре відповідали на запитання.

Оцінюють свою роботу на уроці, використовуючи світлофорики.

Рефлексія способів та умов дії,оцінка процесу та результатів діяльності.

(Пізнавальні УУД)

Вміння промовляти послідовність дій під час уроку.

(Регулятивні УУД)

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності

( Особистісні УУД ).

Верюзька Марина
Конспект фронтального логопедичного заняття з дітьми старшого дошкільного віку «Голосний звук [е]»

Завдання: познайомити дітей зі звуком та буквою Е, вчити виділяти звук із потоку голосних звуків. вправляти у визначенні місця звуку [е] у словах, у промовлянні складних слів складовийструктури та поділу на склади. Вправляти у освіті відносних прикметників. Розвивати фонематичні процеси, дрібну моторику руки, логічне мислення. Виховувати вміння слухати інструкцію педагога.

Устаткування: предметні картини, символ звуку [Е], квасоля.

Хід заняття:

Вступна частина.

I Організаційний момент:

Гра «Дізнайся звук по артикуляції» .

У, І, О, У, А, І, У, О, У.

ІІ. Основна частина.

Знайомство зі звуком [Е].

Відгадати загадку, назвати перший звук у відгадці:

Живе без тіла,

Говорить без мови.

Ніхто його не бачить,

А кожен чує. (Луна)

Педагог показує та пояснює дітям артикуляцію звуку [Е]:

Губки у посмішці;

Зубки зближені;

Широкий кінчик язика стосується нижніх зубів, спинка язика піднята;

Шийка «працює».

Педагог показує дітям символ звуку[Е] і дає характеристику звуку. Звук [Е] – голосний, його можна співати, позначається червоним.

Хорове та індивідуальне промовляння звуку [Е].

Д/в «Бухни в долоні, якщо почуєш звук [Е]» :

Е, а, у, е, о, е, і; ех, ах, ух, ех; Емма, Ганна, Едік, луна, Оля.

Д/в «Мовленнєва зарядка» (діти повторюють ланцюжок складів) :

пте – кте – бде – де

кте - бде - де - пте

Д/і «Четвертий зайвий»

автобус, луна, апельсин, кавун;

поверх, електровоз, екран, равлик;

Емма, Елеонора, Елла, Едік.

Фізкультхвилинка

Ескалатор нагору щастить – підняти руки нагору

Ескалатор вниз спускає – сісти

Раз поверх, два поверх – підвестися, піднімаючи перед собою зігнуті в ліктях руки

Ескімо купи у нас – розвести руки убік

Д/ гра з м'ячем "Де живе звук. Визначення позиції звуку [Е] у слові. поет, екран, емблема, етажерка, ескімо.

Д/в «Повтори». Промовлення складних слів складової структури, розподіл на склади, пояснення значення слова: ескадра, еквілібрист, електрозварювальник, екіпаж, електроприлади, екскурсовод, евкаліпт, елеватор.

Д/і «Чого не стало?»(за предметними картинками зі звуком [е]: ескімо електричка, страус ему, емблема, екскаватор).

Знайомство з буквою Е

Літера Е на С дивується,

Немов у дзеркало виглядає.

Подібність є напевно,

Тільки немає мови!

На що схожа буква Е?

Викладання літери з квасолі.

Складання речень зі словом «Ескімо». Вибір визначень.

ІІІ. Заключна частина.

Підсумок заняття.

З яким звукомі з якою літерою ми сьогодні познайомилися? Дайте характеристику звуку [Е]. Що найбільше сподобалося? Яке завдання було найцікавішим? Яке завдання було найважчим? Ви молодці!

Список літератури

Агранович З. Є. На допомогу логопедам та батькам: Збірник домашніх завдань для подолання недорозвинення фонематичної сторони мови у старших дошкільнят. – СПб.: Дитинство-Прес, 2004.

У цьому слові є вже відомий нам голосний звук [у]. Про нього ви вже можете розповісти, що цей звук – голосний. Він легко вимовляється, співається і говориться без шумів. А чому ж так вийшло, що звук [у]хотів нас заплутати? Виявляється, голосні звуки нашої мови відрізняються не лише назвою та вимовою, а й силою вимови. Такі звуки, які вимовляються сильніше (голос хіба що б'є по них), називаються ударними . Вдаримо голосом по звуку [е]у слові йому і послухаймо його. Вимовте слово йому , ударяючи голосом по звуку [е].

Звук [е]- Голосний, вимовляється легко. Під час вимови звуку рот розплющився, губи розтяглися. Цей звук можна заспівати або прокричати. Шумів ніяких не чути. Ось докази того, що це - голосний звук.

Хто ж із вас сьогодні скаже, що урок про букву його імені?

  • Едик
  • Ельвіра
  • Емма
  • Елла
  • Едитя

Продовжіть низку імен самі.

Яких казкових героїв, імена яких починаються на букву Еі на звук [е], Ви можете назвати?

Еллі, яка вирушає до Смарагдового міста (рис. 2).

Мал. 2. Дівчинка Еллі ()

А в цьому місті живуть чарівні ельфи.

Героїв зовсім небагато, бо на букву Еу нашій мові слів теж небагато.

А тепер повчимося впізнавати звук [е]у словах. Для цього уявімо, що ми вирушаємо на еекскурсію, а екскурсоводом буде звук [е]. Тих, хто слухає екскурсовода, називають еекскурсанти. Разом з вами на еекскурсію на еелектричці вирушать звірята. Якщо почуємо звук [е]у назві тварини, дозволяємо посадку в еелектричку. Немає звуку [е]- Не садимо. Вимовте вголос назви тварин і визначте наявність звуку [е].

Медв едь. Чути звук [е]у середині слова (рис. 3).

Лисиця (рис. 4). Немає звуку [е].

Жираф (рис. 5). Немає звуку [е].

Л е(рис. 6). Чути звук [е]у середині слова.

Мал. 6. Лев і левенята ()

З ебра (рис. 7). Чути звук [е]у середині слова.

Верблюд (рис. 8). Немає звуку [е].

Ол ень (рис. 9). Чути звук [е]у середині слова.

Шимпанз е(Рис. 10). Звук [е]чути наприкінці слова.

Мал. 10. Шимпанзе ()

Ему. Звук [е]на початку слова.

Звук [е]у словах частіше зустрічається в середині слова, а ось на початку та наприкінці - набагато рідше.

Вирушимо на екскурсію до країни слів. Там ми дізнаємося слова, що починаються на літеру Е.

Еверест- найвища гора у світі (рис. 11). Чути два звуки [е]у її назві. Ця гора має другу назву - Джомолунгма, що означає «богиня, мати землі» .

У ньому майже сто метрів зросту:

На нього залізти непросто!

З Австралії був він

До нас колись завезено.

У нього одна робота -

Осушення болота.

Це найвище дерево - евкаліпт(Рис. 12). Звук [е]лише на початку слова.

Мал. 12. Дерево евкаліпта ()

Ейфелева вежа- Найвідоміший символ Парижа, одне з найвищих споруд у світі. Звук [е]на початку слова (рис. 13).

Мал. 13. Ейфелева вежа ()

Це - драбинка велика,

Але сходи їдуть самі.

І катають швидко всіх

Вгору та вниз, вниз та вгору.

Що за драбинка, хлопці?

Це просто – ескалатор.

Слово ескалаторсхоже на звучання на слово екскаватор. Навіть починаються вони однаково - на Еале не плутайте ці слова. - це машина, що риє землю (рис. 14).

Е кскаватор - брат крана.

Ворушить такі брили,

Що, мабуть, сто лопат

Їх здолати не змогли б.

Мал. 14. Екскаватор ()

Екватор- Лінія на глобусі, яка показує середину нашої планети і ділить її на дві частини - північну півкулю і південну півкулю.

Повторіть слова, з якими ви познайомились. Вимовте їх вголос і порахуйте всі звуки [е]:

Еверест

Евкаліпт

Ескалатор

Екскаватор

Екватор

Ейфелева вежа

Вийшло сім звуків [е].

Всі ці слова були довгими та складними у вимові. Вся річ у тому, що вони прийшли до нашої мови з інших мов. А ось стародавні російські слова на Е- Короткі. І їх зовсім небагато:

  • Етой
  • Е-ге-ге
  • Е-хе-хе

Щоб усі ці слова записати, знадобиться буква Е.

Друковані велика та маленька літери схожі та відрізняються лише розміром (рис. 15).

Ми розламаємо Прояк бублик -

У правій частині буква буде.

Ніс додамо на обличчі -

Ось і вийде буква Е.

Мал. 15. Літера Е ()

А тепер фантазуватимемо і уявлятимемо, на що схожа буква Е.

Літера Е- велика паща,

Можна в ній зовсім зникнути.

Літера Е- як не поглянь -

Побачиш кліщі та клешні.

Над лугами в синяві пролітає буква Е.

Це ластівка навесні повертається додому.

Літера Елегко перетворити на ластівку, місяць, цибулю індіанця, вухо людини.

А хочете дізнатися, про що мріє буква Е? Прочитайте казку.

Літера Е незадоволена

- Е-е-е, - буркливо простягла літера Е, - поставили мене чи не насамкінець алфавіту. - Ек, мене занесло туди! Ех, мені б на початок, на перше місце! Гей букви. Пропустіть мене вперед!

Але літери сказали:

- Стій, де стоїш. І не говори даремно довгим своїм язиком. Чи не однаково, на якому місці стояти? Важливо бути корисним.

А.А. Шибаєв

З цієї казки зрозуміло, що буква Езнаходиться наприкінці нашого алфавіту.

Щоб букву Екраще запам'ятати, спробуйте її зробити з якого-небудь матеріалу (пластиліну, мотузок) або складіть її з бусинок. Намалюйте кумедний рисунок. Зробіть виставку своїх робіт.

Прочитайте літери:

1. ауе, эуа, оуаэ, аоэу

2. ауе, эуа, оуаэ, аоэу

Над літерами у другому ряду з'явилася рисочка - це знак наголосу. Він говорить: «Виділяй голосом звук, коли читаєш букву, сильніше». Прочитайте літери знову, виділяючи їх голосом.

Розглянемо письмові літери Е,е. Від друкованих вони відрізняються тим, що написані з нахилом (рис. 16).

Мал. 16. Друковані та письмові літери Ее ()

Спробуємо написати велику букву Е. У цій літері два елементи - правий напівовал і маленька горизонтальна паличка, яку називають язичком літери Е(Рис. 17).

Мал. 17. Написання великої літери Е ()

Починаємо писати заголовну букву Е. Зліва направо прописуємо овальну лінію, торкнувшись додаткової лінії; ведемо букву вниз, закруглюємо вліво, торкнувшись нижньої лінійки; відриваємо руку і посередині літери пишемо горизонтальну рису, з'єднуємо її з напівовалом.

Спробуйте написати таку букву у повітрі. Напишіть її зворотним боком ручки на долоні.

Розгляньте можливі помилки при написанні великої літери Е: напівовал вийшов дуже широким (круглим), нахил вийшов в інший бік.

Потренуйтеся писати букву в зошитах самі. Пам'ятайте про правильне положення зошита. Тримайте ручку правильно.

Тепер розглянемо, як написати маленьку букву е. Елементи у невеликої літери такі самі, як і в великої (рис. 18).

Мал. 18. Написання маленької літери е ()

Починаємо писати нижче за верхню лінійку робочого рядка. Зліва направо ведемо вгору до робочого рядка, округляємо, торкнувшись верхньої лінійки робочого рядка, ведемо вниз до нижньої лінії; закруглюємо вліво, торкнувшись нижньої лінії робочого рядка. Відриваємо руку і пишемо коротку горизонтальну лінію зліва направо в середині півовала.

Напрямок стрілок.

Обведіть літеру у повітрі. Напишіть букву зворотним боком ручки на долоні. Спробуйте написати в зошити.

Можливі помилки написання малої літери е: дуже широкий округлений полуовал; літера висить у повітрі, не торкаючись ліній робочого рядка; неправильний нахил.

Поєднуються і велика, і маленька літери Еез іншими літерами за допомогою додаткової прямої лінії, яка ведеться до верхньої лінії робочого рядка при верхньому з'єднанні, або трохи вище лінії верхнього робочого рядка при нижньому з'єднанні. Сполучні лінії приписуються окремо.

Після цього уроку потреніруйтесь писати заголовну і малу літери Ееу зошитах. Тільки пишіть так, щоб про вас не сказали: «Пише, як курка лапою». Так наші пращури говорили про тих, хто пише неакуратно і дуже брудно.

Сьогодні на уроці ви познайомилися зі звуком [е]та літерою Е. Ви дізналися, що буква Е- Нечаста гостя у російських словах. Справа в тому, що ця літера дуже молода. Була введена вона в наш алфавіт при ПетреI. А ось звук [е]дуже поважають інші літери нашого алфавіту, тому що він допомагає називати їхні імена. Промовте назви літер і послухайте, як вони звучать:

Б- вимовляється як [бе] У- вимовляється як [ве] Г- вимовляється як [ге] Д- вимовляється як [де] Л- вимовляється як [ель] М- вимовляється як [ем] Н- вимовляється як [ен]

А ще звук [е]і буква Едуже допитливі. Знаєте, чому? Тому що так починається назва книги «Енциклопедія».

Енциклопедія- це книга-довідник, яка розповість про все на світі та відповість на всі запитання.

На літеру Е починається ще одне дуже цікаве слово. "еврика", що в перекладі з грецької мови означає «знайшов, відкрив». Вимовляйте частіше це слово.

Список літератури

  1. Андріанова Т.М., Ілюхіна В.А. Російська мова 1. – М.: Астрель, 2011.
  2. Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. Російська мова 1. – М.: Баллас.
  3. Агаркова Н.Г., Агарков Ю.А. Підручник з навчання грамоти та читання: Абетка. Академкнига/Підручник.
  1. Skazochny-domik.ru ().
  2. Liveinternet.ru ().
  3. Nsportal.ru().

Домашнє завдання

  • Потренуйтесь у написанні літери Е. Напишіть самостійно друковані та великі літери Ее(великі та маленькі).
  • Знайдіть слова, в яких чути звук [е]. Порахуйте, скільки звуків [е]у кожному слові.

Ескімо, дзеркало, еклер, дует, крем, енергія, пішохід.

  • Відгадайте загадку:

Ця буква риє ями,

Вторить окрику вперто

І на паличці потім

Шоколадним тане льодом.

(Відповідь: Літера Е - екскаватор, луна, ескімо)

Відкритий урок з навчання грамоти (читання)

у 1 класі «Б»

Тема уроку: Звук [е]. Літери Ее

Підготувала та провела: вчитель початкових класів

Агаркова Ніна Борисівна

Астана 2014р.



Тема урока : Звук [е] Літери Е е
Цілі: Ознайомити з новим голосним звуком[е] та літерамиЕ е ; навчити читати слова із цими літерами.Завдання уроку: Освітні.

    Дати поняття про новий голосний звук, навчити виділяти його в словах. Навчити розпізнавати букви Ее серед інших букв. Формувати вміння читати склади-злиття та слова з літерамиЕ е . Вдосконалити навичку правильного, виразного читання,
вміння працювати з текстом. Розвиваючі.
    Розвивати фонематичний слух, мислення, мовлення. Розширювати кругозір учнів. Збагачувати словниковий запас учнів.
Виховні. Виховувати інтерес до навчання, акуратність, посидючість, доброзичливе ставлення одне до одного.Форми : колективна, індивідуальна, самостійна.Методи: наочний, словесний, частково-пошуковий.Тип уроку : пояснення нового матеріалуОбладнання: малюнки із зображенням предметів на літеру Е,картки зі словами, буквар (авт. В.К.Павленко, Т.К.Абенова),Хід уроку: I. Організаційний момент.
Продзвенів дзвоник.
Починається урок.Повернулися, гостям посміхнулисяОдин на одного подивилисяІ тихенько дружно сіли. - Хлопці, сьогодні дорогою до школи листоноша віддав мені бандероль від феї на ім'я "Грамота".Відкриємо бандероль і побачимо, що там лежить.Дивіться, хлопці, тут лист та конверти.
-Деніс, прочитай, будь ласка, лист.«Здрастуйте, хлопці! Я, фея «Грамота», надіслала вам конверти із завданнями. Сьогодні до вас на урок прийшли гості, і я хочу, щоб ви впоралися з усіма. моїми завданнями та показали свої знання».ІІ. Актуалізація знань 1. Ну що, хлопці, відкриємо перший конверт?Завдання: "Чи знаєте ви літери?" Хлопчики показують приголосні,а дівчатка голосні літери.Я називаю звук, а ви показуєте букву. С, А, М, О, Ы, Ш, Й, Л, І, Т(Колективна робота.)Вчитель:- Молодці, всі впоралися із завданням.

2. Відкриємо другий конверт. Яке тут завдання?- Хлопці, подивіться на дошку та назвіть літери.О У І Й Ї Й А Працює 1 група-Молодці, правильно назвали.Вчитель:-Яка літера тут зайва? (Й) Працює 2 група.-Чому? (Всі голосні, а Й - згодна буква) Чим відрізняються голосні звуки від згодних звуків?- Що ми можемо сказати про Й?Характеристика звуку Й - це приголосний, дзвінкий, м'який звук.Молодці!
-Які бувають голосні звуки? (ударні та ненаголошені) Працює 3 група.Вони можуть позначати твердість і? (м'якість) приголосного звуку.-Назвіть голосні літери, які позначають м'якість попереду стоїть приголосного. (і, е, е, ю, я)- Назвіть голосні літери, які позначають твердість попереду. приголосного(а, у, о,и,е) 3.Тепер можна відкрити 3 конверти.Загадка « Ніхто його не бачив, а кожен чув.

Що записано? (Загадка)

Хто знає відгадку? (луна)

Ми можемо побачити відлуння?
- Кому з вас доводилося чути луну, коли і де?
- Що це таке? (Відображення звукової хвилі)

Виділіть перший звук у слові ВІДЛУННЯ. [е]

Артикуляція: рот відкритий, мова знаходиться внизу, трохи піднятий. – Дайте характеристику цьому звуку. (Голосний)Чому? (Тягнеться, співається, повітря не зустрічає перешкод). Фізхвилинка Буратіно потягнувся.Раз нахилився, два нахилився.Руки убік розвівКлючик, видно, не знайшов.Щоб ключик нам дістати,На шкарпетки потрібно встати!
ІІІ. Повідомлення теми та цілей уроку . - Отже, хлопці, з якою літерою ми сьогодні познайомимося?

Визначте тему уроку. (Звук [е] та літери Ее)

Чого ми навчимося на уроці? Як ви думаєте? (Навчимося правильно вимовляти звук, дізнаватися його серед інших звуків)

На дошці букви Ее.
Літера Е на ес дивується. Немов у дзеркало виглядає.Подібність є напевно.Тільки немає мови.
- На яку букву схожа Е? називають схожі букви.- Покажіть «дім» літери Е в алфавіті. Назвіть та покажіть сусідів літери Е.Показує учень із 1 групи.
- Хлопці, фея «Грамота» пропонує пограти у гру:«ВІДЛУННЯ» -Ви були в лісі?Хто повторює за нами? Правильно – це ВІДЛУННЯ.Відлуння, хлопці, це акустична хвиля,відбита від будь-якої перешкоди. Воно повторює останній склад.Давайте пограємо. Ви - Відлуння. Я називаю слово, а ви відповідайте замість нього
Лук-ук, мак-ак, дім-ом, гном-ном, це - то, май-ай, лей-ей. . Молодці!

IV. Вивчення нового матеріалу.

    Відкриємо 4 конверти.
- Тут вам склади. Прочитайте тільки з буквою е
ме ма, ле лу ри ер но ки ес ед ем бу ге
    Словникова робота. Конверт №5
- Хлопці, а ви знаєте, що в російській мові зовсім мало слів із буквою е: е, ех, це, ці, ця, цей.Ця літера зустрічається в основному в словах іншомовного походження,вони прийшли до насз іншої мови. Екскаватор – будівельна машина із великою лопатою.Екологія – наука про захист довкілля. А як треба ставитисядо всього, що оточує нас із вами?Алое – лікарська рослина, з товстим колючим листям. 400 видів.У перекладі з арабської означає «гіркий»Поет - людина, яка складає вірші.Ему - великий птах, але не літає, а швидко бігає. Страус.- Хлопці, у якій частині слова сховався звук е? (Спочатку, середині або в кінці слова)

3.А зараз ми відкриємо 6 конвертів.
Виконайте звукобуквенний аналіз слів.1 група 2 група 3 групалуна Едік ескімоЕмма екран екіпаж

4. Фізмінутка.Дує вітер нам в обличчяЗахиталося деревце.Вітер тихіше-тише-тишеДеревце все вище-вище!

5 Конверт № 7. Робота за підручником.1 група. Читання складів. С.52 (4уч-ка)2 група. Читання тексту «Це наш дім» с.52 (3 уч-ка)3 група. Читання тексту в Букварі (дод) с92 (4уч-ка)
V. Закріплення -Хлопці, ми виконали завдання. Але хочу дати вам останнє завдання. Напиши у квадратиках букву, яку ми сьогодні вивчили.- А яку букву ви впізнали? Букву Еге.- Наступне завдання – це гра «Знайди мене».-Ви повинні знайти всі літери е і обвести їх. Яким кольором? Чому?
VI. Рефлексія. -Ось і добіг кінця наш урок.- З якою літерою ми познайомились?-Яке завдання вам сподобалося?- Кому на уроці було цікаво, хто дізнався про щось нове, поплескайте в долоні.-Молодці, хлопці, ви добре попрацювали, можна відпочити.



Подібні публікації